7-1 Scale and Scope: Short Answer Questions
7-1 Scale and Scope: Short Answer Questions
Scale economies arise from producing greater quantities of the same product. Average total costs fall as you
produce more of the same product. Scope economies arise from producing different products together – total
production cost of producing the two goods together is less than the cost of producing them separately.
The variety of Riverside Ranger logo T-shirts includes 12 different designs. Setup between designs takes one hour
(and $18,000), and, after setting up, you can produce 1,000 units of a particular design per hour (at a cost of
$8,000). Does this production exhibit scale economies or scope economies?
Your marginal costs per shirt are MC = $8,000/1,000 = $8. Your total cost for a quantity (Q) is:
TC = $18,000 + 8*Q
AC=$18,000/Q + $8
This equation indicates average costs decline with quantity. Since average costs fall with output, there are scale
economies for any one design.
Suppose Nike’s managers were considering expanding into producing sports beverages.
Why might the company decide to do this under the Nike brand name?
This is an example of economies of scope. It would be less expensive to produce their current products and the
sports beverage under a common brand name as opposed to going to the great expense of building an additional
brand with the same cachet as Nike. (Nike, of course, must be careful not to dilute the power of the brand too
far).
Describe the change in average costs and the relationship between marginal and average costs under the following
three conditions as quantities produced increase:
Average Cost Marginal Cost vs Average Cost
Constant Returns to Scale Rising, Falling, Flat Higher, Lower, Equal
Decreasing Returns to Scale Rising, Falling, Flat Higher, Lower, Equal
Increasing Returns to Scale Rising, Falling, Flat Higher, Lower, Equal
7-4 Average and Marginal Costs
Suppose you have a production technology that can be characterized by a learning curve. Every time you increase
production by one unit, your costs decrease by $6. The first unit costs you $64 to produce. If you receive a request
for proposal (RFP) on a project for four units, what is your breakeven price? Suppose that if you get the contract,
you estimate that you can win another project for two more units. Now what is your breakeven price for those two
units?
Based on the table above, the break-even price for 4 units is $55. The extra cost of the fifth and sixth units is only
$74 or $37/unit.