0% found this document useful (0 votes)
481 views11 pages

UNIVERSITY OF GONDAR CH-2 Examples

The document provides examples and solutions for calculating various types of curves: 1) Compound curves connecting two straight sections at different angles are calculated using trigonometry to determine the radius of the second curve. 2) Transition curves for deflecting a roadway through an angle use formulas to calculate the length of the transition curve based on the design speed and rate of radial acceleration. 3) Vertical curves place between two intersecting grades use formulas to calculate the curve length needed to provide specific sight distances at the design speed. Grade corrections are applied to determine reduced levels along the curve.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
481 views11 pages

UNIVERSITY OF GONDAR CH-2 Examples

The document provides examples and solutions for calculating various types of curves: 1) Compound curves connecting two straight sections at different angles are calculated using trigonometry to determine the radius of the second curve. 2) Transition curves for deflecting a roadway through an angle use formulas to calculate the length of the transition curve based on the design speed and rate of radial acceleration. 3) Vertical curves place between two intersecting grades use formulas to calculate the curve length needed to provide specific sight distances at the design speed. Grade corrections are applied to determine reduced levels along the curve.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 11

SIMPLE CURVE

Example;

1
2
3
COMPOUND CURVE
Example;
The centre-line of a new railway is to be set out along a valley. The first straight PCPI bears 75◦,
whilst the connecting straight PIPT bears 120◦. Due to site conditions it has been decided to join
the straights with a compound curve. The first curve of 500 m radius commences at PC, situated
300 m from PI on straight PCPI, and deflects through an angle of 25◦ before joining the second
curve. Calculate the radius of the second curve and the distance of the tangent point PT from PI
on the straight PIPT.
∆ = 45◦, ∆1 = 25◦ ∴∆2 = 20◦
Tangent length PCK = Rs tan∆1/2 = 500 tan 12◦ 30_ = 110.8 m. In triangle KPIL:
Angle LPIK = 180◦ −∆ = 135◦
Length KPI = PCPI − PCK = 300 − 110.8 = 189.2 m

By sine rule:
KL = PIK sin LPIK / sin∆2
= 189.2 sin 135◦/sin 20◦
= 391.2 m
LPI = KPIsin∆1/ sin∆2
= 189.2 sin 25◦/sin 20◦
= 233.8 m
PCCL = KL – PCK = 391.2 − 110.8 = 280.4 m
280.4 = RL tan∆2/2 = RL tan 10◦; RL= 1590 m
Distance PIPT = PIL + LPT = 233.8 + 280.4
= 514.2m

TRANSITION CURVE

Example;

A road 10m wide is to deflect through an angle of 65° with the centre line radius 350 m, the
chainage of the intersection point being 1006 m. A Transition curve is to be used at each end of
the circular curve of such a length that the rate of gain of radial acceleration is 0.4 m 3/sec, when
the speed is 60 km/h. Find out

(a) Length of the transition curve

(b) Chainage of all junction points

(c) off-set at x = L/4, L/2, 3L/4 and L

4
Solution:

Given, Deflection angle D = 65°

Radius of the circular curve, R = 350 m

Road width, B = 10 m

Chainage of I = 1006 m

Speed of vehicle, V = 60 kmph = 16.67 m sec-1

Radial acceleration, a = 0.4 m3/sec

Length of the transition curve L = = 33.07 m

= 0.13 m

Length of the tangent, IT = (R + S) tan +

= (350 + 0.13) tan + = 239.59 m


5
Chainage of tangent T1 = Chainage of I - IT

= 1006.00 - 239.59 = 766.41 m

Length of the composite curve,

Chainage of tangent T2 = Chainage of T1 + l

= 766.41 + 430.13 = 1196.54 m

Chainage of junction point, A = Chainage of T1+ L

= 766.41 + 33.07 = 799.48 m

Chainage of junction point, A = Chainage of T2- L

= 1196.54 - 33.07 = 1163.47 m

VERTICAL CURVE

Example;

A gradient of +1 percent (i.e., 1 in 100) meets a gradient of +4 percent (i.e., 1 in 25) at intersection
point I, the chainage and reduced level of which are 500 m and 261.30 m respectively. A 100 m long
vertical curve is to be inserted between the straights. Calculate the corrected grade elevations (i.e.,
levels on the curve) at 25 m intervals.

Step 1: Calculate the reduced levels of the initial tangent point T, the final tangent point T1 and the
intersection point I.

6
i. IT= IT1 = 100/2 = 50m
ii. Red. 1ev. I = 261.30 m’(given)
iii. Red. Level. T = Red. 1ev. I – 1 % of 50 = 261.30 – (0.01 x 50)
= 260.80 m
iv. Red. 1ev. T1 = Red. 1ev. I + 4 % of 50 = 261.30 + (0.04 x 50)

= 263.30m
Step 2: Calculate the tangent levels, i.e., the levels which would obtain on the left-hand gradient if it
were extended above or in this case below the right- hand gradient, towards the final tangent point.
Mathematically any tangent level is
Tangent 1evel = (reduced 1evevel T + bx)
Where b = left-hand gradient p percent
x = distance from T
Tangent 1evel at 25 m = red. 1ev. T + bx= 260.80 +1 percent of 25 m= 261.05
Tangent 1evel 50 m (I) = 260.80 +1 per cent of 50 m= 261.30
Tangent 1evel 75 m 260.80 +1 per cent of 75 m= 261.55
Tangent 1evel 100 m (E) = 260.80 m + 1 per cent of 100 m=261.80m

Step 3: Calculate the grade corrections at the required chainage points. The grade correction is the
value of ax2 which when added to or subtracted from the various tangent levels in Step 2 will give
the level on the curve.

The term x is, of course, the distance of the chainage point from the initial tangent point. The value
of 'a' is unknown and has to be found in order to calculate these grade corrections.

7
In the Fig. below the reduced levels of T1 and E are 263.30 and 261.80 respectively,

Therefore (red. 1ev.T1 – red. 1ev. E) = (263.30 — 261.80) = 1.50m. This value of 1.50 m is really the
grade correction at point E, i.e., the value which is applied to tangent level E to produce the curve
level T, therefore grade correction 1.50 m = ax2 (where x = 100m)
1.50m= a x 1002
Therefore a = 1.50 ⁄ 1002
a= 1.50 x 10-4
Value of ax2 at 25 m intervals from T:
Chainage ax2
25 m (1.50x 10-4) x 252 = 0.094 m
50 m (1.50 x 10-4) x 502 = 0.375 m
75m (1.50 x 10-4) x 752 = 0.844m
100 m (1.50 x 10-4) x 1002 =1.500 m
An alternative method of calculating 'a' exists. In above figure,

8
The formula applies in all situations where 'a' is required. The proper sign convention for positive
and negative gradients p or q must of course be used.
In the example q = + 4%, p = + 1 %, and L = 100 m, therefore,

Step 4: Calculate the curve level at the various chainage points. The curve level at any point is the
algebraic addition of the tangent level (T + bx) and grade correction (ax2)
i.e. curve level = tangent level + grade correction
Therefore curve level 25 m = 261.05 + 0.094= 261.144m
Curve level 50 m = 261.30 + 0.375 = 261.675 m
Curve level 75 m = 261.55 + 0.844 = 262.394 m
Curve level l00m = 261.80 + 1.500 = 263.300 m
In all examples the calculations are performed in tabular fashion as below.

9
Example 2:
A rising gradient of 1 in 40 is to be connected to a falling gradient of 1 in 75 by means of a vertical
parabolic curve 400 m in length. The reduced level of the intersection point of the gradients is 26.850
m above the selected Datum.
Calculate: (a) the reduced levels of the tangent points,
(b) The reduced levels at 50 m intervals along the curve.

(i) IT = IT1 = 400/2= 200 m


(ii) Red. 1ev. I (given) = 26.850 m
(iii) Red. 1ev. T= 26.850 – 200/40=21.850m
(iv) Red. 1ev. T1= 26.850 – 200/75= 24.183 m
(v) Red. 1ev. E = 26.850 + 200/40= 31.850 m
(vi) ET1 = ax2 at 400 m = 24.183 –31.850= –7.667
Therefore a = –7.667/4002= –4.792 x 10-5

10
SIGHT DISTANCE
Example:
Two grades g1=+2% and g2=-3% are joined by a vertical curve. Calculate the lengths of vertical curves
required for the safe passing and safe stooping sight distances recommended by AASHTO for a design
speed of 40mph.

Solution:
Assume that the length f the curve is greater than the safe passing sight distance. Then

Ssp2 ( g1  g 2 ) 15002 (0.02  0.03)


L   3409 ft
33.0 33.0

Assume that the safe passing sight distance is greater than the length of the curve. Then
33.0 33.0
L  2Ssp   2 *1500   2340 ft
g1  g 2 0.02  0.03

Therefore, the length of the curve required for the safe passing sight distance is 3409ft since Ssp<L.
Assume that the safe stopping sight distance is less than the length of the vertical curve. Then

2
Snp ( g1  g 2 ) 2752 (0.02  0.03
L   270 ft
14.0 14.0

Assume that the safe stopping sight distance is greater than the curve length. Then

14.0 14.0
L  2Snp   2 * 275   270 ft
g1  g 2 0.02  0.03

Therefore, the length of the curve required for the safe stopping sight distance is 270ft since Snp>L

With a highway with four or more traffic lanes, the safe stopping sight distance can be used to determine
the length of a vertical curve because there is little chance of meeting on-coming vehicles in the passing
lane. On a two-lane highway, however, the safe passing sight distance must be used if a vehicle is allowed
to pass another one traveling in the same direction on the vertical curve.

*****END*****

11

You might also like