Tutorial Solutions Chap 2 3
Tutorial Solutions Chap 2 3
Product Period
Cost Cost
1. The cost of the memory chips used in a
radar set................................................... X
2. Factory heating costs.................................... X
3. Factory equipment maintenance costs........... X
4. Training costs for new administrative
employees................................................. X
5. The cost of the solder that is used in
assembling the radar sets.......................... X
6. The travel costs of the company’s
salespersons.............................................. X
7. Wages and salaries of factory security
personnel.................................................. X
8. The cost of air-conditioning
executive offices........................................ X
9. Wages and salaries in the department that
handles billing customers........................... X
10. Depreciation on the equipment in the
fitness room used by factory workers.......... X
11. Telephone expenses incurred by factory
management............................................. X
12. The costs of shipping completed radar sets
to customers............................................. X
13. The wages of the workers who assemble
the radar sets............................................ X
14. The president’s salary................................... X
2-1
15. Health insurance premiums for factory
personnel.................................................. X
2-2
Change............................. 30,000 $32,400
Therefore, the cost formula is $15,000 per month plus $1.08 per machine-hour or:
Y = $15,000 + $1.08X
2-3
4. Total overhead cost at an activity level of 45,000 machine-hours:
Fixed costs.......................................................... $ 75,000
Variable costs: $2.38 per MH × 45,000 MHs.......... 107,100
Total overhead costs............................................ $182,100
2-4
Selling or
Cost Behavior Administrative Product Cost
Cost Item Variable Fixed Cost Direct Indirect
Direct materials used (wood, glass)..... $430,000 $430,000
Administrative office salaries............... $110,000 $110,000
Factory supervision............................. 70,000 $ 70,000
Sales commissions.............................. 60,000 60,000
Depreciation, factory building.............. 105,000 105,000
Depreciation, admin. office equipment. 2,000 2,000
Indirect materials, factory................... 18,000 18,000
Factory labor (cutting and assembly). . . 90,000 90,000
Advertising......................................... 100,000 100,000
Insurance, factory............................... 6,000 6,000
Administrative office supplies............... 4,000 4,000
Property taxes, factory........................ 20,000 20,000
Utilities, factory.................................. 45,000 45,000
Total costs......................................... $647,000 $413,000 $276,000 $520,000 $264,000
2-5
Problem 2-24 (continued)
2. The average product cost per bookcase will be:
Direct.................................. $520,000
Indirect............................... 264,000
Total................................... $784,000
$784,000 ÷ 4,000 bookcases = $196 per bookcase
3. The average product cost per bookcase would increase if the production
drops. This is because the fixed costs would be spread over fewer units,
causing the average cost per unit to rise.
2-6
Chapter3
Exercise 3-8 (30 minutes)
1. Cost of Goods Manufactured
Direct materials:
Raw materials inventory, beginning............... $ 8,000
Add: Purchases of raw materials.................... 132,000
Total raw materials available......................... 140,000
Deduct: Raw materials inventory, ending....... 10,000
Raw materials used in production.................. 130,000
Direct labor...................................................... 90,000
Manufacturing overhead applied to work in
process inventory............................................ 210,000
Total manufacturing costs................................. 430,000
Add: Beginning work in process inventory.......... 5,000
435,000
Deduct: Ending work in process inventory.......... 20,000
Cost of goods manufactured.............................. $415,000
3.
Eccles Company
Income Statement
Sales............................................................... $643,000
Cost of goods sold ($460,000 + $10,000)......... 470,000
Gross margin................................................... 173,000
Selling and administrative expenses:
2-7
Selling expenses........................................... $100,000
Administrative expense.................................. 43,000 143,000
Net operating income...................................... $ 30,000
2-8
(b) 54,000 (f) 300,000 (b) 216,000
(c) 110,000 (c) 80,000
(d) 63,000 (f) 300,000
(e) 85,000
3. The cost of the completed job would be $596,000 as shown in the Work
in Process T-account above. The entry for item (g) would be:
Finished Goods................................ 596,000
Work in Process.......................... 596,000
4. The unit product cost on the job cost sheet would be:
$596,000 ÷ 8,000 units = $74.50 per unit
Problem 3-21 (30 minutes)
1. The predetermined overhead rate was:
Y = $1,275,000 + $3.00 per hour × 85,000 hours
Estimated fixed manufacturing overhead................... $1,275,000
Estimated variable manufacturing overhead
$3.00 per computer hour × 85,000 hours............... 255,000
Estimated total manufacturing overhead cost............ $1,530,000
2-9
Finished goods................................. 280,800 26
Cost of goods sold........................... 756,000 70
Total............................................... $1,080,000 100 %
2-10
Problem 3-21 (continued)
2-11
Problem 3-22 (30 minutes)
3.
Valenko Company
Income Statement
Sales.......................................................... $1,085,000
Cost of goods sold ($665,000 + $10,000)..... 675,000
Gross margin.............................................. 410,000
Selling and administrative expenses:
Selling expenses*..................................... $215,000
Administrative expense*........................... 160,000 375,000
Net operating income*................................ $ 35,000
* Given
2-12
Problem 3-23 (45 minutes)
1. The cost of raw materials put into production was:
Raw materials inventory, 1/1....................... $ 30,000
Debits (purchases of materials).................... 420,000
Materials available for use............................ 450,000
Raw materials inventory, 12/31.................... 60,000
Materials requisitioned for production........... $390,000
4. The cost of goods manufactured for the year was $810,000—the credits
to Work in Process.
2-13
Problem 3-23 (continued)
7. Manufacturing overhead was overapplied by $15,000, computed as
follows:
Actual manufacturing overhead cost for the year
(debits)....................................................................... $385,000
Applied manufacturing overhead cost (from Work in
Process—this would be the credits to the
Manufacturing Overhead account)................................. 400,000
Overapplied overhead..................................................... $(15,000)
2-14
1. Preparation Department:
The estimated total manufacturing overhead cost in the Preparation
Department is computed as follows:
Y = $256,000 + $2.00 per MH × 80,000 MH
Estimated fixed manufacturing overhead................... $256,000
Estimated variable manufacturing overhead:
$2.00 per MH × 80,000 MHs.................................. 160,000
Estimated total manufacturing overhead cost............ $416,000
Fabrication Department:
The estimated total manufacturing overhead cost in the Fabrication
Department is computed as follows:
Y = $520,000 + $4.00 per DLH × 50,000 DLH
Estimated fixed manufacturing overhead................... $520,000
Estimated variable manufacturing overhead:
$4.00 per DLH × 50,000 DLHs............................... 200,000
Estimated total manufacturing overhead cost............ $720,000
2-15
Problem 3-26 (continued)
2. Preparation Department overhead applied:
350 machine-hours × $5.20 per machine-hour...... $1,820
Fabrication Department overhead applied:
130 direct labor-hours × $14.40 per labor-hour.... 1,872
Total overhead cost............................................... $3,692
4.
Preparation Fabrication
Manufacturing overhead cost incurred...... $390,000 $740,000
Manufacturing overhead cost applied:
73,000 machine-hours × $5.20 per
machine-hour.................................... 379,600
54,000 direct labor-hours × $14.40
per direct labor-hour.......................... 777,600
Underapplied (or overapplied) overhead... $ 10,400 $(37,600)
2-16