▼▼ ▼▼
Disclaimer
Please note none of the content or study material in this document or content in this file is prepared or
owned by AceTechie.com. This content is shared by our student partners and we do not hold any
copyright on this content.
Please let us know if the content in this file infringes any of your copyright by writing to us at:
[email protected] and we will take appropriate action.
For Additional info, please visit:
▪ Privacy Policy
▪ Terms & Conditions
▪ Disclaimer
CHAPTER 3
3.1
a)
R( t ) = e − λt = e − t / MTTF = e − t /1100
R( 200) = e −200/1100 =.834
b)
R( t d ) = e − td /1100 =.90
td = −1100 ln(.90 ) = 115.90 hrs
c)
R( t med ) = e − tmed /1100 =.5
tmed = −1100 ln(.5) = −1100( −.69315) = 762.46 hrs
d)
R( t ) = 1 − Prob(both components fail)
= 1 − (1 − Ri ( t ))2 = 1 − (1 − e − t /1100 )2 since components identical
m
R (200) = 1 − (1 − e 200 /1100 ) 2 =.973
o
3.2
R(t / T0 ) = R(t ) because of memoryless property
.c
R (100 / 1000) = R(100) = e −.0004(100) =.96
P (T < 100) = F (100) = 1 − R (100) = 1−.96 =.04
ie
R (1000 / 1000) = R (1000) = e −.0004(1000) =.67
P(T < 1000) = F(1000) = 1- R(1000) = 1-.67 =.33
3.3
h
c
λ 1 ( t ) =.0003 and λ 2 ( t ) = t / (5 ⋅105 )
2
e
λ ( t ) = ∑ λ i ( t ) = λ 1 ( t ) + λ 2 ( t ) =.0003 + t / (5 ⋅105 )
i =1
z z
T
t t
− λ ( t ′ ) dt ′ − (.0003+ t ′ /( 510
⋅ 5 ) dt ′
= e − (.0003t + t
2
/106 )
R( t ) = e 0
=e 0
R(100) = e − (.0003(100 )+100
e
2
/106 )
=.96
3.4
c
A
5
λ (t ) = ∑ λ i (t ) =.001+.005+.0007 +.0025+.00001 =.00921
i =1
a)
MTTF = 1 / λ = 1/.00921 = 108.58 days
σ 2 = 1 / λ2 and σ = 1 / λ = 108.58 days
1
b) t.99 = − ln(.99) = 108.59 ln(.99) = 109
. days
λ
3-1
3.5
λ L =.001
upper bound: e − λ L t = e − .0001t ≥ R(t )
upper bound for t = 60: e −.0001( 60) =.942 ≥ R(60)
3.6
p .0028
λ= = =.0056 where Δt = 1 / 2 day
Δt 1 / 2
R(t) = e - λt
R(30) = e − .0056( 30) =.845
P(10 < T < 20) = R (10) − R(20) = e −.0056(10) − e −.0056( 20) =.9455−.894 =.0515
3.7
R( td ) = e− λtd = R(10) = e − λ⋅10 =.99
λ = − ln(.99) / 10
λ is the system's constant failure rate,
m
o
10
MTTF = 1 / λ = = 995 yrs and tmed =.69315 ⋅ MTTF = 690 yrs
− ln.99
.c
− ln(.99)
Since the components are identical, λ i = λ / n =
10 ⋅ 20
ie
200
MTTFi = 1 / λ i = = 19,900 yrs and t med i =.69315(19900) = 13793 yrs
− ln(.99 )
3.8
h
c
R (3000) = 2e − λ ( 3000) − e −2 λ ( 3000) =.95
e
By trial and error:
λ R(3000)
.0001 .9328
T
e
.00005 .9806
.00008 .9545
c
.000085.9493
.000084.9504
A
.0000843 .9501
Therefore: MTTF=1/ λ =1/.0000843=11,862 hrs
3.9
a)
R (t d ) = e − λ std
R (5) = e − λ s ⋅5 =.95
λ s = − ln(.95) / 5 =.010287 → MTTFs = 1 / λ s = 97.478 yrs
λ s = λ 1 + λ 2 + λ 3 = λ 1 +.5λ 1 + 15
. λ 1 = 3λ 1
3-2
Click to access Free Study
Material for your Course »
λ 1 = λ s / 3 =.0102587 / 3 =.003419567 → MTTF1 = 1 / λ 1 = 292.43 yrs
λ 2 =.5λ 1 =.001709784 → MTTF2 = 1 / λ 2 = 594.87 yrs
λ 3 = 3λ 2 = 15. λ 1 =.005129351 → MTTF3 = 1 / λ 3 = 194.96 yrs
b)
R (t ) = 1 − Prob(both power units fail) = 1- (1- e -.010287t ) 2 = 2e − .010287 t − e 2 (.010287) t
R (5) = 2e −.010287(5) − e −2 (.010287)5 =.9975
15
.
MTTF = = 146.2 yrs
λs
3.10
e −.03125t (.03125t )n
pn ( t ) =
n!
e−.03125⋅24 (.03125 ⋅ 24)0
p0 (1 day) = p0 ( 24 hrs ) = =.4724, p1 =.3542, p2 =.1329
0!
2
∑ pi ( 24 hrs) =.9595 → 2 bulbs are sufficient
i=0
m
3.11
a) o
.c
2 2
λ = ∑ λ i = ∑1 / MTTFi = 1 / 5 + 1 / 5 =.4
1 1
ie
F ( 2) = 1 − R( 2) = 1 − e −.4( 2 ) =.551
b)
P(more than 1 failure in first 5 hrs)=1-P(no failures in first 5 hrs)-P(1 failure in first 5 hrs)
h
= 1 − p0 (5) − p1 (5) = 1 − e − λt − e − λt ( λt ) = 1 − e −.4(5) − e −.4(5) (.4 ⋅ 5) =.595
c
c)
No. Would expect batteries to have an increasing failure rate (IFR) due to wear-out.
3.12
e
a)
T
R (t ) = 1 − (1 − e − λ 1t )(1 − e − λ 2 t ) = e − λ 1t + e − λ 2 t − e − ( λ 1 + λ 2 ) t
∞
z e
MTTF = R (t )dt =
1
+
1
−
1
c
0 λ1 λ 2 λ1 + λ 2
b)
MTTF =
A
R (1000) = e − .000356(1000) + e − .00156(1000) − e − (.000356 + .00156)1000 =.7634
1
+
1
−
1
= 2928.09 hrs
.000356 .00156 .000356+.00156
3-3
3.13
e − λt ( λt ) n
pn ( t ) = where λt = (.00021)(10,000) = 2.1
n!
−2 .1 e −2.1 (2.1)1 e −2.1 ( 2.1) 2
P (third failure by 10000 hrs) = 1 − p0 − p1 − p2 = 1 − e − − =.351
1! 2!
3.14
Yk is a random variable, the time of the kth failure. The expected value (mean) of Yk is k / λ .
k 10 10
E (Yk ) = = = = 294.11 hrs ≈ 12 days
λ 3.4 / 100 .034
3.15
λ i =.15 failures / yr ; t 0 = 2 months = 1 / 6 yr ; t = 10,000 hrs = 1.14 yrs
R i (t ) = e − λ i ( t − t0 )
R (t ) = 1 − (1 − Ri (t )) 2 = 1 − (1 − e − λ ( t − t0 ) ) 2 = 2e − λ ( t − t0 ) − e 2 λ ( t − t0 )
. ) = 2e −.15(1.14 −1/ 6) − e −2 (.15)(1.14 −1/ 6) =.982
R (114
m
3.16
R|1 − 1 − e o
.c
− λ ( t − t0 ) 2 − λ ( t − t0 ) −2 λ ( t − t0 )
= 2e −e
R( t ) = S
t > t0
|T 1 t ≤ t0
MTTF = z R( t ) = z dt + z 2e
∞
0
−e
t0
0
∞
t0
− λ ( t − t0 ) −2 λ ( t − t0 )
iez ∞
z ∞
dt = t0 + 2eλt0 t0 e− λt dt − e2 λt0 t0 e−2 λt dt
L e OP − e LM e OP ∞ ∞
h
− λt −2 λt0
= t + 2e M λt0 2 λt0 2 1 3
= t0 + − = t0 +
0
N −λ Q N −2λ Q λ 2λ 2λ
c
t0 t0
3.17
e
T
Assume exponential since constant failure rate, natural event, and equipment has no memory.
4
e
selective fading: λ sf = 4 / mo = =.005556 / hr
24 × 30
c
.5
flat fading: λ ff =.5 / mo = =.0006944
24 × 30
A
R( 24) = e− .005556( 24 ) +.0006944( 24 ) =.86
3.18 Failures on demand:
λI = 0 , λO = 1/1000, tI = 14 hrs, tO = 10 hrs, p = 1/120 = .00833
.001(10) .00833
λeff = + =.0007639 and td = - ln.90 / .0007639 = 137.9 hrs = 5.75 days
24 24
3-4
3.19
f(t) = -dR(t) /dt = ba-bt (ln a) and λ(t) = f(t)/R(t) = b ln a , a constant
Let λ = b ln a = ln ab . Then eλ = ab and R(t) = a b c h −t
= e−λ t
3.20
Δt = 12/30 = .4 cartons per minute or 150 / hr; λ = p/ Δt = .005/.4 = .0125 failures/min
R(60) = e-.0125 (60) = .4724
3.21 With MTTF = 1772.46, the following bounds were obtained:
time lower bnd R(t) upper bnd ω
100 .9451 ..9975 1 -
200 .8933 .9777 1 -
500 .7542 .9394 1 -
m
1000 .5688 .7788 1 -
2000 0 .3679 .7805 .0001239
o
5000 0 .00193 .0732 .000522884
10000 0 1.3888 x 10-11 .00362 .000562146
z .c
− λT0
1 ∞ 1 ∞ e 1
3.22 MTTF(T0) = − λ T0
e − λt ' dt ' = − λ T0
e − λt ' = − λT0
=
e T0 −λ e T λe λ
ie
0
3.23
t
FY (t ) = ∫ fY (t ) dt = ∫
t
λ k x k −1e− λ x
dx h
o o
Γ (k )
c
r λ ( k − 1) ! x
e
k −1− r
λ x e k −1 − λ x
e − λ x k −1
k k
Since ∫ Γ (k )
dx = ∑
Γ ( k ) r =0
( − 1)
( k − 1 − r )!( −λ )
r +1
e − λ x ( k − 1) ! k −1 ( −1) λ k −1− r x k −1− r
r
T k −1
(λ x) (λ x)
k −1− r
k −1
i
∑
e ∑ ∑
−λ x −λ x
= = − e = − e
( k − 1)! r =0 ( −1)r +1 ( k − 1 − r )! r =0 ( k − 1 − r )! i =0 i!
t
∫
λ k x k −1e− λ x c ⎡ − λ x k −1 ( λ x )i ⎤
dx = ⎢ −e ∑ ⎥ = 1− e ∑
− λt
t
k −1
( λt )
i
A
Then
o
Γ (k ) ⎢⎣ i =0 i ! ⎥⎦ i =0 i!
0
3.24 λ = 125/4,120,000 = 3.034 x 10-5
3-5
Click to access Free Study
Material for your Course »
12,000(125)
−
(a) R(12, 000) = e 4,120,000
= .695
12, 000(125)
(b) t0.90 = − ( ln 0.90 ) = 3473
4,120, 000
(c) MTTF = 1/ λ = 32,960; tmed = .69315 ( 32,960 ) = 22,846
−1.2136 x 10−4 (12,000 )
(d ) λs = 4λ = 1.2136 x 10−4 ; R (12, 000) = e = .2331
or (.695 ) = .2331
4
e − λst ( λs t )
i
2
(e) λs = 8λ ; R2 (12,360 ) = ∑ = e .00024272(12,360) [1 + 3 + 9 / 2] = .423
−
i =0 i!
3.25 The number of failures during time t is Poisson with mean .001t = 3.65.
e −3.65 ( 3.65 )
n
8
R8 (t ) = ∑ = .9873
n =0 n!
Therefore: 9 spares are needed
m
e −3.65 ( 3.65 )
n
9
R9 (t ) = ∑ = .9956
o
n=0 n!
.c
3.26
System times in
operating hours
ie
failure rate = 0.000003974
MTTF = 251,635.632
Median = 174,421.238
h
Std Deviation = 251,635.632
R(8760) = 0.9658
c
Connectors as a group has the smallest reliability- R(8760) = .983.
e
3.27 R(t) = 1-(1-exp(-λt))^3 = 3exp(-λt) - 3exp(-2λt) + exp(-3λt)
T
R(t) = 3exp(-.015t) - 3exp(-.03t) + exp(-.045t)
e
R(100) = .5311
MTTF = 11/(6λ) = 11/.090 = 122 days
c
Reliability without redundancy => R(100) = exp(-.015*100) = .2231
A
3.28 (a) R(t) = exp[- .002(t-100)] = .80 => t =100 - ln(.80)/.002 = 221 days
Let X = a random variable, the number of failed bulbs; E[X] = np = 2
(b) From the binomial distribution with p = .2 and N = 10; Pr(x > 4) = .033.
3-6
Millions of University Lecture Notes, Book Solutions,
Summary, Assignments and Projects are available for FREE.