0% found this document useful (0 votes)
151 views11 pages

Bank Management Assignment 2: Name: Dinesh M Section: A Roll No: 19PGP051

This document contains a bank management assignment with several questions. Question 1 and 2 are blank. Question 3 compares the equity multipliers and returns on equity of two banks. Question 4 provides income statements and balance sheets for Happy Merchants National Bank. Question 5 calculates various ratios for the bank and alternative scenarios. Question 6 examines how changes in return on assets affect return on equity. Question 7 analyzes how changes in revenues, expenses, assets and equity affect return on equity.

Uploaded by

Din
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOC, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
151 views11 pages

Bank Management Assignment 2: Name: Dinesh M Section: A Roll No: 19PGP051

This document contains a bank management assignment with several questions. Question 1 and 2 are blank. Question 3 compares the equity multipliers and returns on equity of two banks. Question 4 provides income statements and balance sheets for Happy Merchants National Bank. Question 5 calculates various ratios for the bank and alternative scenarios. Question 6 examines how changes in return on assets affect return on equity. Question 7 analyzes how changes in revenues, expenses, assets and equity affect return on equity.

Uploaded by

Din
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOC, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 11

Bank Management Assignment 2

Name: Dinesh M Section : A Roll No: 19PGP051

Question 1

Question 2

P0 = $47.08 per share.

Question 3

Assets
1/ (Equity Capital / Assets) = = 1 / 0.09 = 11.11x
EquityCapital

In contrast, Cardinal Savings has an equity multiplier of:

1/ (Equity Capital / Assets) = = 14.29x

With an ROA of 0.85 percent Bluebird Savings Association would have an ROE of:

ROE = 0.85 x 11.11x = 9.44 percent.

With an ROA of .85 percent Cardinal Savings would have an ROE of:

ROE = 0.85 x 14.29x = 12.14 percent

In this case Cardinal Savings is making greater use of financial leverage and is generating a
higher return on equity capital.

Question 4
Happy Merchants National Bank
Income and Expense Statement (Report of Income)
Interest and fees on loans $44
Interest and dividends on securities 6

6-1
Total interest income 50

Interest paid on deposits 32


Interest on nondeposit borrowings 6
Total interest expense 38

Net interest income 12


Provision for loan losses 1
Noninterest income and fees 16
Noninterest expenses:
Salaries and employee benefits 10*
Overhead expenses 5
Other noninterest expenses 2
Total noninterest expenses 17
Net noninterest income -1

Pretax operating income 10


Securities gains (or losses) 2
Pretax net operating income 12
Taxes 2
Net operating income 10
Net extraordinary income -1
Net income 9
*Note: the bank currently has 40 FTE employees.

Happy Merchants National Bank


Report of Condition
Assets Liabilities
Cash and deposits due from banks $100 Demand deposits $190
Investment securities 150 Savings deposits 180
Federal funds sold 10 Time deposits 470
Net loans 670 Federal funds purchased 60
(Allowance for loan losses = 25) Total liabilities 900
(Unearned income on loans = 5) Equity capital
Plant and equipment 50 Common stock 20
Surplus 25
Total assets 980 Retained earnings 35
Total Capital 80
Total Earnings Assets 830 Interest-bearing deposits 650

6-2
6-3
Question 5

ROE = $605 ROA = $605


$45,000 - $38,000 $45,000

= 0.0864or 8.64 percent = 0. 0134 or 1.34 percent

Net Interest = $2,200 - $1400 = $800 = 0.02 or 2 percent


Margin $40,000 $40,000

Earnings = $605 = $.121 per share


Per Share 5,000

Net Noninterest = $800 - $900 = -$100 = -0.0025 or -0.25


percent
Margin $40,000 $40,000

Net Operating = ($2,200 + $800) – ($1,400 + $900 + $100) = $600 = 0.0133 or 1.33 percent
Margin $45,000 $45,000

Alternative Scenario a:

Interest income $2,310


Interest expense $1,470
Total assets $45,000
Securities losses or gains $21
Earning assets $40,000
Total liabilities $38,000
Taxes paid $16
Shares of Common Stock
outstanding 5,000
Noninterest income $840
Noninterest expense $945
Provision for loan losses $100

ROE = $640 ROA = $640


$45,000- $38,000 $45,000

6-4
= 0.0914 or 9.14 percent = 0.0142 or 1.42 percent

Net Interest = $2310 - $1470 = $840 = 0.021 or 2.10 percent


Margin $40,000 $40,000

Earnings = $640 = $.128 per share


Per Share 5,000

Net Noninterest = $840 - $945 = -$105 = -0.00263 or -.26 percent


Margin $40,000 $40,000

Net Operating = ($2310 + $840) – ($1,470 + $945 + $100) = $635 = 0.0141 or 1.41 percent
Margin $45,000 $45,000

Alternative Scenario b:

ROE = $570 ROA = $570


$45,000 - $38,000 $45,000

= 0.0814 or 8.14 percent = 0.012667 or 1.27 percent

Net Interest = $2090 - $1330 = $760 = 0.019 or 1.90 percent


Margin $40,000 $40,000

Earnings Per Share = $570 = $.114 per share


5000

Net Noninterest = $760 - $855 = -$95 = -0.00238 or -.24 percent


Margin $40,000 $40,000

Net Operating = ($2090 + $760) – ($1,330 + $855 + $100) = $565 =0.0126 or 1.26 percent
Margin $45,000 $45,000

Question 6

Total Assets
ROE = ROA * = 0.011 * ($12 / 1.2) = = 0.11 or 11%
Equity Capital

6-5
Alternative Scenario a:

R0A increases by 50%, with no change in assets or equity capital.


Therefore, the new ROA = 0.011 * 1.5 = 0.0165 or 1.65%.

New ROE = 1.65% * 10 = 16.50%

This represents a 50% increase in ROE. With no changes in assets or equity, the investors' funds
are more effectively utilized, generating additional income and making the bank more
profitable.

Alternative Scenario b:

ROA decreases by 50%, with no change in equity or assets.


Therefore, the new ROA = 0.011 * 0.5 = 0.0055 or 0.55%.

New ROE = 0.55% * 10 = 5.50%

This represents a 50% decrease in ROE. The bank's management has been less efficient, in this
case, in managing their lending and/or investing functions or their operating costs.

Alternative Scenario c:

ROA = .0076 or .76%

Total assets double in size to $24 billion and equity capital doubles in size to $2.4 billion..
Therefore, the equity multiplier (i.e. total assets/equity capital) remains the same (E.M. =
$24/$2.4 = 10). As a result, ROE changes from the original situation (i.e.),
.76% * 10 = 7.6%).

This represents a decrease in ROE. The bank's management has been less efficient, in this case,
in managing their lending and/or investing functions or their operating costs.

Alternative Scenario d:

E.M. = Total Assets/Equity Capital = $6/$0.6 = 10.

Therefore, ROE = .76% * 10 = 7.6%.

Question 7

Net Income after Taxes = $150 million -$130 million -$5 million = $15 million

6-6
Equity Capital = $1.00 billion - $900 million = $100 million

Net Income after Taxes


ROE = = $15 million / $100 million = 0.15or 15%.
Equity Capital

Alternative Scenario a:

Total revenues = $150 million * 1.10 = $165 million


Total expenses = $130 million * 1.10 = $143million
Tax liability = $5 million * 1.10 = $5.5 million
Net Income after Taxes = $165 - $143- $5.50 = $16.5 million

ROE = $16.5 million/$100 million = 0.165 or 13.2%

Change in ROE = (16.50%-15%)/15% = 10%

Alternative Scenario b:

Total assets increase by 10% (Total assets = $ 1.0 * 1.10 = $1.1 billion)
Total liabilities increase by 10% (Total liabilities = $900 million * 1.10 = $990
Revenues and expenses (including taxes) remain unchanged.

Solution: Equity Capital = $1.1 billion - $990 million = $110 million

ROE = $15 = .1364


$110 13.64 percent

Therefore change in ROE = 13.64 % - 15% = -1.36% = -.0909%


15% 15% (ROE decreases by 9.09%)

Alternative Scenario c:

Total revenues decline by 10% (Total revenues = $150 million * 0.90 = $135million)
Total expenses decline by 10% (Total expenses = $130 million * 0.9 = $117 million)
Tax liability declines by 10% (Tax liability = $5 * 0.9 = $4.5 million)
Assets and liabilities remain unchanged (Therefore, equity remains unchanged)

Solution: Net Income after Tax = $135 million - 117 million - $4.5 million = $13.5

ROE = $13.5 million = 0.135 = 13.5%


$100 million

Therefore change in ROE = 13.5% - 15% = -1.5% = -.10

6-7
15% 15% (ROE decreases by 10%)

Alternative Scenario d:
Total assets = $1.0 billion * 0.9 = $900 million
Total liabilities = $900 million * 0.9 =$810 million
Equity capital = $900 million - $810 million = $90 million

ROE = $15 = .1667


$90 16.67 percent

Question 8:
ROE = ROA * (Total Assets/Equity Capital)

Total Assets = ROE = 12% = 10.91x


Equity Capital ROA 1.10%

If ROA unexpectedly falls to 0.80% and target ROE remains 12%:

12% = .80% * Total Assets


Equity Capital

Total Assets = 12% =15 x


Equity Capital .80%

Question 9

Net income = $25


Total operating revenues = $135
Total assets = $1,700
Total equity capital accounts = $160

a. Net Profit Margin = Net Income = $25 mill. = 0.1852 or 18.52%

Total Operating Revenue $135 mill.

b. Asset Utilization = Total Operating Revenues = $135 mill. = 0.0794 or 7.94%


Total Assets $1700 mill.

6-8
c. Equity Multiplier = Total Assets = $1700 mill. = 10.63 times

Total Equity Capital $160 mill.

d. ROE = Net Income = $25 mill. = 0.1563 or 15.63 %


Total Equity Capital $160 mill.

Question 10
Profit Asset Equity
Year Margin Utilization Multiplier ROA ROE
1 10.19% 0.0883 11.11x 0.90% 10.0%
2 11.63% 0.0956 11.67x 1.11% 12.96%
3 10.3% 0.1202 11.03x 1.24% 13.67%
4 10.11% 0.1369 10.52x 1.38% 14.55%
5 10.2% 0.1532 10.14x 1.56% 15.83%

Question 11
a. Tax Management = Net Income
Efficiency Ratio Net Income Before Taxes and Securities Transactions

= $29 million - $8 million - $21 million


$29 million $29 million

= 0.724 or 72.4percent.

b. Expense Control = Net Income Before Taxes and Securities Gains


Efficiency Ratio Total Operating Revenues

= $ 29 million = 0.046 or 4.6 percent.


$650 million

c. Asset Management Efficiency Ratio = Total Operating Revenues


(Asset Utilization) Total Assets

= $650 million = 0.371 or 37.1 percent.


$1,750 million

d. Funds Management = Total Assets = $ 1,750 million = 10.29 x.


Efficiency Ratio Equity Capital $170 million

e. ROE = Net Income after Taxes = $ 21 million = 0.124 or 12.4%


Equity Capital $170 million

6-9
ROE = ROA * Total Assets = Net Income * Total Assets
Total Equity Total Assets Total Equity

= [($29 x 1.20) - $8 * $1,750 = $34.8 - $8 * $1,750


$1,750 $170 $1,750 $170

= 0.0153 * 10.3 = 0.1576 or 15.76%

This represents a 27% increase in ROE, from 12.4% to 15.76%. Since the equity multiplier did
not change, this increase in ROE is due to the increase in ROA, from 1% to 1.26%.

Alternative Scenario b:

$650 $650
Asset Management Efficiency Ratio = = = .31 or 31 percent.
$1750 * 1.2 $2100

This represents a decrease of 16.4%.

$2100
Funds Management Efficiency Ratio = = 12.35 times
$170
This represents an increase of 20%.

ROE would not change since the decrease in the asset management efficiency ratio is offset by
the increase in the funds management efficiency ratio.

Alternative Scenario 3:

Funds Management = Total Assets = $1,750 = $1,750 = 8.58


times
Efficiency Ratio Equity Capital $170 x 1.20 $204

ROE = Tax Management Efficiency Ratio * Expense Control Efficiency Ratio * Asset Management
Efficiency Ratio *Funds Management Efficiency Ratio

= 0.724 * 0.045 * 0.371 * 8.58 = 0.1037 or 10.37%

Change in ROE = 10.37% - 12.4% = -0.164 or a 16.4% decrease


12.4%

Question 12

6-10
a. Net Interest Margin = Interest Income – Interest Expenses
Total Assets

= $70 - $56 = $14 = 0.014 or 1.40 %


$1,000 $1,000

b. Noninterest Margin = Noninterest Income – Noninterest Expenses


Total Assets

= $5 - $8 = -$3 = -0.0030 or -.3%


$1,000 $1,000

c. ROA = Net Income = [($70+$5+$2+$1) – ($56+$8+$3)] = $11 = 0.011 or 1.10%


Total Assets $1,000 $1,000

Question 13

Total assets 385 360 331 319 293


ROA 1.82% 3.33% 3.93% 4.08% 5.46%

Valley's ROA has gone from an exceptional level, at almost 5.5%, progressively down to a
reasonably good level, at 1.82%, over the last four years.

6-11

You might also like