100% found this document useful (2 votes)
294 views6 pages

Multiply 3-Digit and 4-Digit Numbers With Regrouping: Unlock The Problem

Uploaded by

Torres Dalex
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (2 votes)
294 views6 pages

Multiply 3-Digit and 4-Digit Numbers With Regrouping: Unlock The Problem

Uploaded by

Torres Dalex
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 6

Lesson 2.

11
Name
Multiply 3-Digit and 4-Digit Numbers Number and Operations in Base
Ten—4.NBT.B.5
with Regrouping MATHEMATICAL PRACTICES
Essential Question How can you use regrouping to multiply? MP4, MP8

Unlock
Unlock the
the Problem
Problem
Alley Spring, in Missouri, produces an
average of 567 million gallons of water
per week. How many million gallons of
water do the springs produce in 3 weeks?
Multiply. 3 × 567

Estimate. 3 × __ = __

THINK RECORD

STEP 1

Multiply the ones.


2
3 × 7 ones = _ ones 56 7 Regroup the 21 ones
×
_ 3 as 2 tens and 1 one.
Regroup the 21 ones.
1

STEP 2
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company • Image Credits: (tr) ©Ron and Patty Thomas/Getty Images

Multiply the tens.


22
567 Regroup 20 tens
3 × 6 tens = _ tens × 3 as 2 hundreds 0 tens.
_
Add the regrouped tens. 01
18 tens + 2 tens = 20 tens
Regroup the 20 tens.

STEP 3

Multiply the hundreds. 22


567 17 hundreds is the same as
3 × 5 hundreds = _ hundreds × 3 1 thousand 7 hundreds.
__
Add the regrouped hundreds. 1,701
15 hundreds + 2 hundreds = 17 hundreds

So, Alley Spring produces _ million gallons


of water in 3 weeks.

Chapter 2 125
Example
Use an estimate or an exact answer.

The table shows the prices of three


vacation packages. Jake, his parents,
and his sister want to choose a package.

A About how much would Package C cost


Jake’s family?
STEP 1 STEP 2 STEP 3

Estimate the cost for Estimate the cost for Add to estimate the
2 adults. 2 children. total cost.

2 × $699 2 × $484
↓ ↓
+
______
2 × $700 = __ 2 × $500 = __

Math MATHEMATICAL PRACTICES 1


So, Package C would cost Jake’s family about $2,400. Talk
Analyze How did you use the
information to know that you
B Jake’s family wants to compare the total costs of needed an estimate?
Packages A and C. Which plan costs more? How much
more does it cost?
Package A Package C

Adults Children Total Cost Adults Children Total Cost

$1,299 $619 $699 $484


×
__ 2 ×
__ 2 +
__
×
__ 2 ×
__ 2 +
__

Subtract to compare the


total costs of the packages.
$3,836
− $2,366
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company

__
Math MATHEMATICAL PRACTICES 1
Talk
Make Sense of Problems How
So, Package _ would cost _ more did you use the information to
know that you needed an exact
than Package _. answer?

126
Name

MATH
M
Share
Share and
and Show
hhow
Sh BOARD
B

1. Tell what is happening in Step 1 STEP 1 STEP 2 STEP 3 STEP 4

of the problem. 2 42 1 42 1 42
1,2 74 1, 2 74 1,2 74 1,2 74
×
__ 6 ×
__ 6 ×
__ 6 ×
__ 6
4 44 644 7,644

Estimate. Then find the product.

2. Estimate: __ 3. Estimate: __ 4. Estimate: __

603 1,935 $8,326


×
__ 4 ×
___ 7 ×
___ 5

Math MATHEMATICAL PRACTICES 6


Talk
Explain how you can use
estimation to find how many
On
On Your
Your Own
Own digits the product 4 × 1,861 will
have.
Estimate. Then find the product.

5. Estimate: __ 6. Estimate: __ 7. Estimate: __

$3,316 $2,900 $4,123


×
___ 8 ×
___ 7 ×
___ 6

8. DEEPER Mr. Jackson has $5,400 to buy supplies for the


school computer lab. He buys 8 boxes of printer ink that cost
$149 each and 3 printers that cost $1,017 each. How much
money will Mr. Jackson have left after he buys the printer
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company

ink and printers?

Practice: Copy and Solve Compare. Write <, >, or = .


9. 5 × 352 ● 4 × 440 10. 6 × 8,167 ● 9,834 × 5 11. 3,956 × 4 ● 5 × 7,692
12. 740 × 7 ● 8 × 658 13. 4 × 3,645 ● 5 × 2,834 14. 6,573 × 2 ● 4,365 × 3

Chapter 2 • Lesson 11 127


MATHEMATICAL PRACTICES COMMUNICA5&t1&34E7&3&tCONSTRUCT ARGUMENTS

OqnakdlRnkuhmf¤@ookhb`shnmr
OqnakdlRnkuhmf¤@ookhb`shnmr

15. DEEPER Airplane tickets to Fairbanks, WRITE Math t Show Your Work
Alaska, will cost $958 each. Airplane tickets to
Vancouver, Canada, will cost $734. How much
can the four members of the Harrison family
save on airfare by vacationing in Vancouver?

16. SMARTERPhiladelphia, Pennsylvania,


is 2,147 miles from Salt Lake City, Utah, and
2,868 miles from Portland, Oregon. What is the
difference in the round-trip distances between
Philadelphia and each of the other two cities?
Explain whether you need an estimate or an
exact answer.

MATHEMATICAL
17. PRACTICE 3
Verify the Reasoning of Others
Joe says that the product of a 4-digit number
and a 1-digit number is always a 4-digit number.
Does Joe’s statement make sense? Explain.

18. SMARTER
What number is
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company

150 more than the product of 5 and


4,892? Explain how you found the
answer.

128
Practice and Homework
Name
Lesson 2.11
Multiply 3-Digit and 4-Digit Numbers
with Regrouping COMMON CORE STANDARD—4.NBT.5
Use place value understanding and properties
of operations to perform multi-digit arithmetic.

Estimate. Then find the product.


4,000
1. Estimate: _ 2. Estimate: _ 3. Estimate: _ 4. Estimate: _
1 2 2
1,467 5,339 $879 3,182
×
__ 4 ×
__ 6 ×
__ 8 ×
__ 5
5,868

5. Estimate: _ 6. Estimate: _ 7. Estimate: _ 8. Estimate: _

4,616 $2,854 7,500 948


×
__ 3 ×
__ 9 ×
__ 2 ×
__ 7

Problem
Problem Solving
Solving

9. Lafayette County has a population of 7,022 10. A seafood company sold 9,125 pounds of fish
people. Columbia County’s population last month. If 6 seafood companies sold the
is 8 times as great as Lafayette County’s same amount of fish, how much fish did the
population. What is the population of 6 companies sell last month in all?
Columbia County?
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company

_______ _______

11. WRITE Math Explain how finding 4 × 384 can help you
find 4 × 5,384. Then find both products.

Chapter 2 129
Lesson Check (4.NBT.B.5)
1. By recycling 1 ton of paper, 2. Esteban counted the number of steps it
6,953 gallons of water are saved. took him to walk to school. He counted
How many gallons of water are saved 1,138 steps. How many steps does he take
by recycling 4 tons of paper? walking to and from school each day?

Spiral Review (4.NBT.A.2, 4.NBT.A.3, 4.NBT.B.4, 4.NBT.B.5)


3. A website has 13,406 people registered. 4. In one year, the McAlister family drove
What is the word form of this number? their car 15,680 miles. To the nearest
thousand, how many miles did they drive
their car that year?

5. Connor scored 14,370 points in a game. 6. Lea buys 6 model cars that each cost $15.
Amy scored 1,089 fewer points than She also buys 4 bottles of paint that each
Connor. How many points did Amy score? cost $11. How much does Lea spend on
© Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company

model cars and paint?

FOR MORE PRACTICE


GO TO THE
130 Personal Math Trainer

You might also like