Kenneth P. Javier GC22
Kenneth P. Javier GC22
JAVIER GC22
PROBLEM SET 2
1. A farmer estimates that if he harvests his soybean crop now, he will obtain 1,000 bushels, which
he can sell at $3.00 per bushel. However, he estimates that this crop will increase by an
additional 1,200 bushels of soybeans for each week he delays harvesting, but the price will drop
at a rate of 50 cents per bushel per week: in addition, it is likely that he will experience spoilage
of approximately 200 bushels per week for each week he delays harvesting. When should he
harvest his crop to obtain the largest net cash return, and how much will be received for his
crop at that time?
Solution:
Equation to be used:
𝑃 = 𝑎 – 𝑏𝐷
Standard cost = standard price*standard quantity
Given:
𝑃 = 𝑎 – 𝑏𝐷
𝑃 = $3.00 − $0.5𝐷
1st Week
1000 + 1200 – 200 = 2000 ∗ ($3.00 − $0.50) = $5000
2nd Week
2000 + 1200 – 200 = 3000 ∗ ($3.00 − $1.00) = $6000
3rd Week
3000 + 1200 − 200 = 4000 ∗ ($3.00 − $1.50) = $6000
4th Week
4000 + 1200 − 200 = 5000 ∗ ($3.00 − $2.00) = $5000
∴ The farmer should harvest his crop in the 2nd or 3rd week for a profit of $6,000.
PROBLEM SET 2
2. A large wood products company is negotiating a contract to sell plywood overseas. The fixed
cost that can be allocated to the production of plywood is $800,000 per month. The variable
cost per thousand board feet is $155.50. The price charged will be determined by 𝑃 =
$600 – (0.5)𝐷 per 1,000 board feet.
a. For this situation, determine the optimal monthly sales volume for this product and
calculate the profit (or loss) at the optimal volume.
b. What is the domain of profitable demand during a month?
Solution:
Given:
𝑃 = $600 − (0.5)𝐷
𝐶𝐹 = $800,000 per month
𝐶𝑣 = $155.50
(𝑎 – 𝐶𝑣 ) ($600−$155.50)
a. 𝐷 = 2𝑏
= 2(0.5)
= 444.5
∴ D1 = 444.5 + 1184.24i and D2 = 444.5 − 1184.24i units per month is the profitable demand
PROBLEM SET 2
3. The annual fixed costs for a plant are $100,000, and the variable costs are $140,000 at 70%
utilization of available capacity, with net sales of $280,000. What is the breakeven point in units
of production if the selling price per unit is $40?
Solution:
Given:
𝐶𝐹 = $100,000
𝐶𝑉 = $140,000
𝑃 = $40
Net Sales/ Total Revenue = $280,000
Breakeven Point
𝑇𝑅 $280,000
𝐷= = = $7,000 𝑝𝑒𝑟 𝑢𝑛𝑖𝑡
𝑃 $40
𝐶𝑇 = 𝐶𝐹 + 𝐶𝑉 𝐷
𝐶𝑇 − 𝐶𝐹 $280,000 − $140,000
𝐶𝑉 = = = $20 𝑝𝑒𝑟 𝑢𝑛𝑖𝑡
𝐷 7000
𝐶𝐹 $100,000
𝐷′ = = = $5,000 𝑝𝑒𝑟 𝑢𝑛𝑖𝑡
𝑃 − 𝐶𝑉 $40 − $20
∴ The breakeven point in units of production is $5,000 per unit if the selling price per unit is $40