0% found this document useful (0 votes)
517 views1 page

Week 4 HW PDF

This document provides a summary of 6th grade math homework for the week of February 17-21. The homework includes lessons on: [1] Finding unit prices from information provided in a bakery sign; [2] Computing the number of pennies in a bag that weighs 5.1 kilograms based on each penny weighing 2.5 grams; [3] Calculating how much a pumpkin weighing 35.3 ounces would cost if pumpkins are $1.80 per pound and there are 16 ounces in a pound. The homework also reviews math concepts covered in previous units, including: [1] Computing thicknesses and areas from given measurements; [2] Estimating quotients like 4,367÷0

Uploaded by

api-261280308
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
517 views1 page

Week 4 HW PDF

This document provides a summary of 6th grade math homework for the week of February 17-21. The homework includes lessons on: [1] Finding unit prices from information provided in a bakery sign; [2] Computing the number of pennies in a bag that weighs 5.1 kilograms based on each penny weighing 2.5 grams; [3] Calculating how much a pumpkin weighing 35.3 ounces would cost if pumpkins are $1.80 per pound and there are 16 ounces in a pound. The homework also reviews math concepts covered in previous units, including: [1] Computing thicknesses and areas from given measurements; [2] Estimating quotients like 4,367÷0

Uploaded by

api-261280308
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 1

 

6th Grade math Homework     


Week 4: 2/17-2/21

 
Mon.  TEACHER WORKDAY-  TEACHER WORKDAY- 
  NO SCHOOL  NO SCHOOL 
Voc. 
#5 

Tues.  A sign in a bakery gives these options:  (Lesson 13) 


  1. 10 cake pops for $28  4. A bag of pennies weighs 5.1 kilogram. Each 
Voc.  2. 26 cake pops for $59  penny weighs 2.5 grams. About how many 
#6  3. 50 cake pops for $157  pennies are in the bag? 
   
Find each unit price to the nearest cent,  (Lesson 14) 
and show your reasoning.  5-6. Find these quotients. Show your 
reasoning. 

24.2÷1.1 13.25÷0.4 

Wed.  1. At a store, Susan selected a pumpkin  (Unit Review) 


  that weighed 35.3 ounces.  A stack of 500 pieces of paper is 1.875 inches 
  ● Pumpkins cost $1.80 per pound.  tall.  
Voc.  ● There are 16 ounces in 1 pound.   
#7  How much did Susan’s pumpkin cost?  2. Diego guesses that each piece of paper is 
  0.015 inches thick. Explain how you know that 
Diego’s answer is not correct. 
 
3. Compute the thickness of each piece of 
paper. Show your reasoning. 
 

Thurs.  A rectangular parking lot has an area of  (Unit Review) 


  ⅔ of a square kilometer. The width is ½  Which is closest to the quotient 4,367÷0.004? 
Voc.  of a kilometer. What is the length, in  A. 1,000 
#8  kilometers, of the parking lot?  B. 10,000 
C. 100,000 
D. 1,000,000 

Vocabulary Terms
thousandths Ten product factors multiples
thousandths

Long division dividend divisor quotient percent

You might also like