0% found this document useful (0 votes)
58 views3 pages

Exercise 3B: NP P X

Uploaded by

Rayonesh Rayana
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
58 views3 pages

Exercise 3B: NP P X

Uploaded by

Rayonesh Rayana
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

Exercise 3B

1 a i Yes, since n = 120 is large (> 50) and p = 0.6 is close to 0.5.

ii µ = np =120 × 0.6 = 72 and σ = np (1 − p ) = 72 × 0.4 = 28.8 = 5.37 (3 s.f.)


2
X  B(72,5.37 )

b i No, n = 20 is not large enough (< 50).

c i Yes, since n = 250 is large (> 50) and p = 0.52 is close to 0.5.

ii µ =np =250 × 0.52 =130 and σ= np (1 − p )= 130 × 0.48= 62.4= 7.90 (3 s.f.)
X  B(130, 7.902 )

d i No, p = 0.85 is too far from 0.5.

e i Yes, since n = 400 is large (> 50) and p = 0.48 is close to 0.5.

ii µ =np =400 × 0.48 =192 and σ= np (1 − p )= 192 × 0.52= 99.84= 9.99 (3 s.f.)
X  B(192,9.992 )

f i Yes, since n = 1000 is large (> 50) and p = 0.58 is close to 0.5.

ii µ =np =1000 × 0.58 =580 and σ= np (1 − p )= 580 × 0.42= 243.6= 15.6 (3 s.f.)
2
X  B(580,15.6 )

2 A normal approximation is valid since n = 150 is large (> 50) and p = 0.45 is close to 0.5.
µ =np =150 × 0.45 =67.5 and σ= np(1 − p= ) 67.5 × 0.55= 37.125= 6.093 (4 s.f.)
So X can be approximated by Y  N(67.5, 6.0932 )

a P( X  60) ≈ P(Y < 60.5) =


0.1253 (4 d.p.)

b P( X > 75) ≈ P(Y > 75.5) =


0.0946 (4 d.p.)

c P(65X  80) ≈ P(64.5 < Y < 80.5) =


0.6723 (4 d.p.)

3 A normal approximation is valid since n = 200 is large (> 50) and p = 0.53 is close to 0.5.
µ =np =200 × 0.53 =106 and σ= np(1 − p)= 106 × 0.47= 49.82= 7.058 (4 s.f.)
So X can be approximated by Y  N(106, 7.0582 )

a P( X < 90) ≈ P(Y < 89.5) =


0.0097 (4 d.p.)

b P(100X < 110) ≈ P(99.5 < Y < 109.5) =


0.5115 (4 d.p.)

c P( X = 105) ≈ P(104.5 < Y < 105.5) =


0.0559 (4 d.p.)

© Pearson Education Ltd 2019. Copying permitted for purchasing institution only. This material is not copyright free. 1
4 A normal approximation is valid since n = 100 is large (> 50) and p = 0.6 is close to 0.5.
µ = np =100 × 0.6 = 60 and σ = np(1 − p) = 60 × 0.4 = 24 = 4.899 (4 s.f.)
So X can be approximated by Y  N(60, 4.8992 )

a P( X > 58) ≈ P(Y > 58.5) =


0.6203 (4 d.p.)

b P(60 < X 72) ≈ P(60.5 < Y < 72.5) =


0.4540 (4 d.p.)

c P( X = 70) ≈ P(69.5 < Y < 70.5) =


0.0102 (4 d.p.)

5 Let X be the number of heads in 70 tosses of a fair coin, so X ~ B(70, 0.5).


Since p = 0.5 and 70 is large, X can be approximated by the normal distribution Y  N( µ , σ 2 ),
where µ = 70 × 0.5 = 35 and σ = 70 × 0.5 × 0.5 = 17.5
So Y  N(35,17.5)
P( X > 45) ≈ P(Y  45.5) = 0.0060 (4 d.p.)

6 A normal approximation is valid since n = 1200 is large and p is close to 0.5.


50
µ =np =1200 × =594.059
101
51
and
= σ np (1 −
= p) 594.059 ×= 299.9705= 9 … 17.32 (4 s.f.)
101
So Y  N(594.059, 299.97...)
P( X  600) ≈ P(Y > 599.5) = 0.3767 (4 d.p.)

7 a The number of trials, n, must be large (> 50), and the success probability, p, must be close to 0.5.

 20 
b Using the binomial distribution, P(= =   × 0.4510 × 0.55=
X 10) 10
0.1593 (4 d.p.)
 10 

c A normal approximation is valid since n = 240 is large and p = 0.45 is close to 0.5.
µ =np =240 × 0.45 =108 and σ= np(1 − p)= 108 × 0.55= 59.4= 7.707 (4 s.f.)
So Y  N(108,59.4)
0.5772 (4 d.p.)
P( X < 110) ≈ P(Y < 109.5) =

d P( X  q ) = 0.2 ⇒ P(Y > (q − 0.5)) = 0.2


Using the inverse normal function,
P(Y > (q − 0.5)) = 0.2 ⇒ q − 0.5 =114.485 ⇒ q = 114.985
So q = 115

8 a Using the cumulative binomial function with N = 30 and p = 0.52,


P( X < 17) =P( X 16) = 0.6277 (4 d.p.)

b A normal approximation is valid since n = 600 is large and p = 0.52 is close to 0.5.
µ =np =600 × 0.52 =312 and σ= np(1 − p)= 312 × 0.48= 149.76= 12.24 (4 s.f.)
So Y  N(312,149.76)
P(300  X  350) ≈ P(299.5 < Y < 350.5) = 0.8456 (4 d.p.)

© Pearson Education Ltd 2019. Copying permitted for purchasing institution only. This material is not copyright free. 2
100 
9 a Using the binomial distribution, P(=
X 5=
5)  55 45
 × 0.56 × 0.44= 0.0784 (4 d.p.)
 55 

b A normal approximation is valid since n = 100 is large and p = 0.56 is close to 0.5.
µ =np =100 × 0.56 =56 and σ = np(1 − p) = 56 × 0.44 = 24.64 = 4.964 (4 s.f.)
So Y  B(56, 24.64)
P( X = 55) ≈ P(54.5 < Y < 55.5) =0.07863 (4 s.f.)
0.07838...(−)0.07863...
Percentage error = ×100 = 0.31 % (2 d.p.)
0.07838...

© Pearson Education Ltd 2019. Copying permitted for purchasing institution only. This material is not copyright free. 3

You might also like