100% found this document useful (1 vote)
982 views39 pages

Tank 620 US 0002 API 620 Calculation Report

The document is a report on the design of an ametank. It includes warnings that wind girder requirements were not satisfied. It provides tank design parameters such as dimensions, materials used, and loads. It also includes details of the design of the roof, shell, and bottom of the tank. Seismic and wind designs are discussed.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (1 vote)
982 views39 pages

Tank 620 US 0002 API 620 Calculation Report

The document is a report on the design of an ametank. It includes warnings that wind girder requirements were not satisfied. It provides tank design parameters such as dimensions, materials used, and loads. It also includes details of the design of the roof, shell, and bottom of the tank. Seismic and wind designs are discussed.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 39

AMETANK REPORT

Page: 1/39
TABLE OF CONTENTS

Warnings

Summary of Design Data and Remarks

Tank Design Parameters

Roof Design

Top Member Design

Shell Design

Bottom Design

Site Ground Motion

Seismic Design

Wind Design Pressures

Wind Design

Normal and Emergency Venting (API-2000)

Capacities And Weight

Page: 2/39
Back

WARNINGS

SHELL DESIGN
Warnings (5) :

1) Wind girder requirements were not satisfied.


2) Wind girder requirements were not satisfied.
3) Wind girder requirements were not satisfied.
4) Wind girder requirements were not satisfied.
5) Wind girder requirements were not satisfied.

Back

SUMMARY OF DESIGN DATA AND REMARKS

Overview
Job = 2020-6-8-14-33
Calculations Date = 08-Jun-2020
Manufacturing or Inspection Date =
Designer = Admin
Project =
Tag Number =
Plant = PURCHASER DESCRIPTION CITY AND STATE
Plant Location =
Site =
Design Basis = API-620 ()

Tank Nameplate Information

Pressure Combination Factor N/A


Design Standard API-620 ()
Appendicies Used L
Roof A131-A : 0.5 in
Shell (1) A131-A : 0.3125 in
Shell (2) A131-A : 0.3125 in
Shell (3) A131-A : 0.3125 in
Shell (4) A131-A : 0.3125 in
Shell (5) A131-A : 0.3125 in
Bottom A131-A : 0.25 in

Designer Remarks
Remarks or Comments

Page: 3/39
SHELL DESIGN
Wind Girders
Wind Girder # Wind Girder Actual Elevation (ft) Zreqd (in^3) Zact (in^3)
1 6.6667 32.3242 5.2110
2 13.3333 32.3242 5.2110
3 20.0000 32.3242 5.2110
4 26.6667 32.3242 5.2110
5 33.3333 32.3242 5.2110

Shell Courses
Course Course Corrosion Joint Sd Weight New
Material
# Height (ft) Allowance (in) Efficiency (lb/in^2) (lbf)
1 8.0000 A131-A 0 1 15200.0000 43254.6430
2 8.0000 A131-A 0 1 15200.0000 43254.6430
3 8.0000 A131-A 0 1 15200.0000 43254.6430
4 8.0000 A131-A 0 1 15200.0000 43254.6430
5 8.0000 A131-A 0 1 15200.0000 43254.6430

Shell Courses (continued)


Course Weight CA t-min t-min Internal t-min t-min External t-actual
# (lbf) Erection (in) Pressure (in) Seismic (in) Pressure (in) (in)
1 43254.6430 0.3125 0.9232 0.7160 0 0.3125
2 43254.6430 0.3125 0.7386 0.5753 0 0.3125
3 43254.6430 0.3125 0.5539 0.4336 0 0.3125
4 43254.6430 0.3125 0.3693 0.2910 0 0.3125
5 43254.6430 0.3125 0.1846 0.1478 0 0.3125

Back

TANK DESIGN PARAMETERS


D (Tank diameter) = 135 ft
DL_added (Added dead load) = 0 psf
E (Tank Joinf efficiency) = 1
H_shell (Shell height) = 40 ft
Liq_max (Maximum liquid level) = 40 ft
Liq_min (Minimum liquid level) = 0 ft
Lr (Minimum roof live load) = 20.0 psf
Pg (Design pressure) = 0.0 psi
Pv (Design vaccum) = 0.0 psi
S (Snow load) = 0.0 psf

Page: 4/39
SG (Specific gravity of content) = 1
T (Design temperature) = 120 degf
T_max_op (Max operating temperature) = 120 degf
T_min (Min design temperature) = 30 degf
V (Design wind velocity) = 125.0 mile/hr
site_ground_motion_input_mode (Site Ground Motion Input Mode) = asce7 mapped ss and s1
water_density (Water Density) = 62.37 lbf/ft^3
wind_method (Wind Method) = api 620 method

Product density
product_density = water_density * SG = 0.0361 * 1 = 0.0361 lbf/in^3

Test pressure API-620 7.18.3.4


Pt = 1.25 * Pg = 1.25 * 0.0 = 0.0 psi

API 620 Appendix L applied.

Back

ROOF DESIGN
(Material) = A131-A
(Knuckle material) = A131-A
E (Joinf efficiency) = 1
Rc (Shell radius) = 67.5 ft
Rs (Dish radius) = 108.0 ft
c (Corrosion allowance) = 0 in
density_ins (Insulation Density) = 8 lbf/ft^3
t_act (Actual thickness) = 0.5 in
t_ins (Insulation thickness) = 0 in
t_knuckle (Knuckle actual thickness) = 0.8 in

Knuckle Radius (Rk) = 3.0 ft

Material density (density) = 0.2833 lbf/in^3


Maximum allowable tensile stress (Sts) = 15200.0 psi
Knuckle material density (density_k) = 0.2833 lbf/in^3
Knuckle maximum allowable tensile stress (Sts_k) = 15200.0 psi
As per API-620 Table 5-6, Erection Thickness (t_erection) = 0.3125 in

Corroded plates thickness


tc = t_act - c = 0.5 - 0 = 0.5 in

Knuckle corroded plates thickness


tc_k = t_k - c = 0.8 - 0 = 0.8 in

Geometry Calculations
Geometries
Description Variable Equation Value Unit
Angle of radius with
Theta ARCSIN(((Rc - Rk) / (Rs - Rk))) 37.9000 deg
vertical

Page: 5/39
Angle of radius with
Alpha 90 - Theta 52.1000 deg
horizontal
Dome horizontal radius R_dome (Rc - Rk) + (Rk * SIN(Theta)) 796.1143 in
Dome height h_dome Rs - SQRT(((Rs^2) - (R_dome^2))) 273.3475 in
Knuckle height h_k Rk * SIN(Alpha) 28.4070 in
Head height h_head h_dome + h_k 301.7546 in
Dome surface area A_dome 2 * pi * Rs * h_dome 2225871.2875 in^2
Rk * (Alpha * (pi / 180)) * 2 * pi *
Knuckle area A_k 159198.1840 in^2
(Rc - Rk)
Head area A_head A_dome + A_k 2385069.4715 in^2
Dome horizontal
At_dome pi * (R_dome^2) 1991135.0022 in^2
projected area
Head horizontal
At_head pi * (Rc^2) 2061198.9400 in^2
projected area
Dome center of gravity CG_dome (h_dome / 2) + h_k 165.0808 in
Knuckle center of gravity CG_k h_k / 2 14.2035 in

Loads Calculations
Loads
Description Variable Equation Value Unit
Dome plates load L_dome density * t_act 0.1417 psi
Knuckle plates load L_k density_k * t_k 0.2266 psi
Insulation load L_ins density_ins * t_ins 0.0000 psi
Dome total load Ltot_dome L_dome + L_ins + DL_added + S + Lr 0.2805 psi
Knuckle total load Ltot_k L_k + L_ins + DL_added + S + Lr 0.3655 psi

Weights Calculations
Weights
Description Variable Equation Value Unit
Dome apex new plates weight Wnew_apex density * t_act * Area 0.1417 lbf
Dome apex corroded plates
Wcorr_apex density * tc * Area 0.1417 lbf
weight
Dome apex total weight Wtot_apex Ltot_dome * 1 0.2805 lbf
Dome new plates weight Wnew_dome density * t_act * A_dome 315294.6790 lbf
Dome corroded plates weight Wcorr_dome density * tc * A_dome 315294.6790 lbf

Page: 6/39
Dome total weight Wtot_dome Ltot_dome * A_dome 624443.4689 lbf
Knuckle new plates weight Wnew_k density_k * t_k * A_k 36080.6777 lbf
Knuckle corroded plates weight Wcorr_k density_k * tc_k * A_k 36080.6777 lbf
Knuckle total weight Wtot_k Ltot_k * A_k 58191.5366 lbf
Head new plates weight Wnew_tot Wnew_dome + Wnew_k 351375.3567 lbf
Head corroded plates weight Wcorr_tot Wcorr_dome + Wcorr_k 351375.3567 lbf
Head total weight Wtot Wtot_dome + Wtot_k 682635.0055 lbf
density_ins * t_ins *
Head insulation weight W_ins 0.0000 lbf
A_head

Head center of gravity


CG_head = ((CG_dome * Wtot_dome) + (CG_k * Wtot_k)) / Wtot
= ((165.0808 * 624443.4689) + (14.2035 * 58191.5366)) / 682635.0055
= 152.2192 in

Normal to surface components


Description Variable Equation Value Unit
Apex normal to surface component of total
N_apex Ltot_dome * SIN(90) 0.2805 psi
load
Dome normal to surface component of total Ltot_dome *
N_dome 0.2214 psi
load SIN(Alpha)

Roof thickness calculations due to internal pressure at the center (Apex)


Meridional unit force for spherical walls T1 API 620 Section 5.10.2.5 (a)
T1 = (Rs / 2) * (Pg + (Wcorr_apex / At))
= (1296.0 / 2) * (0.0 + (-0.1417 / 1))
= -91.7892 lbf/in

Latitudinal unit force for spherical walls T2 API 620 Section 5.10.2.5 (a) Also see Footnote 16.
T2 = (Rs * Pg) - T1 = (1296.0 * 0.0) - -91.7892 = 91.7892 lbf/in

((T1 < 0) AND (T2 > 0)) OR ((T1 > 0) AND (T2 < 0))

Thickness calculation for biaxial tension and compression :


As per API-620 Figure 5-1 Notes 3, T1 is compressive, use Rs in the thickness calculation

As per API 620 Section 5.5.4.5, Figure 5-1 and Figure F-1, Graphical solution (Ratio) = 0.0002

Minimum required thickness


t_req = (Ratio * Rs) + c = (0.0002 * 1296.0) + 0 = 0.3125 in

Computed compressive stress


Scc = ABS(T1) / (t_req - c) = ABS(-91.7892) / (0.3125 - 0) = 293.7255 psi

Page: 7/39
As per API 620 Section 5.5.4.2, Maximum allowable compressive stress (Scs) = 434.0278 psi

Computed tensile stress


Stc = T2 / (t_req - c) = 91.7892 / (0.3125 - 0) = 293.7255 psi

Compression factor
M = Scc / 15000 = 293.7255 / 15000 = 0.0196

As per API 620 Figure F-1, Tension factor (N) = 0.9901

Allowable tensile stress


Sta = Sts * N = 15200.0 * 0.9901 = 15048.9933 psi

Roof thickness calculations due to external pressure at the center (Apex)


Meridional unit force for spherical walls T1 API 620 Section 5.10.2.5 (a)
T1 = (Rs / 2) * (Pv + (Wtot_apex / At))
= (1296.0 / 2) * (0.0 + (-0.2805 / 1))
= -181.7892 lbf/in

Latitudinal unit force for spherical walls T2 API 620 Section 5.10.2.5 (a) Also see Footnote 16.
T2 = (Rs * (Pv + N_apex)) - T1
= (1296.0 * (0.0 + -0.2805)) - -181.7892
= -181.7892 lbf/in

(T1 < 0) AND (T2 < 0) AND (T1 = T2)

Thickness calculatoin based on T1

As per API 620 Section 5.10.3.4 Thickness required :


t = (T1_Magnitude / Sca) + c
= (181.7892 / Sca) + 0
As per API 620 Section 5.5.4.3 Allowable compressive stress :
Sca = 1000000 * ((t - c) / Rs)
= 1000000 * ((t - 0) / 1296.0)
As per API 620 Section 5.10.3.4 and Section 5.5.4.3 Substituting Sca yields the following :
t = SQRT(((T1_Magnitude * Rs) / 1000000)) + c
= SQRT(((181.7892 * 1296.0) / 1000000)) + 0
= 0.4854 in

Thickness calculatoin based on T2

As per API 620 Section 5.10.3.4 Thickness required :


t = (T2_Magnitude / Sca) + c
= (181.7892 / Sca) + 0
As per API 620 Section 5.5.4.3 Allowable compressive stress :
Sca = 1000000 * ((t - c) / Rs)
= 1000000 * ((t - 0) / 1296.0)
As per API 620 Section 5.10.3.4 and Section 5.5.4.3 Substituting Sca yields the following :
t = SQRT(((T2_Magnitude * Rs) / 1000000)) + c
= SQRT(((181.7892 * 1296.0) / 1000000)) + 0
= 0.4854 in

t_req = MAX(t1 , t2) = MAX(0.4854 , 0.4854) = 0.4854 in

Page: 8/39
Roof thickness calculations due to internal pressure at the juncture between
knuckle and dome
Meridional unit force for spherical walls T1 API 620 Section 5.10.2.5 (a)
T1 = (Rs / 2) * (Pg + (Wcorr_dome / At_dome))
= (1296.0 / 2) * (0.0 + (-315294.679 / 1.9911350022E6))
= -102.6103 lbf/in

Latitudinal unit force for spherical walls T2 API 620 Section 5.10.2.5 (a) Also see Footnote 16.
T2 = (Rs * Pg) - T1 = (1296.0 * 0.0) - -102.6103 = 102.6103 lbf/in

Latitudinal unit force T2 API 620 Section 5.10.2.1 Also see Footnote 16.
T2 = Rs * (Pg - (T1 / Rk))
= 1296.0 * (0.0 - (-102.6103 / 36.0))
= 3693.9707 lbf/in

Average latitudinal unit forces T2's API 620 Section 5.12.3.2


T2_Avg = (T2 + T2) / 2 = (102.6103 + 3693.9707) / 2 = 1898.2905 lbf/in

Dome thickness calculation

((T1 < 0) AND (T2_Avg > 0)) OR ((T1 > 0) AND (T2_Avg < 0))

Thickness calculation for biaxial tension and compression :


As per API-620 Figure 5-1 Notes 3, T1 is compressive, use Rs in the thickness calculation

As per API 620 Section 5.5.4.5, Figure 5-1 and Figure F-1, Graphical solution (Ratio) = 0.0002

Minimum required thickness


t_req = (Ratio * Rs) + c = (0.0002 * 1296.0) + 0 = 0.3125 in

Computed compressive stress


Scc = ABS(T1) / (t_req - c) = ABS(-102.6103) / (0.3125 - 0) = 328.3529 psi

As per API 620 Section 5.5.4.2, Maximum allowable compressive stress (Scs) = 434.0278 psi

Computed tensile stress


Stc = T2_Avg / (t_req - c) = 1898.2905 / (0.3125 - 0) = 6074.5295 psi

Compression factor
M = Scc / 15000 = 328.3529 / 15000 = 0.0219

As per API 620 Figure F-1, Tension factor (N) = 0.9889

Allowable tensile stress


Sta = Sts * N = 15200.0 * 0.9889 = 15030.9029 psi

Knuckle thickness calculation

((T1 < 0) AND (T2_Avg > 0)) OR ((T1 > 0) AND (T2_Avg < 0))

Thickness calculation for biaxial tension and compression :


As per API-620 Figure 5-1 Notes 3, T1 is compressive, use R2 in the thickness calculation

Page: 9/39
As per API 620 Section 5.5.4.5, Figure 5-1 and Figure F-1, Graphical solution (Ratio) = 0.0002

Minimum required thickness


t_req = (Ratio * R2) + c = (0.0002 * 1296.0) + 0 = 0.3125 in

Computed compressive stress


Scc = ABS(T1) / (t_req - c) = ABS(-102.6103) / (0.3125 - 0) = 328.3529 psi

As per API 620 Section 5.5.4.2, Maximum allowable compressive stress (Scs) = 434.0278 psi

Computed tensile stress


Stc = T2_Avg / (t_req - c) = 1898.2905 / (0.3125 - 0) = 6074.5295 psi

Compression factor
M = Scc / 15000 = 328.3529 / 15000 = 0.0219

As per API 620 Figure F-1, Tension factor (N) = 0.9889

Allowable tensile stress


Sta = Sts * N = 15200.0 * 0.9889 = 15030.9029 psi

Roof thickness calculations due to external pressure at the juncture between


knuckle and dome
Meridional unit force for spherical walls T1 API 620 Section 5.10.2.5 (a)
T1 = (Rs / 2) * (Pv + (Wtot_dome / At_dome))
= (1296.0 / 2) * (0.0 + (-624443.4689 / 1.9911350022E6))
= -203.2205 lbf/in

Latitudinal unit force for spherical walls T2 API 620 Section 5.10.2.5 (a) Also see Footnote 16.
T2 = (Rs * (Pv + N_dome)) - T1
= (1296.0 * (0.0 + -0.2214)) - -203.2205
= -83.6733 lbf/in

Latitudinal unit force T2 API 620 Section 5.10.2.1 Also see Footnote 16.
T2 = Rs * ((Pv + N_dome) - (T1 / Rk))
= 1296.0 * ((0.0 + -0.2214) - (-203.2205 / 36.0))
= 7029.0427 lbf/in

Average latitudinal unit forces T2's API 620 Section 5.12.3.2


T2_Avg = (T2 + T2) / 2 = (-83.6733 + 7029.0427) / 2 = 3472.6847 lbf/in

Dome thickness calculation

((T1 < 0) AND (T2_Avg > 0)) OR ((T1 > 0) AND (T2_Avg < 0))

Thickness calculation for biaxial tension and compression :


As per API-620 Figure 5-1 Notes 3, T1 is compressive, use Rs in the thickness calculation

As per API 620 Section 5.5.4.5, Figure 5-1 and Figure F-1, Graphical solution (Ratio) = 0.0003

Minimum required thickness


t_req = (Ratio * Rs) + c = (0.0003 * 1296.0) + 0 = 0.4375 in

Page: 10/39
Computed compressive stress
Scc = ABS(T1) / (t_req - c) = ABS(-203.2205) / (0.4375 - 0) = 464.5039 psi

As per API 620 Section 5.5.4.2, Maximum allowable compressive stress (Scs) = 607.6389 psi

Computed tensile stress


Stc = T2_Avg / (t_req - c) = 3472.6847 / (0.4375 - 0) = 7937.565 psi

Compression factor
M = Scc / 15000 = 464.5039 / 15000 = 0.031

As per API 620 Figure F-1, Tension factor (N) = 0.9842

Allowable tensile stress


Sta = Sts * N = 15200.0 * 0.9842 = 14959.1844 psi

Knuckle thickness calculation

((T1 < 0) AND (T2_Avg > 0)) OR ((T1 > 0) AND (T2_Avg < 0))

Thickness calculation for biaxial tension and compression :


As per API-620 Figure 5-1 Notes 3, T1 is compressive, use R2 in the thickness calculation

As per API 620 Section 5.5.4.5, Figure 5-1 and Figure F-1, Graphical solution (Ratio) = 0.0003

Minimum required thickness


t_req = (Ratio * R2) + c = (0.0003 * 1296.0) + 0 = 0.4375 in

Computed compressive stress


Scc = ABS(T1) / (t_req - c) = ABS(-203.2205) / (0.4375 - 0) = 464.5039 psi

As per API 620 Section 5.5.4.2, Maximum allowable compressive stress (Scs) = 607.6389 psi

Computed tensile stress


Stc = T2_Avg / (t_req - c) = 3472.6847 / (0.4375 - 0) = 7937.565 psi

Compression factor
M = Scc / 15000 = 464.5039 / 15000 = 0.031

As per API 620 Figure F-1, Tension factor (N) = 0.9842

Allowable tensile stress


Sta = Sts * N = 15200.0 * 0.9842 = 14959.1844 psi

Roof thickness calculations due to internal pressure at the juncture between roof
and shell
Meridional unit force T1 API 620 Section 5.10.2.1
T1 = (Rs / 2) * (Pg + (Wcorr_tot / At_head))
= (1296.0 / 2) * (0.0 + (-351375.3567 / 2.06119894E6))
= -110.4654 lbf/in

Latitudinal unit force T2 API 620 Section 5.10.2.1 Also see Footnote 16.

Page: 11/39
T2 = Rs * (Pg - (T1 / Rk))
= 1296.0 * (0.0 - (-110.4654 / 36.0))
= 3976.7555 lbf/in

((T1 < 0) AND (T2 > 0)) OR ((T1 > 0) AND (T2 < 0))

Thickness calculation for biaxial tension and compression :


As per API-620 Figure 5-1 Notes 3, T1 is compressive, use Rs in the thickness calculation

As per API 620 Section 5.5.4.5, Figure 5-1 and Figure F-1, Graphical solution (Ratio) = 0.0002

Minimum required thickness


t_req = (Ratio * Rs) + c = (0.0002 * 1296.0) + 0 = 0.3125 in

Computed compressive stress


Scc = ABS(T1) / (t_req - c) = ABS(-110.4654) / (0.3125 - 0) = 353.4894 psi

As per API 620 Section 5.5.4.2, Maximum allowable compressive stress (Scs) = 434.0278 psi

Computed tensile stress


Stc = T2 / (t_req - c) = 3976.7555 / (0.3125 - 0) = 12725.6178 psi

Compression factor
M = Scc / 15000 = 353.4894 / 15000 = 0.0236

As per API 620 Figure F-1, Tension factor (N) = 0.988

Allowable tensile stress


Sta = Sts_k * N = 15200.0 * 0.988 = 15017.7329 psi

Roof thickness calculations due to external pressure at the juncture between roof
and shell
Meridional unit force T1 API 620 Section 5.10.2.1
T1 = (Rs / 2) * (Pv + (Wtot / At_head))
= (1296.0 / 2) * (0.0 + (-682635.0055 / 2.06119894E6))
= -214.6069 lbf/in

Latitudinal unit force T2 API 620 Section 5.10.2.1 Also see Footnote 16.
T2 = Rs * (Pv - (T1 / Rk))
= 1296.0 * (0.0 - (-214.6069 / 36.0))
= 7725.8479 lbf/in

((T1 < 0) AND (T2 > 0)) OR ((T1 > 0) AND (T2 < 0))

Thickness calculation for biaxial tension and compression :


As per API-620 Figure 5-1 Notes 3, T1 is compressive, use Rs in the thickness calculation

As per API 620 Section 5.5.4.5, Figure 5-1 and Figure F-1, Graphical solution (Ratio) = 0.0004

Minimum required thickness


t_req = (Ratio * Rs) + c = (0.0004 * 1296.0) + 0 = 0.5625 in

Page: 12/39
Computed compressive stress
Scc = ABS(T1) / (t_req - c) = ABS(-214.6069) / (0.5625 - 0) = 381.5234 psi

As per API 620 Section 5.5.4.2, Maximum allowable compressive stress (Scs) = 781.25 psi

Computed tensile stress


Stc = T2 / (t_req - c) = 7725.8479 / (0.5625 - 0) = 13734.8406 psi

Compression factor
M = Scc / 15000 = 381.5234 / 15000 = 0.0254

As per API 620 Figure F-1, Tension factor (N) = 0.987

Allowable tensile stress


Sta = Sts_k * N = 15200.0 * 0.987 = 15003.0069 psi

Required thicknesses
Dome required internal thickness
t_req_int = MAX(t_int_dome1 , t_int_dome2) = MAX(0.3125 , 0.3125) = 0.3125 in

Dome required external thickness


t_req_ext = MAX(t_ext_dome1 , t_ext_dome2) = MAX(0.4854 , 0.4375) = 0.4854 in

Dome required thickness


t_req = MAX(t_erection , t_req_int , t_req_ext)
= MAX(0.3125 , 0.3125 , 0.4854)
= 0.4854 in

Knuckle required internal thickness


t_req_int_k = MAX(t_int_k1 , t_int_k2) = MAX(0.3125 , 0.3125) = 0.3125 in

Knuckle required external thickness


t_req_ext_k = MAX(t_ext_k1 , t_ext_k2) = MAX(0.4375 , 0.5625) = 0.5625 in

Knuckle required thickness


t_req_knuckle = MAX(t_erection , t_req_int_k , t_req_ext_k)
= MAX(0.3125 , 0.3125 , 0.5625)
= 0.5625 in

Back

Top member design calculations


(Material) = A131-A
CA_head (Thickness of head plate) = 0 in
CA_shell (Thickness of shell plate) = 0 in
CA_stiff (Corrosion allowance) = 0 in
ID (Shell inside diameter) = 135.0 ft
JE (Joint efficiency) = 0
Le (Unstiffined length of bar) = 0.0 in
P (Design pressure) = 0.0 psi
Qty_brackets (Brackets Quantity) = nil
Size (Compression ring size) = (0 0 0 0 0 0)
T1 (Meridional unit force) = -110.4654 lbf/in
T2 (Latitudinal unit force) = 3976.7555 lbf/in

Page: 13/39
Theta angle (Angle between the head and a horizontal plane at the head-to-shell junction) = 36.4253 deg
h (Angle to shell vertical offset) = 0.0 in
t_bar (Compression ring thickness) = 0.5 in
tc (Thickness of shell plate) = 0.3125 in
th (Thickness of head plate) = 0.5 in
w_bar (Compression ring width) = 10 in

Knuckle is used

Back

SHELL DESIGN
Ac (Convective Design Response Spectrum Acceleration Coefficient) = 0.008
Ai (Impulsive Design Response Spectrum Acceleration Coefficient) = 0.0305
Av (Vertical ground acceleration coefficient description) = 0.0498
G (Specific gravity of content) = 1
H (Shell height) = 40 ft
Pg (Design pressure) = 0.0 psi
Pv (Design vaccum) = 0.0 psi
Rc (Shell radius) = 67.5 ft
V (Wind velocity) = 125.0 mile/hr
insulation_density (Insulation density) = 8 lbf/ft^3
max_liquid_level (Maximum liquid level) = 40 ft
min_liquid_level (Minimum liquid level) = 0 ft
plates_weight_corroded_roof (Plates weight of corroded roof) = 351375.3567 lbf
plates_weight_new_roof (Plates weight of new roof) = 351375.3567 lbf
product_density (Product Density) = 0.0361 lbf/in^3
roof_total_weight (Roof total weight) = 682635.0055 lbf
t_insulation (Insulation thickness) = 0 in
use_api_650_appendix_V (Use API 650 Appendix V) = nil

As per API-620 Table 5-6, nil (t_erection) = 0.3125 in

Shell cross sectional area


At = pi * (Rc^2) = pi * (810.0^2) = 2.06119894E6 in^2

Shell area
shell_area = 2 * pi * Rc * H_shell
= 2 * pi * 810.0 * 480.0
= 2.4429024474E6 in^2

Shell insulation load


insulation_load = insulation_density * t_insulation = 0.0046 * 0 = 0.0 psi

Shell insulation weight


Wins = insulation_load * shell_area = 0.0 * 2.4429024474E6 = 0.0 lbf

Insulation center of gravity


CG_ins = H_shell / 2 = 480.0 / 2 = 240.0 in

Shell Course #1 Internal Pressure Design


(Material) = A131-A
E (Joinf efficiency) = 1
c (Corrosion allowance) = 0 in
h1 (Shell course height) = 8.0 ft

Page: 14/39
t_act (Actual thickness) = 0.3125 in

Material density (density) = 0.2833 lbf/in^3


Maximum allowable tensile stress (Sts) = 15200.0 psi

Geometry Calculations
Geometries
Description Variable Equation Value Unit
h2 + h3 + h4 +
Height of top shell courses h_upper 32.0000 ft
h5
Height of shell course bottom from shell
h_lower No lower plates 0 ft
bottom
Shell course corroded plate thickness t_corr t_act - c 0.3125 in
Shell course area A-1 2 * pi * Rc * h1 488580.4895 in^2
(h1 / 2) +
Center of gravity CG1 48.0000 in
h_lower

Weights Calculations
Weights
Description Variable Equation Value Unit
Plates weight of
Wcorr-1 density * t_corr * A-1 43254.6430 lbf
corroded shell course
Plates weight of new
Wnew-1 density * t_act * A-1 43254.6430 lbf
shell course
Plates weight of new Wnew-2 + Wnew-3 + Wnew-4 +
Wnew_top 173018.5719 lbf
top shell courses Wnew-5
Plates weight of
Wcorr-2 + Wcorr-3 + Wcorr-4 +
corroded top shell Wcorr_top 173018.5719 lbf
Wcorr-5
courses
Weight of new top plates_weight_new_roof +
Wnew_top_tot 524393.9287 lbf
plates Wnew_top
Weight of corroded top plates_weight_corroded_roof +
Wcorr_top_tot 524393.9287 lbf
plates Wcorr_top
Total weight Wtot roof_total_weight + Wnew_top 855653.5775 lbf

Pressures Calculations
Liquid depth
liquid_depth = Liq_max - h_lower = 480.0 - 0.0 = 480.0 in

Page: 15/39
Static fluid pressure
Pl = product_density * Depth = 0.0361 * 480.0 = 17.325 psi

Total pressure
P = Pg + Pl = 0.0 + 17.325 = 17.325 psi

Thickness calculation at the bottom of the shell course


Meridional unit force for cylindrical walls T1 API 620 Section 5.10.2.5 (c)
T1 = (Rc / 2) * (P + (Wcorr_top_tot / At))
= (810.0 / 2) * (17.325 + (-524393.9287 / 2.06119894E6))
= 6913.5881 lbf/in

Latitudinal unit force for cylindrical walls T2 API 620 Section 5.10.2.5 (c) Also see Footnote 16.
T2 = P * Rc = 17.325 * 810.0 = 14033.25 lbf/in

(T1 > 0) AND (T2 > 0)

Thickness calculatoin based on T1

Thickness required API 620 Section 5.10.3.2


t1 = (T1_Magnitude / (Sts * E)) + c
= (6913.5881 / (15200.0 * 1)) + 0
= 0.4548 in

Thickness calculatoin based on T2

Thickness required API 620 Section 5.10.3.2


t2 = (T2_Magnitude / (Sts * E)) + c = (14033.25 / (15200.0 * 1)) + 0 = 0.9232 in

t_req = MAX(t1 , t2) = MAX(0.4548 , 0.9232) = 0.9232 in

Shell Course #2 Internal Pressure Design


(Material) = A131-A
E (Joinf efficiency) = 1
c (Corrosion allowance) = 0 in
h2 (Shell course height) = 8.0 ft
t_act (Actual thickness) = 0.3125 in

Material density (density) = 0.2833 lbf/in^3


Maximum allowable tensile stress (Sts) = 15200.0 psi

Geometry Calculations
Geometries
Description Variable Equation Value Unit
Height of top shell courses h_upper h3 + h4 + h5 24.0000 ft
Height of shell course bottom from shell
h_lower h1 8.0000 ft
bottom
Shell course corroded plate thickness t_corr t_act - c 0.3125 in
Shell course area A-2 2 * pi * Rc * h2 488580.4895 in^2

Page: 16/39
(h2 / 2) +
Center of gravity CG2 144.0000 in
h_lower

Weights Calculations
Weights
Description Variable Equation Value Unit
Plates weight of
Wcorr-2 density * t_corr * A-2 43254.6430 lbf
corroded shell course
Plates weight of new
Wnew-2 density * t_act * A-2 43254.6430 lbf
shell course
Plates weight of new
Wnew_top Wnew-3 + Wnew-4 + Wnew-5 129763.9290 lbf
top shell courses
Plates weight of
corroded top shell Wcorr_top Wcorr-3 + Wcorr-4 + Wcorr-5 129763.9290 lbf
courses
Weight of new top plates_weight_new_roof +
Wnew_top_tot 481139.2857 lbf
plates Wnew_top
Weight of corroded top plates_weight_corroded_roof +
Wcorr_top_tot 481139.2857 lbf
plates Wcorr_top
Total weight Wtot roof_total_weight + Wnew_top 812398.9345 lbf

Pressures Calculations
Liquid depth
liquid_depth = Liq_max - h_lower = 480.0 - 96.0 = 384.0 in

Static fluid pressure


Pl = product_density * Depth = 0.0361 * 384.0 = 13.86 psi

Total pressure
P = Pg + Pl = 0.0 + 13.86 = 13.86 psi

Thickness calculation at the bottom of the shell course


Meridional unit force for cylindrical walls T1 API 620 Section 5.10.2.5 (c)
T1 = (Rc / 2) * (P + (Wcorr_top_tot / At))
= (810.0 / 2) * (13.86 + (-481139.2857 / 2.06119894E6))
= 5518.7621 lbf/in

Latitudinal unit force for cylindrical walls T2 API 620 Section 5.10.2.5 (c) Also see Footnote 16.
T2 = P * Rc = 13.86 * 810.0 = 11226.6 lbf/in

(T1 > 0) AND (T2 > 0)

Thickness calculatoin based on T1

Page: 17/39
Thickness required API 620 Section 5.10.3.2
t1 = (T1_Magnitude / (Sts * E)) + c
= (5518.7621 / (15200.0 * 1)) + 0
= 0.3631 in

Thickness calculatoin based on T2

Thickness required API 620 Section 5.10.3.2


t2 = (T2_Magnitude / (Sts * E)) + c = (11226.6 / (15200.0 * 1)) + 0 = 0.7386 in

t_req = MAX(t1 , t2) = MAX(0.3631 , 0.7386) = 0.7386 in

Shell Course #3 Internal Pressure Design


(Material) = A131-A
E (Joinf efficiency) = 1
c (Corrosion allowance) = 0 in
h3 (Shell course height) = 8.0 ft
t_act (Actual thickness) = 0.3125 in

Material density (density) = 0.2833 lbf/in^3


Maximum allowable tensile stress (Sts) = 15200.0 psi

Geometry Calculations
Geometries
Description Variable Equation Value Unit
Height of top shell courses h_upper h4 + h5 16.0000 ft
Height of shell course bottom from shell
h_lower h1 + h2 16.0000 ft
bottom
Shell course corroded plate thickness t_corr t_act - c 0.3125 in
Shell course area A-3 2 * pi * Rc * h3 488580.4895 in^2
(h3 / 2) +
Center of gravity CG3 240.0000 in
h_lower

Weights Calculations
Weights
Description Variable Equation Value Unit
Plates weight of
Wcorr-3 density * t_corr * A-3 43254.6430 lbf
corroded shell course
Plates weight of new
Wnew-3 density * t_act * A-3 43254.6430 lbf
shell course
Plates weight of new
Wnew_top Wnew-4 + Wnew-5 86509.2860 lbf
top shell courses

Page: 18/39
Plates weight of
corroded top shell Wcorr_top Wcorr-4 + Wcorr-5 86509.2860 lbf
courses
Weight of new top plates_weight_new_roof +
Wnew_top_tot 437884.6427 lbf
plates Wnew_top
Weight of corroded top plates_weight_corroded_roof +
Wcorr_top_tot 437884.6427 lbf
plates Wcorr_top
Total weight Wtot roof_total_weight + Wnew_top 769144.2915 lbf

Pressures Calculations
Liquid depth
liquid_depth = Liq_max - h_lower = 480.0 - 192.0 = 288.0 in

Static fluid pressure


Pl = product_density * Depth = 0.0361 * 288.0 = 10.395 psi

Total pressure
P = Pg + Pl = 0.0 + 10.395 = 10.395 psi

Thickness calculation at the bottom of the shell course


Meridional unit force for cylindrical walls T1 API 620 Section 5.10.2.5 (c)
T1 = (Rc / 2) * (P + (Wcorr_top_tot / At))
= (810.0 / 2) * (10.395 + (-437884.6427 / 2.06119894E6))
= 4123.9361 lbf/in

Latitudinal unit force for cylindrical walls T2 API 620 Section 5.10.2.5 (c) Also see Footnote 16.
T2 = P * Rc = 10.395 * 810.0 = 8419.95 lbf/in

(T1 > 0) AND (T2 > 0)

Thickness calculatoin based on T1

Thickness required API 620 Section 5.10.3.2


t1 = (T1_Magnitude / (Sts * E)) + c
= (4123.9361 / (15200.0 * 1)) + 0
= 0.2713 in

Thickness calculatoin based on T2

Thickness required API 620 Section 5.10.3.2


t2 = (T2_Magnitude / (Sts * E)) + c = (8419.95 / (15200.0 * 1)) + 0 = 0.5539 in

t_req = MAX(t1 , t2) = MAX(0.2713 , 0.5539) = 0.5539 in

Shell Course #4 Internal Pressure Design


(Material) = A131-A
E (Joinf efficiency) = 1
c (Corrosion allowance) = 0 in
h4 (Shell course height) = 8.0 ft

Page: 19/39
t_act (Actual thickness) = 0.3125 in

Material density (density) = 0.2833 lbf/in^3


Maximum allowable tensile stress (Sts) = 15200.0 psi

Geometry Calculations
Geometries
Description Variable Equation Value Unit
Height of top shell courses h_upper h5 8.0000 ft
Height of shell course bottom from shell
h_lower h1 + h2 + h3 24.0000 ft
bottom
Shell course corroded plate thickness t_corr t_act - c 0.3125 in
Shell course area A-4 2 * pi * Rc * h4 488580.4895 in^2
(h4 / 2) +
Center of gravity CG4 336.0000 in
h_lower

Weights Calculations
Weights
Description Variable Equation Value Unit
Plates weight of
Wcorr-4 density * t_corr * A-4 43254.6430 lbf
corroded shell course
Plates weight of new
Wnew-4 density * t_act * A-4 43254.6430 lbf
shell course
Plates weight of new
Wnew_top Wnew-5 43254.6430 lbf
top shell courses
Plates weight of
corroded top shell Wcorr_top Wcorr-5 43254.6430 lbf
courses
Weight of new top plates_weight_new_roof +
Wnew_top_tot 394629.9997 lbf
plates Wnew_top
Weight of corroded top plates_weight_corroded_roof +
Wcorr_top_tot 394629.9997 lbf
plates Wcorr_top
Total weight Wtot roof_total_weight + Wnew_top 725889.6485 lbf

Pressures Calculations
Liquid depth
liquid_depth = Liq_max - h_lower = 480.0 - 288.0 = 192.0 in

Static fluid pressure

Page: 20/39
Pl = product_density * Depth = 0.0361 * 192.0 = 6.93 psi

Total pressure
P = Pg + Pl = 0.0 + 6.93 = 6.93 psi

Thickness calculation at the bottom of the shell course


Meridional unit force for cylindrical walls T1 API 620 Section 5.10.2.5 (c)
T1 = (Rc / 2) * (P + (Wcorr_top_tot / At))
= (810.0 / 2) * (6.93 + (-394629.9997 / 2.06119894E6))
= 2729.1101 lbf/in

Latitudinal unit force for cylindrical walls T2 API 620 Section 5.10.2.5 (c) Also see Footnote 16.
T2 = P * Rc = 6.93 * 810.0 = 5613.3 lbf/in

(T1 > 0) AND (T2 > 0)

Thickness calculatoin based on T1

Thickness required API 620 Section 5.10.3.2


t1 = (T1_Magnitude / (Sts * E)) + c
= (2729.1101 / (15200.0 * 1)) + 0
= 0.1795 in

Thickness calculatoin based on T2

Thickness required API 620 Section 5.10.3.2


t2 = (T2_Magnitude / (Sts * E)) + c = (5613.3 / (15200.0 * 1)) + 0 = 0.3693 in

t_req = MAX(t1 , t2) = MAX(0.1795 , 0.3693) = 0.3693 in

Shell Course #5 Internal Pressure Design


(Material) = A131-A
E (Joinf efficiency) = 1
c (Corrosion allowance) = 0 in
h5 (Shell course height) = 8.0 ft
t_act (Actual thickness) = 0.3125 in

Material density (density) = 0.2833 lbf/in^3


Maximum allowable tensile stress (Sts) = 15200.0 psi

Geometry Calculations
Geometries
Description Variable Equation Value Unit
Height of top shell courses h_upper No top plates 0 ft
Height of shell course bottom from shell h1 + h2 + h3 +
h_lower 32.0000 ft
bottom h4
Shell course corroded plate thickness t_corr t_act - c 0.3125 in
Shell course area A-5 2 * pi * Rc * h5 488580.4895 in^2

Page: 21/39
(h5 / 2) +
Center of gravity CG5 432.0000 in
h_lower

Weights Calculations
Weights
Description Variable Equation Value Unit
Plates weight of
Wcorr-5 density * t_corr * A-5 43254.6430 lbf
corroded shell course
Plates weight of new
Wnew-5 density * t_act * A-5 43254.6430 lbf
shell course
Plates weight of new
Wnew_top No top plates 0 lbf
top shell courses
Plates weight of
corroded top shell Wcorr_top No top plates 0 lbf
courses
Weight of new top plates_weight_new_roof +
Wnew_top_tot 351375.3567 lbf
plates Wnew_top
Weight of corroded top plates_weight_corroded_roof +
Wcorr_top_tot 351375.3567 lbf
plates Wcorr_top
Total weight Wtot roof_total_weight + Wnew_top 682635.0055 lbf

Pressures Calculations
Liquid depth
liquid_depth = Liq_max - h_lower = 480.0 - 384.0 = 96.0 in

Static fluid pressure


Pl = product_density * Depth = 0.0361 * 96.0 = 3.465 psi

Total pressure
P = Pg + Pl = 0.0 + 3.465 = 3.465 psi

Thickness calculation at the bottom of the shell course


Meridional unit force for cylindrical walls T1 API 620 Section 5.10.2.5 (c)
T1 = (Rc / 2) * (P + (Wcorr_top_tot / At))
= (810.0 / 2) * (3.465 + (-351375.3567 / 2.06119894E6))
= 1334.2841 lbf/in

Latitudinal unit force for cylindrical walls T2 API 620 Section 5.10.2.5 (c) Also see Footnote 16.
T2 = P * Rc = 3.465 * 810.0 = 2806.65 lbf/in

(T1 > 0) AND (T2 > 0)

Thickness calculatoin based on T1

Page: 22/39
Thickness required API 620 Section 5.10.3.2
t1 = (T1_Magnitude / (Sts * E)) + c
= (1334.2841 / (15200.0 * 1)) + 0
= 0.0878 in

Thickness calculatoin based on T2

Thickness required API 620 Section 5.10.3.2


t2 = (T2_Magnitude / (Sts * E)) + c = (2806.65 / (15200.0 * 1)) + 0 = 0.1846 in

t_req = MAX(t1 , t2) = MAX(0.0878 , 0.1846) = 0.1846 in

Shell Course #1 Seismic Design


Shell Course Liquid Surface to Analysis Point Distance API 650 Section E.6.1.4
Y_course = Y - Prev_Course_Height_Sum = 40 - 0 = 40 ft

Impulsive Hoop Membrane Unit Force API 650 Section E.6.1.4


Ni = 4.5 * Ai * SG * D * H * ((Y_course / H) - (0.5 * ((Y_course / H)^2))) * TANH((0.866 * (D / H)))
= 4.5 * 0.0305 * 1 * 135.0 * 40 * ((40 / 40) - (0.5 * ((40 / 40)^2))) * TANH((0.866 * (135.0 / 40)))
= 368.1495 lbf/in

Convective Hoop Membrane Unit Force API 650 Section E.6.1.4


Nc = (0.98 * Ac * SG * (D^2) * COSH(((3.68 * (H - Y_course)) / D))) / COSH(((3.68 * H) / D))
= (0.98 * 0.008 * 1 * (135.0^2) * COSH(((3.68 * (40 - 40)) / 135.0))) / COSH(((3.68 * 40) / 135.0))
= 86.0384 lbf/in

Product Hydrostatic Membrane Force API 650 Section E.6.1.4 and Section 5.6.3.2
Nh = 2.6 * (Y_course - H_offset) * D * SG
= 2.6 * (40 - 0) * 135.0 * 1
= 14040.0 lbf/in

SIGMAt_Pos = (Nh + SQRT(((Ni^2) + (Nc^2) + (((Av * Nh) / 2.5)^2)))) / (t - CA)


= (14040.0 + SQRT(((368.1495^2) + (86.0384^2) + (((0.0498 * 14040.0) / 2.5)^2)))) / (0.3125 - 0)
= 46432.8705 lbf/in^2

SIGMAt_Neg = (Nh - SQRT(((Ni^2) + (Nc^2) + (((Av * Nh) / 2.5)^2)))) / (t - CA)


= (14040.0 - SQRT(((368.1495^2) + (86.0384^2) + (((0.0498 * 14040.0) / 2.5)^2)))) / (0.3125 - 0)
= 43423.1295 lbf/in^2

Scaled Design Stress API 650 Section E.6.2.4


Sd_scaled = (4 / 3) * Sd = (4 / 3) * 15200.0 = 20266.6667 lbf/in^2

Scaled Component Yield Strength API 650 Section E.6.2.4


Fy_scaled = 0.9 * Fy * E = 0.9 * 34000.0 * 1 = 30600.0 lbf/in^2

Maximum Allowable Hoop Tension Membrane Stress API 650 Section E.6.2.4
Membrane_Stress = MIN(Sd_scaled , Fy_scaled)
= MIN(20266.6667 , 30600.0)
= 20266.6667 lbf/in^2

Seismic Minimum Thickness API 650 Section E.6.2.4


tmin_seismic = ((SIGMAt_Pos * (t - CA)) / Membrane_Stress) + CA
= ((46432.8705 * (0.3125 - 0)) / 20266.6667) + 0
= 0.716 in

Page: 23/39
Shell Course #2 Seismic Design
Shell Course Liquid Surface to Analysis Point Distance API 650 Section E.6.1.4
Y_course = Y - Prev_Course_Height_Sum = 40 - 8.0 = 32.0 ft

Impulsive Hoop Membrane Unit Force API 650 Section E.6.1.4


Ni = 4.5 * Ai * SG * D * H * ((Y_course / H) - (0.5 * ((Y_course / H)^2))) * TANH((0.866 * (D / H)))
= 4.5 * 0.0305 * 1 * 135.0 * 40 * ((32.0 / 40) - (0.5 * ((32.0 / 40)^2))) * TANH((0.866 * (135.0 / 40)))
= 353.4235 lbf/in

Convective Hoop Membrane Unit Force API 650 Section E.6.1.4


Nc = (0.98 * Ac * SG * (D^2) * COSH(((3.68 * (H - Y_course)) / D))) / COSH(((3.68 * H) / D))
= (0.98 * 0.008 * 1 * (135.0^2) * COSH(((3.68 * (40 - 32.0)) / 135.0))) / COSH(((3.68 * 40) / 135.0))
= 88.0924 lbf/in

Product Hydrostatic Membrane Force API 650 Section E.6.1.4 and Section 5.6.3.2
Nh = 2.6 * (Y_course - H_offset) * D * SG
= 2.6 * (32.0 - 0) * 135.0 * 1
= 11232.0 lbf/in

SIGMAt_Pos = (Nh + SQRT(((Ni^2) + (Nc^2) + (((Av * Nh) / 2.5)^2)))) / (t - CA)


= (11232.0 + SQRT(((353.4235^2) + (88.0924^2) + (((0.0498 * 11232.0) / 2.5)^2)))) / (0.3125 - 0)
= 37310.2968 lbf/in^2

SIGMAt_Neg = (Nh - SQRT(((Ni^2) + (Nc^2) + (((Av * Nh) / 2.5)^2)))) / (t - CA)


= (11232.0 - SQRT(((353.4235^2) + (88.0924^2) + (((0.0498 * 11232.0) / 2.5)^2)))) / (0.3125 - 0)
= 34574.5032 lbf/in^2

Scaled Design Stress API 650 Section E.6.2.4


Sd_scaled = (4 / 3) * Sd = (4 / 3) * 15200.0 = 20266.6667 lbf/in^2

Scaled Component Yield Strength API 650 Section E.6.2.4


Fy_scaled = 0.9 * Fy * E = 0.9 * 34000.0 * 1 = 30600.0 lbf/in^2

Maximum Allowable Hoop Tension Membrane Stress API 650 Section E.6.2.4
Membrane_Stress = MIN(Sd_scaled , Fy_scaled)
= MIN(20266.6667 , 30600.0)
= 20266.6667 lbf/in^2

Seismic Minimum Thickness API 650 Section E.6.2.4


tmin_seismic = ((SIGMAt_Pos * (t - CA)) / Membrane_Stress) + CA
= ((37310.2968 * (0.3125 - 0)) / 20266.6667) + 0
= 0.5753 in

Shell Course #3 Seismic Design


Shell Course Liquid Surface to Analysis Point Distance API 650 Section E.6.1.4
Y_course = Y - Prev_Course_Height_Sum = 40 - 16.0 = 24.0 ft

Impulsive Hoop Membrane Unit Force API 650 Section E.6.1.4


Ni = 4.5 * Ai * SG * D * H * ((Y_course / H) - (0.5 * ((Y_course / H)^2))) * TANH((0.866 * (D / H)))
= 4.5 * 0.0305 * 1 * 135.0 * 40 * ((24.0 / 40) - (0.5 * ((24.0 / 40)^2))) * TANH((0.866 * (135.0 / 40)))
= 309.2456 lbf/in

Convective Hoop Membrane Unit Force API 650 Section E.6.1.4


Nc = (0.98 * Ac * SG * (D^2) * COSH(((3.68 * (H - Y_course)) / D))) / COSH(((3.68 * H) / D))
= (0.98 * 0.008 * 1 * (135.0^2) * COSH(((3.68 * (40 - 24.0)) / 135.0))) / COSH(((3.68 * 40) / 135.0))

Page: 24/39
= 94.3523 lbf/in

Product Hydrostatic Membrane Force API 650 Section E.6.1.4 and Section 5.6.3.2
Nh = 2.6 * (Y_course - H_offset) * D * SG
= 2.6 * (24.0 - 0) * 135.0 * 1
= 8424.0 lbf/in

SIGMAt_Pos = (Nh + SQRT(((Ni^2) + (Nc^2) + (((Av * Nh) / 2.5)^2)))) / (t - CA)


= (8424.0 + SQRT(((309.2456^2) + (94.3523^2) + (((0.0498 * 8424.0) / 2.5)^2)))) / (0.3125 - 0)
= 28122.4703 lbf/in^2

SIGMAt_Neg = (Nh - SQRT(((Ni^2) + (Nc^2) + (((Av * Nh) / 2.5)^2)))) / (t - CA)


= (8424.0 - SQRT(((309.2456^2) + (94.3523^2) + (((0.0498 * 8424.0) / 2.5)^2)))) / (0.3125 - 0)
= 25791.1297 lbf/in^2

Scaled Design Stress API 650 Section E.6.2.4


Sd_scaled = (4 / 3) * Sd = (4 / 3) * 15200.0 = 20266.6667 lbf/in^2

Scaled Component Yield Strength API 650 Section E.6.2.4


Fy_scaled = 0.9 * Fy * E = 0.9 * 34000.0 * 1 = 30600.0 lbf/in^2

Maximum Allowable Hoop Tension Membrane Stress API 650 Section E.6.2.4
Membrane_Stress = MIN(Sd_scaled , Fy_scaled)
= MIN(20266.6667 , 30600.0)
= 20266.6667 lbf/in^2

Seismic Minimum Thickness API 650 Section E.6.2.4


tmin_seismic = ((SIGMAt_Pos * (t - CA)) / Membrane_Stress) + CA
= ((28122.4703 * (0.3125 - 0)) / 20266.6667) + 0
= 0.4336 in

Shell Course #4 Seismic Design


Shell Course Liquid Surface to Analysis Point Distance API 650 Section E.6.1.4
Y_course = Y - Prev_Course_Height_Sum = 40 - 24.0 = 16.0 ft

Impulsive Hoop Membrane Unit Force API 650 Section E.6.1.4


Ni = 4.5 * Ai * SG * D * H * ((Y_course / H) - (0.5 * ((Y_course / H)^2))) * TANH((0.866 * (D / H)))
= 4.5 * 0.0305 * 1 * 135.0 * 40 * ((16.0 / 40) - (0.5 * ((16.0 / 40)^2))) * TANH((0.866 * (135.0 / 40)))
= 235.6157 lbf/in

Convective Hoop Membrane Unit Force API 650 Section E.6.1.4


Nc = (0.98 * Ac * SG * (D^2) * COSH(((3.68 * (H - Y_course)) / D))) / COSH(((3.68 * H) / D))
= (0.98 * 0.008 * 1 * (135.0^2) * COSH(((3.68 * (40 - 16.0)) / 135.0))) / COSH(((3.68 * 40) / 135.0))
= 105.1171 lbf/in

Product Hydrostatic Membrane Force API 650 Section E.6.1.4 and Section 5.6.3.2
Nh = 2.6 * (Y_course - H_offset) * D * SG
= 2.6 * (16.0 - 0) * 135.0 * 1
= 5616.0 lbf/in

SIGMAt_Pos = (Nh + SQRT(((Ni^2) + (Nc^2) + (((Av * Nh) / 2.5)^2)))) / (t - CA)


= (5616.0 + SQRT(((235.6157^2) + (105.1171^2) + (((0.0498 * 5616.0) / 2.5)^2)))) / (0.3125 - 0)
= 18871.074 lbf/in^2

SIGMAt_Neg = (Nh - SQRT(((Ni^2) + (Nc^2) + (((Av * Nh) / 2.5)^2)))) / (t - CA)


= (5616.0 - SQRT(((235.6157^2) + (105.1171^2) + (((0.0498 * 5616.0) / 2.5)^2)))) / (0.3125 - 0)

Page: 25/39
= 17071.326 lbf/in^2

Scaled Design Stress API 650 Section E.6.2.4


Sd_scaled = (4 / 3) * Sd = (4 / 3) * 15200.0 = 20266.6667 lbf/in^2

Scaled Component Yield Strength API 650 Section E.6.2.4


Fy_scaled = 0.9 * Fy * E = 0.9 * 34000.0 * 1 = 30600.0 lbf/in^2

Maximum Allowable Hoop Tension Membrane Stress API 650 Section E.6.2.4
Membrane_Stress = MIN(Sd_scaled , Fy_scaled)
= MIN(20266.6667 , 30600.0)
= 20266.6667 lbf/in^2

Seismic Minimum Thickness API 650 Section E.6.2.4


tmin_seismic = ((SIGMAt_Pos * (t - CA)) / Membrane_Stress) + CA
= ((18871.074 * (0.3125 - 0)) / 20266.6667) + 0
= 0.291 in

Shell Course #5 Seismic Design


Shell Course Liquid Surface to Analysis Point Distance API 650 Section E.6.1.4
Y_course = Y - Prev_Course_Height_Sum = 40 - 32.0 = 8.0 ft

Impulsive Hoop Membrane Unit Force API 650 Section E.6.1.4


Ni = 4.5 * Ai * SG * D * H * ((Y_course / H) - (0.5 * ((Y_course / H)^2))) * TANH((0.866 * (D / H)))
= 4.5 * 0.0305 * 1 * 135.0 * 40 * ((8.0 / 40) - (0.5 * ((8.0 / 40)^2))) * TANH((0.866 * (135.0 / 40)))
= 132.5338 lbf/in

Convective Hoop Membrane Unit Force API 650 Section E.6.1.4


Nc = (0.98 * Ac * SG * (D^2) * COSH(((3.68 * (H - Y_course)) / D))) / COSH(((3.68 * H) / D))
= (0.98 * 0.008 * 1 * (135.0^2) * COSH(((3.68 * (40 - 8.0)) / 135.0))) / COSH(((3.68 * 40) / 135.0))
= 120.9007 lbf/in

Product Hydrostatic Membrane Force API 650 Section E.6.1.4 and Section 5.6.3.2
Nh = 2.6 * (Y_course - H_offset) * D * SG
= 2.6 * (8.0 - 0) * 135.0 * 1
= 2808.0 lbf/in

SIGMAt_Pos = (Nh + SQRT(((Ni^2) + (Nc^2) + (((Av * Nh) / 2.5)^2)))) / (t - CA)


= (2808.0 + SQRT(((132.5338^2) + (120.9007^2) + (((0.0498 * 2808.0) / 2.5)^2)))) / (0.3125 - 0)
= 9586.9187 lbf/in^2

SIGMAt_Neg = (Nh - SQRT(((Ni^2) + (Nc^2) + (((Av * Nh) / 2.5)^2)))) / (t - CA)


= (2808.0 - SQRT(((132.5338^2) + (120.9007^2) + (((0.0498 * 2808.0) / 2.5)^2)))) / (0.3125 - 0)
= 8384.2813 lbf/in^2

Scaled Design Stress API 650 Section E.6.2.4


Sd_scaled = (4 / 3) * Sd = (4 / 3) * 15200.0 = 20266.6667 lbf/in^2

Scaled Component Yield Strength API 650 Section E.6.2.4


Fy_scaled = 0.9 * Fy * E = 0.9 * 34000.0 * 1 = 30600.0 lbf/in^2

Maximum Allowable Hoop Tension Membrane Stress API 650 Section E.6.2.4
Membrane_Stress = MIN(Sd_scaled , Fy_scaled)
= MIN(20266.6667 , 30600.0)
= 20266.6667 lbf/in^2

Page: 26/39
Seismic Minimum Thickness API 650 Section E.6.2.4
tmin_seismic = ((SIGMAt_Pos * (t - CA)) / Membrane_Stress) + CA
= ((9586.9187 * (0.3125 - 0)) / 20266.6667) + 0
= 0.1478 in

Wind Girders Design


Shell courses minimum thickness
ts_min = MIN(ts_1 , ts_2 , ts_3 , ts_4 , ts_5)
= MIN(0.3125 , 0.3125 , 0.3125 , 0.3125 , 0.3125)
= 0.3125 in

Transformed shell height


Transformed shell courses heights
Variable Equation Value Unit
Wtr_1 w * SQRT(((ts_min / ts_1)^5)) 8.0000 ft
Wtr_2 w * SQRT(((ts_min / ts_2)^5)) 8.0000 ft
Wtr_3 w * SQRT(((ts_min / ts_3)^5)) 8.0000 ft
Wtr_4 w * SQRT(((ts_min / ts_4)^5)) 8.0000 ft
Wtr_5 w * SQRT(((ts_min / ts_5)^5)) 8.0000 ft

HTS = Wtr_1 + Wtr_2 + Wtr_3 + Wtr_4 + Wtr_5


= 8.0 + 8.0 + 8.0 + 8.0 + 8.0
= 40.0 ft

Stiffening Requirements
Compute Unstiffened Shell Maximum Height API 620 Section 5.10.6.1
H1 = ((120 / V)^2) * (6 * (100 * ts_min) * SQRT((((100 * ts_min) / D)^3)))
= ((120 / 125.0)^2) * (6 * (100 * 0.3125) * SQRT((((100 * 0.3125) / 135.0)^3)))
= 19.245 ft

Compute Intermediate Wind Girder Quantity API 620 Section 5.10.6.3 and Section 5.10.6.4
Nwg = CEILING(((HTS / H1) - 1)) = CEILING(((40.0 / 19.245) - 1)) = 2

Nwg > 0 ==> Stiffening is required

Actual_Wind_Girders_Quantity > 0 ==> Stiffeners are being used

Actual_Wind_Girders_Quantity >= Nwg ==> Stiffening is sufficient

Spacing Requirements
Compute Maximum Wind Girder Spacing for Shell Thickness API 620 Section 5.10.6.3 and Section
5.10.6.4
Lx = (HTS / (Nwg + 1)) * SQRT(((ts_min / ts_min)^5))
= (40.0 / (2 + 1)) * SQRT(((0.3125 / 0.3125)^5))
= 13.3333 ft

Page: 27/39
Compute Maximum Wind Girder Spacing for Shell Thickness API 620 Section 5.10.6.3 and Section
5.10.6.4
Ls = (HTS / (Actual_Wind_Girders_Quantity + 1)) * SQRT(((ts_min / ts_min)^5))
= (40.0 / (5 + 1)) * SQRT(((0.3125 / 0.3125)^5))
= 6.6667 ft

Wind Girder #1 Design


Actual Wind Girder Location (Actual_Wind_Girder_Location) = 6.6667 ft

Compute Minimum Section Modulus API 620 Section 5.10.6.6


Z = ((120 / V)^2) * (0.0001 * (D^2) * H1)
= ((120 / 125.0)^2) * (0.0001 * (135.0^2) * 19.245)
= 32.3242 in^3

actual_wind_girder_section_modulus < Z

*** WARNING *** : Wind girder requirements were not satisfied.

Wind Girder #2 Design


Actual Wind Girder Location (Actual_Wind_Girder_Location) = 13.3333 ft

Compute Minimum Section Modulus API 620 Section 5.10.6.6


Z = ((120 / V)^2) * (0.0001 * (D^2) * H1)
= ((120 / 125.0)^2) * (0.0001 * (135.0^2) * 19.245)
= 32.3242 in^3

actual_wind_girder_section_modulus < Z

*** WARNING *** : Wind girder requirements were not satisfied.

Wind Girder #3 Design


Actual Wind Girder Location (Actual_Wind_Girder_Location) = 20.0 ft

Compute Minimum Section Modulus API 620 Section 5.10.6.6


Z = ((120 / V)^2) * (0.0001 * (D^2) * H1)
= ((120 / 125.0)^2) * (0.0001 * (135.0^2) * 19.245)
= 32.3242 in^3

actual_wind_girder_section_modulus < Z

*** WARNING *** : Wind girder requirements were not satisfied.

Wind Girder #4 Design


Actual Wind Girder Location (Actual_Wind_Girder_Location) = 26.6667 ft

Compute Minimum Section Modulus API 620 Section 5.10.6.6


Z = ((120 / V)^2) * (0.0001 * (D^2) * H1)
= ((120 / 125.0)^2) * (0.0001 * (135.0^2) * 19.245)
= 32.3242 in^3

actual_wind_girder_section_modulus < Z

*** WARNING *** : Wind girder requirements were not satisfied.

Wind Girder #5 Design


Actual Wind Girder Location (Actual_Wind_Girder_Location) = 33.3333 ft

Page: 28/39
Compute Minimum Section Modulus API 620 Section 5.10.6.6
Z = ((120 / V)^2) * (0.0001 * (D^2) * H1)
= ((120 / 125.0)^2) * (0.0001 * (135.0^2) * 19.245)
= 32.3242 in^3

actual_wind_girder_section_modulus < Z

*** WARNING *** : Wind girder requirements were not satisfied.

Wind Girders Summary :


Wind Girders
Wind Girder # Wind Girder Actual Elevation (ft) Zreqd (in^3) Zact (in^3)
1 6.6667 32.3242 5.2110
2 13.3333 32.3242 5.2110
3 20.0000 32.3242 5.2110
4 26.6667 32.3242 5.2110
5 33.3333 32.3242 5.2110

Shell weights
Weight of new shell plates
Wnew_shell = Wnew-1 + Wnew-2 + Wnew-3 + Wnew-4 + Wnew-5
= 43254.643 + 43254.643 + 43254.643 + 43254.643 + 43254.643
= 216273.2149 lbf

Weight of corroded shell plates


Wnew_shell = Wcorr-1 + Wcorr-2 + Wcorr-3 + Wcorr-4 + Wcorr-5
= 43254.643 + 43254.643 + 43254.643 + 43254.643 + 43254.643
= 216273.2149 lbf

Shell total weight


Wtot_shell = Wins + Wnew_shell = 0.0 + 216273.2149 = 216273.2149 lbf

Shell center of gravity


CG_shell = (((CG1 * Wnew-1) + (CG2 * Wnew-2) + (CG3 * Wnew-3) + (CG4 * Wnew-4) + (CG5 * Wnew-
5)) + (CG_ins * Wins)) / (Wtot_shell + Wins)
= (((48.0 * 43254.643) + (144.0 * 43254.643) + (240.0 * 43254.643) + (336.0 * 43254.643) + (432.0
* 43254.643)) + (240.0 * 0.0)) / (216273.2149 + 0.0)
= 240.0 in

Shell Courses Summary :


Shell Courses
Course Course Corrosion Joint Sd Weight New
Material
# Height (ft) Allowance (in) Efficiency (lb/in^2) (lbf)
1 8.0000 A131-A 0 1 15200.0000 43254.6430

Page: 29/39
2 8.0000 A131-A 0 1 15200.0000 43254.6430
3 8.0000 A131-A 0 1 15200.0000 43254.6430
4 8.0000 A131-A 0 1 15200.0000 43254.6430
5 8.0000 A131-A 0 1 15200.0000 43254.6430

Shell Courses (continued)


Course Weight CA t-min t-min Internal t-min t-min External t-actual
# (lbf) Erection (in) Pressure (in) Seismic (in) Pressure (in) (in)
1 43254.6430 0.3125 0.9232 0.7160 0 0.3125
2 43254.6430 0.3125 0.7386 0.5753 0 0.3125
3 43254.6430 0.3125 0.5539 0.4336 0 0.3125
4 43254.6430 0.3125 0.3693 0.2910 0 0.3125
5 43254.6430 0.3125 0.1846 0.1478 0 0.3125

Back

BOTTOM DESIGN
CA (Corrosion allowance of first shell course) = 0 in
Liq_max (Maximum liquid level) = 40 ft
Liq_min (Minimum liquid level) = 0 ft
SG (Specific gravity of content) = 1
product_density (Product density) = 0.0361 lbf/in^3
t1 (Nominal thickness of first shell course) = 0.3125 in
t1_d (Design thickness of first shell course) = 0.9232 in
t_ann (Annular plate actual thickness) = 0.375 in
w_ann (Annular plate actual width) = 30 in

(Material) = A131-A
CA (Corrosion allowance of first shell course) = 0 in
E (Joinf efficiency) = 1
Liq_max (Maximum liquid level) = 40 ft
Rc (Shell nominal radius) = 67.5 ft
SG (Specific gravity of content) = 1
c (Corrosion allowance) = 0 in
outside_projection (Outside_Projection) = 2 in
t1 (Nominal thickness of first shell course) = 0.3125 in
t1_d (Design thickness of first shell course) = 0.9232 in
t_actual (Actual thickness) = 0.25 in
t_ann (Annular plate actual thickness) = 0.375 in
w_ann (Annular plate actual width) = 30 in

Minimum nominal thickness (t_min) = 0.25 in

t_corroded = t_actual - c = 0.25 - 0 = 0.25 in

Required corroded thickness API 620 Section 5.9.4.2


t_req_corroded = MAX(t_min , t_corroded) = MAX(0.25 , 0.25) = 0.25 in

Page: 30/39
t_req = t_req_corroded + c = 0.25 + 0 = 0.25 in

Back

SITE GROUND MOTION CALCULATIONS


Anchorage_System (Anchorage System) = self anchored
D (Nominal Tank Diameter) = 135 ft
Event_Type (Event Type) = maximum considered earthquake mce
Fa (Site Acceleration Coefficient) = 1.6
Fv (Site Velocity Coefficient) = 2.4
H (Maximum Design Product Level) = 40 ft
I (Importance Factor) = 1.0
K (Spectral Acceleration Adjustment Coefficient) = 1.5
Material_Type (Material Type) = steel
Q (MCE to Design Level Scale Factor) = 0.6667
Rwc (Convective Force Reduction Factor) = 2
Rwi (Impulsive Force Reduction Factor) = 3.5
S1 (Spectral Response Acceleration at a Period of One Second) = 0.05
Seismic_Site_Class (Seismic Site Class) = seismic site class d
Seismic_Use_Group (Seismic Use Group) = seismic use group i
Ss (Spectral Response Acceleration Short Period) = 0.1
TL (Regional Dependent Transistion Period for Longer Period Ground Motion) = 12 sec
Tank_Type (Tank Type) = inner
d_ratio (Dampening Ratio) = 0.05

Impulsive Damping Ratio Adjustment Factor API 620 Section L.4.1 and Table L.2
Ki = 1.0

Design Spectral Response Acceleration at Short Period API 650 Sections E.4.6.1 and E.2.2
SDS = Q * Fa * Ss = 0.6667 * 1.6 * 0.1 = 0.1067

Design Spectral Response Acceleration at a Period of One Second API 650 Sections E.4.6.1 and
E.2.2
SD1 = Q * Fv * S1 = 0.6667 * 2.4 * 0.05 = 0.08

Sloshing Coefficient API 650 Section E.4.5.2


Ks = 0.578 / SQRT(TANH(((3.68 * Liq_max) / D)))
= 0.578 / SQRT(TANH(((3.68 * 40) / 135)))
= 0.6474

Convective Natural Period API 650 Section E.4.5.2


Tc = Ks * SQRT(D) = 0.6474 * SQRT(135) = 7.5225 sec

Impulsive Design Response Spectrum Acceleration Coefficient API 650 Sections E.4.6.1
Ai = SDS * (I / Rwi) = 0.1067 * (1.0 / 3.5) = 0.0305

API 650 Sections E.4.6.1


Ai = MAX(Ai , 0.007) = MAX(0.0305 , 0.007) = 0.0305

Tc <= TL

Convective Design Response Spectrum Acceleration Coefficient API 650 Sections E.4.6.1
Ac = K * SD1 * (1 / Tc) * (I / Rwc)
= 1.5 * 0.08 * (1 / 7.5225) * (1.0 / 2)

Page: 31/39
= 0.008

Ac = MIN(Ac , Ai) = MIN(0.008 , 0.0305) = 0.008

Vertical Ground Acceleration Coefficient API 650 Section E.6.1.3 and E.2.2
Av = (2 / 3) * 0.7 * SDS = (2 / 3) * 0.7 * 0.1067 = 0.0498

Vertical Ground Acceleration Coefficient Specified by user (Av) = 0.0498

Acceleration Coefficient for Sloshing Wave Height API 650 Sections E.7.2
Af = K * SD1 * I * (4 / (Tc^2)) = 1.5 * 0.08 * 1.0 * (4 / (7.5225^2)) = 0.0085

Back

SEISMIC CALCULATIONS
Ac (Convective Design Response Spectrum Acceleration Coefficient) = 0.008
Af (Acceleration Coefficient for Sloshing Wave Height) = 0.0085
Ai (Impulsive Design Response Spectrum Acceleration Coefficient) = 0.0305
Anchor_Nominal_Root_Area (Anchor Nominal Root Area) = 3.0206 in^2
Anchorage_System (Anchorage System) = self anchored
Av (Vertical Ground Acceleration Coefficient) = 0.0498
D (Nominal Tank Diameter) = 135 ft
Event_Type (Event Type) = maximum considered earthquake mce
Fa (Site Acceleration Coefficient) = 1.6
Fv (Site Velocity Coefficient) = 2.4
Fy (Yield Strength) = 40000 lb/in^2
G (Specific Gravity) = 1
H (Maximum Design Product Level) = 40 ft
H_shell (Shell height) = 40 ft
Hrcg (Top of Shell to Roof and roof appurtenances Center of Gravity) = 12.6849 ft
I (Importance Factor) = 1.0
K (Spectral Acceleration Adjustment Coefficient) = 1.5
Ks (Sloshing Coefficient) = 0.6474
MU (Friction Coefficient) = 0.4
Min_Anchor_Quantity (Minimum Anchor Quantity) = 43
Min_Anchor_Spacing (Minimum Anchor Spacing) = 10.0 ft
P (Design Pressure) = 0.0 lbf/in^2
Q (MCE to Design Level Scale Factor) = 0.6667
S1 (Spectral Response Acceleration at a Period of One Second) = 0.05
SD1 (Design Spectral Response Acceleration at a Period of 1 Second) = 0.08
SDS (Design Spectral Response Acceleration at Short Period) = 0.1067
Seismic_Site_Class (Seismic Site Class) = seismic site class d
Seismic_Use_Group (Seismic Use Group) = seismic use group i
Ss (Spectral Response Acceleration Short Period) = 0.1
TL (Regional Dependent Transistion Period for Longer Period Ground Motion) = 12 sec
Tc (Convective Natural Period) = 7.5225 sec
WT (Total Weight Shell, Roof, Knuckles, Product, Bottom, Attachments, Appurtenances, Participating
Snow Load) = 677986.0 lbf
Wf (Tank Bottom Total Weight) = 146706.2208 lbf
Wfd (Tank Foundation Weight) = 0 lbf
Wg (Soil Weight) = 0 lbf
Wnr (Effective Tank Roof Insulation Weight) = 0.0 lbf
Wns (Effective Tank Shell Insulation Weight) = 0.0 lbf
Wp (Tank Contents Total Weight) = 35743423 lbf
Wr (Tank Fixed Roof Total Weight) = 682635.0055 lbf

Page: 32/39
Wrs (Tank Roof weight acting on tank shell) = 682635.0055 lbf
Ws (Tank Shell Total Weight) = 216273.2149 lbf
Xnr (Center of Action Bottom of Tank to Roof Insulation Center of Gravity Height) = 52.6849 ft
Xns (Center of Action Bottom of Tank to Shell Insulation Center of Gravity Height) = 20.0 ft
Xs (Height from tank shell bottom to shell's center of gravity) = 20.0 ft
ca1 (Bottom Shell Course Thickness) = 0 in
ca_bottom (Bottom Corrosion Allowance) = 0 in
hs (Additional Shell Height Required Above Sloshing Height) = 0 ft
nA (Anchors Quantity) = 0
site_ground_motion_input_mode (Site Ground Motion Input Mode) = asce7 mapped ss and s1
t_bottom (Bottom Plate Thickness) = 0.25 in
tb (Calculated Annular Ring Thickness Holddown) = 0.375 in
ts1 (Bottom Shell Course Thickness) = 0.3125 in

Effective weight of product


Impulsive Effective Weight API 650 Section E.6.1.1
Wi = (TANH((0.866 * (D / Liq_max))) / (0.866 * (D / Liq_max))) * Wp
= (TANH((0.866 * (135 / 40))) / (0.866 * (135 / 40))) * 35743423
= 1.21588285352E7 lbf

Convective Effective Weight API 650 Section E.6.1.1


Wc = 0.23 * (D / Liq_max) * TANH(((3.67 * Liq_max) / D)) * Wp
= 0.23 * (135 / 40) * TANH(((3.67 * 40) / 135)) * 35743423
= 2.20837381861E7 lbf

Total Effective Weight API 650 Section E.6.1.1


Weff = Wi + Wc = 1.21588285352E7 + 2.20837381861E7 = 3.42425667212E7 lbf

Design loads
Design Base Shear for Impulsive Component API 650 Section E.6.1
Vi = Ai * (Ws + Wr + Wf + Wi)
= 0.0305 * (216273.2149 + 682635.0055 + 146706.2208 + 1.21588285352E7)
= 402421.1193 lbf

Design Base Shear for Convective Component API 650 Section E.6.1
Vc = Ac * Wc = 0.008 * 2.20837381861E7 = 176141.584 lbf

Total Design Base Shear API 650 Section E.6.1


V = SQRT(((Vi^2) + (Vc^2)))
= SQRT(((402421.1193^2) + (176141.584^2)))
= 439281.9309 lbf

Center of action for effective lateral forces


Height from tank shell bottom to the center of gravity of roof and roof appurtenances API 650
Section E.6.1.2
Xr = H_shell + Hrcg = 40 + 12.6849 = 52.6849 ft

Height from tank shell bottom to the center of action of impulsive lateral force for computing
ringwall overturning moment API 650 Section E.6.1.2.1
Xi = 0.375 * Liq_max = 0.375 * 40 = 15.0 ft

Height from tank shell bottom to the center of action of convective lateral force for computing

Page: 33/39
ringwall overturning moment API 650 Section E.6.1.2.1
Xc = (1.0 - ((COSH(((3.67 * Liq_max) / D)) - 1) / (((3.67 * Liq_max) / D) * SINH(((3.67 * Liq_max) / D))))) *
Liq_max
= (1.0 - ((COSH(((3.67 * 40) / 135)) - 1) / (((3.67 * 40) / 135) * SINH(((3.67 * 40) / 135))))) * 40
= 21.7626 ft

Height from tank shell bottom to the center of action of impulsive lateral force for computing slab
overturning moment API 650 Section E.6.1.2.2
Xis = 0.375 * (1.0 + ((4 / 3) * (((0.866 * (D / Liq_max)) / TANH((0.866 * (D / Liq_max)))) - 1.0))) * Liq_max
= 0.375 * (1.0 + ((4 / 3) * (((0.866 * (135 / 40)) / TANH((0.866 * (135 / 40)))) - 1.0))) * 40
= 53.7942 ft

Height from tank shell bottom to the center of action of convective lateral force for computing slab
overturning moment API 650 Section E.6.1.2.2
Xcs = (1.0 - ((COSH(((3.67 * Liq_max) / D)) - 1.937) / (((3.67 * Liq_max) / D) * SINH(((3.67 * Liq_max) /
D))))) * Liq_max
= (1.0 - ((COSH(((3.67 * 40) / 135)) - 1.937) / (((3.67 * 40) / 135) * SINH(((3.67 * 40) / 135))))) * 40
= 47.9786 ft

Overturning moment
Ringwall Overturning Moment API 650 Section E.6.1.5
Mrw = SQRT((((Ai * ((Wi * Xi) + (Ws * Xs) + (Wr * Xr)))^2) + ((Ac * (Wc * Xc))^2)))
= SQRT((((0.0305 * ((1.21588285352E7 * 15.0) + (216273.2149 * 20.0) + (682635.0055 *
52.6849)))^2) + ((0.008 * (2.20837381861E7 * 21.7626))^2)))
= 7.7940260296E6 ft.lb

Slab Overturning Moment API 650 Section E.6.1.5


Ms = SQRT((((Ai * ((Wi * Xis) + (Ws * Xs) + (Wr * Xr)))^2) + ((Ac * (Wc * Xcs))^2)))
= SQRT((((0.0305 * ((1.21588285352E7 * 53.7942) + (216273.2149 * 20.0) + (682635.0055 *
52.6849)))^2) + ((0.008 * (2.20837381861E7 * 47.9786))^2)))
= 2.27866733843E7 ft.lb

Resistance to design loads


Effective Specific Gravity API 650 Section E.2.2
Ge = SG * (1 - (0.4 * Av)) = 1 * (1 - (0.4 * 0.0498)) = 0.9801

Specified Tank Roof Load Acting on Tank Shell


wrs = Wrs / (pi * D) = 682635.0055 / (pi * 135) = 1609.5516 lbf/ft

Tank and Roof Weight Acting at base of Shell API 650 Section E.6.2.1.1.1
wt = (Ws / (pi * D)) + wrs
= (216273.2149 / (pi * 135)) + 1609.5516
= 2119.4917 lbf/ft

Calculated Design Uplift Due to Product Pressure


wint = Fp * Pg * 144 * ((pi * ((D^2) / 4)) / (pi * D))
= 0.4 * 0.0 * 144 * ((pi * ((135^2) / 4)) / (pi * 135))
= 0.0 lbf/ft

Bottom Annulus requirements


Self Anchored Force Resisting Uplift Max Limit API 650 Section E.6.2.1.1
wa_max = 1.28 * Liq_max * D * Ge = 1.28 * 40 * 135 * 0.9801 = 6774.313 lbf/ft

Page: 34/39
Self Anchored Force Resisting Uplift API 650 Section E.6.2.1.1
wa = 7.9 * t_less_ca_bottom * SQRT((Fy * Liq_max * Ge))
= 7.9 * 0.25 * SQRT((40000.0 * 40 * 0.9801))
= 2473.1921 lbf/ft

wa <= wa_max

Tank Stability
Anchorage Ratio API 650 Section E.6.2.1.1.1
J = Mrw / ((D^2) * (((wt * (1 - (0.4 * Av))) + wa) - (0.4 * wint)))
= 7.7940260296E6 / ((135^2) * (((2119.4917 * (1 - (0.4 * 0.0498))) + 2473.1921) - (0.4 * 0.0)))
= 0.094

J <= 1.54 ==> The resisting force is adequate for tank stability without anchors

Self Anchored Maximum Longitudinal Shell Compression Stress API 650 Section E.6.2.2.1
SIGMAc = ((wt * (1 + (0.4 * Av))) + ((1.273 * Mrw) / (D^2))) * (1 / (12 * ts1_corr))
= ((2119.4917 * (1 + (0.4 * 0.0498))) + ((1.273 * 7.7940260296E6) / (135^2))) * (1 / (12 * 0.3125))
= 721.6314 lbf/in^2

Allowable Longitudinal Shell Compression Stress API 650 Section E.6.2.2.3


Fc = 1.0E6 * (ts1_corr / D) = 1.0E6 * (0.3125 / 135) = 2314.8148 lbf/in^2

SIGMAc < Fc

(J <= 1.54) AND (SIGMAc < Fc) ==> Tank can be self anchored

Freeboard
Sloshing Wave Height Above Product Design Height API 650 Section E.7.2
DELTAs = 0.42 * D * Af = 0.42 * 135 * 0.0085 = 0.482 ft

(SDS < One_Third_g) AND (Seismic_Use_Group = :seismic-use-group-i)

[Recommended]

Seventy Percent DELTAs


Seventy_Percent_DELTAs = 0.7 * DELTAs = 0.7 * 0.482 = 0.3374 ft

Sliding Resistance
Self Anchored Sliding Resistance Base Shear API 650 Section E.7.6
Vs = MU * (Ws + Wr + Wf + Wp) * (1.0 - (0.4 * Av))
= 0.4 * (216273.2149 + 682635.0055 + 146706.2208 + 35743423) * (1.0 - (0.4 * 0.0498))
= 1.44224799262E7 lbf

V <= Vs

Local Shear Transfer


Local Shear Transfer API 650 Section E.7.7
Vmax = (2 * V) / (pi * D) = (2 * 439281.9309) / (pi * 135) = 2071.5227 lbf/ft

Page: 35/39
Back

DESIGN WIND PRESSURES


API-620 Method
V (3-sec gust wind speed) = 125.0 mile/hr

Roof average wind pressure API 620 Section 5.4.k


W_roof_avg = 30 * ((V / 120)^2) = 30 * ((125.0 / 120)^2) = 32.5521 psf

Roof maximum wind pressure API 620 Section 5.4.k


W_roof_max = 50 * ((V / 120)^2) = 50 * ((125.0 / 120)^2) = 54.2535 psf

Shell average wind pressure API 620 Section 5.4.k


W_shell_avg = 16 * ((V / 120)^2) = 16 * ((125.0 / 120)^2) = 17.3611 psf

Shell maximum wind pressure API 620 Section 5.4.k


W_shell_max = 31 * ((V / 120)^2) = 31 * ((125.0 / 120)^2) = 33.6372 psf

Back

TANK WIND DESIGN


COF (Coefficient of friction) = 0.4
L_wind_roof (Roof wind pressure) = 0.2261 psi
L_wind_shell (Shell wind pressure) = 0.1206 psi
Pg (Design pressure) = 0.0 psi
Rc (Shell radius) = 810.0 in
W_roof (Roof weight) = 292051.5017 lbf
W_shell (Shell weight) = 216231.4879 lbf
Width_ladder (Ladder width) = 0.0 ft
Width_pipe (Vertical pipe max width) = 0 in
h_roof (Roof height) = 253.1967 in
h_shell (Shell height) = 480.0 in
t_ins_roof (Roof insulation thickness) = 0 in
t_ins_shell (Shell insulation thickness) = 0 in
t_ins_vertical_pipe (Vertical pipe insulation thickness) = 0 in

Geometry Calculations
Roof actual outside radius
R_out_roof = Rc + t_ins_roof = 810.0 + 0 = 810.0 in

Horizontal projected area of roof


Ap_Horz_Roof = pi * (R_out_roof^2) = pi * (810.0^2) = 2.06119894E6 in^2

Moment arm of uplift wind force on roof


Xw = R_out_roof = 810.0 = 810.0 in

Shell actual outside radius


R_out_shell = Rc + t_ins_shell + Width_ladder + Width_pipe + t_ins_vertical_pipe
= 810.0 + 0 + 0.0 + 0 + 0
= 810.0 in

Vertical projected area of shell

Page: 36/39
Ap_Vert_Shell = 2 * R_out_shell * h_shell = 2 * 810.0 * 480.0 = 777600.0 in^2

Moment arm of wind force on shell


Xs = h_shell / 2 = 480.0 / 2 = 240.0 in

Moment arm of tank weight


Moment_Arm_of_Tank_Weight = Rc = 810.0 = 810.0 in

Overturning Moment Calculations


Internal pressure overturning moment
M_int = Pg * Ap_Horz_Roof * Xw = 0.0 * 2.06119894E6 * 810.0 = 0.0 lbf.in

Roof wind overturning moment


M_wind_roof = L_wind_roof * Ap_Horz_Roof * Xw
= 0.2261 * 2.06119894E6 * 810.0
= 3.774167980994E8 lbf.in

Shell wind overturning moment


M_wind_shell = L_wind_shell * Ap_Vert_Shell * Xs
= 0.1206 * 777600.0 * 240.0
= 2.25E7 lbf.in

Overturning moment
M_overturning = M_int + M_wind_roof + M_wind_shell
= 0.0 + 3.774167980994E8 + 2.25E7
= 3.999167980994E8 lbf.in

Weight of tank shell and roof


W_tank = W_roof + W_shell = 292051.5017 + 216231.4879 = 508282.9896 lbf

Resisting moment
M_resisting = Moment_Arm_of_Tank_Weight * W_tank
= 810.0 * 508282.9896
= 4.117092215629E8 lbf.in

M_resisting > M_overturning ==> Anchoring is not required

Sliding Calculations
Sliding force
F_sliding = L_wind_shell * Ap_Vert_Shell = 0.1206 * 777600.0 = 93750.0 lbf

Friction force
F_friction = COF * W_tank = 0.4 * 508282.9896 = 203313.1958 lbf

F_friction > F_sliding ==> Anchoring is not required

NORMAL AND EMERGENCY VENTING (API-2000 6th EDITION) Back

NORMAL VENTING

T_boil (Product boiling point) = 299 degf


T_flash (Product flash point) = 99 degf

Page: 37/39
Vpe (Maximum emptying rate) = 100.0 gpm
Vpf (Maximum filling rate) = 100.0 gpm
Vtk (Tank capacity) = 5.7023997844E6 gal

In-breathing
Required in-breathing flow rate due to liquid movement API-2000 A.3.4.1.1
Vip = 5.6 * Vpe * (60 / 42) = 5.6 * 100.0 * (60 / 42) = 800.0 ft^3/hr

As per API-2000 A.3.4.1.2 Table A.4 Column 2, Required in-breathing flow rate due to thermal effects
(VIT) = 73519.9982 ft^3/hr

Total required in-breathing volumetric flow rate


Vi = Vip + VIT = 800.0 + 73519.9982 = 74319.9982 ft^3/hr

Out-breathing
(T_flash < 100) OR (T_boil < 300) ==> Use API-2000 section A.3.4.2.2

Required out-breathing flow rate due to liquid movement API-2000 A.3.4.2.2


Vop = 12 * Vpf = 12 * 100.0 = 1200.0 ft^3/hr

As per API-2000 A.3.4.2.2 Table A.4 Column 4, Required out-breathing flow rate due to thermal effects
(VOT) = 73519.9982 ft^3/hr

Total required out-breathing volumetric flow rate


Vo = Vop + VOT = 1200.0 + 73519.9982 = 74719.9982 ft^3/hr

EMERGENCY VENTING

D (Tank diameter) = 135 ft


H (Tank height) = 40 ft
Pg (Design pressure) = 0.0 psi
inslation_type (Insulation type) = no insulation
vapour_pressure_type (Vapour pressure type) = hexane or similar

As per API-2000 Table 9, Environmental factor for insulation (F_ins) = 1.0


As per API-2000 Table 9, Environmental factor for drainage (F_drain) = 0.5

Environmental factor API-2000 4.3.3.3.4


F = MIN(F_ins , F_drain) = MIN(1.0 , 0.5) = 0.5

Wetted surface area


ATWS = pi * D * MIN(H , 30) = pi * 135 * MIN(40 , 30) = 12723.4502 ft^2

Required emergency venting capacity API-2000 Table 6 and 4.3.3.3.4


q = 742000 * F = 742000 * 0.5 = 371000.0 ft^3/hr

Back

CAPACITIES AND WEIGHTS

Description value unit

Page: 38/39
Nominal Weight of Roof 351375.3567 lbf
Corroded Weight of Roof 351375.3567 lbf
Nominal Weight of Shell 216273.2149 lbf
Corroded Weight of Shell 216273.2149 lbf
Nominal Weight of Bottom 146706.2208 lbf
Corroded Weight of Bottom 146706.2208 lbf
Weight of tank empty 714354.7924 lbf
Weight of tank full of product 36424436.7766 lbf
Weight of tank full of water 36424436.7766 lbf

Page: 39/39

You might also like