Flange Coupling
Flange Coupling
Given data
Power P=15KW
=15*1000=15000W
𝝉f =30MPa
𝝉s=𝝉k=𝝉b=75MPa
𝝈𝒄 =150MPa
9550∗P 9550∗15000
Torque,T= n = 1200 = 119375Nmm (EQN
19.3 c)
T=Tmax=119375Nmm
2.Diameter of shaft
π
T= 16 ×𝒅³×Ƞ× 𝝉S eqn 19.2
Assume Ƞ =75%=0.75
π
119375= 16 ×𝒅³×0.75× 75
119375*16= π *d3*0.75*75
119375∗16
d3 = π∗0.75∗75 =10813.87
d =22.11mm
From DDHAB PAGE NO 14.19,TABLE 14.6
Standard diameter of shaft d=25 mm
3.Bolt circle diameter,D1=2d+0.05 in m (Eqn 19.12 a)
=2d+50 in mm
=2*25 +50=100 mm
4.Design of Hub
Diameter of hub= D2=1.5 d+25( eqn 19.13 a)
D2=1.5*25+25=62.5mm
Length of hub= l=1.25d+18.75 = ( eqn 19.14 a)
l=1.25*25+18.75 =50 mm
5.Design of flange
Outside diameter of flange =D=2.5d +75
D=2.5*25 +75=137.5mm
Thickness of flange t=0.5d=0.5*25=12.5mm
Check for flange
D2
Tmax =t×𝝅×D2×𝝉f × 2 EQN 19.6
62.5
119375=12.5×𝝅×62.5×𝝉f × 2
119375*2 =12.5×𝝅×62.5×𝝉f ×62.5
119375∗2
𝝉f= 12.5∗π∗62.5∗62.5 =1.55 MPa
πd 1² 100
119375= 4 4 * 75*
2
d 1 =3.19mm
Standard pitch Diameter of bolt from table 18.7 d1=3.54mm
Hence selected bolt size is M4
𝝈𝒄=30.4MPa
INDUCED crushing STRESS OF bolt ie 30.4MPa IS LESS THAN
ALLOWABLE crushing stress ie 150MPa
7.Design of Key
Page No 17.6,table 17.3
According standard diameter of shaft d=25,which comes between 65-70mm
dia..
Width of key B =8mm
Height of keyH=7mm
Length of key= more than length of hub=50 =55mm
Check for key
2∗Tmax
Width of key b= τk∗l∗d eqn 19.50
2∗119375 x
8= τk∗55∗25
2∗119375
τk = 8∗55∗25 =21.7MPa
4∗Tmax
Height of key h= σk∗l∗d eqn 19.51
4∗119375
7= σk∗55∗25
4∗119375
σk = 7∗55∗25 =49.6 MPa
INDUCED crushing and shear stress of bolt ie 49.6 MPa & 21 MPa are
LESS THAN ALLOWABLE crushing and shear stress ie 150MPa and 75MPa.
Given P=90kw=90*1000=90000w
Speed n=250rpm
𝝉s =40MPa
θ = 1°
L=20d
𝝉b=30MPa
Since crushing of bolt is not given in the question. Consider crushing stress
is twice the shear stress of bolt.
σb=¿𝝉b×2 =30×2=60 MPa
Here shear (𝝉K )and crushing stress¿ )of the bolt is not given. Hence
consider bolt and key material is same
𝝉K=30MPa,
σ k =60MPa
Assume efficiency Ƞ=75%
1.Torque transmitted by the coupling
9550∗P 9550∗90000
1. Torque,T= n = 250 = 3438000Nmm (EQN
19.3 c)
2. 2.Diameter of shaft
π
T= 16 ×𝒅³×Ƞ× 𝝉S eqn 19.2
Assume Ƞ =75%=0.75
π
3438000= 16 ×𝒅³×0.75× 40
3438000*16= π *d3*0.75*40
3438000∗16
d3 = π∗0.75∗40 =
3438000∗16
d =3
√ π∗0.75∗40
=83.5mm
1
584 ×Tmax × L
Based on rigidityd= ( Gθ ) 4
page 14.4 eqn 14.17
584 × 3438000× 20
d= 3
√ 80000∗1
=79.47 mm
6.Design of bolt
Number of bolt,i=20d+3 d in m=85mm=85/1000=0.085
20*0.085 +3 =4.7 = 6 consider even number for number of bolts
Diameter of Bolts
Torque transmitted through the bolts
πd 1² D1
Tmax = i 4 * 𝝉b* 2
πd 1² 220
3 438000 =6 4 * 30* 2
3438000 × 4 × 2 = 6× π × d 1² ×30×220
3 438000× 4 ×2
d 12 =
6 × π ×30 ×220
3438000 × 4 ×2
d1= √ 6 × π × 30 ×220 =14.868 mm
Standard pitch Diameter of bolt from table 18.7 d1=15.02mm
Hence selected bolt size is M16
Check for bolt …. 𝝉b=30MPa
σb=¿𝝉b×2 =30×2=60 MPa
4∗Tmax
Height of key h= σk∗l∗d eqn 19.51
2∗3 438000
14= σk∗130∗85
2∗3 438000
σk = 14∗130∗85 =44.47 MPa
Induced τ k (28.28)<30 N/mm2
Inducedσk (44.47)<80 N/mm2
Hence Design of key is safe.
Given P=100kw=100*1000=100000w
Speed n=250rpm
𝝉s =4ON/mm2
θ = 1°
L=20d
𝝉b=13N/mm2
𝝉f=14 N/mm2
𝝉k= 𝝉b=-40 N/mm2
σ k =σ b=80 N/mm2 (crushing stress=bearing stress=compressive stress)
9550∗P 9550∗100000
1. Torque,T= n = 250 = 3820000Nmm (EQN
19.3 c)
2.Diameter of shaft
π
T= 16 ×𝒅³×Ƞ× 𝝉S eqn 19.2
Assume Ƞ =75%=0.75
π
3820000= 16 ×𝒅³×0.75× 40
3820000*16= π *d3*0.75*40
3820000∗16
d3 = π∗0.75∗40
3 820 000∗16
d =3
√ π∗0.75∗40
=86.56mm
1
584 ×Tmax × L
Based on rigidityd= ( Gθ ) 4
page 14.4 eqn 14.17
6.Design of bolt
Number of bolt,i=20d+3 ,d in m=90mm=90/1000=0.09
20*0.09 +3 =4.8 = 6 consider even number for number of bolts
Diameter of Bolts
Torque transmitted through the bolts
πd 1² D1
Tmax = i 4 * 𝝉b* 2 eqn 19.4
πd 1² 230
3 820 000 =6 4 * 13* 2
3820000 × 4 ×2 = 6× π × d 1² ×13×2 3 0
3 820000 × 4 ×2
d 12 =
6 × π × 13 ×2 3 0
3 820000 ×4 ×2
d1= √ 6 × π × 13× 23 0 =23.286 mm
Standard pitch Diameter of bolt from table 18.7 d1=23.05mm
Hence selected bolt size is M25
2 Tmax
Height of key h= σk∗l∗d eqn 19.51
2∗3 820000
σk = 14∗130∗85 =44.91MPa
Power P=15KW
=15*1000=15000W
Speed n=900rpm
𝝉f =8MPa
𝝉s=𝝉k=𝝉b=40MPa
𝝈b= 𝝈k =80MPa
Service factor 1.35
9550∗P 9550∗15000
Torque,T= n = 900 = 159166.67Nmm (EQN 19.3 c)
Tmax= T × Service factor=159166.67× 1.35 =214875.0045 Nmm
2.Diameter of shaft
π
T max= 16 ×𝒅³×Ƞ× 𝝉S eqn 19.2
Assume Ƞ =75%=0.75
π
214875.0045= 16 ×𝒅³×0.75× 40
214875.0045*16= π *d3*0.75*40
214875.0045∗16
d3 = π∗0.75∗40
214875.0045∗16
√
d= 3
d =33.16
π∗0.75∗40
6.Design of bolt
Number of bolt,i=20d+3 ,d in m=35mm=35/1000=0.035
20*0.035 +3 =3.7 = 4 consider even number for number of bolts
Diameter of Bolts
Torque transmitted through the bolts
πd 1² D1
Tmax = i 4 * 𝝉b* 2 eqn 19.4
πd 1² 120
214875.0045 =4 4 * 40* 2
214875.0045 ×4 ×2 = 4× π × d 1² ×40×120
214875.0045× 4 × 2
d 12 =
4 × π × 40× 120
214875.0045 × 4 ×2
d1= √ 4 × π ×40 × 120 =5.34 mm
Standard pitch Diameter of bolt from table 18.7, d1=5.35mm
Hence selected bolt size is M6
2 Tmax
Height of key h= σk∗l∗d eqn 19.51
2∗214875.0045
8= σk∗65∗35
2∗214875.0045
σk = 8∗65∗35 =23.61MPa