HA and HB Type Loading
HA and HB Type Loading
History
The first standard vehicle load for highway bridges in the UK was introduced in 1922. British Standards
introduced a traffic live load requirement in BS 153 Part 3 in 1923, which was later revised in 1925 and
1937. The Type HA uniformly distibuted loading was introduced in 1945 and the concept of a Type HA
and HB load was included in the 1954 edition of BS 153: Part 3A. In 1961 the HB load was specified in
terms of units and varied depending on the class of road, with 45 units required for Motorways and
Trunk Roads and 37.5 units for class i and class ii roads. A requirement for all public roads to be
designed for at least 30 units of HB was introduced in 1973.
HA Loading
BD 37/01 of the Design Manual for Roads and Bridges says that Type HA loading is the normal design
loading for Great Britain and adequately covers the effects of all permitted normal vehicles other than
those used for abnormal indivisible loads. Normal vehicles are governed by the Road Vehicles
(Authorised Weight) Regulations 1998, referred to as the AW Vehicles and cover vehicles up to 44 tonne
gross vehicle weight. Loads from these AW vehicles are represented by a uniformly distributed load and
a knife edge load. The loading has been enhanced to cover:
i) impact load (caused when wheels 'bounce' i.e. when striking potholes or uneven expansion joints).
ii) overloading
iii) Lateral bunching (more than one vehicle occupying the width of a lane).
The magnitude of the uniformly distributed load is dependent on the loaded length as determined from
the influence line for the member under consideration. For simply supported decks this usually relates to
the span of the deck.
HB Loading
BD 37/01 of the Design Manual for Roads and Bridges says that Type HB loading requirements derive
from the nature of exceptional industrial loads (e.g. electrical transformers, generators, pressure
vessels, machine presses, etc.) likely to use the roads in the area.
The vehicle load is represented by a four axled vehicle with four wheels equally spaced on each axle.
The load on each axle is defined by a number of units which is dependant on the class of road.
Motorways and trunk roads require 45 units, Principal roads require 37.5 units and other public roads
require 30 units. One unit of HB is equal to 10kN per axle. There are five HB vehicles to check although
most vehicles can be discounted by inspection.
Design
The design procedure is to analyse the bridge for HA and HB load effects applying the appropriate load
factors. The member is then deisgned for the worst effects of HA or HB loading.
Problem:
How do you work out the HA loading and bending moment for a bridge deck ?
Example:
Carriageway = 6m wide
Deck span = 34m (centre to centre of bearings for a simply supported single span)
Maximum mid span Bending Moment with KEL at mid span = M ult
Mult = (15.0 x 342)/8 + (56.82 x 34)/4
Mult = 2170 + 480 = 2650 kNm
Note: Use of γf3
BS 5400 Pt.3 & Pt.5 - γf3 is used with the design strength so Mult = 2650 kNm.
BS 5400 Pt.4 - γf3 is used with the load effect so Mult = 1.1 x 2650 = 2915 kNm.
Clause 6.3 Type HB Loading
Assume the road over the bridge is not a Principal Road then we need to check for 30 units type HB loading
(see BD 37 Chapter 4).
Cl 6.3.1
Nominal load per axle = 30units x 10kN = 300kN
The maximum bending moment will be achieved by using the shortest HB vehicle i.e. with 6m spacing (see
BD 37 Fig 12).
The maximum moment for a simply supported span occurs under the inner axle when the vehicle is
positioned such that the mid span bisects the distance between the centroid of the load and the nearest
axle.
With a 34m span and the 6m HB vehicle with equal axle loads, the inner axle is placed at 1.5m from the mid
span.
RL = 300(10.7+12.5+18.5+20.3)/34 = 547 kN
RR = 4x300-547 = 653kN
Moment at X = 547x15.5 - 300x1.8 = 7939kNm
Cl 6.4.2
The HB vehicle occupies one lane with HA load in the adjacent lane. Assume for the example that the HB
load is carried by a standard lane width of 3.65m.
Hence the moment per metre width of deck = 7939/3.65 = 2175kNm
Cl 6.3.4.
γfL = 1.30 (Ultimate limit state - combination 1)
Design HB moment for a metre width of deck :
Mult = 1.3 x 2175 = 2828 kN/m (compared to 2650 for HA load)
Hence in this case HB load effects would govern although a grillage or finite element type distribution
would reduce the HB moment considerably.
Reinforced Concrete to BS EN 1992-2 & UK National Annex
1. Introduction
i) Crack Control
Cracks in concrete can be caused by :
Corrosion of reinforcement is controlled by use of suitable concrete grades and providing adequate
cover to the reinforcement.
Cracks due to thermal movements are controlled by providing minimum nominal steel area and
restricting the maximum bar spacing. is used to calculate the minimum steel area and bar spacing to
control early thermal cracking.
The width of shear cracks is controlled by ultimate strength calculations.
Crack widths caused by bending and tension may be calculated using , alternatively may be used to
limit the stress in the bar for a given bar diameter, or a given bar spacing, from .
For calculating the crack width only the quasi-permanent load combination is used. for traffic actions
and ψ2 = 0.5 for thermal actions consequently only thermal actions (variable action) are considered in
combination with the permanent actions. However only secondary effects of the temperature
difference need to be considered; the primary self-equilibrating stresses may be ignored.
Crack widths may be calculated using . The crack width (wk) is a function of the spacing between the
cracks (sr,max) and the strain in the reinforcement (εsm) and concrete (εcm):
wk = sr,max(εsm - εcm) ................................................................................Equation (7.8)
where sr,max = k3c + k1k2k4φ/ρp,eff ............................................................Equation (7.11)
and (εsm - εcm) = {σs - [ktfct,eff(1 + αeρp,eff)/ρp,eff]}/Es ≥ 0.6σs/Es ................Equation (7.9)
Using a rectangular section as an example:
To determine the moment of resistance of a member at failure by limit state analysis the following
assumptions are made:
a. The distribution of strain across any section is linear. This means that plane sections before
bending remain plane after bending, and the strain at any point is proportional to its distance
from the neutral axis.
b. The resistance of concrete in tension is ignored.
c. The relationship between the stress and strain in the reinforcement is as shown in Figure 3.8 of
EN 1992-1-1 with γs = 1.15.
d. The relationship between the stress and strain in the concrete is as shown in Figure 3.4 of EN
1992-1-1 with fcd = αccfck/γc ( αcc = 0.85, γc = 1.5). The distribution of stress in the concrete at
failure may be represented by a uniform stress fav = ηfcd acting over the depth of the
compression zone λX where X is the depth to the neutral axis.
1. calculate the actual force in the reinforcement using the strain compatibility method and hence
the moment of resistance, or
2. increase d, or
3. increase the concrete strength or add compression reinforcement.
If compression reinforcement needs to added as for option (3) in the singly reinforced section above
then the procedure is:
4. Shear
Note: For sections close to supports the UK National Annex to BS EN 1992-2 Clause 6.2.2(101) allows
the value of CRd,c to be increased to (0.18/γc)·(2d/a) provided that the shear force VEd is not multiplied
by β (see EN 1992-1-1 Clause 6.2.2 (6)) and the longitudinal reinforcement is fully anchored at the
support, where 'a' is the distance from the edge of the support (or centre of bearing where flexible
bearings are used) to the position at which the shear resistance is considered.
It is convenient not to put shear links in concrete slabs and if V Rd,c is found to be insufficient then it is
usually more efficient to provide additional longitudinal tension reinforcement.
Beams, however, have to be provided with shear links even if V Rd,c is found to be adequate. BS EN
1992-1-1 Clause 9.2.2(5) says:
the minimum shear reinfrocement ratio ρw,min = Asw / (s.bw.sinα) = (0.08√fck) / fyk
Clause 9.2.2(6) says the spacing (s) of the shear links should not exceed s l,max = 0.75d(1 + cotα)
where:
Asw = area of shear reinforcement in length s (one link with 2 legs = 2 x leg area)
s = spacing of links measured along the axis of the member
bw = breadth of the web of the menber
α = the angle between the link and the longitudinal axis of the member
fyk = characteristic yield strength of the reinforcement
θ = the angle between the concrete compression strut and the longitudinal axis of the member.
Values of θ between 45o and 21.8o (1 ≤ cotθ ≤ 2.5) may be used.
α = the angle between the link and the longitudinal axis of the member. Values of α between 45 o and
90o may be used.
By considering vertical equilibrium on a section parallel to the line of the concrete strut it can be
shown that the design shear force which can be resisted by the yielding shear reinforcement is:
VRd,s = Aswzfywd(cotθ+cotα)sinα/s {Clause 6.2.3(4) equation (6.13)}
By considering vertical equilibrium on a section perpendicular to the line of the concrete strut it can be
shown that the design shear force limited by compression in the concrete is:
VRd,max = αcwbwzν1fcd(cotθ+cotα)/(1+cot2θ) {Clause 6.2.3(4) equation (6.14)}
where:
fywd = design yield strength of the shear reinforcement
αcw = 1.0 for non-prestressed structures
ν1 = 0.6(1-fck/250)(1-0.5cosα) {UK NA to 1992-2 clause 6.2.3(103)}
Note: If stress of shear reinforcement is below 80% of f yk then ν1 = 0.54(1-0.5cosα)
Problem:
Design a simply supported reinforced concrete deck slab using a unit strip method. The deck carries a
100mm depth of surfacing,
together with a traffic load (LM1) udl of 5.5 kN/m2 and tandem axle load of 100kN (300kN/3m lane width).
The deck should also be designed to carry the SV80 model vehicle. The span of the deck is 12.0m centre to
centre of bearings.
γconc. = 25kN/m3
EN 1992-1-1 Table 4.1 gives the Exposure Class XD1 as suitable for deck soffits.
NA to BS EN 1992-1-1 clause 4.4.1.2(5) says values of c min,dur shall be taken from BS 8500-1
BS 8500-1
Table A.5
Nominal cover for C32/40 concrete = cnom = cmin,dur + Δcdev = 45 + Δcdev with
maximum water-cement ratio = 0.55 and minimum cement content of 320 kg/m 3
Fixing tolerence for reinforcement Δcdev = 15mm for insitu concrete ∴ Nominal cover cnom = 45 + 15 = 60mm
Loading per metre width of deck (unit strip)
(Note: The loading has been simplified to demonstrate the method of designing the slab (See BS EN 1991-
1-1 to 1991-1-7, 1991-2 and National Annex for full design loading)
EN 1991-1-1
Annex A
Permanent Actions (Gk):
deck slab = 25 x 0.65 x 1.0
= 16.3 kN/m
NA Table NA.1
cl. 5.2.3(3)
It will be assumed that the depth of surfacing could vary considerably as a result of future resurfacing.
Clause 5.2.3(3) makes an allowance of up to 55% additional weight.
surfacing = 1.55 x 24 x 0.1 x 1.0
= 3.7 kN/m
EN 1991-2
Table 4.2
Variable Actions (Qk):
Traffic Load Model 1
(Q1k = 1 & q1k = 0.61)
= 5.5 kN/m(udl) + 2 x (300kN/3m) axles @ 1.2m centres.
NA Fig NA.1
Traffic Load Model 3 (SV80)
= 6 x (130kN/3m) axles @ 1.2m c/c
NA Cl. 2.16.3
DAF for 130kN axle = 1.16
∴ axle load = 1.16x130/3 = 50.3kN
Combination of Actions
a) Ultimate Limit State : EN 1990 clause 6.4.3.2 requires one combination of actions to be considered for
the "STR" limit state:
Eqn 6.10
Ed = E(ΣγGjGkj + γpP + γQ,1Qk,1 + ΣγQ,iΨ0,iQk,i)
Table NA.A.2.4
Group of Loads
γsup
γinf
Ψ0
Dead Load
1.35
0.95
-
Superimposed Dead Load
1.20
0.95
-
Temperature Difference
1.55
0
0#
Traffic Groups
1.35
0
N/A##
Key:
#
EN 1990 Table A.2.1 Note 3 says the value of Ψ 0 of 0.6 may be reduced to 0 when considering ULS.
##
Traffic loads are the leading action
b) Serviceability Limit State : EN 1990 clause 6.5.3 requires three combinations of actions to be
considered for the serviceability limit state:
i) Characteristic combination
Ed = E(ΣGkj + P + Qk,1 + ΣΨ0,iQk,i)
for limiting stresses
ii) Frequent combination
Ed = E(ΣGkj + P + Ψ1,1Qk,1 + ΣΨ2,iQk,i)
Section Properties
Area = 1000 x 650 = 0.65 x 106 mm2
Second Moment of Area = 1000 x 6503 / 12 = 22.9 x 109 mm4
Note:
1) Sign convention is compressive stresses are positive.
2) The deck is simply supported and allowed to expand and contract freely. Therefore there will be no
secondary stresses due to the curvature and axial strain in the deck.
Moment at X =
143.4 x 5.7 - 50.3 x (2.4 + 1.2) = 636kNm
Design SLS moment characteristic
combination = Qk1 = 636 < 640 kNm ∴ gr1a governs
Design ULS moment
= γQ1Qk1 = 1.35 x 636 = 859 < 864 kNm ∴ gr1a governs
Combinations of Actions
EN 1992-1-1
& EN 1992-2
It is usual to design reinforced concrete for the ultimate limit state and check for serviceability
conditions.
cl. 3.1.6(101)P
Design compressive strength = fcd = αccfck / γc
cl. 3.1.7
αcc = 0.85
cl. 2.4.2.4
Table 2.1N γc = 1.5
γs = 1.15
fcd = 0.85 x 32 / 1.5 = 18.1 N/mm2
Table 3.1
εc2 = 0.002
εcu2 = 0.0035
n = 2.0
Try 32mm dia. reinforcement at 125mm centres:
Nominal cover to reinforcement in deck soffit = 60mm
Fig. 3.3
Using parabolic-rectangular diagram:
Average stress fav = fcd[1-εc2 / {εcu2(n+1)}] = 18.1 x [1 - 0.002 / {0.0035 x (2 + 1)}] = 14.7 N/mm 2
Assuming steel yields then:
M = fsz = fykAsz / γs = Fcz = favbXz
Depth to neutral axis X = fykAs / (favbγs)
X = 500 x 6434 / (14.7 x 1000 x 1.15) = 190.6mm
Characteristic Combination SLS Design Moment = 1000 kNm (360 + 640) + 0.6 x (differential temperature
effects)
EN 1992-1-1
ii) After all creep has taken place the cracked section properties will be based on the long-term and short-
term modulus for the various actions.
Short-term modulus = Ecm
Long-term modulus = Ecm / (1+φ)
Effective modulus Ec,eff = (Mqp + Mst)Ecm / {Mst + (1 + φ)Mqp}
Table 3.1
fcm = fck + 8 = 40 + 8 = 48 N/mm2
Cl. 3.1.4
Relative humidity of the ambient environment = 80% (outside conditions)
Age of concrete at initial loading t0 = 6 days (when soffit formwork is released)
Annex B
(B.6)&(B.8c)
h0 = 650
α1 = [35 / fcm]0.7 = [35 / 48]0.7 = 0.80
α2 = [35 / fcm]0.2 = [35 / 48]0.2 = 0.94
(B.3b)
φRH = [1 + α1 x {(1 - RH / 100) / (0.1 x h01/3)}] x α2 = [1 + 0.8 x {(1 - 80 / 100) / ( 0.1 x 650 1/3)}] x 0.94 = 1.113
(B.4)
β(fcm) = 16.8 / fcm0.5 = 16.8 / 480.5 = 2.425
(B.5)
β(t0) = 1 / (0.1 + t00.2) = 1 / ( 0.1 + 60.2) = 0.653
(B.2)
φ0 = φRH x β(fcm) x β(t0) = 1.113 x 2.425 x 0.653 = 1.762
Moment due to long-term actions = Mqp = 360 kNm
Moment due to short-term actions = Mst = 640 kNm
Hence Effective Modulus Ec,eff = {(360 + 640) x 35.2} / {640 + 360 x ( 1 + 1.762)} = 21.5 kN/mm 2
Modular Ratio m = Es / Ec,eff = 200 / 21.5 = 9.3
Let dc = depth to neutral axis then equating strains for cracked section:
εs = εc(d - dc) / dc
Equating forces:
AsEsεs = 0.5bdcεcEc,eff
Hence dc = [-AsEs + {(AsEs)2 + 2bAsEsEc,effd}0.5] / bEc,eff
dc = [-6434x200000 + {(6434x200000)2) + 2x1000x6434x200000x21500 x574}0.5] / (1000x21500) =
209mm
Cracked second moment of area = As(d-dc)2 + Ec,effbdc3 / 3Es
INA = 6434 x (574 - 209)2 + 21.5 x 1000 x 2093 / (3 x 200) = 1.18 x 109 mm4 (steel units)
Concrete stress σc = M / zc + 0.6 x (differential temperature effects)
σc = {1000 x 106 x 209 / (1.18 x 109 x 9.3)} + (0.6 x 2.49) = 19.1 + 1.5 = 20.6 N/mm 2 (Heating temperature
difference)
cl. 7.2(102)
Limiting concrete stress = k1fck
k1 = 0.6
Limiting concrete stress = 0.6 x 40 = 24.0 N/mm2 > 20.6 ∴ OK
cl. 7.2(5)
Limiting steel stress = k3fyk
k3 = 0.8
Limiting steel stress = 0.8 x 500 = 400 N/mm2
Tensile stress due to cooling temperature difference =
9.3x[{(1.52+0.06)x(130-60-16)/130}-0.06] = 5.5 N/mm 2
Steel stress σs = M / zs + 0.6 x (differential temperature effects)
σs = {1000 x 106 x (574 - 209) / (1.18 x 109)} + (0.6 x 5.5) = 309 + 3 = 312 N/mm 2 < 400 ∴ OK
Crack Control:
Consider worst condition before creep has occurred and
Quasi-Permanent Combination Moment = 360 kNm (no secondary effects from temperature difference as
deck is simply supported single span)
Cl. 7.3.4(1)
Crack width wk = sr,max(εsm - εcm)
Cl. 7.3.4(3)
Spacing Limit = 5(c+φ/2) = 5(60 + 32/2) = 380mm > 125mm ∴:
sr,max = k3c + k1k2k4φ / ρp,eff
k1 = 0.8 (high bond bars)
k2 = 0.5 (for bending)
k3 = 3.4 (recommended value)
k4 = 0.425 (recommended value)
Cl. 7.3.2(3)
hc,eff is the lesser of:
i) 2.5(h-d) = 2.5(650 - 574) = 190
ii) (h-x)/3 = (650 - 175) / 3 = 158
iii) h/2 = 650 / 2 = 325
∴ hc,eff = 158 mm
and Ac,eff = 158 x 1000 = 158000 mm2
Cl. 7.3.4(2)
ρp,eff = As / Ac,eff = 6434 / 158000 = 0.0407
sr,max = k3c + k1k2k4φ / ρp,eff
sr,max = (3.4 x 60) + (0.8 x 0.5 x 0.425 x 32) / 0.0407 = 204 + 134 = 338
Cl. 7.3.4(2)
(εsm - εcm) = [σs - {ktfct,eff(1 + αeρp,eff) /ρp,eff}] / Es ≥ 0.6σs / Es
kt = 0.4 for permanent loading (no short-term loading included in design moment of 360 kNm)
αe = Es / Ecm = 200 / 35.2 = 5.7
σs = 360 x 106 x (574 - 171) / (1.34 x 109) = 108 N/mm2
Table 3.1
fct,eff = fctm = 3.5 N/mm2
(εsm - εcm) = [108 - {0.4 x 3.5 x (1 + 5.7 x 0.0407) / 0.0407}] / 200000 = 0.328 x 10 -3
0.6σs / Es = 0.6 x 108 / 200000 = 0.324 x 10-3 < 0.328 x 10-3 ∴ OK
Crack width wk = sr,max(εsm - εcm) = 338 x 0.328 x 10-3 = 0.11 mm
NA EN 1992-2
Table NA.2
Recommended value of wmax = 0.3 mm > 0.11 mm ∴ OK
Hence B32 bars at 125 centres are adequate for the mid span. The concrete strength class will need
to be C40/50
Shear Design
Cl. 6.2.2(6)
Reduction factor β for tandem axle at support = av / 2d = 0.5d / 2d = 0.25
Minimum reduction is applied at 2d = 2 x 0.574 = 1.148m from support
Only one axle should be considered for reduced load effect (see PD 6687-2:2008 Cl. 7.2.2)
Maximum VEd due to gr1a = Σ(γQ1Qk1) = 1.35 x [100 x (0.25 + 10.8/ 12) + (5.5 x 6.0)] = 188 kN
Cl. 6.2.2(6)
Reduction factor β for axle at support = av / 2d = 0.5d / 2d = 0.25
Minimum reduction is applied at 2d = 2 x 0.574 = 1.148m from support
Only one axle should be considered for reduced load effect (see PD 6687-2:2008 Cl. 7.2.2)
Maximum VEd due to gr5 = Σ(γQ1Qk1) = 1.35x{50.3x[0.25+(10.8+9.6+8.4+7.2+6)/12]+5.5x1.0x0.5/12} = 255 kN
Maximum VEd from variable actions is from traffic group gr5 = 255 kN
Maximum Combination VEd = Σ(γGjGkj + γQ1Qk1) = 159 + 255 = 414 kN
Cl. 6.2.2(101)
Shear Capacity of Slab: Try B32 dia. reinforcement @ 125c/c
VRd,c = [CRd,ck(100ρ1fck)1/3]bwd
CRd,c = 0.18 / γc = 0.18 / 1.5 = 0.12
k = 1 + (200 / d)0.5 ≤2.0
k = 1 + (200 / 574)0.5 = 1.59 < 2.0
ρ1 = Asl / bwd ≤0.02
ρ1 = 6434 / (1000 x 574) = 0.011 < 0.02
Cl. 3.1.2(102)P
fck = 40 ( < Cmax = C50/60)
VRd,c = [0.12 x 1.59 x (100 x 0.011 x 40)1/3] x 1000 x 574 x 10-3 = 387 kN ( < 414 kN Fail : see below)
Minimum VRd,c = (vmin)bwd = 0.035k3/2fck1/2bwd = 0.035 x 1.593/2 x 401/2 x 1000 x 574 x 10-3 = 255 kN
cl 6.2.2(6)
Check that the maximum allowable shear force is not exceeded:
Maximum allowable shear force = 0.5bwdνfcd
ν = 0.6[1 - fck / 250] = 0.6 x [1 - 40 / 250] = 0.504
fcd = αccfck/γc
αcc = 1.0 [see NA to Cl. 3.1.6(101)P]
fcd = 1.0 x 40 / 1.5 = 26.7 N/mm2
Maximu VEd = 0.5 x 1000 x 574 x 0.504 x 26.7 x 10 -3 = 3857 kN >> 414 kN
VRd,c = 387 kN < VEd = 414 kN ∴ Fail. It would be necessary to increase the longitudinal reinforcement to
B40 at 125 c/c however the UK National Annex allows an alternative approach.
NA to 1992-2
Cl. 6.2.2(101)
Alternative Solution:
If the reduction factor β is not used to reduce the applied shear force actions then the allowable shear
force VRd,c may be enhanced if the section being considered is within 2d of the support.
Traffic Group gr5
Ignore effects from LM1
Hence B32 bars at 125 centres are adequate for shear at the ends of the deck.
Note: Intermediate sections between mid span and the ends of the deck will have a smaller moment than
at mid span and a small shear than at the ends of the deck. These sections need to be checked to
determine where the reinforcement may be reduced to B25 at 125c/c.
cl. 7.3.2(2)
Minimum area of reinforcement As,min = kckfct,effAct / σct
kc = 0.4
k = 1.0 - {[(h - 300) / (800 - 300)] x (1.0 - 0.65)} = 0.755
Table 3.1
fct,eff = fctm = 3.5 N/mm2
Act = 1000 x 650 / 2 = 325000 mm2
σs = fyk = 500 N/mm2
As,min = 0.4 x 0.755 x 3.5 x 325000 / 500 = 687 mm 2
cl. 9.2.1.1(1)
Minimum area of longitudinal reinforcement As,min = 0.26btdfctm / fyk > 0.0013btd
As,min = 0.26 x 1000 x 574 x 3.5 / 500 = 1045 mm 2
0.0013btd = 0.0013 x 1000 x 574 = 746 > 1045 ∴ OK
Hence minimum longitudinal steel (bottom of slab) = B16 @ 125 c/c (A s = 1608 mm2 > 1045)
Minimum distribution steel = B12 @ 125 c/c longitudinally (A s = 905 mm2 > 687) & B12 @ 150 c/c
transversely (As = 754 mm2 > 687)