Cost Added in Department 2:: Cost of Production Report
Cost Added in Department 2:: Cost of Production Report
SOLUTION:
Department 2
Cost of Production Report
For the Month of June, 19___
Quantity Schedule:
Units received from department 1 12,000
Units transferred to finished goods 7,000
Units still in process (50% materials, 25%
5,000
conversion)
Cost Charged to the Department: Total cost Unit cost
Cost from preceding department:
Transferred in during the month (12,000 units) $16,320 $1.36
------- ------
Cost added by department:
Materials $43,415 $4.57
Labor 56,100 6.80
Factory overhead 58,575 7.10
------- -------
Total cost added $158,090 $18.47
-------- -------
Total cost to be accounted for $174,410 $19.83
======= =====
Cost Accounted for as Follows:
Transferred to finished goods (7,000 × $19.83) $138,810
Work in process ending inventory:
Cost from preceding department $6,800
Materials (5,000 × 50% × $4.75) 11,425
Labor (5,000 × 25% × $6.80) 8,500
Factory overhead (5,000 × 25% × $7.10) 8,875
-------- 35,600
--------
Total cost accounted for $174,410
=======
Additional computations:
Equivalent production:
Materials = 7,000 + (5,000 × 50%) = 9,500 units
Labor and factory overhead = 7,000 + (5,000 × 25%) = 8,250 units
SOLUTION:
Carola Chemical Inc.
Department 2
Cost of Production Report
For the Month of December. 19____
Quantity Schedule:
Units received from preceding department 55,000
======
Units transferred to next department 39,500
Units still in process (1/3 labor and overhead) 10,500
Units lost in process 5,000 55,000
------- ======
Cost Charged to the Department: Total Cost Unit Cost
Cost from preceding department:
Transferred in during the month $99,000 $1.80
-------- ------
Cost added by the department:
Labor [39,500 + (1/3 × 10,500) = 43,000 units] $27,520 $0.64
Factory overhead $15,480 $0.36
-------- ------
Total cost added $43,000 $1.00
Adjustment for lost units $0.18*
-------- ------
Total cost to be accounted for $142,000 $2.98
======= =====
Cost Accounted for as Follows:
Transferred to next department (39,500 × $2.98) $117,710
Work in process - ending inventory:
Cost from preceding department (10,500 × $1.98) $20,790
Labor (10,500 × 1/3 × $0.64) 2,240
Factory overhead (10,500 × 1/3 × $0.36) 1,260 24,290
-------- -------
Total cost accounted for $142,000
======
*Adjustment for lost units:
Formula for Calculation:
(Cost from preceding departments / Units from preceding departments -
Lost units) - Unit cost from preceding department
(99,000 / 50,000) - 1.80 = $0.18
OR
(5,000 × 1.80) = $9,000 / 50,000 = $0.18
3. COST OF PRODUCTION REPORT:
Brooks Inc. uses process costing. The costs for Department 2 for April were:
Cost from preceding department $20,000
Cost added by department:
Materials $21,816
Labor 7,776
Factory overhead (FOH) 4,104 33,696
--------
The following information was obtained from the department's quantity
schedule:
Units received 5,000
Units transferred out 4,000
Units still in process 1,000
The degree of completion of the work in process as to costs originating in
department 2 was: 50% of units were 40% complete; 20% were 30%
complete; and the balance were 20% complete.
Required: The cost of production report for Department 2 for April.
SOLUTION:
Brooks Inc.
Department 2
Cost of Production Report
For the month of April, 19|____
Quantity Schedule:
Units received from preceding department 5,000
======
Units transferred to next department 4,000
Units still in process (32 labor and overhead) 1,000 5,000
------- ======
Cost Charged to the Department: Total Cost Unit Cost
Cost from preceding department:
Transferred in during the month $20,000 $4.00
-------- ------
Cost added by the department:
Materials $21,816 $5.05
Labor [39,500 + (1/3 × 10,500) = 43,000 units] $7,776 $1.80
Factory overhead $4,104 $0.95
-------- ------
Total cost added $33,696 $7.80
-------- ------
Total cost to be accounted for $53,696 $11.80
======= =====
Cost Accounted for as Follows:
Transferred to next department (4,000 × $11.80) $47,200
Work in process - ending inventory:
Cost from preceding department (1000 × $4.00) $4,000
Materials (1,000 × 0.32 × $5.05) 1,616
Labor (1,000 × 0.32 × $1.80) 576
Factory overhead (10,500 × 0.32 × $0.95) 304 6,496
-------- -------
Total cost accounted for $53,696
======
Additional Computations
Equivalent units of production:
Materials, labor, and factory overhead = 4,000 + (1,000 32%) = 4,320
units
Units in Process Equivalent
50% were 40% complete 0.20
20% were 30% complete 0.06
30% were 20% complete 0.06
--------
Total 0.32
=====
OR
50% of 1,000 units × 40% = 200 units
20% of 1,000 units × 30% = 60 units
30% of 1,000 units × 20% = 60 units
Total =320 units
SOLUTION:
ASSEMBLY DEPARTMENT
COST OF PRODUCTION REPORT
FOR THE MONTH OF APRIL, 19|____
Quantity Schedule:
Units received from preceding department 60,000
======
Units transferred to next department 50,000
Units still in process (All materials - 2/3 labor and
9,000
overhead)
Units lost in process (Abnormal loss - 1/2 materials,
labor, and overhead) 1,000 60,000
------- ======
Cost Charged to the Department: Total Cost Unit Cost
Cost from preceding department:
Transferred in during the month (60,000 units) $212,400 $3.54
-------- ------
Cost added by the department:
Materials $41,650 $1.70
Labor $101,700 $1.80
Factory overhead $56,500 $1.00
-------- ------
Total cost added $199,850 $3.50
-------- ------
Total cost to be accounted for $412,250 $7.04
======= =====
Cost Accounted for as Follows:
Transferred to next department (50,000 × $7.04) $352,000
Transferred to Factory Overhead:
From preceding department (1,000 × $3.54) $3,540
Materials (1,000 × 1/2 × $0.70) 350
Labor (1,000 × 1/2 × $1.80) 900
Factory overhead (1,000 × 1/2 × $1.00) 500 5,290
--------
Work in process - ending inventory:
Cost from preceding department (9000 × $3.54) $31,860
Materials (9,000 × 0.70) 6,300
Labor (9,000 × 2/3 × 1.80) 10,800
Factory overhead (9,000 × 2/3 × 1.00) 6,000 54,960
-------- -------
Total cost accounted for $412,250
======
Additional Computations
Equivalent Production:
Materials = 50,000 + 9,000 + 1,000/2 lost units = 59,500 units
Labor and factory overhead = 50,000 + (9,000 × 2/3) + 1,000/2 lost units
= 56,500
Unit Cost:
Materials = $41,650 / 59,500 = $0.70 per unit
Labor = $101,700 / 56,500 = $1.80 per unit
Factory overhead = $56,500 / 56,500 = $1.00 per unit
SOLUTION:
THE STERLING COMPANY
DEPARTMENT B
COST OF PRODUCTION REPORT
FOR THE MONTH OF JANUARY
Quantity Schedule:
Units received from preceding department 12,000
======
Units transferred to finished goods 9,000
Units still in process 2,000
Units lost in process (Normal Spoilage 9000 × 5%) 450
Units lost in process (Abnormal Spoilage 1,000 - 450) 550 12,000
------- ======
Cost Charged to the Department: Total Cost Unit Cost
Cost from preceding department:
Transferred in during the month (12,000 units) $84,000 $7.00
-------- ------
Cost added by the department:
Materials $18,000 $2.00
Labor and factory 0verhead $45,600 $4.00
-------- ------
Total cost added $63,600 $6.00
-------- ------
Total cost to be accounted for $147,600 $13.00
======= =====
Cost Accounted for as Follows:
Transferred to finished goods [(9,000 × $13) +
$121,950
(450* × $11)]
Transferred to Factory Overhead (550** × $11) 6,050
Work in process - ending inventory:
Cost from preceding department (2000 × $7.00) $14,000
Labor and factory overhead (2,000 × 70% × $4) 5,600 19,600
-------- -------
Total cost accounted for $147,600
======
*Normal spoilage
**Abnormal spoilage
Additional Computations
Equivalent Production:
Materials = 9,000 units
Labor and factory overhead = 9,000 + (2,000 × 70%) + 450 + 550
Unit Costs:
Materials = $18,000 / 9,000 = $2.00 per unit
Labor and factory overhead = $45,600 / 11,400 = $4.00 per unit
SOLUTION:
THE STERLING COMPANY
DEPARTMENT B
COST OF PRODUCTION REPORT
FOR THE MONTH OF JANUARY
Quantity Schedule:
Units received from preceding department 30,000
======
Units transferred to finished goods 25,000
Units still in process (50% complete) 4,200
Units lost in process (Normal Spoilage 25,000 × 3%) 750
Units lost in process (Abnormal Spoilage 800 - 750) 50 30,000
------- ======
Cost Charged to the Department: Total Cost Unit Cost
Cost from preceding department:
Transferred in during the month (30,000 units) $135,000 $4.50
-------- ------
Cost added by the department:
Materials $12,500 $0.50
Labor and factory 0verhead (Conversion cost) $139,340 $5.00
-------- ------
Total cost added $151,840 $5.50
-------- ------
Total cost to be accounted for $286,840 $10.00
======= =====
Cost Accounted for as Follows:
Transferred to finished goods:
Cost of completed units (25,000 × $10.00) $250,000
Normal spoilage - all related to units transferred to
finished goods:
Cost from preceding department (750 × $4.50) 3,375
Conversion cost (720 × $5.00) 3,600 $256,975
--------
Transferred to Factory Overhead - Abnormal spoilage:
Cost from preceding department (50 × $4.50) $225
Conversion cost (48 × $5.00) 240 465
--------
Work in process - ending inventory:
Cost from preceding department (4,200 × $4.50) $18,900
Labor and factory overhead (2,100 × $5) 10,500 29,400
-------- -------
Total cost accounted for $286,840
======
Additional Computations
Equivalent Production:
Materials = 25,000 units
Labor and factory overhead = 25,000 + (42,00 × 50%) + (750 × 96%) +
(50 × 96%)
= 27,888 units
Unit Costs:
Materials = $12,500 / 25,000 = $.50 per unit
Labor and factory overhead = $139,340 / 27,888 = $5.00 per unit
8.COMPUTATION OF EQUIVALENT PRODUCTION:
Pietra-Gonatas, Inc. uses process costing to account for the costs of its only
product, product D. Production takes place in three departments;
Fabrication, Assembly, and Packaging.
At the end of the fiscal year, June 30, the following inventory of product D is
on hand: