0% found this document useful (0 votes)
1K views3 pages

5.8 5.9 Task

MVP math 1

Uploaded by

Th3SaiyanElite
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
1K views3 pages

5.8 5.9 Task

MVP math 1

Uploaded by

Th3SaiyanElite
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF or read online on Scribd
You are on page 1/ 3
Za 3+] F SECONDARY MATHI /) MODULES SYSTEMS OF EQUATIONS AND INEQUALITIES -58 5.8 Shopping for Cats and Dogs CCBY Mike Mozart heepsifickr/plMEAVL A Develop Understanding Task Clarita is upset with Carlos because he has been buying cat and dog food without recording the price of each type of food in their accounting records, Instead, Carlos has just recorded the total price of each purchase, even though the total cost includes more that one type of food. Carlos is now trying to figure out the price of each type of food by reviewing some recent purchases {As Carlos is examining the first set of purchases he realizes that he can figure out the cost of the individual items just by reasoning about the numbers and the assumption that the price of each item remained the same for each shopping trip. Clarita is surprised that Carlos can find the individual prices without using tables, graphs or algebra. See if you can reason about these shopping scenarios as well as Carlos by figuring out the cost of each item purchased, without using tables, graphs or equations. 1. One week Carlos bought 3 bags of Tabitha Tidbits and 4 bags of Figaro Flakes for $43.00. ‘The next week he bought 3 bags of Tabitha Tidbits and 6 bags of Figaro Flakes for $54.00. Based on this information, figure out the price of one bag of each type of cat food. Explain your reasoning. Ze+ut =u2 -26 b= $350, 1= $400 4, B+ 1850 7e=1750 = t= $250, b= $425 2b—3e= 1.00 3e+ $d = 22.75 6e+10d= 4550 , ge = S pe43d= 1425 6c49d = 42.75 a= $2.75, ¢= $3.00 Part2 eee eee a | t Leff pet TL | | (©2016 Mathematics Vision Project AlRights Reserved forthe Additions and Enhancements = a mathematicsvisionproject org vision project For Use Only in WCPSS

You might also like