0% found this document useful (0 votes)
1K views23 pages

Practice Numerical Reasoning Test Solution

You have passed the test. Your score of 100 is well above the average passing score of 42.9. Congratulations!

Uploaded by

eslam hero
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
1K views23 pages

Practice Numerical Reasoning Test Solution

You have passed the test. Your score of 100 is well above the average passing score of 42.9. Congratulations!

Uploaded by

eslam hero
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 23

Total Program Cost = Program Cost + Administration Fee + (HR Staff Needed * HR Staff Salary per Hour * Hours to

Complete Training) + (Employees Needed * Employees Salary per Hour * Hours to Complete Training)

A = 14000 + 145 + (3 * 20 * 25) + (10 * 12.5 * 25) = 18770

B = 13000 + 170 + (4 * 20 * 28) + (10 * 12.5 * 28) = 18910

C = 14500 + 140 + (4 * 20 * 25) + (10 * 12.5 * 25) = 19765

D = 16000 + 130 + (3 * 20 * 30) + (10 * 12.5 * 30) = 21680

Most cost efficient program = Least cost program = Program A

Answer: a
Sales per day = No. of Pizzas * Price

Before Promotion:

Sales per day = 250 * 12 = 3000

After Promotion:

No. of Pizzas increase by 18%

No. of Pizzas = 250 + (250 * 18%) = 295

Price decrease by 20%

Price = 12 – (12 * 20%) = 9.6

Sales per day = 295 * 9.6 = 2832

Difference = Sales per day after promotion – Sales per day before promotion = 2832 – 3000 = -168

Decrease by 168

Answer: b
Total Sales = 1st Quarter + 2nd Quarter + 3rd Quarter + 4th Quarter

Cost of Pay for Salespeople = Total Sales * 10%

Typical Business Costs = Total Sales * 20%

Profit = Total Sales – (Cost of Pay for Salespeople + Typical Business Costs)

2007:

Total Sales = 14.5 + 18 + 16.5 + 13 = 62

Cost of Pay for Salespeople = 62 * 10% = 6.2

Typical Business Costs = 62 * 20% = 12.4

Profit = 62 – (6.2 + 12.4) = 43.4

2010:

Total Sales = 15.5 + 21 + 16 + 15.5 = 68

Cost of Pay for Salespeople = 68 * 10% = 6.8

Typical Business Costs = 68 * 20% = 13.6

Profit = 68 – (6.8 + 13.6) = 47.6

Profit earned in 2010 more than 2007 = 47.6 – 43.4 = 4.2


Answer: b

Windchimes:

55% 550

100% ?

(100% * 550) / 55% = 1000

Windchimes 25% 1000

Birdfeeders 10% ?

(10% * 1000) / 25% = 400

Birdfeeders:

100% 400

85% ? → 85% = 3% + 2% + 60% + 20%

(85% * 400) / 100% = 340

Answer: b
Profit = Sale – Cost

Sale = Sale Price per Unit * Maximum Production

Cost = (Labor Costs + Material Costs + Shipping Costs) * Maximum Production

Product C before Adjustment:

Labor Costs Material Costs Shipping Costs Sale Price per Unit Maximum Production

7.25 2.65 0.10 12.5 210

Profit = (12.5 * 210) – [(7.25 + 2.65 + 0.10) * 210] = 2625 – 2100 = 525

Product C after Adjustment:

Labor Costs Material Costs Shipping Costs Sale Price per Unit Maximum Production

3.45 2.65 0.10 12.5 250

Profit = (12.5 * 250) – [(3.45 + 2.65 + 0.10) * 250] = 3125 – 1550 = 1575

Increase in Profit = 1575 – 525 = 1050

100% 525

? 1050

(1050 * 100%) / 525 = 2 = 200%


Answer: b

No. of Words per Minute at End = No. of Words / No. of Minutes = 1680 / 20 = 84

Increase in No. of Words per Minute = No. of Words per Minute at End – No. of Words per Minute at Beginning

= 84 – 80 = 4

100% 80

? 4

(4 * 100%) / 80 = 0.05 = 5%

Answer: c
Price of Office Supplies after 20% discount:

Paper Box = 21.99 – (21.99 * 20%) = 17.59

Toner Cartridge = 52.9 – (52.9 * 20%) = 42.32

Folder = 0.99 – (0.99 * 20%) = 0.79

No. of Folders = 175 – [(3 * 17.59) + (2 * 42.32)] / 0.79 = (175 – 137.41) / 0.79 = 37.59 / 0.79 = 47.58 = 47

Answer: d
Cost per Pen = Cost / No. of Pens

Cost per Pen for Box of 25 Pens = 7.19 / 25 = 0.29

Cost per Pen for Box of 50 Pens = 10.78 / 50 = 0.22

Cost per Pen for Box of 75 Pens = 14.53 / 75 = 0.19

Cost per Pen for Box of 100 Pens = 22.5 / 100 = 0.23

Cost per Pen for Box of 125 Pens = 26.25 / 125 = 0.21

Box with cheapest per pen cost = Box of 75

Answer: c
Profit = Sale Price * % * Units Sold

Treeline Profit = 39000 * 22% * 14 = 120120

Lumberman Pofit = 48000 * 20% * ? = ?

Warranty Bonus = Sale Price * % * No. of Warranties

Treeline Warranty Bonus = 39000 * 9% * 7 = 24570

Lumberman Warranty Bonus = 48000 * 8% * 12 = 46080

Lumberman Profit = Total Profit including Warranty Bonuses – (Treeline Profit + Treeline Warranty Bonus +
Lumberman Warranty Bonus)

= 363570 – (120120 + 24570 + 46080) = 172800

Lumberman Profit = 48000 * 20% * Units Sold

172800 = 48000 * 20% * Units Sold

172800 = 9600 * Units Sold

Units Sold = 172800 / 9600 = 18

Answer: c
Old Computer:

1 Graphic = 22 seconds

1 Paragraph = 9 seconds

New Computer:

1 Graphic = 22 – (22 * 17%) = 18.26 seconds

1 Paragraph = 9 – (9 * 17%) = 7.47 seconds

(2 * 18.26) + (1 * 7.47) = 43.99

Answer: c
Current Distribution = Left Graph

Requested Redistribution = Right Graph

Current Distribution:

15% 45 → Factory A Lifters

100% ? → Total Lifters

(100% * 45) / 15% = 300

Requested Redistribution:

Total Lifters increase by 60%

Total Lifters = 300 + (300 * 60%) = 480

100% 480 → Total Lifters

20% ? → Factory A Lifters

(20% * 480) / 100% = 96

100% 480 → Total Lifters

35% ? → Factory B Lifters

(35% * 480) / 100% = 168


Factories A & B Total Lifters = 96 + 168 = 264

Answer: d

Current:

No. of Employees = 80

No. of Computers = 80 – (80 * 1/4) = 60

After Increasing Employees:

No. of Employees = 80 + (80 * 5%) = 84

No. of Computers Needed = 84 – 60 = 24

Answer: d
No. of silverware pieces produced per day = 1000 * (24 / 2) = 12000

No. of boxes produced per day = No. of silverware pieces produced per day / No. of silverware pieces per box

= 12000 / 50 = 240

Sales per day = No. of boxes produced per day * Box sale price = 240 * 3 = 720

No. of days to cover cost = Cost / Sales per day = 9000 / 720 = 12.5

Answer: d
RVs Purchase = 14 * 25250 = 353500

RVs Sale = 353500 + (353500 * 22%) = 431270

Business Overall Cost = 45000

Profit = Sale – (Purchase + Cost) = 431270 – (353500 + 45000) = 32770

Answer: d
Given:

3 wheat + 2 corn + 1 oats = 1 wheat + 1 corn + 5 oats

2 corn + 1 oats = 26

1 corn = 10

1 wheat = ?

Solution:

2 corn + 1 oats = 26

(2 * 10) + 1 oats = 26

20 + 1 oats = 26

1 oats = 26 – 20 = 6

3 wheat + 2 corn + 1 oats = 1 wheat + 1 corn + 5 oats

3 wheat + (2 * 10) + 6 = 1 wheat + 10 + (5 * 6)

3 wheat + 20 + 6 = 1 wheat + 10 + 30

3 wheat + 26 = 1 wheat + 40

3 wheat – 1 wheat = 40 – 26
2 wheat = 14

1 wheat = 14 / 2 = 7

Answer: d

A = 4500 – (4500 * 25%) = 3375

B = 2500 – (2500 * 6%) = 2350

C = 3500 – (3500 * 9%) = 3185

D = 4000 – (4000 * 15%) = 3400

E = 3000 – (3000 * 13%) = 2610

Production Team made most motors without defects = Team D

Answer: d
March = 50000 – 7876 = 42124

April = 42124 – [7876 + (7876 * 2%)] = 42124 – 8033.52 = 34090.48

May = 34090.48 – [8033.52 + (8033.52 * 2%)] = 34090.48 – 8194.19 = 25896.29

June = 25896.29 – [8194.19 + (8194.19 * 2%)] = 25896.29 – 8358.07 = 17538.22

July = 17538.22 – [8358.07 + (8358.07 * 2%)] = 17538.22 – 8525.23 = 9012.99

August = 9012.99 – [8525.23 + (8525.23 * 2%)] = 9012.99 – 8695.73 = 317.26

In September the machine will be completely paid off

Answer: d
Time to manufacture monitors daily = 9 hours * 60 minutes = 540 minutes

No. of monitors manufactured = Time to manufacture monitors / Time to manufacture one monitor

A = 540 / 15 = 36

B = 540 / 18 = 30

C = 540 / 13 = 42

D = 540 / 20 = 27

E = 540 / 17 = 32

No. of monitors sold = No. of monitors manufactured * % of monitors sold per total products

A = 36 * 75% = 27

B = 30 * 73% = 22

C = 42 * 84% = 35

D = 27 * 95% = 26

E = 32 * 81% = 26

No. of monitors unsold = No. of monitors manufactured – No. of monitors sold

A = 36 – 27 = 9
B = 30 – 22 = 8

C = 42 – 35 = 7

D = 27 – 26 = 1

E = 32 – 26 = 6

Cost of monitors unsold = No. of monitors unsold * cost per monitor

A = 9 * 175 = 1575

B = 8 * 188 = 1504

C = 7 * 145 = 1015

D = 1 * 198 = 198

E = 6 * 170 = 1020

Model with highest revenue is model with lowest no. of monitors unsold & lowest cost of monitors unsold = Model D

Answer: d
Baker filled measuring cup with 3/4 cup water

3/4

He poured 1/2 of water into batter

3/4 / 2 = 3/8

He spilled 1/8 cup of water on floor

3/8 – 1/8 = 1/4

What he needs to add to what is left in the cup to have 50% more than what he started with

1/4 + ? = 3/4 + (3/4 * 50%)

1/4 + ? = 9/8

? = 9/8 – 1/4 = 7/8

Answer: e
Dan & Betty paint 2400 square feet in 4 hours

In 1 hour = 2400 / 4 = 600

Since, Betty twice as fast as Dan

So, Dan = 200 & Betty = 400

Dan & Betty & Sue paint 3600 square feet in 3 hours

In 1 hour = 3600 / 3 = 1200

Dan = 200 & Betty = 400

Sue = 1200 – (200 + 400) = 600

No. of Square feet Sue paint in 4 hours 27 minutes = 600 square feet per hour * 4 hours 27 minutes

= 600 * [4 + (27 / 60)] = 600 * 4.45 = 2670

Answer: e
James = (15 * 35.75) + (16 * 42.25) = 1212.25

Sally = (25 * 35.75) + (10 * 42.25) = 1316.25

Andre = (18 * 35.75) + (13 * 42.25) = 1192.75

1316.25 – 1192.75 = 123.5

Answer: e
Test Result:

Total Number of Questions = 18

Number Correct = 18

Number Incorrect = 0

To pass test, score must not be less than average score

Average Score = 42.9

Achieved Score = 100

You might also like