0% found this document useful (0 votes)
424 views4 pages

Problem-01: Warping Calculation

1) The document provides calculations to determine the number of yarn bags needed to produce 21,000 meters of fabric with given specifications. 2) For the first specification, theoretical calculation shows 124 bags are needed, while practical calculation shows 125 bags are needed. 3) For the second specification, theoretical calculation shows 38 bags of 6s yarn, 50 bags of 9s slub yarn, and 50 bags of 9s yarn are needed, while practical calculation shows an extra 12 bags of 6s yarn are needed.

Uploaded by

Robotrix
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
424 views4 pages

Problem-01: Warping Calculation

1) The document provides calculations to determine the number of yarn bags needed to produce 21,000 meters of fabric with given specifications. 2) For the first specification, theoretical calculation shows 124 bags are needed, while practical calculation shows 125 bags are needed. 3) For the second specification, theoretical calculation shows 38 bags of 6s yarn, 50 bags of 9s slub yarn, and 50 bags of 9s yarn are needed, while practical calculation shows an extra 12 bags of 6s yarn are needed.

Uploaded by

Robotrix
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

Warping calculation

Problem-01

How many bag of yarn( 1 bag=50 kg) is to be ordered ; if we want to


produce 21000 m Fabric.

Assume the following Fabric Specification-

9× 9
× 56 Inc h
80 ×70

Solution:

Theoretical calculation-

Total no. of ends=80 x 56=4480+10(selvedge)=4490

4490 ×21000 ×1.0936


Weight of 9s Warp yarn ¿ Kg
840× 9 ×2.2046

¿ 6186.89 Kg

6186.89
Required no. of yarn bags ¿ =124
50

So, theoretically 124 no. of yarn bags is to be ordered

Practical calculation-

Suppose here, we produce 10 set beam

4490
No. of ends/beam ¿ =449
10
Total no. of ends=80 x 56=4480+10(selvedge)=4490

Total length of 10 beam=21000 x 10=210000 m


2.77× 2.2046 ×840 × 9
one cone length ¿ =42215.589 m
1.0936

210000
Required no. of creel set ¿ =5
422150589

Wt. of one creel yarn = 2.77 x 449 = 1243.73 Kg

So, wt. of 5 set creel yarn = 1243.73 x 5 =6218.65 Kg

R e q u i r e d n o . o f y a r n b a g s = 6218.65 ÷ 50=125

So, practically extra one bag that means 125 no. of yarn bags is to be
ordered

Problem-02

Warp count ( 6 OE , 9 Slub ,9 OE ) ×Weft count 9


Let , Fabric specification= ×56 Inc h
80 × 60

Beam ratio= 2:4:4

How many bag of yarn( 1 bag=50 kg) is to be ordered ; if we want to


produce 21000 m Fabric.

Theoretical calculation-

No .of ends=80× 56=4480+10 ( Selvedge )=4490

Total no .of warpers beam=2+4 + 4=10

No .of ends ∈eac hbeam =4490 ÷10=449

449 ×2 ×21000 ×1.0936


Wt .of 6 s OE yarn= =1856.06 Kg
840 ×6 ×2.2046

1856.06
Required no . of bags for 6 s OE yarn is= =38 bags
50
449× 4 × 21000 ×1.0936
Wt .of 9 s Slub yarn= =2474.76 Kg
840 ×9 ×2.2046

2474.76
Required no . of bags for 9 s Slub yarn is= =50 bags
50

449 × 4 ×21000 ×1.0936


Wt .of 9 s OE yarn= =2474.76 Kg
840 × 9 ×2.2046

2474.76
Required no . of bags for 9 s OE yarn is= =50bags
50

Practically-

For 6s OE Yarn-

Lengt h of 2 beam=21000 ×2=42000 m


2.77 ×2.2046 ×840 × 6
Cone lengt h= =28143.73 m
1.0936

42000
No .of creel = =2 Set
28143.73

Creel Wt .=449 ×2.77=1243.73 Kg

2 Set creel wt .=1243.73× 2=2487.46 Kg

2487.46
Required no . of bags for 6 s OE yarn is= =50bags
50

Comments: In actual practice we have to use extra 12 bags of 6 s OE


yarn
For 9s Slub Yarn-

Lengt h of 4 beam=21000 × 4=84000 m

2.77 ×2.2046 ×840 × 9


Cone lengt h= =42215.59 m
1.0936
84000
No .of creel = =2 Set
42215.59

Creel Wt .=449 ×2.77=1243.73 Kg

2 Set creel wt .=1243.73× 2=2487.46 Kg

2487.46
Required no . of bags for 9 s Slub yarn is= =50 bags
50

For 9s OE Yarn-

Lengt h of 4 beam=21000 × 4=84000 m

2.77 ×2.2046 ×840 × 9


Cone lengt h= =42215.59 m
1.0936

84000
No .of creel = =2 Set
42215.59

Creel Wt .=449 ×2.77=1243.73 Kg

2 Set creel wt .=1243.73× 2=2487.46 Kg

2487.46
Required no . of bags for 9 s OE yarn is= =50bags
50

You might also like