Midterm 20210405 Solution
Midterm 20210405 Solution
Direction: Solve all the problems below. Show your detailed solution. No detailed solution, no
credit. Write each new problem in a new sheet of paper. Submit online your detailed solution in pdf
format using the filename format as SURNAME-NAME-CE42-Midterm-Exam-20210405. Upload
your detailed solution on or before 2:00pm, 5 April 2021. A deduction of 2 points for every minute
late submission will be imposed.
Cheating is strictly forbidden and carries a harsh punishment. “Academic cheating is anything
you do to make it appear that someone else’s work is your own or allowing someone else to copy
your work and submit it as their own. It can include sharing another’s work, copying answers on an
exam or homework assignment, etc.” Also, I consider cheating if you ask questions or collaborate
(either analog, digital, or any means of communication) to your classmate(s) and other(s) during
examination time.
Solution:
(c) Check if s ≥ y .
Both methods, showed that the section is compression-controlled. Thus, the assumption
in item (b) is incorrect, i.e. fs 6= fy . Let fs = Es s .
C=T
4, 462.5a = 1, 847.256Es s
d−c
4, 462.5(0.85c) = 1, 847.256(200, 000) 0.003
c
0 = 3, 793.13c2 + 1, 108, 353.89c − 371, 298, 552.54
c = 199.20 mm
Then,
d−c 335 − 199.20
s = cu = 0.003 = 0.002045.
c 199.20
(e) Compute the maximum uniform dead and live loads the beam can carry.
L2
M = wu × L × L/2 = wu
2
L2
MD = w D and
2
L2
M L = wL
2
wD
Using load factors from NSCP Code and wL =5
L2 L2
Mu = 1.2MD + 1.6ML = 1.2wD + 1.6wL
2 2
Mu
2 = 1.2(5)wL + 1.6wL
L2
2 Mu 2 122.95
wL = = = 2.02 kN/m
7.6 L2 7.6 42
wD = 5wL = 10.11 kN/m
(a) [4 points] Draw the beam section, strain and stress diagram of the beam section with
proper labels.
CE 42-CE3A Midterm Exam, Page 4 of 12 5 April 2021
(b) [4 points] Determine the effective width of the midspan cross section assuming a T-section
using NSCP Code Section 406.3.2.
(c) [4 points] Find the neutral axis location.
(d) [4 points] Check if the tension reinforcement yields (fs = fy ), if not, use fs = Es . Use
both methods, i.e. (i) ratio c/dt ≤ 0.375 and (ii) s ≥ y .
(e) [4 points] Calculate the design moment strength, φMn , of the section. and compare to
Mu .
where wu = 1.2wD + 1.6wL ; Cm and Cv are a moment and shear coefficient, respectively taken
from NSCP Code Table 406.5.2 (see figure below for illustration) ; `n is a clear span length (in
calculating negative moments it is taken as the average of the adjacent clear span lengths).
In order to facilitate the determination of slab thickness without deflection calculations, NSCP
Table 407.3.1.1 (see table below) can be used as a guide.
Design a three-span continuous one-way floor slab assuming a typical 1-m wide strip. The floor
span lengths (center-to-center of support) are equal, i.e. 3.0 m. Beams support the slab such
CE 42-CE3A Midterm Exam, Page 5 of 12 5 April 2021
that both the interior and exterior (spandrel) beams are assumed to be 250–mm wide. The
concrete strength is 21 MPa and the reinforcement strength is 280 MPa with Es = 200, 000
MPa. Use normal-weight concrete. Assume a superimposed dead load (SDL) of 1.4 kPa to
account for floor covering, the ceiling, and mechanical equipment. The floors will be designed
for a live load of 3.0 kPa. In addition, assume that reinforced concrete weighs 24 kN/m3 .
(a) [5 points] Estimate the minimum thickness of the slab using NSCP Code Table 407.3.1.1
without computing deflection. Note use the largest minimum thickness as computed.
Also, determine the effective depth considering minimum cover with at least 1-1/4 hour
fire rating and NSCP Code Table 20.6.1.3.2 for the specified concrete cover for slabs. Use
a reasonable size of longitudinal reinforcement.
(b) [5 points] Compute the total dead load and find wu using two basic load case combinations,
i.e. wu = 1.4wD and wu = 1.2wD + 1.6wL .
(c) [5 points] Design the slab based on maximum moment at the exterior face of the first
interior support (used maximum wu ), i.e. find Mu and the reinforcement ratio (check for
the minimum requirements of NSCP Code Table 7.6.1.1).
(d) [5 points] Based on the result of item (c), determine the spacing of the assume longitudinal
bars as main reinforcements (check for the maximum spacing requirements).
(e) [5 points] Find the spacings of the transverse reinforcement (shrinkage and temperature)
using NSCP Code Table 424.4.3.2 and consider the maximum spacing requirements.
Solution:
(a) Estimate the minimum thickness of the slab using NSCP Code Table 407.3.1.1. Note
that the Table is applicable to normal-weight concrete and fy = 420 MPa. For fy other
that 420 MPa, the values shall be multiplied by (0.4 + fy /700). For fy = 280 MPa,
0.4 + 280/700 = 0.8.
One end continuous (end bay), where ` = 3.0 m
hmin = `/24 × (0.4 + fy /700)
= 3.0/24 × (0.4 + 280/700)
= 3.0/24 × 0.8 = 0.1 m
= 100 mm
Both ends continuous (interior bay)
hmin = `/28 × (0.4 + fy /700)
= 3.0/28 × (0.4 + 280/700)
= 3.0/28 × 0.8 = 0.0857 m
= 85.7 mm
Thus, use the largest value of hmin as computed, h = max(100, 85.7), i.e. h = 100 mm.
Use 20-mm concrete cover for 1-1/4 fire rating and as required in NSCP Code Table
20.6.1.3.2. Also, assume a rebar size of 10-mm. Thus, the effective depth, d is
d = h − concrete cover − 0.5 × rebar size
= 100 mm − 20 mm − 0.5 × 10 mm
= 75 mm
CE 42-CE3A Midterm Exam, Page 6 of 12 5 April 2021
(d) Determine spacing, s, of the longitudinal bars and check for the maximum spacing re-
quirements.
Calculate the reinforcement needed,
As = ρbd = 0.005206(1000)(75) = 390.5 mm2
nb = no. of bars/m = 390.5/78.54 = 4.97159
s = 1000/nb = 1000/4.97159 = 201.14 mm
Let s = 200 mm
As required by NSCP Code Section 407.7.2.3, the maximum spacing s shall be the lesser
of 3h and 450 mm where smax = min(300, 450) = 300 mm. Then, s = min(200, 300) = 200
mm. Thus, use s = 200 mm.
CE 42-CE3A Midterm Exam, Page 7 of 12 5 April 2021
(e) Determine the shrinkage and temperature reinforcement, try using 10-mm rebar size.
For fy less than 420 MPa,
As&t = 0.002Ag
= 0.002(100)(1000) = 200 mm2
nb = no. of bars/m = 200/78.54 = 2.5465
s = 1000/nb = 1000/2.5465 = 392.7 mm
Let s = 390 mm
As required by NSCP Code Section 424.4.3.3, the maximum spacing s of deformed shrink-
age and temperature reinforcement shall not exceed the lesser of 5h and 450 mm where
smax = min(500, 450) = 450 mm. Then, s = min(390, 450) = 390 mm. Thus, use s = 390
mm.
(a) Determine the minimum thickness of beam without actually computing the deflection
according to NSCP Code Section 409.3.1.1, i.e. Table 409.3.1.1 and the conditions above.
(b) Draw the shear force and bending moment diagram of the beam for each loading and then
compute the maximum factored moment strength Mu that the beam carries.
(c) Find the required reinforcement ratio ρ based on the section found in item (a) and max-
imum factored moment on item (b) such that ρmin ≤ ρ ≤ ρmax , satisfying the minimum
requirements of NSCP Code Section 409.6.1 for ρmin and assuming tension-controlled
section taking t = 0.005 in ρmax = ρ0.005 .
CE 42-CE3A Midterm Exam, Page 8 of 12 5 April 2021
(d) Select the tension reinforcement satisfying the condition As,provided ≥ As,required . In ad-
dition, the clear bar spacing requirement smin ≤ s ≤ smax should be satisfied as follows:
Use NSCP Code Section 425.2 in determining smin and Section 424.3.2 for smax .
(e) Check the design moment capacity, φMn , of the beam section and show that it exceeds
Mu . Use the steps in the analysis of flexure for beams.
(f) Sketch your final design with proper (scaled) dimensions and labels.
Solution:
(a) Minimum thickness of beam. From NSCP Code Table 409.3.1.1, for beams simply sup-
ported
` 6
hmin = = = 0.375 m = 375 mm
16 16
For b = 300 mm, and h = 1.5 × b = 1.5(300) = 450 mm which is more than hmin . Thus,
the section dimensions are b = 300 mm × h = 450 mm.
(b) Calculate Mu .
CE 42-CE3A Midterm Exam, Page 9 of 12 5 April 2021
Also, ACI Code desires that our beams should be tension-controlled section. To ensure
this, t shall be greater than or equal to 0.005. The maximum reinforcement ratio can be
computed using t = 0.005.
fc0
cu
ρmax = 0.85β1 , β1 = 0.85
fy cu + t
25 0.003
= 0.85(0.85) = 0.01636
414 0.003 + 0.005
d = h − clear cover − stirrup − 0.5(db )
= 450 − 40 − 12 − 0.5(25) = 385.5 mm
Mn 205.44 × 106
Rn = = = 4.61 MPa
bd2 300(385.5)2
s !
1 2mRn fy 414
ρrequired = 1− 1− , where m = = = 19.48
m fy 0.85fc0 0.85(25)
r !
1 2(19.48)(4.61)
= 1− 1− = 0.0127
19.48 414
Useful formulas:
C = 0.85fc0 ba
T = As fs or T = As fy if s ≥ y
d−c
s = cu
c
a
Mn = (C or T )(d − )
2
Mn Mu
Rn = 2 = where φMn = Mu or
bd φbd2
Mn 1
Rn = 2 = ρfy 1 − ρm
bd 2
p
fc0 1.4
As,min = bw d ≥ bw d
4fy fy
s !
1 2mRn fy
ρ= 1− 1− , where m =
m fy 0.85fc0
f0
cu
ρ0.004 = 0.85β1 c where t = 0.004
fy cu + t
fc0
cu
ρ0.005 = 0.85β1 where t = 0.005
fy cu + t
fc0
600
ρb = 0.85β1
fy 600 + fy
280 280
s = 380( ) − 2.5cc ≤ 300( )
fs fs