0% found this document useful (0 votes)
121 views

Problem Set 1

Uploaded by

ecem
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
121 views

Problem Set 1

Uploaded by

ecem
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Dr.

Haluk Eliş Yaşar University


IE 3353
Fall 2021
Problem Set 1

- Problem set 1 is due 11 October, 2021 and will be collected at 12:30, at the beginning of the
class. Late submission is not accepted.
1. (15 pts.)
Use the Gauss–Jordan method to determine whether each of the following linear systems has
no solution, a unique solution, or an infinite number of solutions. Indicate the solutions (if any
exist).
a. x1 + x2 + x4 = 3
x2 + x3 =4
x1 + 2x2 + x3 + x4 = 8

b. x1 + x2 + x3 =1
x2 + 2x3 + x4 = 2
x4 = 3

c. x1 + x2 = 1
2x1 + x2 = 3
3x1 + 2x2 = 4

2. (15 pts.)
Determine if each of the following sets of vectors is linearly independent or linearly
dependent.
a. V = {[1 0 1], [1 2 1], [2 2 2]}

b. {[ ] [ ] [ ]}

c. V = {[2 0], [3 0]}


3. (20 pts.)
Bloomington Breweries produces beer and ale. Beer sells for $5 per barrel, and ale sells for $6
per barrel. Producing a barrel of beer requires 5 lb of corn and 2 lb of hops. Producing a barrel
of ale requires 2 lb of corn and 1 lb of hops. 60 lb of corn and 25 lb of hops are available.
Formulate an LP that can be used to maximize revenue and solve the LP graphically. How
many barrels of beer and ale should Bloomington produce?
4. (25 pts.)
A company assembles two products: A and B. Product A sells for $11 per unit, and product B
sells for $23 per unit. A unit of product A requires 2 hours on assembly line 1 and 1 unit of
raw material. A unit of product B requires 2 units of raw material, 1 unit of A, and 2 hours on
line 2. For line 1, 1,300 hours of time are available and 500 hours of time are available on line
2. A unit of raw material may be bought (for $5 a unit) or produced (at no cost) by using 2
hours of time on line 1. The products and the raw materials are allowed to be fractional.
Formulate an LP to maximize profit, solve it in Excel© and CPLEX©. How many units of
each product should be produced? Warning: Make sure that you understand how the
production system works!

-1-
Dr. Haluk Eliş Yaşar University
IE 3353
Fall 2021
Problem Set 1

5. (25 pts.)
Silicon Valley Corporation (Silvco) manufactures transistors. An important aspect of the
manufacture of transistors is the melting of the element germanium (a major component of a
transistor) in a furnace. Unfortunately, the melting process yields germanium of highly
variable quality. Two methods can be used to melt germanium; method 1 costs $50 per
transistor, and method 2 costs $70 per transistor. The qualities of germanium obtained by
methods 1 and 2 are shown in Table 1. Silvco can refire melted germanium in an attempt to
improve its quality. It costs $25 to refire the melted germanium for one transistor. The results
of the refiring process are shown in Table 2. Silvco has sufficient furnace capacity to melt or
refire germanium for at most 20,000 transistors per month. Silvco’s monthly demands are for
1,000 grade 4 transistors, 2,000 grade 3 transistors, 3,000 grade 2 transistors, and 3,000 grade
1 transistors. Formulate an LP to minimize the cost of producing the needed transistors. Solve
the problem in Excel© and CPLEX©.

Table 1

Table 2

-2-

You might also like