Chapter 1 2020
Chapter 1 2020
Cost accounting involves the use of the control of and the planning of costs. The term cost
differs from expense and loss as seen by their definitions:
1. Cost: the value of the sacrifice made (benefit given up ) to acquire goods or services.
It measurable in dollars by the reduction of assets or the incurrence of liabilities.
At the time of acquisition, the cost incurred is for present or future benefits.
The basis for product costing, performance evaluation, and managerial decision making.
3. Loss: A cost that occurs when goods or services purchased are determined to be valueless
without having provided any benefit.
This loss appears as a deduction from revenues.
4. Revenues are defined as the price of the products sold or the services rendered.
Expenses and loss both reduce revenue, but are separately disclosed in the income
statement.
Solution
o Sales price per unit = $ 5
o Cost per unit = = = $4
Loss for defective units = number of units defected × cost per unit
= 2,000 × $4 = $8,000
B) total expense (cost of goods sold) = number of units sold × purchase cost per unit
Number of Selling price cost of goods
Description units sold per unit sold
Bench press machine 2 units × $ 500 = $ 1,000
Lat pull down machine 3 units × 400 = 1,200
Leg press machine 2 units × 600 = 1,200
total cost of goods sold = 3,400
Produced:
o 500,000 Vitamin A pills at a cost of $.02 each
o 300,000 Vitamin B pills at a cost of $.03 each
Sold:
o 400,000 Vitamin A pills at a cost of $.05 each
o 250,000 Vitamin B pills at a cost of $.06 each
Discarded:
o 20,000 Vitamin A pills and 10,000 Vitamin B pills because they were past their
expiration date.
Other operating expenses were $12,000. There was no beginning finished goods inventory.
Required: prepare a multiple step income statement for the Mighty Max manufacturing
company (ignore income taxes).
Solution
The materials may be divided into direct and indirect materials as follows:
a) direct materials:
all material that can be identified with, easily traced to the product, and that represent a
major material cost of producing a product (examples: the lumber used to build a bunk bed)
b) indirect materials
all materials involved in the production of the product that are not direct materials
(examples: the glue used to build a bunk bed)
indirect materials are included as part of factory overhead.
2. Labor عمالة
Labor is the physical or mental effort expanded in the production of the product.
Labor costs may be divided into direct and indirect labor as follows:
(a) direct labor
all labor directly involved in the production of a finished product, easily traced to the
product , and that represents a major labor cost of producing product (example. Machine
operators)
3. Factory overhead
Consist of
(a) indirect materials
(b) indirect labor
(c) all other indirect manufacturing costs
all other costs that cannot be directly identified with specific products.
Exercise (1-3)
1-3 Hill Corporaon has the following classica ons of cost elements:
a) Producon supervisor’s salary FOH
b) Cost accountant’s salary FOH
c) Fire insurance on factory building FOH
d) Machine operator’s wages DL
e) Packaging for product DM
f) Raw materials for the product mix DM
Required: Indicate whether the above cost elements are direct material, direct
labor, or
factory overhead
Hill Corporaon has the following classicaons of cost elements:
a) Producon supervisor’s salary FOH
b) Cost accountant’s salary FOH
c) Fire insurance on factory building FOH
d) Machine operator’s wages DL
e) Packaging for product DM
f) Raw materials for the product mix DM
Required: Indicate whether the above cost elements are direct material, direct
labor, or
factory overhead
Hill Corporation has the following classifications of cost elements:
a) Production supervisor’s salary
b) Cost accountant’s salary
c) Fire insurance on factory building
d) Machine operator’s wages
e) Packaging for product
f) Raw materials for the product mix
Required:
Indicate whether the above cost elements are direct material,
direct labor, or factory overhead
solution
2) relationship to production :
The analysis in this category is similar to the analysis of costs by element.
This grouping aids in the management objective of the planning and control.
a) prime costs:
the sum of direct materials and direct labor
prime costs = direct material + direct labor.
These costs directly related to production.
B) Conversion costs:
Those costs that are related to the transforming direct materials into finished products.
Conversion costs = direct labor + factory overhead costs.
Summarizing these costs is for analysis purposes only, it is not used to accumulate costs
for determining the cost of a product.
Therefore, including direct labor is both analyses, does not result in double counting
direct labor.
3) relationship to volume :
a) variable costs:
total costs changes in direct proportion to changes in volume or output but within the
relevant range, while the unit cost remains constant.
Total variable cost is controllable by individual department heads.
Relevant range is defined as that interval of activity (i.e unit of production ) within which
total fixed costs and per unit variable cost remain constant.
Once production exceeds the relevant range, a new total fixed cost and per unit variable
cost must be used for new relevant range.
b) fixed costs:
those costs in total remain constant while having a unit that varies with production
(output)
beyond (more) the relevant range of output, fixed costs will vary.
Upper level management controls production volume and is therefore help responsible for
the level of fixed costs.
c) mixed costs:
these costs have characteristics of both variable and fixed costs. There are two types of mixed
costs:
Example:
Assume that a company rent a delivery truck at flat fee of 2,000 per year plus $1.5 for each
mile driven , assume that the number of miles driven are 10,000
2) step costs :
These costs are fixed for a very interval, or relevant range, then they change abruptly as the
activity level changes.
Instead of hiring an additional supervisor, for example an organization may pay current
supervisors time and a half to work a few extra time.
Some example:
Mixed cost
Variable costs: Fixed costs Semi variable cost step costs
Example: Example Example: Example:
Direct matrial Building maintenance Truck rental supervisor salary
Direct labor Equipment maintenance Equipment rental inspection salary
Electricity for machinery Depreciation (except for Telephone service
Depreciation under units unit of production)
of production method Plant taxes
Plant insurance
Warehouse rent
Factory heat
Plan 2
Variable costs (7,200 units × $2.25) $16,200
Fixed costs ………………………………………………….. $20,000
Total production costs ………………………………………. $36,200
notes that
Total production costs are lower for plan 1 than plan 2 but the cost per unit under plan 1
is higher than under plan 2.
total fixed costs remain constant under both plans while total variable cost change.
Fixed costs per unit are lower under plan 2 because fixed costs are allocated over more
units than plan 1.
4) ability to trace
This analysis classifies costs into two groups based on management’s ability to trace it to
specific job, department, etc.
b) indirect costs :
these costs affects many items or areas and cannot be traced to one specific item or area.
Normally these costs must be systematically “allocated “ to the areas to which they apply.
(a) production :
a department where conversion or production processes are performed.
This department contributies directly to production and the costs are production
departments costs.
b) service :
a department not directly engaged in production
a portion of the costs are allocated to a production department, the remainder of the
costs (not related to production ) are service department costs that are expensed
6) functional areas:
This method groups costs by the type of activity performed. It is purpose is to aid
management in cost analysis.
a) manufacturing costs
costs that are incurred to produce the product (direct materials , direct labor and
factory overhead) .
b) marketing cost:
cost that are incurred to sell a produce or service.
c) administration costs:
12 | Page Dr. Magdy Kamel
costs that are incurred to direct , control , and operating a company.
Includes salaries paid to management and staff.
d) financing costs
costs that related to obtaining funds for the company (e.g interest charges)
b) period cost:
cost that are not related to the product, they are not inventoried but are expensed
immediately. Like : selling expenses , general and administrative expenses.
e. differential cost:
these are difference in costs that result from the management decision to take alternative
action.
If increase called incremental costs
If decrease called decremental costs.
f) opportunity costs:
the measurable value of benefit that is lost because management choose an alternative
course of action.
Not recorded on the books, but must be considered when making decision as to
alternative courses of action.
g. shutdown costs
fixed costs that are incurred even when there is no production.
Example: Taxes on building insurance and security guard salaries.
Exercise (1-9)
PRIME COSTS, CONVERSION COSTS, AND PRODUCT COSTS
The following information relates to the Snowball Manufacturing Company:
Direct materials …………………………………………………………………………………. $ 25,000
Indirect materials ……………………………………………………………………………….… 5,000
Direct labor …………………………………………………………………………………………. 30,000
Indirect labor ……………………………………………………………………………………….. 4,500
Factory overhead (excluding indirect materials and indirectlabor) 15,000
Required: Compute the prime costs, conversion costs, and product costs.
Solution
Additional information:
Variable cost of goods sold per unit $35
Variable operating expenses per unit $5
Required: What would the projected income for 19X2 be for Chris’s Police
Supply Company if the sales tripled, assuming existing facilicies would sell be adequate and
the other variables would not change?
Solution
For 19x2
Units to be sold = 800 units × 3 = 2,400 units
Sales revenue = 2,400 units × $90 = $216,000
Operating expenses :
15 | Page Dr. Magdy Kamel
Total operating expenses:
Problem (1 – 3)
The gorilla company manufactures small stuffed gorillas. The total revenue is $59,000.
The company incurred the following costs:
Materials ………………………………………. $ 5,200 (10% is indirect materials)
Labor …………………………………………… 7,000 (12% is indirect labor)
Factory overhead …………………………… 25,000 ( including indirect materials and
General and administrative expenses 14,700 indirect labor )
Required :
a. compute what the net income or loss would be if there were no distinction between
product and period costs, and gorilla company was on a cash basis.
b. show the analysis that should have been prepared.
c. compute the correct net income or loss.
Solution
Total materials ………………………………………………… $ 5,200
less : indirect materials (5,200 × 10%) ……………… (520)
direct materials ………………………………………. 4,680
b)
Product Capital Revenue Total
Costs expenditure Expenditure
Direct materials 4,680 4,680
Direct labor 6,160 6,160
Factory overhead 25,000 25,000
General and administrative 14,700 14,700
Expense
Office salaries 4,800 4,800
Equipment 5,300 5,300
35,840 5,300 19,500 60,640
c) total revenue …………………………………………. 59,000
less : product cost (35,840 × 92%) ……… 32,973
period cost – revenue expenditure 19,500 → (52,473)
net income ……………………………………………………………….. 6,527
solution
problem (1 – 5 )
paul’s horse saddle manufacturing company wants to make an analysis of the current
period’s operating costs to determine why they increased by $75,000 from the previous
period. The following information is available:
19x1 19x2
Manufacturing costs $400,000 $420,000
Marketing costs 60,000 50,000
20 | Page Dr. Magdy Kamel
Administrative costs 90,000 110,000
Financing costs 50,000 95,000
Required : prepared an analysis by functions from the above information.
Solution
Additional information:
Fixed cost of goods sold …….. $10,000
Fixed operating expenses …….. 25,000
Required: Prepare the 19X1 income statement for Kevin’s Accountants’ Stationery
Supply House using the cost behavior-oriented income statement format. (Contribution
margin approach).
Solution
Peter selibate, president of the first national friendly bank, is concerned about the
decreasing profits from 19X8 to 19X9. The following cost information is available for both
years:
19X8 19X9
Interest cost $400,000 $390,000
Solution