Homework 1
Homework 1
Important: Read the course outline on the guideline for submitting your solutions
1. Write the equation of the line passing through the points (−3, 1) and (2, 3).
2. Find the equation of the line that passes through the point (−3, 1) and is
(a) horizontal
(b) vertical
3. Find the equation of the line that passes through the point (−2, −4) and is perpendicular to
the line with equation 2x − 3y − 24 = 0.
3
!−2
(x 4 y −2 )4
(b)
(x−1 y 3 )−3
5. Consider the triangle 4ABC with A(−2, 3), B(1, 5), C(7, 3).
7. Sketch the graph of the following functions. State the domain and range of each.
(i) f (x) = x
(ii) a(x) = |x|
(iii) q(x) = x2
(iv) c(x) = x3
√
(v) s(x) = x
1
(vi) r(x) = x
15. You have 3000 m of fencing material with which to enclose a rectangular piece of land along
a river. Fencing is not required along the river. Find a function giving the area of the land
in terms of the width of the rectangle x if you use all the fencing material. Do not simplify.
Find the domain of the area function.
16. If 200 people sign up for a flight, the travel agency charges $300/person. If more than 200
people sign up, then everyone’s fare is reduced by $1 for each additional person. Find a
function giving the revenue (i.e. the earnings) of the company, assuming that at least 200
people sign up. Find the domain of the revenue function.
17. The demand function for a certain brand of DVD is given by p = d(x) = −0.01x2 − 0.2x + 8
and the corresponding supply function is given by p = s(x) = 0.01x2 + 0.1x + 3, where p is
in dollars and x is in units of a thousand. Find the equilibrium quantity and the equilibrium
price.
18. To manufacture a certain product, your company has fixed costs of $900 per month, and
variable costs of $12.50 per unit of product. Your company can sell each unit for $37.95.
Find expressions for cost, revenue and profit functions.
19. Suppose that a small deli makes Gouda Cheese, and that the cost of making x pounds of
cheese is C(x) = 5x + 100 dollars. Also, the price per lb of cheese in their shop is given by
p(x) = 30 − x dollars. Find the break-even point.
20. (a) Suppose consumers will purchase 540 units when the price is $9 per unit. Also, they will
purchase 1080 units when the price is $6. What is the demand equation (assuming it is
linear)?
(b) Suppose producers will supply 300 units when the price is $9 per unit. Also, they will
supply 600 units when the price is $10. What is the supply equation, assuming it is
linear?
(c) Find the equilibrium quantity.
21. When Power and Money Inc. charges $600 for a seminar on management techniques, it
attracts 1000 people. For each $20 decrease in the fee, an additional 100 people will attend
the seminar.
(a) Express the revenue as a function of the number of people above 1000 that will attend
the seminar.
(b) Find how much to charge for the seminar to maximize their revenue.
22. The price p and the quantity x sold of a certain product obey the demand equation x =
−2p + 500, 0 ≤ p ≤ 25.
23. The inventor of a new game believes that the variable cost for producing the game is $0.95
per unit. The fixed cost is $6000.
(a) Express the total cost C as a function of x, the number of games sold.
(b) Find the formula for the average cost per unit C̄ as a function of x.
(c) The selling price for each game is $1.69. How many units must be sold before the average
cost per unit falls below the selling price?
24. A radio manufacturer charges $90 per unit for units that cost $60 to produce. To encourage
large orders from distributors, the manufacturer will reduce the price by $0.01 per unit for
each unit in excess of 100 units. (For example, an order of 101 units would have a price of
$89.99 per unit, and an order of 102 units would have a price of $89.98 per unit.) This price
reduction is discontinued when the price per unit drops to $75.
(a) Express the price per unit p as a function of the order size x.
(b) Express the profit P as a function of the order size x.