CH 08
CH 08
CH 08
Student: ___________________________________________________________________________
A. Choice A
B. Choice B
C. Choice C
D. Choice D
E. Choice E
Lone Star has computed the following unit costs for the year just ended:
13. Under variable costing, each unit of the company's inventory would be carried at:
A. $35.
B. $55.
C. $65.
D. $84.
E. some other amount.
14. Under absorption costing, each unit of the company's inventory would be carried at:
A. $35.
B. $55.
C. $65.
D. $84.
E. some other amount.
Roma Corporation has computed the following unit costs for the year just ended:
15. Under absorption costing, each unit of the company's inventory would be carried at:
A. $49.
B. $54.
C. $72.
D. $104.
E. some other amount.
16. Under variable costing, each unit of the company's inventory would be carried at:
A. $49.
B. $54.
C. $72.
D. $104.
E. some other amount.
17. Santa Fe Corporation has computed the following unit costs for the year just ended:
Which of the following choices correctly depicts the per-unit cost of inventory under variable costing and
absorption costing?
A. Choice A
B. Choice B
C. Choice C
D. Choice D
E. Choice E
18. Delaware has computed the following unit costs for the year just ended:
Which of the following choices correctly depicts the per-unit cost of inventory under variable costing and
absorption costing?
A. Variable, $85; absorption, $105.
B. Variable, $85; absorption, $116.
C. Variable, $103; absorption, $105.
D. Variable, $103; absorption, $116.
E. Some other combination of figures not listed above.
Indiana Company incurred the following costs during the past year when planned production and actual
production each totaled 20,000 units:
19. If Indiana uses variable costing, the total inventoriable costs for the year would be:
A. $400,000.
B. $460,000.
C. $560,000.
D. $620,000.
E. $660,000.
20. Indiana's per-unit inventoriable cost under variable costing is:
A. $9.50.
B. $25.00.
C. $28.00.
D. $33.00.
E. $40.50.
21. If Indiana uses absorption costing, the total inventoriable costs for the year would be:
A. $400,000.
B. $460,000.
C. $560,000.
D. $620,000.
E. $660,000.
22. Indiana's per-unit inventoriable cost under absorption costing is:
A. $9.50.
B. $25.00.
C. $28.00.
D. $33.00.
E. $40.50.
23. Consider the following comments about absorption- and variable-costing income statements:
I. A variable-costing income statement discloses a firm's contribution margin.
II. Cost of goods sold on an absorption-costing income statement includes fixed costs.
III. The amount of variable selling and administrative cost is the same on absorption- and variable-costing
income statements.
Which of the above statements is (are) true?
A. I only.
B. II only.
C. I and II.
D. II and III.
E. I, II, and III.
24. Consider the following comments about absorption- and variable-costing income statements:
I. A variable-costing income statement discloses a firm's gross margin.
II. Cost of goods sold on an absorption-costing income statement includes fixed costs.
III. The amount of variable selling and administrative cost is the same on absorption- and variable-costing
income statements.
Which of the above statements is (are) true?
A. I only.
B. II only.
C. I and II.
D. II and III.
E. I, II, and III.
Roberts Corp., which began business at the start of the current year, had the following data:
Planned and actual production: 40,000 units
Sales: 37,000 units at $15 per unit
Production costs:
Variable: $4 per unit
Fixed: $260,000
Selling and administrative costs:
Variable: $1 per unit
Fixed: $32,000
25. The gross margin that the company would disclose on an absorption-costing income statement is:
A. $97,500.
B. $147,000.
C. $166,500.
D. $370,000.
E. some other amount.
26. The contribution margin that the company would disclose on a variable-costing income statement is:
A. $97,500.
B. $147,000.
C. $166,500.
D. $370,000.
E. some other amount.
McArthur Corp., which began business at the start of the current year, had the following data:
Planned and actual production: 40,000 units
Sales: 38,000 units at $15 per unit
Production costs:
Variable: $5 per unit
Fixed: $260,000
Selling and administrative costs:
Variable: $1 per unit
Fixed: $32,000
27. The gross margin that the company would disclose on an absorption-costing income statement is:
A. $0.
B. $133,000.
C. $166,500.
D. $342,000.
E. some other amount.
28. The contribution margin that the company would disclose on a variable-costing income statement is:
A. $0.
B. $120,000.
C. $166,500.
D. $342,000.
E. some other amount.
29. Chino began business at the start of the current year. The company planned to produce 25,000 units, and
actual production conformed to expectations. Sales totaled 22,000 units at $30 each. Costs incurred were:
If Highway uses throughput costing and had sales revenues for the period of $950,000, which of the
following choices correctly depicts the company's cost of goods sold and income?
(delete "Net", below; just say "Income.")
A. Choice A
B. Choice B
C. Choice C
D. Choice D
E. Choice E
56. Consider the statements that follow.
1. Variable selling costs are expensed when incurred.
2. The income statement discloses a company's contribution margin.
3. Fixed manufacturing overhead is attached to each unit produced.
4. Direct labor becomes part of a unit's cost.
5. Sales revenue minus cost of goods sold equals contribution margin.
6. This method must be used for external financial reporting.
7. Fixed selling and administrative expenses are treated in the same manner as fixed manufacturing
overhead.
8. This method is sometimes called full costing.
9. This method requires the calculation of a fixed manufacturing cost per unit.
Required:
Determine which of the nine statements:
A. Relate only to absorption costing.
B. Relate only to variable costing.
C. Relate to both absorption costing and variable costing.
D. Relate to neither absorption costing nor variable costing.
57. The table that follows denotes selected characteristics of absorption costing and/or variable costing.
Required:
A. Assuming the use of variable costing, compute the inventoriable costs for the month.
B. Compute the month's inventoriable costs by using absorption costing.
C. Assume that anticipated and actual production totaled 20,000 units, and that 18,000 units were sold
during May. Determine the amount of fixed manufacturing overhead and fixed selling and administrative
costs that would be expensed for the month under (1) variable costing and (2) absorption costing.
D. Assume the same data as in requirement "C." Compute the contribution margin that would be reported
on a variable-costing income statement.
59. Webster, Inc. began operations at the start of the current year, having a production target of 60,000 units.
Actual production totaled 60,000 units, and the company sold 95% of its manufacturing output at $50 per
unit. The following costs were incurred:
Required:
A. Assuming the use of variable costing, compute the cost of Webster's ending finished-goods inventory.
B. Compute the company's contribution margin. Would Webster disclose the contribution margin on a
variable-costing income statement or an absorption-costing income statement?
C. Assuming the use of absorption costing, how much fixed selling and administrative cost would
Webster include in the ending finished-goods inventory?
D. Compute the company's gross margin.
60. The following data relate to Ventura Company, a new corporation, during a period when the firm
produced and sold 100,000 units and 90,000 units, respectively:
The company met its original planned production target of 100,000 units. There were no variances during
the period, and the firm's selling price is $15 per unit.
Required:
A. What is the cost of Ventura's end-of-period finished-goods inventory under the variable-costing
method?
B. Calculate the company's variable-costing income.
C. Calculate the company's absorption-costing income.
Kim achieved its planned production level for the year. The company's fixed manufacturing overhead
totaled $141,000, and the firm paid a 10% commission based on gross sales dollars to its sales force.
Required:
A. How many units did Kim plan to produce during the year?
B. How much fixed manufacturing overhead did the company apply to each unit produced?
C. Compute Kim's cost of goods sold.
D. How much variable cost did the company attach to each unit manufactured?
63. Hirsch Company has per-unit fixed and variable manufacturing costs of $40 and $15, respectively.
Variable selling and administrative costs are $9 per unit. Consider the two independent cases that follow
for the firm.
Case A: Variable-costing income, $110,000; sales, 6,000 units; production, 6,000 units
Case B: Variable-costing income, $178,000; sales, 7,500 units; production, 7,100 units
Required:
A. From a product-costing perspective, what is the basic difference between absorption costing and
variable costing?
B. Compute Hirsch's absorption-costing income in Case A.
C. Compute Hirsch's absorption-costing income in Case B.
64. Beach Bum Corporation has fixed manufacturing cost of $12 per unit. Consider the three independent
cases that follow.
Case A: Absorption- and variable costing income each totaled $240,000 in a period when the firm
produced 18,000 units.
Case B: Absorption-costing income totaled $320,000 in a period when finished-goods inventory levels
rose by 7,000 units.
Case C: Absorption-costing income and variable-costing income respectively totaled $220,000 and
$250,000 in a period when the beginning finished-goods inventory was 14,000 units.
Required:
A. In Case A, how many units were sold during the period?
B. In Case B, how much income would Beach Bum report under variable costing?
C. In Case C, how many units were in the ending finished-goods inventory?
65. Coastal Corporation, which uses throughput costing, began operations at the start of the current year.
Planned and actual production equaled 20,000 units, and sales totaled 17,500 units at $95 per unit. Cost
data for the year were as follows:
67. Absorption and variable costing are two different methods of measuring income and costing inventory.
Required:
A. Product costs are defined as costs associated with the manufacturing process. How does the
operational definition of product cost differ between absorption costing and variable costing?
B. An absorption-costing income statement will report gross profit or gross margin whereas a variable-
costing income statement will report contribution margin. What is the difference between these terms?
68. The difference in income between absorption and variable costing can be explained by the change in
finished-goods inventory (in units) multiplied by the standard fixed manufacturing overhead rate.
Required:
Explain why this calculation accounts for the difference noted.
ch08 Key
1. FALSE
2. TRUE
3. TRUE
4. TRUE
5. FALSE
6. A
7. D
8. A
9. E
10. D
11. C
12. E
13. B
14. D
15. C
16. A
17. A
18. A
19. C
20. C
21. E
22. D
23. E
24. D
25. C
26. D
27. B
28. D
29. C
30. E
31. D
32. A
33. A
34. B
35. B
36. B
37. D
38. B
39. B
40. B
41. A
42. C
43. A
44. C
45. D
46. C
47. B
48. D
49. E
50. E
51. A
52. C
53. A
54. B
55. A
D. 5
C. 1, 4
B. 2, 7
56. A. 3, 6, 8, 9
57.
Contribution margin: $625,000 - [(18,000 × $13) + $51,000] = $340,000
Variable manufacturing costs per unit: $260,000 ÷ 20,000 units = $13
D. Variable manufacturing costs: $150,000 + $80,000 + $30,000 = $260,000
Fixed selling and administrative costs: $60,000
2. Fixed manufacturing overhead: ($100,000 ÷ 20,000 units) × 18,000 units = $90,000
Fixed selling and administrative costs: $60,000
C. 1. Fixed manufacturing overhead: $100,000
58.
D. The cost of a unit would increase by $10 ($600,000 ÷ 60,000 units) because of the addition of fixed manufacturing overhead. Thus:
C. None. All fixed selling and administrative cost is treated as a period cost and expensed against revenue.
The contribution margin is disclosed on a variable-costing income statement.
B.
59. A. Variable production costs total $1,080,000 ($240,000 + $480,000 + $360,000), or $18 per unit ($1,080,000 ÷ 60,000 units). Since 3,000
units remain in inventory [0 + 60,000 - (60,000 × 95%)], the ending finished goods totals $54,000 (3,000 × $18).
Absorption cost per unit: $7.20 + $2.50 = $9.70
C. Predetermined fixed overhead rate: $250,000 ÷ 100,000 units = $2.50
B.
Ending inventory: 10,000 units × $7.20 = $72,000
Variable cost per unit produced: $720,000 ÷ 100,000 units = $7.20 per unit
The same $13 figure can be obtained by studying the ending finished-good inventory:
D. Kim attached $13 to each unit. This figure can be derived by analyzing cost of goods sold:
C.
B. Because planned and actual production figures are the same, Kim applied $3 to each unit ($141,000 ÷ 47,000 units).
62. A. Sales (35,000 units) + ending finished-goods inventory (12,000 units) = production (47,000 units). Note: There is no beginning finished-
goods inventory.
C. With sales of 7,500 units and production of 7,100 units, income computed under absorption costing includes $16,000 (400 units × $40) of prior-
period fixed manufacturing overhead. Absorption income is therefore $162,000 ($178,000 - $16,000).
B. Since the number of units sold equals the number of units produced, variable- and absorption-income figures are the same: $110,000.
63. A. The difference between absorption costing and variable costing lies in the treatment of fixed manufacturing overhead. Under absorption
costing, fixed manufacturing overhead is a product cost and attached to each unit produced. In contrast, under variable costing, it is written off
(expensed) as a period cost.
C. The $30,000 difference in income ($250,000 - $220,000) is explained by the change in inventory units, multiplied by the fixed overhead per
unit. Thus, the inventory changed by 2,500 units ($30,000 ÷ $12). Given that absorption income is less than income computed by the variable-
costing method, inventory levels must have decreased, resulting in an ending inventory level of 11,500 units (14,000 - 2,500).
B. The difference between absorption-costing income and variable-costing income is $84,000 (7,000 units × $12). Given that inventories are
rising, variable-costing income will amount to $236,000 ($320,000 - $84,000).
64. A. Absorption- and variable costing income will be the same amount when inventory levels are unchanged. Thus, sales totaled 18,000 units.
D. Throughput income: Sales revenue (17,500 units × $95) - $1,525,000 = $137,500
Throughput costing: $1,570,000 - $45,000 = $1,525,000
Variable costing: $1,570,000 - $100,000 = $1,470,000
Absorption costing: $1,570,000 - $142,500 = $1,427,500
C. The total costs would be allocated between the current period's income statement and the year-end inventory on the balance sheet. Thus:
65. A.
C.
B. Ending inventory: 0 + 40,000 units - 35,000 units = 5,000 units; 5,000 units × $20 = $100,000
66. A. Throughput costing is a technique that assigns only the unit-level spending amounts for direct manufacturing costs as the cost of products or
services. In this case, direct materials is the only item that qualifies as a throughput cost.
B. Gross profit (gross margin) is the difference between sales and cost of goods sold. Cost of goods sold includes variable and fixed manufacturing
costs. Contribution margin, on the other hand, is the difference between sales and variable expenses, namely, variable cost of goods sold and
variable operating expenses. Fixed costs are ignored when calculating the contribution margin.
67. A. The sole difference between the two methods is that fixed manufacturing overhead costs are defined as a product cost under absorption
costing and as a period cost under variable costing.
68. The only difference between the two methods is the treatment of fixed manufacturing overhead. Such amounts are expensed under variable
costing whereas with absorption costing, a predetermined amount is attached to each unit manufactured. This applied overhead moves back and
forth between the balance sheet and the income statement depending on what happens to inventory during the period (i.e., increase or decrease).
Because of this situation, the change in inventory multiplied by the fixed manufacturing overhead per unit corresponds with the difference in
reported income between absorption costing and variable costing.
ch08 Summary
Category # of Questions
AACSB: Analytic 31
AACSB: Reflective Thinking 37
AICPA BB: Critical Thinking 68
AICPA FN: Measurement 31
AICPA FN: Reporting 4
AICPA FN: Research 33
Blooms: A 27
Blooms: A, N 2
Blooms: N 10
Blooms: RC 17
Blooms: RC, A 3
Blooms: RC, N 9
Difficulty: Easy 24
Difficulty: Hard 24
Difficulty: Medium 20
Hilton - Chapter 08 74
Learning Objective: 08- 35
01 Explain the accounting treatment of fixed manufacturing overhead under absorption and variable costing.
Learning Objective: 08-02 Prepare an income statement under absorption costing. 22
Learning Objective: 08-03 Prepare an income statement under variable costing. 19
Learning Objective: 08-04 Reconcile reported income under absorption and variable costing. 15
Learning Objective: 08-05 Explain the implications of absorption and variable costing for cost-volume-profit analysis. 2
Learning Objective: 08-06 Evaluate absorption and variable costing. 6
Learning Objective: 08-07 Explain the rationale behind throughput costing. 6
Learning Objective: 08-08 Prepare an income statement under throughput costing. 2