Managerial Accounting - 2
Managerial Accounting - 2
Lane Company produced 50,000 units during its first year of operations and sold 47,300 at
$12 per unit. The company chose practical activity—at 50,000 units—to compute its
predetermined overhead rate. Manufacturing costs are as follows:
Direct materials $123,000
Direct labor 93,000
Variable overhead 65,000
Fixed overhead 51,000
Required:
1. Calculate the cost of one unit of product under variable costing.
DM + DL+VO $ 123,000+ $ 93,000+ $ 65,000 $ 281,000
= = =$ 5.62/unit
Unit produced 50,000 units 50,000 units
Exercise 8-26 Inventory Valuation under Absorption and Variable Costing with Decrease in
Ending Inventory
The following information pertains to Chacon Inc. for last year:
Beginning inventory in units 5,000
Units produced 20,000
Units sold 23,700
Costs per unit:
Direct materials $8.00
Direct labor $4.00
Variable overhead $1.50
Fixed overhead* $4.15
Variable selling expenses $3.00
Fixed selling and administrative expenses $24,300
* Fixed overhead totals $83,000 per year.
Required:
1. Calculate the cost of one unit of product under absorption costing.
DM, DL, VO, dan FO sudah diketahui dalam unit cost, sehingga tidak perlu dibagi dengan
unit produced.
DM + DL + VO + FO = $8.00 + $4.00 + $1.50 + $4.15
= $17.65/unit