0% found this document useful (0 votes)
927 views32 pages

Aptitude Questions With Explanation: A. Morpirhunde

The document provides examples of aptitude questions with explanations. It includes questions on word translations from artificial languages, number series, coding, logical reasoning and other topics. The explanations clearly show the step-by-step working to arrive at the answers. In total, there are 26 questions provided along with their explanations to help understand the concepts and thought processes required to solve such questions.

Uploaded by

Barijit 65
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
927 views32 pages

Aptitude Questions With Explanation: A. Morpirhunde

The document provides examples of aptitude questions with explanations. It includes questions on word translations from artificial languages, number series, coding, logical reasoning and other topics. The explanations clearly show the step-by-step working to arrive at the answers. In total, there are 26 questions provided along with their explanations to help understand the concepts and thought processes required to solve such questions.

Uploaded by

Barijit 65
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 32

Aptitude questions with explanation

1.Here are some words translated from an artificial language.

morpirquat means birdhouse

beelmorpir means bluebird

beelclak means bluebell

Which word could mean “houseguest”?

a. morpirhunde

b. beelmoki

c. quathunde

d. clakquat

Answer: Option c

Explanation:

Morpir means bird; quat means house; beel means blue; clak means bell. Choice c, which begins
with quat, is the only possible option.

2.Here are some words translated from an artificial language.

gemolinea means fair warning

gerimitu means report card

gilageri means weather report

Which word could mean “fair weather?”

a. gemogila

b. gerigeme
c. gemomitu

d. gerimita

Answer: Option a

Explanation:

Gemo means fair; linea means warning; geri means report; mitu means card; and gila means
weather. Thus, gemogila is the correct choice.

3.Here are some words translated from an artificial language.

godabim means kidney stones


romzbim means kidney beans
romzbako means wax beans
Which word could mean “wax statue”?

a. godaromz

b. lazbim

c. wasibako

d. romzpeo

Answer: Option c

Explanation:

In this language, the adjective follows the noun. From godabim and romzbim, you can determine
that bim means kidney. From romzbim and romzbako, you can determine that romz means
beans. Therefore, bako means wax. Because the adjective wax must come after the noun in this
language, wasibako is the only choice.

4. In a code language QUEEN is written as OVCFL, then KING is written as

a. IJLH
b. MKOF
c. PHIK
d. FOKM

Answer: a.
Explanation:

Alphabet Series - A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
The coding follows the rule -2, +1, -2, +1, etc.
That means Q -2 = O
U+1=V
E-2=C, etc.

5. If 7 x 5 = VIII ; 5 x 6 = III ; 5 x 3 = VI , then 9 x 4 = ?

a. IX
b. II
c. VIII
d. XXII

Answer: a.

Explanation:

7 x 5 = 35 ; 3+5 = 8 = VIII in roman numeral format


5 x 6 = 30 ; 3+0 = 3 = III in roman numerals.
9 x 4 = 36 = 3+6 = 9 = IX in roman numerals

6. 10 (87) 7 ; 5 (59) 9 ; then 7 (?) 4.

a. 29
b. 39
c. 42
d. 30

Answer: b

Explanation:

10 x 7 = 70 ; 70 + (10+7) = 87
5 x 9 = 45 ; 45 + (5+9) = 59
7 x 4 = 28 ; 28 + (7 + 4) = 39

7. CEGI : JHFD :: KMOQ : ?

a. LPNR
b. RNPL
c. LNPR
d. RPNL

Answer: d

Explanation:

Alphabet Series - A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Write the next letters after the letters CEGI. We get DFHJ. Reverse them to get JHFD
Next letters after KMOQ is LNPR. Reversing them we get RPN

8. 6 : 49 :: 7 : ?

a. 64
b. 63
c. 50
d. 81

Answer: a

Explanation:

6 : 49 = 6 : 72 = 6 : (6+1)2
So, 7 : ? = 7 : (7+1)2 = 7 : 64

9. If KGLFT is written as PTOUG, the MERSA is written as ?

a. NVIHZ
b. VIHNZ
c. NVLHZ
d. NVIHA

Answer: a

Explanation:

Alphabet Series - A B C D E F G H I J K L M | N O P Q R S T U V W X Y Z
Here the series is divided exactly in the center.
A will be replaced by Z and Z will be written as A.
Same way K which is 3rd from center towards left is written as P which 3rd from center towards
right.
Answer is option a.
10. If DOUBLE is written as GSXFOI, then MISTER will be written as

a. PMVXHV
b. PMVXGU
c. PMVXGV
d. PLWXHV

Answer: a

Explanation:

Alphabet Series - A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Here,
D+3 = G ; O+4 = S ; U+3=X ; B+4 = F and so on
So the pattern is +3+4+3+4+3,…
Use it to get the answer as option c

11. In a code language, TAPE is written as 4825; SHART is written as 93814 and TUBE is
written as 4675. Then how is BASERA written?

a. 785198
b. 789518
c. 985718
d. 758918

Answer: b

Explanation:

Comparing codes of TAPE and SHART, A is coded as 8.


Comparing codes of TUBE and SHART, T is coded as 4.
Comparing codes of TAPE and TUBE, E is coded as 5.
In BASERA, E is in 5th position and in code word, 5 should be in 5th position.
Answer is option b.

12. If NITIN is coded as %%^## and TEEN is coded as &^#& , then TIP is coded as

a. #%^
b. @^%
c. #^&
d. ^#$

Answer: b

Explanation:
NITIN = %%^##
So, N and I are % or #.
TEEN = &^#&
So, E = &
NITIN and TEEN has single T in common. Only ^ is single in both.
So, T = ^ ; Therefore, N=# ; So, I=%
P is new letter so it must have new symbol.

13. P5QR, P4QS, P3QT, _____, PQV

a. PQW

b. PQV2

c. P2QU

d. PQ3U

Answer: Option c

Explanation:

The first two letters, PQ, are static. The third letter is in alphabetical order, beginning with R. The
number series is in descending order beginning with 5.

14.SCD, TEF, UGH, ____, WKL

a. CMN

b. UJI

c. VIJ

d. IJT

Answer: Option C

Explanation:

There are two alphabetical series here. The first series is with the first letters only: STUVW. The
second series involves the remaining letters: CD, EF, GH, IJ, KL.
15. D, F, G, H, J, K, L, M, N, __

a. O

b. Q

c. P

d. R

Answer: Option C

Explanation:

D, F, G, H, J, K, L, M, N, __

The given series consists of consonants in increasing order, starting with D.

The next consonant in the series is P.

16.AI, EO, IU, __, UE

a. OU

b. OI

c. UA

d. OA

Answer: Option d

Explanation:

AI, EO, IU, __, UE

The first letters in all the groups are consecutive vowels starting with A. The second letters in all
the groups are consecutive vowels starting with I. Hence the missing pair is OA.

17.AP, BQ, CR, DS, __

a. ET

b. EU
c. TE

d. EV

Answer: Option A

Explanation:

AP, BQ, CR, DS, __

The first letters in all the pairs, i.e, A, B, C and D form a series of consecutive letters. Similarly,
the second letters P, Q, R and S form another pair of consecutive letters. Hence, the next pair in
the series is ET.

18. KPD, LOE, MNF, NMG, __

a. ONF

b. OLH

c. MLH

d. MNH

Answer: Option B

Explanation:

The given series is a mixed series.

Pattern for the first letter:

K+1, L+1, M+1, N+1, O

Pattern for the second letter:

P-1, O-1, N-1, M-1, L

Pattern for the third letters:

D+1, E+1, F+1, G+1, H

Hence, the next group in the series is OLH.

19. GKF, IPC, LTY, PWT, UYN, __

a. ABZ
b. XBX

c. XAH

d. AZG

Answer: Option d

Explanation:

The given series is a mixed series. Pattern for the first letter:

G+2, I+3, L+4, p+5, U+6, A

Pattern for the second letter:

K+5, P+4, T+3, W+2, Y+1, Z

Pattern for the third letter:

F-3, C-4, Y-5, T-6, N-7, G

20. GTB, CYV, YDP, __, QND

a. DIV

b. UIJ

c. DDV

d. UVV

Answer: Option B

Explanation:

The given series is a mixed series. Pattern for the first letter:

G-4, C-4, Y-4, U-4, Q

Pattern for the second letter:

T+5, Y+5, D+5, I+5, N


Pattern for the third letter:

B-6, V-6, P-6, J-6, D

Hence, the missing group is UIJ.

21.TCFK, RADI, OXAF, JSVA, __

a. DMPU

b. DMOT

c. CMOT

d. CLOT

Answer: Option D

Explanation:

The given series is a mixed series. Pattern for the first letter:

T-2, R-3, O-5, J-7, C

Pattern for the second letter:

C-2, A-3, X-5, S-7, L

Pattern for the third letter:

F-2, D-3, A-5, V-7, O

Pattern for the fourth letter:

K-2, I-3, F-5, A-7, T

Hence, the next group in the series is CLOT.

22. FTJMP, GRMIU, EUINO, __, DVHON, IPOGW

a. BYDTL

b. HQNHV

c. YNHAV
d. HQDTL

Answer: Option b

Explanation:

The given series is a mixed series. Pattern for the first letter:

F+1, G-2, E+3, H-4, D

Pattern for the second letter:

T-2, R+3, E-4, Q+5, V

Pattern for the third letter:

J+3, M-4, I+5, N-6, H

Pattern for the fourth letter:

M-4, I+5, N-6, H+7, O

Pattern for the fifth letter:

P+5, U-6, O+7, V-8, N

Hence, the missing group is HQNHV.

23. ACEGI, BDFHJ, KMOQS, __, UWYAC, VXZBD

a. TUVWX

b. LPRTV

c. LNPRT

d. PQRTV

Answer: Option C

Explanation:

The letters with odd position values are taken in alternate groups. i.e, ACEGI, KMOQS, UWYAC
similarly the letters with even position values are taken in the other positions. i.e. DBFHJ, LNPRT,
VXZBD.

Hence, the missing group is LNPRT.


24.BIGE: JQOM: RYWV:?

a. AGFD

b. ZFDB

c. ZGEC

d. ZYVX

Answer: Option C

Explanation:

Each letter of the first group is moved eight steps forward to obtain the corresponding letter of the
second group.

25.ASTN: ZTSO:: MSUB:?

a. CRRC

b. LTTA

c. NTVC

d. LTTC

Answer: Option d

Explanation:

The 1st and 3rd letter of the group are each moved to 1 step backward while the 2nd and 4th
letters are each moved one step forward to the corresponding letters the second group.

26. 20 men working 8 hours a day take 20 days to build a bridge. After 12 days, if 12 people
left, then how many more days will it take to build the bridge?

a.20 days

b.6 days
c.19 days

d.none

Solution:

Total work = (20 x 8 x 20) man-hours = 3200 man-hours

Work completed in 12 days = 20 x 12 x 8 = 1920 man-hours

Now remaining work = 3200 – 1920 = 1280 man-hours

Now only 8 men are working to build the bridge

Let the remaining work be finished in D days

Hence 8 x D x 8 = 128 man-hours

=> D = 20 days

27. A sum of Rs.6000 is borrowed at 10% pa compounded interest and paid back in three
equal annual instalments. What is the approximate amount of each instalment?

a. Rs.2400

b. Rs.2490

c. Rs.2700

d. none

Solution:

Suppose the value of every instalment is Rs.P

If an amount P is compounded at interest rate of R for T years then the total amount = P(1 +
R/100)T

Total amount to be paid = 6000 (1 + 10/100)3

Now when a person is giving first instalment of Rs.P at the end of 1st year it means on that amount
compounded interest will be applicable for 2 years. Similarly for 2nd instalment compounded will be
applicable for 1 year.

So, P(1 + 10/100)2 + P(1 + 10/100) + P = 6000(1 + 10/100)3

=> 3.31P = 7986 => P = 2412 = Rs.2400 (approx.)

28. A sum of money invested at simple interest amounts to Rs.8500 in three years and
Rs.9350 in five years. What is the principal amount and rate of interest (approx.)?

a. 5.9%
b. 4.9%

c. 2.8%

d .none

Solution:

Simple interest that we get in each year remains


the same

Let us assume that P be principal and A be amount.

Hence according to the question P + 3A = 8500


and P + 5A =9350

Then solving we get P = Rs.7225 and A = Rs.425

Hence rate of interest = 100 x 425/7225 = 5.88% =


5.9% (approx.)

29. 3. Fact 1: All chickens are birds.

Fact 2: Some chickens are hens.

Fact 3: Female birds lay eggs.

If the first three statements are facts, which of the following statements must also be a fact?

I. All birds lay eggs.

II. Hens are birds.

III. Some chickens are not hens

a. II only

b. II and III only

c. I, II, and III

d. None of the statements is a known fact.

Answer:

The first statement cannot be true because only female birds lay eggs. Statement II is true because
hens are chickens and chickens are birds. Statement III is also true because if only some chickens
are hens, then some must not be hens.

30 Sumit gives Ankit a head start of 10 meter in 100 meter race and still beats him by 15
meter. If Sumit completes a 200 meter race in 25 seconds, how much time will Ankit take to
complete 100 meter race? Assume their speed remains constant.

a.16.67
b.15.87

c.17.90

d.none

Solution:

Sumit gives Ankit a head start of 10 meters and still beats him by 15 meter means when Sumit is at
100m mark Ankit is at 85 meter mark only.

It means the time in which Sumit completes 100m and Ankit is able to complete 85 – 10 = 75m

Hence the ratio of their speeds = 100 : 75 = 4 : 3

Since Sumit runs 200 meter in 25 seconds, his speed = (200/25) = 8m/s

The efo e A kit s speed = 3⁄4 = /s

Time taken by Ankit to complete 100m race = 100/6 = 16.67 seconds

31. If 36 men can dig a trench 200 m long, 3 m wide and 2 m deep in 6 days working 10 h a
day, then in how many days, working 8 h a day will 10 men dig a trench 100 m long, 4 m wide
and 3 m deep?

a.43

b.32

c.27

d.none

Solution:

According to
the question,

Since, M1 × D1
× T1 × W2 =
M2 × D2 ×T2 ×
W1

36 × 6 × 10 × 1200 = 10 ×D2 × 8× 1200


=> D2 = 27 days

32. If a student walks from his house to school at 5 km/hr, then he is late by 30 minutes.
However, if he walks at 6 km/hr, then he is late by 5 minutes only. What is the distance of his
school from his house?

a.12.5km

b.14.98km
c.17.9km

d.none

Solution:

If the required distance be


x km, then

x/5 – x/6 = (30 – 5)/60 => (6x – 5x)/30 = 25/60 = 5/12 => x = 30
x 5/12 = 12.5km

33. A person started his journey in the morning. At 11 A.M, he covered 3/8 th of his journey
and on the same day at 4 : 30 P.M, he covered 5/6 th of his journey. At what time did he start
his journey?

a.6:30 am

b.8:09 am

c.9:01 am

d .none

Solution:
In 5 (1/2) hours, the man covers (5/6 - 3/8)th of his journey.

Let the total distance be x.

So, in 11/2 hours, the man covers a distance of 11x/24 Km

Speed = Distance/Time = (11x/24)/(11/2) = x/12 Km/hr

Now, we have to find the time taken by the man to cover, 3/8th of his journey

Time = 3x/8 x 12/x = 4 1/2 hours

Hence, the man started his journey at 6 : 30 A.M

34. A man takes 80 days to complete a job. Four men, 8 women and 4 machines take 5 days to
complete the job. Four men, 1 woman and 2 machines take 10 days to complete the job. Find
the time taken by a woman to complete the job (in days).

a.Rs 60

b.Rs 45

c. Rs 12

d. none

Solution:

Let the cost price of the


article be x
112x/100 + 3.60 = 118x/100 => 6x/100 = 3.60

Therefore, x = 60 Rs

35 .The average weight of three men J, K and L is 75 kg. Another man M joins the group and
the average now becomes 78 kg. If another man N whose weight is 5 kg less than that of M,
replace J then the average weight of K, L, M and N becomes 77 kg. Find the weight of J.

a.86kg

b.98kg

c.76kg

d.none

Solution:

Total weight of J, K and L = 75 × 3 = 225 kg

Total weight of J, K, L and M = 78 × 4 = 312 kg

Weight of M = 312 – 225 = 87 kg

Weight of N = 87 – 5 = 82 kg

Total weight of K, L, M & N = 77 × 4 = 308 kg

Total weight of K, L & M = 308 – 82 = 226 kg

Weight of J = weight of (J, K, L and M) – weight of (K, L and M)

= 312 – 226 = 86 kg

36 Mohan makes a profit of X%, by selling a pen for Rs 24. Had the cost price and the selling
price been interchanged, it would have led to a loss of 62.5% of X. With the latter Cost Price,
what should be the new selling price to get a profit of X%?

a. Rs 38.40

b. Rs 34

c. Rs21

d. none

Solution:

Let the CP of the Pen be S sp = 24 given

Profit = X = (24 - S)/S x 100....(1)

Now the CP and SP of the Pen is interchanged


New CP = 24 New SP = S

Loss = (24 -S)/24 x 100

Given that, loss = 62.5% of X = 62.5 x (24 - S)/S... (Substituting the value of X from 1)

This implies, (24 - S)/24 x 100 = 62.5 x (24 - S) / S

Solving, we get S = 15

Now, we have to find the value of X

Substitute X in (1)

We get X = 9/15 x 100 = 60%

With CP = 24, and profit % = 60

The SP should be 24 x 160/100 = Rs 38.40

37. A boy starts to paint a fence on one day. On the second day, two more boys join him. On
the third day, three more boys join the group, on the fourth day, four more boys join the
group and so on. If the fence is completely painted this way in exactly 20 days, then find the
number of days in which 10 men painting together can paint the fence completely. Given that
every man can paint twice as fast as a boy can.

a.77days

b.47days

c.67days

d.none

Solution:

Total number of days taken by a boy = 1 + (1 + 2) + (1 + 2 + 3) + ..... + (1 + 2 + 3 + ... + 20)

Total number of days taken by a boy = 1/6 x 20 x 21 x 22 = 1540

As efficiency of a man is double that of a boy, the number of days taken will be, 1540/2 = 770

1 man =====> 770 days

10 men =====> 77 days

38. Two pipes can fill a tank in 20 hours and 24 hours respectively. A third pipe can empty the
tank in 40 hours. If all the three are opened and function simultaneously then, in how much
time, will the tank be full?

a.12 hrs

b.17 hrs

c.15 hrs
d.none

Solution:

The total time taken by the three pipes will be 1/20 + 1/24 - 1/40 = 8/120 = 1/15 =15 hrs

39.Three numbers are in the ratio 3 : 4 : 5 and their LCM is 2400. Their HCF is

a.60

b.40

c.20

d.none

Solution:

Let the numbers be 3x , 4x and 5x

lcm of these three numbers = 60x

60x = 2400

x = 40

The numbers are (3 x 40), (4 x 40), (5 x 40) Hence hcf = 40

40. A, B and C start at the same time in the same direction to run around a circular stadium. A
completes a round in 252 seconds, B in 308 seconds and C in 198 seconds, all starting at the
same point. After what time will they meet again at the starting point?

a. 46 min 12 sec

b.13 sec

c.17 sec

d.none

Solution:

LCM of 252, 308 and 189 = 2772 seconds

2772 sec = 46 min 12 sec

41.A train speeds past a pole in 15 sec and a platform 100 m long in 25 sec, its length is?

a. 50 m

b. 150 m

c. 200 m
d. None of these

Solution:

Let the length of the train be x m and its speed be y m/sec.

Then, x/y = 15 => y = x/15

(x + 100)/25 = x/15 => x = 150 m.

42.A train moves fast a telegraph post and a bridge 264 m long in 8 sec and 20 sec
respectively. What is the speed of the train?

a. 69.5 km/hr

b. 70 km/hr

c. 79 km/hr

d. 79.2 km/hr

Solution:

Let the length of the train be x m and its speed be y m/sec.

Then, x/y = 8 => x = 8y

(x + 264)/20 = y

y = 22

Speed = 22 m/sec = 22 * 18/5 = 79.2 km/hr.

43. How many seconds will a 500 m long train take to cross a man walking with a speed of
3 km/hr in the direction of the moving train if the speed of the train is 63 km/hr?

a. 25

b. 30

c. 40

d. 45

Solution:

Speed of train relative to man = 63 - 3 = 60 km/hr.


= 60 * 5/18 = 50/3 m/sec.

Time taken to pass the man = 500 * 3/50 = 30 sec.

44.A jogger running at 9 km/hr along side a railway track is 240 m ahead of the engine of a
120 m long train running at 45 km/hr in the same direction. In how much time will the train
pass the jogger?

a. 3.6 sec

b. 18 sec

c. 36 sec

d. 72 sec

Solution:

Speed of train relative to jogger = 45 - 9 = 36 km/hr.

= 36 * 5/18 = 10 m/sec.

Distance to be covered = 240 + 120 = 360 m.

Time taken = 360/10 = 36 sec.

45. A train 110 m long is running with a speed of 60 km/hr. In what time will it pass a man
who is running at 6 km/hr in the direction opposite to that in which the train is going?

a. 5 sec

b. 6 sec

v. 7 sec

d. 10 sec

Solution:

Speed of train relative to man = 60 + 6 = 66 km/hr.

= 66 * 5/18 = 55/3 m/sec.

Time taken to pass the men = 110 * 3/55 = 6 sec.

46.Two trains 140 m and 160 m long run at the speed of 60 km/hr and 40 km/hr
respectively in opposite directions on parallel tracks. The time which they take to cross
each other is?
a. 9

b. 9.6

c. 10

d. 10.8

Solution:

Relative speed = 60 + 40 = 100 km/hr.

= 100 * 5/18 = 250/9 m/sec.

Distance covered in crossing each other = 140 + 160 = 300 m.

Required time = 300 * 9/250 = 54/5 = 10.8 sec.

47.Two trains are moving in opposite directions at 60 km/hr and 90 km/hr. Their lengths
are 1.10 km and 0.9 km respectively. The time taken by the slower train to cross the faster
train in seconds is?

a. 36

b. 45

c. 48

d. 49

Solution:

Relative speed = 60 + 90 = 150 km/hr.

= 150 * 5/18 = 125/3 m/sec.

Distance covered = 1.10 + 0.9 = 2 km = 2000 m.

Required time = 2000 * 3/125 = 48 sec.

48.A train 125 m long passes a man, running at 5 km/hr in the same direction in which the
train is going, in 10 sec. The speed of the train is?

a. 45 km/hr

b. 50 km/hr

c. 54 km/hr
d. 55 km/hr

Solution:

Speed of the train relative to man = 125/10 = 25/2 m/sec.

= 25/2 * 18/5 = 45 km/hr

Let the speed of the train be x km/hr. Then, relative speed = (x - 5) km/hr.

x - 5 = 45 => x = 50 km/hr.

49.Two goods trains each 500 m long are running in opposite directions on parallel tracks.
Their speeds are 45 km/hr and 30 km/hr respectively. Find the time taken by the slower
train to pass the driver of the faster one?

a. 12 sec

b. 24 sec

c. 48 sec

d. 60 sec

Solution:

Relative speed = 45 + 30 = 75 km/hr.

75 * 5/18 = 125/6 m/sec.

Distance covered = 500 + 500 = 1000 m.

Required time = 1000 * 6/125 = 48 sec.

50. A 270 m long train running at the speed of 120 km/hr crosses another train running in
opposite direction at the speed of 80 km/hr in 9 sec. What is the length of the other train?

a. 230 m

b. 240 m

c. 260 m

d. 320 m

Solution:

Relative speed = 120 + 80 = 200 km/hr.


= 200 * 5/18 = 500/9 m/sec.

Let the length of the other train be x m.

Then, (x + 270)/9 = 500/9 => x = 230.

51.Two trains are running in opposite directions with the same speed. If the length of each
train is 120 m and they cross each other in 12 sec, then the speed of each train is?

a. 10

b. 18

c. 36

d. 72

Solution:

Let the speed of each train be x m/sec.

Then, relative speed of the two trains = 2x m/sec.

So, 2x = (120 + 120)/12 => x = 10

Speed of each train = 10 m/sec.

= 10 * 18/5 =- 36 km/hr.

52.Two trains of equal lengths take 10 sec and 15 sec respectively to cross a telegraph
post. If the length of each train be 120 m, in what time will they cross other travelling in
opposite direction?

a. 10

b. 12

c. 15

d. 20
Solution:

Speed of the first train = 120/10 = 12 m/sec.

Speed of the second train = 120/5 = 8 m/sec.

Relative speed = 12 + 8 = 20 m/sec.

Required time = (120 + 120)/20 = 12 sec.


53.Two trains are running at 40 km/hr and 20 km/hr respectively in the same direction.
Fast train completely passes a man sitting in the slower train in 5 sec. What is the length
of the fast train?

a. 23 m

b. 23 2/9 m

c. 27 m

d. 27 7/9 m

Solution:

Relative speed = (40 - 20) = 20 km/hr.

= 20 * 5/ 18 = 50/9 m/sec.

Length of faster train = 50/9 * 5 = 250/9 = 27 7/9 m.

54.Two trains, each 100 m long, moving in opposite directions, cross other in 8 sec. If one
is moving twice as fast the other, then the speed of the faster train is?

a. 30 km/hr

b. 45 km/hr

c. 60 km/hr

d. 75 km/hr

Solution:

Let the speed of the slower train be x m/sec.

Then, speed of the train = 2x m/sec.

Relative speed = ( x + 2x) = 3x m/sec.

(100 + 100)/8 = 3x => x = 25/3.

So, speed of the faster train = 50/3 = 50/3 * 18/5 = 60 km/hr

55.Two trains, one from Howrah to Patna and the other from Patna to Howrah, start
simultaneously. After they meet, the trains reach their destinations after 9 hours and 16
hours respectively. The ratio of their speeds is?

a. 2:3

b. 4:3
c. 6:7

d. 9:16

Solution:

Let us name the trains A and B.

Then, (A's speed) : (B's speed)

= √b : √a = √16 : √9 = 4:3

56. How long does a train 165 meters long running at the rate of 54 kmph take to cross a
bridge 660 meters in length?

a. 45 sec

b. 75 sec

c. 55 sec

c. 54 sec

Solution:

T = (660 + 165)/54 * 18/5

T = 55

57. Two trains 121 meters and 165 meters in length respectively are running in opposite
directions, one at the rate of 80 km and the other at the rate of 65 kmph. In what time will
they be completely clear of each other from the moment they meet?

a. 7 sec

b. 8.12 sec

c. 7.25 sec

d. 7.15 sec

Solution:

T = (121 + 165)/ (80 + 65) * 18/5

T = 7.15
58. The distance between Delhi and Mathura is 110 kms. A starts from Delhi with a speed
of 20 kmph at 7 a.m. for Mathura and B starts from Mathura with a speed of 25 kmph at 8
p.m. from Delhi. When will they meet?

a. 10.30 a.m.

b. 10.00 a.m.

c. 9.30 a.m.

d. 9.00 a.m.

Solution:

D = 110 – 20 = 90

RS = 20 + 25 = 45
T = 90/45 = 2 hours
8 a.m. + 2 = 10 a.m.

59. A train of 24 carriages, each of 60 meters length, when an engine also of 60 meters
length is running at a speed of 60 kmph. In what time will the train cross a bridge 1.5 km
long?

a. 1 ½ mins

b. 3 mins

c. 3 ½ mins

d. 7 mins

Solution:

D = 25 * 60 + 1500 = 3000 m

T = 3000/60 * 18/5 = 180 sec = 3 mins

60. A motorcyclist goes from Bombay to Pune, a distance of 192 kms at an average of 32
kmph speed. Another man starts from Bombay by car 2 ½ hours after the first, and
reaches Pune ½ hour earlier. What is the ratio of the speed of the motorcycle and the car?

a. 1:2

b. 1:3

c. 10:27

d. 5:4
Solution:

T = 192/32 = 6 h

T=6-3=3
Time Ratio = 6:3 = 2:1
Speed Ratio = 1:2

61. A car after covering ½ of a journey of 100 km develops engine trouble and later travels
at ½ of its original speed. As a result, it arrives 2 hours late than its normal time. What is
the normal speed of the car is?

a. 50 kmph

b. 40 kmph

c. 30 kmph

d. 25 kmph

Solution:

[50/x + 50/(x/2)] – 100/x = 2

x = 25

62. Two men A and B start from place X walking at 4 ½ kmph and 5 ¾ kmph respectively.
How many km apart they are at the end of 3 ½ hours if they are walking in the same
direction?

a. 4 ½ km

b. 5 ¾ km

c. 4 3/8 km

d. 35 7/8 km

Solution:

RS = 5 ¾ - 4 ½ = 1 ¼

T = 3 ½ h.

D = 5/4 * 7/2 = 35/8 = 4 3/8 km


63. Two passenger trains start at the same hour in the day from two different stations and
move towards each other at the rate of 16 kmph and 21 kmph respectively. When they
meet, it is found that one train has traveled 60 km more than the other one. The distance
between the two stations is?

a. 445 km

b. 444 km

c. 440 km

d. 450 km

Solution:

1h ----- 5

? ------ 60
RS = 16 + 21 = 37
T = 12D = 37 * 12 = 44

64. How long does a train 110 m long traveling at 60 kmph takes to cross a bridge of 170 m
in length?

a. 1.68 sec

b. 15 sec

c. 16 sec

d. 16.8 sec

Solution:

D = 110 + 170 = 280 m S = 60 * 5/18 = 50/3 T = 280 * 3/50 = 16.8 sec

65. A train sets off at 2 p.m. at the speed of 70 kmph. Another train starts at 3:30 p.m. in
the same direction at the rate of 85 kmph. At what time the trains will meet?

a. 9.30 p.m.

b. 8.30 p.m.

c. 10.30 p.m.

d. 10.45 p.m.

Solution:
D = 70 * 1 ½ = 105 km

RS = 85 – 70 = 15

T = 105/15 = 7 h

3.30 + 7 h = 10.30 p.m.

66.What distance will be covered by a bus moving at 72 kmph in 30 seconds?

a. 250 m

b. 600 m

c. 750 m

d. 400 m

Solution:

72 kmph = 72 * 5/18 = 20 mps


D = Speed * time = 20 * 30 = 600 m.

67. In how much time will a train of length 100 m, moving at 36 kmph cross an electric
pole?

a. 15 sec

b. 22 sec

c. 18 sec

d. 10 sec

Solution:

Convert kmph to mps. 36 kmph = 36 * 5/18 = 10 mps.


The distance to be covered is equal to the length of the train.
Required time t = d/s = 100/10 = 10 sec.

68. A man goes from A to B at a speed of 20 kmph and comes back to A at a speed of 30
kmph. Find his average speed for the entire journey?

a. 20 kmph
b. 24 kmph

c. 50 kmph

d. 35 kmph

Solution:

Distance from A and B be 'd'


Average Speed = total distance/total time
Average Speed = (2d)/[(d/20) + (d/30)]
= (2d)/[5d/60) => 24 kmph.

69. How much time will a train of length 200 m moving at a speed of 72 kmph take to cross
another train of length 300 m, moving at 36 kmph in the same direction?

a. 50 sec

b. 25 sec

c. 40 sec

d. 65 sec

Solution:

The distance to be covered = Sum of their lengths = 200 + 300 = 500 m.


Relative speed = 72 -36 = 36 kmph = 36 * 5/18 = 10 mps.
Time required = d/s = 500/10 = 50 sec.

70. Two trains of length 100 m and 200 m are 100 m apart. They start moving towards each
other on parallel tracks, at speeds 54 kmph and 72 kmph. After how much time will the
trains meet?

a. 10/7 sec

b. 12/7 sec

c. 20/7 sec

d. 17/7 sec

Solution:

They are moving in opposite directions, relative speed is equal to the sum of their speeds.
Relative speed = (54 + 72)*5/18 = 7*5 = 35 mps.
The time required = d/s = 100/35 = 20/7 sec.

You might also like