0% found this document useful (0 votes)
903 views1 page

Answer Key CH 1 Mid-Chapter Quiz

Uploaded by

Flankzy
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
903 views1 page

Answer Key CH 1 Mid-Chapter Quiz

Uploaded by

Flankzy
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 1

001_012_CC_A_AMC1_C01_662327.

indd Page 6 31/05/11 8:01 AM s-077 /Volumes/110/GO00864/NATIONAL/ANCILLARYÉÉ

NAME _____________________________________________ DATE __________________ PERIOD _________

Chapter Quiz
1. Find the greatest common factor of 13 and 39. 1. 13

2. Find the least common multiple of 3 and 21. 2. 21

For Exercises 3 and 4, write each ratio as a fraction 3


in simplest form. Then explain its meaning. − ; For every 3 cats,
4
3. 3. there are 4 dogs.

4
cats to dogs − ; For every 4 girls,
5
4. There are 16 girls and 20 boys in the school band.
there are 5 boys in
What is the ratio of girls to boys? 4. the band.

Write each rate as a unit rate. $4


−−−−−
5. $8 for 2 pounds of rice 5. 1 pound
40 mi
−−−−
6. 240 miles in 6 hours 6. 1h

7. Chin bought 12 pounds of apples for $6.

Copyright © The McGraw-Hill Companies, Inc. Permission is granted to reproduce for classroom use.
Use the ratio table to find the cost of buying
$1.50
3 pounds of apples. 7.
y
Pounds of Apples 12 3 49
Amount Earned ($)

42
35
Price of Apples $6
28
21
8. MONEY The table shows the amount of money 14
7
Dawson earned for watching his neighbor’s cat. x
Graph the ordered pairs (number of days, amount 0 1 2 3 4 5 6 7
earned). Then describe the pattern in the graph.
The graph shows that
Dawson earned $7
Amount Earned ($) 0 7 14 21 for every day he
watched
Number Of Days 0 1 2 3 his neighbor’s cat.
8.
9. Markus receives dollar bills from his grandfather for
one week. On the first day he received $1; on the
second day he received $2, on third day he received
$4, and on the fourth day he received $8. If this
continues, how much money will Markus have by
the end of the week? 9.
$127
6 Course 1 • Chapter 1 Ratios and Rates

P DF P ass

You might also like