Problem 1: Solution
Problem 1: Solution
The John Equipment Company estimates its carrying cost at 15% and its ordering cost at $9
per order. The estimated annual requirement is 48,000 units at a price of $4 per unit.
Required:
Problem 2
To date, Raymond Bro. has been purchasing an item in lots of 900 units. This equates to a
three-month supply. The cost per unit is $12, the order cost is $16 per order, and the carrying
cost is 25%.
Required: How much can Raymond Bro. save per year by purchasing the item in the most
economical quantities?
Solution
Given that 900 units amounts to a three-month supply, the monthly requirement is 900 units /
3 months = 300 units.
Problem 3
A manufacturing company places a semi-annual order of 24,000 units at a price of $20 per
unit. Its carrying cost is 15% and the order cost is $12 per order.
Required: