0% found this document useful (0 votes)
26 views2 pages

Problem Set No. 5

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
26 views2 pages

Problem Set No. 5

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Page 1 of 2

CE 201 – FUNDAMENTAL OF SURVEYING

Name: Lester Khiets Roa BSCE 2-A November 3, 2021

Problem Set # 5 – Area of a closed traverse using DMD Method

AREA BY DMD

Given: Data of a closed traverse with the computed latitude


departure values for e ach course and the corresponding
adjustments to be made.
Required:
A. Adjusted latitudes and departures
B. DMD values
C. Area of the lot
Tabulate Results.

Distance Latitude Departure Correction Adjusted Adjusted


Course
(d) Latitude Departur Latitude Departure Double Areas
e DMD
( in met +N -S +E -W +N -S +E -W NDA SDA
ers )
247.925 246.784 245.95 22.867 22.867 5, 624.139
AB 23.763 -0.834 -0.896
425.310 295.267 306.114 293.837 304.577 350.311 102, 934.333
BC -1.430 -1.537
427.725 -162.763 395.546 -164.202 394 1,048.888 -172, 229. 507
CD -1.439 -1.546
510.435 -498.496 109.753 -500.213 107.908 1,550.796 -775, 728.320
DE -1.717 -1.845
558.630 -60.978 -555.292 -62.857 -557.311 1,101.393 -69, 230. 260
EF -1.879 -2.019
330.040 188.595 -270.848 187.485 -272.041 272.041 51,003.607
FA -1.110 -1.193
Sums 730.646 -722.237 835.176 -826.140 727.272 -727.272 829.352 -829.352 159, 562. 079 -1,017,188.087

ΣNDA ΣSDA

2A = ΣNDA + ΣSDA
2A= 159, 562.079
─ 1,017,188.087 m2
DMD 2A=
22.867 22.867 -857,626.008 2
AB 2A= m
22.867 22.867 304.577 350.311 -857,626.008 / 2
BC 2A/2= m2
350.311 304.577 394 1048.888 A= m2
CD -428,813.004
1048.888 394 107.908 1550.796 A= -42.881 hectares
DE
1550.796 107.908 -557.311 1101.393 A= 42.881 hectares
EF
1101.393 -557.311 -272.041 272.041
FA

Computation of DMD (Refer to rules for computing DMD)

DAB= 22.867
DBC= 22.867+22.867+304.577 = 350.311
DCD= 350.311+304.577+394 = 1,048.888
DDE= 1,048.888+394+107.908 = 1,550.796
DEF= 1,550.796+107.908-557.311 = 1,101.393
DFA= 1,101.393-557.311-272.041 = 272.041
Page 2 of 2

Computation of Double Areas (DOUBLE AREA = DMD X ADJ. LATITUDE)

DAB= 22.867x 245.95 = 5, 624.139


DBC= 350.311 x 293.837 = 102, 934.333
DCD= 1048.888 x -164.202 = -172, 229. 507
DDE= 1550.796 x -500.213 = -775, 728.320
DEF= 1101.393 x -62.857 = -69, 230. 260
DFA= 272.041 x 187.485 = 51,003.607
∑NDA = 159, 562. 079
∑SDA = -1,017,188.087

∑DA = -857,626.008

THEREFORE:

2A = -857,626.008 m2
2A −857,626.008
= m2
2 2

A = -428,813.004 m2
A = -42.881 hectare
A = 42.881 hectare

You might also like