TOS Cost Assessment
TOS Cost Assessment
In a process costing system using the weighted average method, cost per equivalent unit for a given cost
component is found by dividing which of the following by EUP?
a. only current period cost
b. current period cost plus the cost of beginning inventory
c. current period cost less the cost of beginning inventory
d. current period cost plus the cost of ending inventory
To compute equivalent units of production using the FIFO method of process costing, work for the
current period must be stated in units
a. completed during the period and units in ending inventory.
b. completed from beginning inventory, units started and completed during the period, and units
partially completed in ending inventory.
c. started during the period and units transferred out during the period.
d. processed during the period and units completed during the period.
Which of the following statements is false? The cost of rework on defective units, if
a. abnormal, should be assigned to a loss account.
b. normal and if actual costs are used, should be assigned to material, labor and overhead costs of
the good production.
c. normal and if standard costs are used, should be considered when developing the overhead
application rate.
d. abnormal, should be prorated among Work In Process, Finished Goods, and Cost of Goods Sold.
When the cost of lost units must be assigned, and those same units must be included in an equivalent
unit schedule, these units are considered
If normal spoilage is detected at an inspection point within the process (rather than at the end), the cost
of that spoilage should be
a. included with the cost of the units sold during the period.
b. included with the cost of the units completed in that department during the period.
c. allocated to ending work in process units and units transferred out based on their relative
values.
d. allocated to the good units that have passed the inspection point.
A company has been ordering more than the economic order quantity. This would result in:
A company expects to produce an average of 75,000 units per year, but last year production equaled 60,000 units.
For the coming year, estimated production is 90,000 units. Estimated overhead costs are $900,000,
and overhead is applied at the rate of $10 per unit. The company bases its overhead rates on:
E. normal capacity
22.The factor that need not be considered when calculating an inventory economic order quantity (EOQ) is:
C. order-placing costs
D. storage costs
B 14. Of the following, the expense that is not relevant to determining the most economic quantity to
order is:
D. spoilage costs
B 15. A company has been ordering more than the economic order quantity. This would result in:
a. standards
c. normal costing
The source document that records the amount of time an employee worked on a job and his/her pay rate is the
c. interoffice memo.
d. labor requisition form
Multiple or departmental manufacturing overhead rates are considered preferable to a single or plant-wide
overhead when
a. Manufacturing is limited to a single product flowing through identical departments in a fixed sequence.
b. Various products are manufactured that do not pass through the same departments or use the same
manufacturing techniques.
c. Individual cost drivers cannot accurately be determined with respect to cause and effect relationships.
Perry Company.
Perry Company manufactures wood file cabinets. The following information is available for June
of the current year.
Beginning Ending
Raw Material Inventory P 6,000 P 7,500
Work in Process Inventory 17,300 11,700
Finished Goods Inventory 21,000 16,300
The direct labor rate is P9.60 per hour and overhead for the month was P9,600.
47. Refer to Perry Company. Compute total manufacturing costs for June, if there were
1,500 direct labor hours and P21,000 of raw material was purchased.
a. P58,500
b. P46,500
c. P43,500
d. P43,100
ANS: C
Holiday Company
The Holiday Company makes wreaths in two departments: Forming and Decorating. Forming began the
month with 500 wreaths in process that were 100 percent complete as to material and 40 percent
complete as to conversion. During the month, 6,500 wreaths were started. At month end, Forming had
2,100 wreaths that were still in process that were 100 percent complete as to material and 50 percent
complete as to conversion. Assume Forming uses the weighted average method of process costing.
Costs in the Forming Department are as follows:
Forming
Beginning Work in Process Costs:
Material P1,000
Conversion 1,500
Current Costs:
Material P3,200
Conversion 5,045
The Decorating Department had 600 wreaths in process at the beginning of the month that were 80
percent complete as to material and 90 percent complete as to conversion. The department had 300
units in ending Work in Process that were 50 percent complete as to material and 75 percent complete
as to conversion. Decorating uses the FIFO method of process costing, and costs associated with
Decorating are:
Decorating
Beginning WIP Inventory:
Transferred In P1,170
Material 4,320
Conversion 6,210
Current Period:
Transferred In ?
Material P67,745
Conversion 95,820
Refer to Holiday Company. How many units were transferred to Decorating during the month?
a. 600
b. 4,900
c. 5,950
d. 7,000
ANS: B
Refer to Holiday Company. What was the cost transferred out of Forming during the month?
a. P5,341
b. P6,419
c. P8,245
d. P8,330
ANS: D
Units
Transferred
Out Cost per
Eq. Unit
Total
Refer to Holiday Company. Assume 8,000 units were transferred to Decorating. Compute the number of
equivalent units as to costs in Decorating for the transferred-in cost component.
a. 7,400
b. 7,700
c. 8,000
d. 8,600
ANS: C
The transferred-in cost component is the 8,000 units that were transferred in.
Refer to Holiday Company. Assume 8,000 units were transferred to Decorating. Compute the number of
equivalent units in Decorating for material.
a. 7,970
b. 8,000
c. 8,330
d. 8,450
ANS: A
600 20%
7,700
150
7,970
ANS: B
60
Beginning Work in Process 600 10%
7,700
+ Units Started and Completed 7,700 100%
225
+ Ending Work in Process 300 75%
ANS: A
Units Equiv
Unit
Refer to Holiday Company. Assume that 8,000 units were transferred to Decorating at a total cost of P16,000.
What is the conversion cost per equivalent unit in Decorating?
a. P11.32
b. P11.46
c. P12.00
d. P12.78
ANS: C
Units Equiv
Unit
ANS: C
Long Company transferred 5,500 units to Finished Goods Inventory during September. On September 1, the
company had 300 units on hand (40 percent complete as to both material and conversion costs). On
June 30, the company had 800 units (10 percent complete as to material and 20 percent complete as to
conversion costs). The number of units started and completed during September was:
a. 5,200.
b. 5,380.
c. 5,500.
d. 6,300.
ANS: A
Bush Company had beginning Work in Process Inventory of 5,000 units that were 40 percent complete as to
conversion costs. X started and completed 42,000 units this period and had ending Work in Process
Inventory of 12,000 units. How many units were started this period?
a. 42,000
b. 47,000
c. 54,000
d. 59,000
ANS: C
Material B 5,950
Conversion 5,640
Material B 70,000
Conversion 98,100
Material A is added at the start of production, while Material B is added uniformly throughout the
process.
83. Refer to Cherub Company. Assuming a weighted average method of process costing, compute EUP units
for Materials A and B.
a. 2,700 and 2,280, respectively
b. 2,700 and 2,450, respectively
c. 2,000 and 2,240, respectively
d. 2,240 and 2,700, respectively
ANS: B
Weighted Average Material A Material B
85. Refer to Cherub Company Assuming a weighted average method of process costing, compute EUP for
conversion.
a. 2,600
b. 2,180
c. 2,000
d. 2,700
ANS: A
Weighted Average
2600
87. Refer to Cherub Company Assuming a weighted average method of process costing, compute the
average cost per unit for Material A.
a. P20.10
b. P20.00
c. P31.25
d. P31.00
ANS: A
Beginning P 14,270
Current Period 40,000
90. Refer to Cherub Company Assuming a weighted average method of process costing, compute the
average cost per EUP for Material B.
a. P20.00
b. P31.25
c. P20.10
d. P31.00
ANS: D
ANS: A
Conversion Costs Equivalent Average Cost
Units per EUP
(Beginning WIP and
Current Period)
The following information is available for Talmidge Company for the current year:
93. Refer to Talmidge Company. Using weighted average, what are equivalent units for material?
a. 82,000
b. 89,500
c. 84,500
d. 70,000
ANS: C
94. Refer to Talmidge Company. Using weighted average, what are equivalent units for conversion costs?
a. 80,600
b. 78,100
c. 83,100
d. 75,600
ANS: B
95. Refer to Talmidge Company. What is the cost per equivalent unit for material using weighted average?
a. P1.72
b. P1.62
c. P1.77
d. P2.07
ANS: A
Beginning P 25,100
96. Refer to Talmidge Company. What is the cost per equivalent unit for conversion costs using weighted
average?
a. P4.62
b. P4.21
c. P4.48
d. P4.34
ANS: C
Beginning P 50,000
97. Refer to Talmidge Company. What is the cost assigned to normal spoilage using weighted average?
a. P31,000
b. P15,500
c. P30,850
d. None of the responses are correct
ANS: D
No costs are assigned to normal, continuous spoilage. Higher costs are assigned to good units
produced.
98. Refer to Talmidge Company. Assume that the cost per EUP for material and conversion are P1.75 and
P4.55, respectively. What is the cost assigned to ending Work in Process?
a. P100,800
b. P87,430
c. P103,180
d. P71,680
ANS: D
Equivalent Cost per Total
Units Equivalent Unit
P71,680
99. Refer to Talmidge Company. Using FIFO, what are equivalent units for material?
a. 75,000
b. 72,500
c. 84,500
d. 70,000
ANS: D
Materials: FIFO
100. Refer to Talmidge Company. Using FIFO, what are equivalent units for conversion costs?
a. 72,225
b. 67,225
c. 69,725
d. 78,100
ANS: B
Conversion: FIFO
101. Refer to Talmidge Company. Using FIFO, what is the cost per equivalent unit for material?
a. P1.42
b. P1.66
c. P1.71
d. P1.60
ANS: C
FIFO: Materials
102. Refer to Talmidge Company. Using FIFO, what is the cost per equivalent unit for conversion costs?
a. P4.46
b. P4.15
c. P4.30
d. P3.84
ANS: A
FIFO: Conversion
103. Refer to Talmidge Company. Assume that the FIFO EUP cost for material and conversion are P1.50 and
P4.75, respectively. Using FIFO what is the total cost assigned to the units transferred out?
a. P414,194
b. P339,094
c. P445,444
d. P396,975
ANS: A
Assuming that the units of Material Y will be required evenly throughout the year, the order point
would be:
A. 2,000
B. 2,800
C. 2,105
D. 1,200
E. 1,600
SUPPORTING CALCULATION:
Penguin Company manufactures winter jackets. Setup costs are $2.00. Penguin manufactures 4,000 jackets
evenly throughout the year. Using the economic order quantity approach, the optimal production
run would be 200 when the cost of carrying one jacket in inventory for one year is:
A. $0.10
B. $0.20
C. $0.40
D. $0.05
SUPPORTING CALCULATION:
32.Bliss Company has an order point at 1,400 units, usage during normal lead time of 600 units, and an EOQ of
2,000 units. Its maximum inventory, assuming normal lead time and usage, would be:
A. 3,400 units
B. 2,000 units
C. 1,200 units
D. 2,800 units
E. 4,000 units
SUPPORTING CALCULATION:
Annual demand for squash racquets is 50,000 units, and carrying costs amount to $2 per unit. Order costs for the
company amount to $5. The optimum order quantity in units for squash racquets is (rounded to the
nearest unit):
A. 191
B. 500
C. 250
D. 100
E. 625
SUPPORTING CALCULATION:
There are 1,000 Trolls in stock, and 1,500 are due in from orders that were placed previously. The company sells
Trolls at the rate of 100 per day and finds that it takes an average of 20 days for an order to be
received. Because usage and lead times are known with certainty and because the company has
determined that an order must be placed now, the desired safety stock quantity must be equal to:
A. 500 units
B. 1,000 units
C. 2,500 units
D. 100 units
E. 1,500 units
SUPPORTING CALCULATION:
SSQ = 500
The Capillary Company wishes to determine the amount of safety stock that it should maintain for
Product D to result in the lowest cost. The following information is available:
The number of units of safety stock that will result in the lowest cost is:
A. 30
B. 50
C. 55
D. 10
Assuming that the units of Material A will be required evenly throughout the year, the safety stock
and order point would be:
A. 750 1,350
B. 600 750
C. 600 1,350
D. 750 600
SUPPORTING CALCULATION:
Brownfield Company applies factory overhead on the basis of direct labor hours. Budget and actual
data for direct labor and overhead for the year are as follows:
A. underapplied by $40,000
B. overapplied by $20,000
C. overapplied by $40,000
D. underapplied by $20,000
SUPPORTING CALCULATION:
$640,000 ⋅ ( $720,000
600,000
_ 550,000 ) = ($20,000 )
Estimated factory overhead is $600,000, and the hours usage of machinery is expected to be
150,000. Factory overhead is applied at the rate of $10 per direct labor hour. The wage rate for
direct labor is $6 per hour, and the total number of estimated direct labor hours for the period is:
A. 100,000
B. 150,000
C. 300,000
D. 600,000
E. 60,000
SUPPORTING CALCULATION:
$600,000
= $10/ DLHR
x
x = 60,000
Avery Co. uses a predetermined factory overhead rate based on direct labor hours. For the month of October,
Avery's budgeted overhead was $300,000 based on a budgeted volume of 100,000 direct labor hours.
Actual overhead amounted to $325,000 with actual direct labor hours totaling 110,000. How much
was the overapplied or underapplied overhead?
A. $5,000 overapplied
B. $5,000 underapplied
C. $30,000 overapplied
D. $30,000 underapplied
SUPPORTING CALCULATION:
$300,000
(110,000 )⋅ $325,000 = $5,000
100,000
Determining Overhead Rate; Normal Capacity Method. Desmond Corp. estimates that its production for the
coming year will be 10,000 widgets, which is 80% of normal capacity, with the following unit costs: materials, $40;
direct labor, $60. Direct labor is paid at the rate of $24 per hour. The widget shaper, the most expensive piece of
machinery, must be run for 20 minutes to produce one widget. Total estimated overhead is expected to consist of
$400,000 for variable overhead and $400,000 for fixed overhead.
Required: Compute the overhead rate for each of the following bases, using the normal capacity activity level:
(2)materials cost
(5)machine hours
SOLUTION
$800,000
(1 ) = $64 overhead per widget
12,500 widgets
$800,000
(2) _ 100 = 160% of materials cost
($40 _ 12,500 widgets)
$800,000
(3 ) _ 100 = 107% of direct labor cost
($60 _ 12,500 widgets)
$800,000
(4 ) = $25.60 or $26 per direct labor hour
(2.5 hours _ 12,500 widgets )
Makiling Sawmill, Inc., purchases logs from independent timber contractors and
processes the logs into two joint products, two-by-fours of Narra A and four-by-eight of
Yakal B. In processing the two products, sawdust emerges and classified as by-product.
The packaged sawdust can be sold for P10 per kilo. Packaging cost for the sawdust is
P0.50 per kilo and sales commission is 105 of sales price. The by-product net revenue
serves to reduce joint processing costs for joint products. Joint products are assigned
joint cost based on board feet.
Data follows:
Joint processing costs - P100,000
Narra A - 400,000
Yakal B - 200,000
Sawdust produced (kilos) - 2,000
Manuel Tuason is the owner and operator of MT Bottling, a bulk soft-drink producer. A
single production process yields two bulk soft drinks: Rain Dew (the main product) and
Resi-Dew (the by-product). Both products are fully processed at the split off point, and
there are no separable costs.
For July 2013, the cost of the soft-drink operations is P120,000. Production and sales
data are as follows:
Production (In Liters) Sales (In Liters) Selling Price Per Liter
Main product: Rain Dew 10,000 8,000 P20
By-product: Resi – Dew 2,000 1,400 2
There were no beginning inventories on July 1, 2013.
28. What are the inventory costs reported in the balance sheet on July 31, 2013, for Rain
Dew and Resi – Dew?
Rain Dew Resi-Dew
a. P23,200 P1,200
b. 23,200 4,000
c. 22,300 1,200
d. 25,200 4,000
Assuming the by-product is recognized at sale?
30. What are the inventory costs reported on July 31, 2013, for Rain Dew and Resi-Dew?
Rain Dew Resi-Dew
a. P24,000 P0
b. 23,200 1,200
c. 24,000 1,200
d. 23,200 0
JMG Company buys Article X for P.80 per unit. At the end of processing in Department 1
Article X split into Products D, E, and F. Product D is sold at split-off point with no further
processing. E and F require further processing before they can be sold. E is processed in
Department 2; and F is processed in Department 3. The following is a summary of costs
and other data for the fiscal year ended July 31, 2013:
a. 90,000
b. 45,000
c. 150,000
d. 180,000
A
company has an annual carrying c
ost percentage of 30% and average
work in process of P300,000.
The
management plans to use Just-
in-Time production system to
double the velocity of work in
process
without changing total annual
output. What would be the savings
in annual carrying costs?
a. 90,000
b. 45,000
c. 150,000
d. 180,000