0% found this document useful (0 votes)
135 views7 pages

Answer:: Volume LXWXT 5 X 3 X 0.10

The document provides calculations to determine the quantities of cement, sand, and gravel needed for concrete mixtures based on given dimensions and volumes. The volume is first calculated using standard volume formulas, then the quantities of cement, sand, and gravel are determined by multiplying the total volume by ratios specific to the class of concrete.

Uploaded by

yuki
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
135 views7 pages

Answer:: Volume LXWXT 5 X 3 X 0.10

The document provides calculations to determine the quantities of cement, sand, and gravel needed for concrete mixtures based on given dimensions and volumes. The volume is first calculated using standard volume formulas, then the quantities of cement, sand, and gravel are determined by multiplying the total volume by ratios specific to the class of concrete.

Uploaded by

yuki
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 7

Answer:

Volume = l x w x t

= 5 x 3 x 0.10

= 1.5 cu. m

For Class C concrete mixture

Cement = 1.5 x 5.49 = 8.235 => 9 bags of cement.

Sand = 1.5 x 0.44 = 0.66 m^3 of sand

Gravel = 1.5 x 0.89 = 1.335 m^3 of gravel.


Answer:
Volume = l x w x t

= 1000 x 4 x 0.15

= 600m3

For class A concrete mixture.

Cement = 600 x 7.85 = 4710 bags of cement

Sand = 600 x 0.42 = 252 m3 of sand

Gravel = 600 x 0.84 = 504 m3 of gravel


Answer:
Volume = l x w x h

= 0.30 x 0.25 x 5

= 0.375m3

Total Volume = 0.375 x 8 = 3m3

For class A concrete mixture:

Cement = 3 x 7.85 = 23.55 => 24 bags of cement

Sand = 3 x 0.42 = 1.26m3 of sand

Gravel = 3 x 0.84 = 2.52m3 of gravel


Answer:
Volume = l x w x h

Volume for Column = 0.25 x 0.20 x 4 = 0.2m3

Total volume column = 0.2 x 12 = 2.4 m3

For Class B concrete mixture

Cement = 2.4 x 6.49 = 15.576 => 16 bags

Sand = 2.4 x 0.44 = 1.056m3

Gravel = 2.4 x 0.87 = 2.088m3 of gravel


Answer:
Volume = l x w x h or t

Volume of column = 0.30 x 0.30 x 0.90 = 0.081m3

Total volume = 0.081 x 4 = 0.324m3

Volume of footing = 0.80 x 0.80 x 0.15 = 0.096 m3

Total Volume = 0.096 x 4 = 0.384m3

Total Volume = 0.324 + 0.384 = 0.708m3

For Class A concrete mixture

Cement = 0.708 x 7.85 = 5.55 => 6 bags of cement

Sand = 0.708 x 0.42 = 0.30m3 of sand

Gravel = 0.708 x 0.84 = 0.60m3 of gravel

Volume of flooring slab = 0.10 x 3 x 4 = 1.2 m3

For Class C cement mixture

Cement = 1.2 x 5.49 = 6.588 => 7 bags of cement


Sand = 1.2 x 0.44 = 0.528 m3 of sand : Gravel = 1.2 x 0.89 = 1.068 m3 of gravel

Answer:
Volume = l x w x h or t

0.60 x 0.40 x 5 = 1.2m3

Total volume = 1.2 x 8 = 9.6 m3

For Class A concrete mixture

Cement = 9.6m3 x 7.85 = 75.36 => 76 bags of cement

Sand = 9.6 x 0.42 = 4.032 m3 of sand

Gravel = 9.6 x 0.84 = 8.064 m3 of gravel


Answer:
Volume of a circular column = A x h where A is (pi)r^2

= pi(0.3)^2 x 6 = 1.70 m3

Total Volume = 1.70m3 x 5 = 8.5m3

For Class A concrete mixture =

Cement = 8.5 x 7.85 = 66.725 => 67 bags of cement

Sand = 8.5 x 0.42 = 3.57m3 of sand

Gravel = 8.5 x 0.84 = 7.14m3 of gravel

You might also like