Course No: EEE 3340 Course Name: Electrical Service Design
Course No: EEE 3340 Course Name: Electrical Service Design
LECTURE 2
Topic: CABLE SIZE CALCULATION TECHNIQUES
PROBLEM 1:
For Electrical wiring installation in a building, Total load is 4.5kW and total
length of cable from energy meter to sub circuit distribution board is 35 feet.
Supply voltages are 220V and temperature is 40°C (104°F). Find the most
suitable size of cable from energy meter to sub circuit if wiring is installed in
conduits.
Solution:-
Now select the size of cable for load current of 24.5A (from Table 1) which is
7/0.036 (28 Amperes) it means we can use 7/0.036 cable according table 1.
Now check the selected (7/0.036) cable with temperature factor in Table 3, so
the temperature factor is 0.94 (in table 3) at 40°C (104°F) and current
carrying capacity of (7/0.036) is 28A, therefore, current carrying capacity of
this cable at 40°C (104°F) would be;
Current rating for 40°C (104°F) = 28 x 0.94 = 26.32 Amp.
Since the calculated value (26.32 Amp) at 40°C (104°F) is less than that of
current carrying capacity of (7/0.036) cable which is 28A, therefore this size
of cable (7/0.036) is also suitable with respect to temperature.
Now find the voltage drop for 100 feet for this (7/0.036) cable from Table
4 which is 7V, But in our case, the length of cable is 35 feet. Therefore, the
voltage drop for 35 feet cable would be;
Actual Voltage drop for 35 feet = (7/1000) x (28 x 35 x 0.3048) = 2.1 V
And Allowable voltage drop = (2.5 x 220)/100 = 5.5V
Here The Actual Voltage Drop (2.1 V) is less than that of maximum allowable
voltage drop of 5.5V. Therefore, the appropriate and most suitable cable size
is (7/0.036) for that given load for Electrical Wiring Installation.
PROBLEM 2:
What type and size of cable suits for given situation:
Load = 5.8kW
Volts = 230V
Length of Circuit = 35 meter
Temperature = 35°C (95°F)
Solution:-
Load = 5.8kW = 5800W
20% additional load = (20/100) x 5800 W = 1160W
Total Load = 5800 W + 1160 W= 6960W
Voltage = 230V
Current = I = P/V = 6960 / 230 = 30.26 A
Now select the size of cable for load current of 30.26 A (from Table 1) which is
7/1.04 (31 Amperes) it means we can use 7/0.036 cable according table 1.
Now check the selected (7/1.04) cable with temperature factor in Table 3, so
the temperature factor is 0.97 (in table 3) at 35°C (95°F) and current carrying
capacity of (7/1.04) is 31A, therefore, current carrying capacity of this cable at
40°C (104°F) would be;
Current rating for 35°C (95°F) = 31 x 0.97 = 30 Amp.
Since the calculated value (30 Amp) at 35°C (95°F) is less than that of current
carrying capacity of (7/1.04) cable which is 31A, therefore this size of cable
(7/1.04) is also suitable with respect to temperature.
Now find the voltage drop for per ampere meter for this (7/1.04) cable from
(Table 5) which is 7mV, But in our case, the length of cable is 35 meter.
Therefore, the voltage drop for 35 meter cable would be:
This drop is less than that of maximum allowable voltage drop. So this is
the most appropriate and suitable cable or wire size.
PROBLEM 3:
Following Loads are connected in a building:-
Sub-Circuit 1
2 lamps each o 1000W and
4 fans each of 80W
2 TV each of 120W
Sub-Circuit 2
6 Lamps each of 80W and
5 sockets each of 100W
4 lamps each of 800W
If supply voltages are 230 V AC, then calculate circuit current and Cable size
for each Sub-Circuit?
Solution:-
Total load of Sub-Circuit 1
= (2 x 1000) + (4 x 80) + (2×120)
= 2000W + 320W + 240W = 2560W
Current for Sub-Circuit 1 = I = P/V = 2560/230 = 11.1A
Total load of Sub-Circuit 2
= (6 x 80) + (5 x 100) + (4 x 800)
= 480W + 500W + 3200W= 4180W
Current for Sub-Circuit 2 = I = P/V = 4180/230 = 18.1A
Therefore, Cable suggested for sub circuit 1 = 3/.029” (13 Amp) or 1/1.38
mm (13 Amp)
Cable suggested for Sub-Circuit 2 = 7/.029” (21 Amp) or 7/0.85 mm (24 Amp)
Total Current drawn by both Sub-Circuits = 11.1A + 18.1A = 29.27 A
So cable suggested for Main-Circuit = 7/.044” (34 Amp) or 7/1.04 mm (31
Amp)