IE 400: Principles of Engineering Management Study Set 1: Fall 2021-2022
IE 400: Principles of Engineering Management Study Set 1: Fall 2021-2022
Study Set 1
Fall 2021-2022
Table 1:
1
Table 2:
Question 3. Alexis Cornby makes her living buying and selling corn. On
January 1, she has 50 tons of corn and $1000. On the first day of each
month, Alexis can buy corn at the following prices per ton: January, $300;
February, $350; March, $400; April, $500. On the last day of each month,
Alexis can sell corn at the following prices per ton: January, $250; February,
$400; March, $350; April, $550. Alexis stores her corn in a warehouse that
can hold at most 100 tons of corn. She must be able to pay cash for all corn
at the time of purchase. Use linear programming to maximize Alexis’ cash
on hand at the end of April.
2
• Process 1: Running Process 1 for one hour:
– Costs= $5
– Requires: Two barrels of sugar type A and three barrels of sugar
type B
– Output: Two Wonka Bars and one packet of Bottle Caps
– Costs= $4
– Requires: One barrel of sugar type A and three barrels of sugar
type B
– Output: Three packets of Bottle Caps
– Costs= $1
– Requires: Three barrels of sugar type A and two barrels of sugar
type B
– Output: Two Wonka Bars and one packet of Giant Sweet tarts
3
(b) Assume that instead of having 200 barrels of sugar type A and 300
barrels of sugar type B available that you can order a total of 500
Barrels. Show how to modify your LP formulation in part a to account
for this revised problem.
(c) Suppose that instead of selling the tree candies separately, they can
only be sold as part of a box consisting of one Wonka Bar, two packets
of Bottle Caps and one pack of Giant Sweet Tarts. Each Wonka Box
sells for $54. Modify your LP formulation in part a to model this new
scenario. (You may need to add another decision variable.)