100% found this document useful (1 vote)
208 views124 pages

Annex 4 Calcualtion Design

This document provides design calculations for additional 30-foot span gates at the Trimmu Barrage project in Pakistan. It includes calculations of loads on main girders from hydrostatic forces and sediment pressure under normal and exceptional loading conditions. Design calculations are presented for the main girders, secondary beams, fixed wheels, embedded parts, and operating forces. Standards and material properties referenced include JIS Technical Standards for Gates and Penstocks and yield stresses for steel grades Q345B and Q235B.

Uploaded by

faisal
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (1 vote)
208 views124 pages

Annex 4 Calcualtion Design

This document provides design calculations for additional 30-foot span gates at the Trimmu Barrage project in Pakistan. It includes calculations of loads on main girders from hydrostatic forces and sediment pressure under normal and exceptional loading conditions. Design calculations are presented for the main girders, secondary beams, fixed wheels, embedded parts, and operating forces. Standards and material properties referenced include JIS Technical Standards for Gates and Penstocks and yield stresses for steel grades Q345B and Q235B.

Uploaded by

faisal
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 124

DESIGN CALCULATION SHEET OF ADDITIONAL BAYS 30 FT SPAN STONEY GATE 

ISLAMIC REPUBLIC OF PAKISTAN

GOVERNMENT OF PUNJAB IRRIGATION


DEPARTMENT PROJECT

REHABILITATION & UPGRADING
OF TRIMMU BARRAGED

DESIGN CALCULATION SHEET


OF
ADDITIONAL BAYS 30 FT SPAN STONEY GATE
(TENDER)

GOVERNMENT OF THE PUNJAB IRRIGATION DEPARTMENT


CLIENT
PROJECT MANAGEMENT OFFICE FOR PUNJAB BARRAGES
TRIMMU PUNJNAD BARRAGE CONSULTANTS
CONSULTANTS
(NESPAK-SMEC-EGCJV)

CONTRACTOR SINOHYDRO CORPORATION LIMITED


PREPARED BY: CHECKED BY: APPROVED BY:

2018、10
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

CONTENTS
1 Calculation Explanation 1
2 Related Standards and Basic Parameters 2
2.1 Related Standards 2
2.2 Basic Parameters 2
3 Load on Main Girder (Load Case A1) 3
3.1 Calculation for Total Hydrostatic Force 3
3.2 Calculation for Unit Width Hydrostatic Force Acting on Main Girder 4
3.4 Calculation of Sediment Pressure 4
3.5 Calculation for the Unit Width Dynamic Pressure Acting on Main Girder During 5
4 Design Calculation of First Main Girder 7
4.1 Normal Loading 7
4.2 Exceptional Loading 18
5 Design Calculation of Second Main Girder 28
5.1 Normal Loading 28
5.2 Exceptional Loading 39
6 Design Calculation of Thirdly Main Girder and Fourth Main Girder 49
6.1 Normal Loading 49
6.2 Exceptional Loading 60
7 Calculation for Combined Stress of Skinplate 70
7.1 Calculation for Bending Stress Caused by Water Pressure in the Skinplate 70
7.2 Calculation for Combined Stress of Skinplate for the Area NO. 2 72
7.3 Calculation of Deflection of Skinplate 74
8 Design for Vertical Girders 76
8.1 Calculation for Loads Acting on Vertical Girders 76
8.2 Calculation for Bottom Vertical Girders 1 76
8.3 Calculation for Middle Vertical Girders 2 79
8.4 Calculation for Middle Vertical Girders 3 82
8.5 Calculation for Middle Vertical Girders 4 85
8.6 Calculation for Middle Vertical Girders 5 88
8.7 Calculation for Middle Vertical Girders 6 91
9 Design for Secondary Horizontal Beam 95
9.1 Calculation for Loads Acting on Secondary Horizontal Beam 95
9.2 Calculation for Secondary Horizontal Beam NO. 2 96
10 Design Calculation of Fixed Wheel 100
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

10.1 Calculation of Loads Acting on Fixed Wheels 100


10.2 Hertz Stress Proof for Fixed Wheel 102
10.3 Calculation for the Pin of Fixed Wheel 104
10.4 Design Calculation of self-lubricating bearings 106
11 Design for the Structure of Embedded Parts 107
11.1 Design for the Structure of Fixed Wheel Tracks 107
11.2 Design for the Structure of Sill Beam 110
12 Calculation for Weight and Center of Gravity 114
13 Calculation of Operating Force 117
13.1 Calculation for Safety of Closure 117
13.2 Calculation for Required uplift Force 121
13.3 Calculation of Required Downward Load at Raising 121
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

1 Calculation Explanation
The opening of the 30ft gate for additional bays is 9.144m in width and 6.553m in
height.The lifting and lowering of gates are under the unbalanced head conditions.

Material for 30ft gate for additional bays is Q345B (equivalent to ASTM A572)
The yield stress of Q 345B
Thickness of plate mm ≤16 >16~40 >40~63 Notes
Yield Stress fy N/mm2 345 335 325 girders and skinplate

Material for 30'new gate for additional bays of 30ft span is Q235B (equivalent
to ASTM A283)
The yield stress of Q 235B
Thickness of plate mm ≤16 >16~40 >40~60 Notes
Yield Stress fy N/mm2 235 225 215 secondary horizontal

The adopted allowable stresses for structural members are listed in table 1-1 .
Table 1-1 The adopted allowable stresses Unit : MPa
Load Cases
Type of Stress
Normal Exceptional Extreme
For structural members
Bending 0.6Fy 0.8Fy 0.95Fy
Shear 0.4Fy 0.5Fy 0.60Fy
Tension 0.45Fy 0.5Fy 0.6Fy
Bearing pressure
0.8Fy 0.85Fy 0.9Fy
(mechined surfaces)
Combined stresses 0.75Fy 0.95Fy No
Note: According to TECHNICAL SPECIFICATIONS of Rehabilitation and Upgrading of
Trimmu Barrage.

1
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

2 Related Standards and Basic Parameters


2.1 Related Standards
JIS Technical standards for gates and penstocks (TSGP)
2.2 Basic Parameters
Basic Parameters for main weir gates are as the following:
Description Fixed Wheel Gate
Number of opening No. 2
Number of gates set 2
Clear width of opening m 9.144 ft 30
Clear height of opening m 6.553 ft 21.5
Sealing width of gate m 9.234 ft 30.295
Sealing height of gate m 6.553 ft 21.5
Elevation of sill 144.018 ft 472.5
Normal water level m 149.901 ft 491.8
Max. retaining water level m 150.571 ft 494
Lifting Under full flow conditions
Closing Under full flow conditions
Operation Electrically/Manually

2
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

3 Calculation of Load on Main Girder


Calculation graph of water pressure acting on main girder and structure
graph of main girder and secondary horizontal beams is shown in figure

3.1 Calculation of Total Force


Total Hydrostatic force
Pw=γ(2Hs-hh)hh·Lh/2
= 9.81x(2x6.553-6.553)x6.553x9.234/2
= 1945 kN
Where Pw---- total hydrostatic force
γ--- density of water,
Hs---- design head for gate, Hs= 6.553 m

3
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

hh---- sealing height of gate, hh= 6.553 m


Lh---- sealing width of gate, Lh= 9.234 m
γ ---- density of water, γ= 9.81 kN/m3

Center of hydrostatic force


Z1= hs(3Hs-2hs)/3(2Hs-hs)
= 6.553x(3x6.553-2x6.553)/3/(2x6.553-6.553)
= 2.184 m

3.2 Calculation of Unit Width Hydrostatic Force Acting on Main Girder


Calculation of unit width hydrostatic force acting on main girder are as follows
q=b·(pt+pb)/2
b=(bt+bb)/2 (for the middle main girder)
b=bt/2+bb (for the bottom main girder)
b=bt+bb/2 (for the top main girder)
where q---loads acting on main girder, in kN/m
bt,bb---distance between calculated main girder and neighbouring above or
below main girder ,in m
pt,pb--- water pressure at center point of bt,bb
H --- water head at beam centerline, in m

table 3-1 Calculation of unit width hydrostatic force acting on main girder
beam NO. bt or bb b H pt or pb qd
from down to up mm mm m kN/m2 kN/m
1 1050 1725 6.553 64.28 96.29
2 1350 1775 4.828 47.36 68.61
1100 0 3.053 29.95
3 950 1475 3.053 29.95 33.5
4 1050 1578 1.578 15.48 12.21
1053 0 0
total 6553 210.61

3.3 Calculation for Hydrodynamic Force Acting on main girders


10% the Hydrostatic pressure as a Hydrodynamic pressure.
So, Calculation of Hydrodynamic force acting on main girders are as table

4
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Table 3-2 Calculation of Hydrodynamic force acting on main girder


beam NO. Ps Ps10%
from down to up kN kN
1 96.29 9.63
2 68.61 6.86
3 33.5 3.35
4 12.21 1.22
3.4 Calculation of Sediment Pressure
According to article 14 of TSGP,sediment pressure acting on the gates
pm= Ce·γ1·Hm
= 0.4x11.6x2.184
= 10.13 kN/m2
Where Ce--- sediment pressure factor, Ce= 0.4
γ1--- unit weight of sedimentary silt in water,
γn--- apparent unit weight of sedimentary silt inwater, γn= 17 kN/m3
γ--- density of water, γ= 9.81 kN/m3
ν--- void ratio of sedimentary silt, ν= 0.45
Hm---- depth of sediment, Hm= 2.184 m
γ1= γn-(1-ν)γ
= 17-(1-0.45)x9.81
= 11.6 kN/m3
Sediment pressure acting on the gate
Pm=pm·Hm·Lh/2
= 10.134x2.184x9.234/2
= 102 kN
Table 3-3 Calculation of unit width sediment force acting on main girder
beam NO. bt or bb b H pt or pb q
2
from down to up mm mm m kN/m kN/m
1 1050 1725 2.184 10.134 10.58
2 1350 1775 0.459 2.13 0.49
1100 0 0
3 950 1475 0 0 0
4 1050 1578 0 0 0
1053 0 0
total 6553 11.07

5
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

3.5 Calculation for the Unit Width Dynamic Pressure Acting on Main Girder During
Earthquake
The dynamic pressure acting on the gates during earthquake can be determined from
the WESTERGAARD formula:

p dw  78   k w  H w  y
Where pdw---- hydrodynamic pressure during earthquake,in kN/m2
γ---- specific gravity of water, γ= 9.81 kN/m3
kw---- seismic intersity of design, kw= 0.20
Z ---- elevation of foundation ground Z= 143.17
Hw---- water depth from reservoir water level to foundation ground,in m
Hw= 150.571-143.17
= 7.401 m
y---- water depth from reservoir water level to a given point,in m
Calculation of unit width dynamic pressure acting on main girder are as follows
q=b·(pt+pb)/2
b=(bt+bb)/2 (for the middle main girder)
b=bt/2+bb (for the bottom main girder)
b=bt+bb/2 (for the top main girder)
where q---loads acting on main girder, in kN/m
bt,bb---distance between calculated main girder and neighbouring above or
below main girder, in m
pt,pb--- water pressure at center point of bt,bb
y --- water depth from reservoir water level to a given point, in m
Table 3-4 Calculation of unit width dynamic pressure acting on main girder
beam NO. bt or bb b y pt or pb q
from down to up mm mm m kN/m2 kN/m
1 1050 1725 6.553 11.96 19.16
2 1350 1775 4.828 10.26 16.35
1100 3.053 8.16
3 950 1475 3.053 8.16 10.35
4 1050 1578 1.578 5.87 4.63
1053 0 0
total 6553 50.49

6
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

4 Design Calculation of First Main Girder


4.1 Normal Loading
Calculation graph of internal-force for main girder is shown in figure 4-1

figure 4-1
Note: q= 116.5 kN/m Lh= 9.234 m L0= 9.704 m

4.1.1 Calculation of Full Jointly Bearing Width of Skinplate


According to article 19 of TSGP,it is known that full jointly bearing width
of skinplate
bs= 24·t
= 24x9
= 216 mm
Where ts--- The thickness of skinplate, ts= 9 mm

4.1.2 Design Calculation for Middle Span Cross Section of Main Girder
4.1.2.1 Calculation of Internal-Force of Middle Span Cross Section of Main Girder
For the middle span position,i.e. at X= 4.852 m
Here Vy= 0
Mymax=My= q·Lh(L0-Lh/2)/4
= 116.5x9.234x(9.704-9.234/2)/4
= 1368 kN·m
Where Vy--- Shear forces, in kN
Mymax--- maximum bending moment, in kN·m
q --- unit width load acting on main girder
L0--- bearing span, in m L0= 9.704
Lh--- sealing span, in m Lh= 9.234

4.1.2.2 Calculation of Characteristic Parameters of Middle Span Cross Section


Calculation of characteristic parameters of middle span cross section are

7
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

as the following height of cross section 1096


Distance
of each
Cross Cross
center 2
sectionald sectional A x Z' Z=Z1-Z' A x Z
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
outside of
mm x mm mm2 skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 542.4 571920445.4
front flange 310 15 4650 16.5 76725 530.4 1308157344
web 1048 9 9432 548 5168736 -1.1 11412.72
back flange 1 280 15 4200 1079.5 4533900 -532.6 1191383592
back flange 2 260 9 2340 1091.5 2554110 -544.6 694018634.4
total 22566 12342219 3765491429
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 12342219/22566
= 546.9 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 4-2
Note: b1= 216 mm
t1= 9 mm
b2= 310 mm
t2= 15 mm
hw= 1048 mm
tw= 9 mm
b3= 280 mm
t3= 15 mm
b4= 260 mm
t4= 9 mm
Distance of outside of back flange from y-axis figure 4-2
Z2= h-Z1 =1096-546.9
= 549.1 mm
Where h --- height of main girder cross section h= 1096 mm
Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iy= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x1048^3/12+3765491428.56

8
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 4628758372 mm4
Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm
hw --- height of web of main girder cross section, in mm
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 280x15x(549.1-15/2)+9x(549.1-15)^2/2
= 3558403 mm3
4.1.2.3 Stress Proof of Middle Span Cross Section
Bending stress at outside of skinplate
σ1= Mymax·Z1/Iy
= 1368.1x1000000x546.9/4628758372
= 161.6 MPa < 0.6Fy= 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at outside of back flange
σ2= Mymax·Z2/Iy
= 1368.1x1000000x549.1/4628758372
= 162.3 MPa < 0.6Fy= 201 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 335 MPa
It meets the requirement of specification of contract
4.1.2.4 Web Stability of Midspan Cross Section

a= 1590 mm
b= 1048 mm
Bending moment at x=L0/2-a/2= 4.052 m

9
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

My= qd·Lh·x/2-qd/2(x-(L0-Lh)/2)2
= 116.5x9.234x4.052/2-116.5/2x(4.052-(9.704-9.234)/2)^2
= 1331 kN·m
Shear at x= 4.052 m
Q= qd·a/2
= 116.5x1590/2000
= 92.618 kN
Average shear stress
τ= Q/tw/hw
= 92.618x1000/9/1048
= 9.8 MPa
Bending stress of web
σ1= My·(Z1-t1-t2)/Iz
= -1330.819x1000000x(546.9-9-15)/4628758372
= -150 MPa (compression)
σ2= Mymax·(Z2-t3-t4)/Iz
= 1330.819x1000000x(549.1-15-9)/4628758372
= 151 MPa
Coefficient
ψ= σ2/σ1
= 151/(-150.3)
= -1.005
α= a/b
= 1590/1048
= 1.517
Buckling coefficient
For ψ= 0 (ψ>0,ψ=ψ;ψ<0,ψ=0.)
k'= 8.4/(ψ+1.1)= 7.636
For ψ= -1.0
k"= 23.9
k1= (1+ψ)k'-ψk"+10ψ(1+ψ)
= (1+(-1.005))x7.636-(-1.005)x23.9+10x(-1.005)x(1+(-1.005))
= 24.032
k2= 5.34+4.00/α/α
= 5.34+4.00/1.517/1.517

10
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 7.078
Euler reference stress
σE= 1.862x105(tw/b)2
= 13.73 MPa
The ideal buckling stresses
σli= k1·σE
= -24.032x13.73
= -330 MPa (compression)
τli= k2·σE
= 7.078x13.73
= 97.2 MPa
Critical comparison stress
 12  3 2
 lic    2 2
1
4
  1   3 
4
  1     
li  li   li 
= 324.3 MPa < fy= 345 MPa
σrc= 298.5 MPa
The plate buckling safety
 rc
f 
 12  3 2

= 1.97 > 1.35 OK

4.1.3 Design Calculation of Cross Section at x0.1 m from bearing position


4.1.3.1 Calculation of Internal-Force of Cross Section at x 0.1 m from bearing position
X= 0.1 m
Here Vy= qd·Lh/2
= 116.5x9.234/2
= 537.88 kN
My= qd·Lh·X/2
= 116.5x9.234x0.1/2
= 53.79 kN·m
Where Vy--- Shear forces, in kN
My--- bending moment, in kN·m
qd--- unit width design load acting on main girder
Lh--- sealing span, in m Lh= 9.234

11
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

4.1.3.2 Calculation for Characteristic Parameters of Cross Section at x 0.1 m


Calculation for characteristic parameters of cross section at x= 0.1 m are
as the following height of cross section 757 mm
Distance
Cross of each
Cross
center 2
sectionald sectional A · Z' Z=Z1-Z' A · Z
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
2 outside of
mm x mm mm
skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 326.3 206980965.4
front flange 310 15 4650 16.5 76725 314.3 459347878.5
web 718 9 6462 383 2474946 -52.2 17607916.08
back flange 1 280 15 4200 749.5 3147900 -418.7 736300698
back flange 2 0 0 0 0 0 0 0
total 17256 5708319 1420237458
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 5708319/17256
= 330.8 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 4-3

Note: b1= 216 mm


t1= 9 mm
b2= 310 mm
t2= 15 mm
hw= 718 mm
tw= 9 mm
b3= 280 mm
t3= 15 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm figure 4-3

Distance of outside of back flange from y-axis


Z2= h-Z1 =757-330.8
= 426.2 mm

12
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Where h --- height of main girder cross section h= 757 mm


Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iz= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x718^3/12+1420237457.94
= 1697847131 mm4
Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm
hw --- height of web of main girder cross section, in mm
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 280x15x(426.2-15/2)+9x(426.2-15)^2/2
= 2519424 mm3

4.1.3.3 Stress Proof of Cross Section at 0.1 m


maximum shear stress of main girder
τmax= Vy·Smax/(Iy·tw)
= 537.881x1000x2519424.48/9/1697847131
= 88.7 MPa < 0.4Fy= 138 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract

4.1.3.4 Web Stability

a= 1512 mm
hw= 942 mm

Bending moment at x=a/2= 0.762 m


My= qd·Lh·X/2-qd/2(x-(L0-Lh)/2)2
= 116.5x9.234x0.7615/2-116.5/2x(0.7615-(9.704-9.234)/2)^2
= 393.4 kN·m
Shear at x=a/2= 0.762 m
Q= qd·Lh/2-qd·(x-(L0-Lh)/2)

13
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 116.5x9.234/2-116.5x(0.7615-(9.704-9.234)/2)
= 476.5 kN
Distance
Cross of each
Cross
center
sectionald sectional A · Z' Z=Z1-Z' A · Z2
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
2 outside of
mm x mm mm
skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 429.8 359111309.8
front flange 310 15 4650 16.5 76725 417.8 811689306
web 942.0 9 8478 495 4196610 -60.7 31237106.22
back flange 1 280 15 4200 973.5 4088700 -539.2 1221093888
back flange 2 0 0 0 0 0 0 0
total 19272 8370783 2423131610
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 8370783/19272
= 434.3 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 4-4
Note: b1= 216 mm
t1= 9 mm
b2= 310 mm
t2= 15 mm
hw= 942 mm
tw= 9 mm
b3= 280 mm
t3= 15 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm

figure 4-4
Distance of outside of back flange from y-axis
Z2= h-Z1 =981-434.3
= 546.7 mm
Where h --- height of main girder cross section h= 981 mm

14
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iz= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x942^3/12+2423131609.98
= 3050054275 mm4
Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm
hw --- height of web of main girder cross section, in mm

Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis


Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 280x15x(546.7-15/2)+9x(546.7-15)^2/2
= 3536812 mm3
Average shear stress
τ= Q/tw/hw
= 476.543x1000/9/942
= 56.2 MPa
Bending stress of web
σ1= My·(Z1-t1-t2)/Iz
= -393.449x1000000x(434.3-9-15)/3050054275
= -52.9 MPa (compression)
σ2= My·(Z2-t3)/Iz
= 393.449x1000000x(546.7-15)/3050054275
= 68.6 MPa
Coefficient
ψ= σ2/σ1
= 68.6/(-52.9)
= -1.297
α= a/b
= 1512/942
= 1.605
Buckling coefficient
For ψ= 0 (ψ>0,ψ=ψ;ψ<0,ψ=0.)
k'= 8.4/(ψ+1.1)= 7.636
For ψ= -1
k"= 23.9
k1= (1+ψ)k'-ψk"+10ψ(1+ψ)

15
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= (1+(-1.297))x7.636-(-1.297)x23.9+10x(-1.297)x(1+(-1.297))
= 32.582
k2= 5.34+4.00/α/α
= 5.34+4.00/1.605/1.605
= 6.893
Euler reference stress
σE= 1.862x105(tw/b)2
= 17 MPa
The ideal buckling stresses
σli= k1·σE
= -32.582x17
= -554 MPa (compression)
τli= k2·σE
= 6.893x17
= 117 MPa
Critical comparison stress
 12  3 2
 lic    2 2
1
 1   3 
 1    
  
4 li  4 li   li 
= 229.2 MPa < fy= 345 MPa
σrc= 224 MPa
The plate buckling safety
 rc
f 
 12  3 2

= 2.02 > 1.35 OK

4.1.4 Calculation of Deflection for Main Girder


Deflection for main girder
fmax= k·5qL04/(384EIy)
= 1.00939x5x106.87x9704^4/(384x210000x4628758372)
= 12.814 mm = L0/ 757 <L0/750
Where q --- unit width load acting on main girder q= 106.9 kN/m = 106.9 N/mm
L0 --- bearing span of main girder L0= 9.7 m = 9704 mm
E --- modulus of elasticity, E= 210000 N/mm2
k --- coefficient

16
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Iym -- second order moment of area at middle span cross section


Iym= 4628758372 mm4
Iy0 -- second order moment of area at bearing cross section
Iy0= 1697847131 mm4
L1--- the span of variable main girder height L1= 1.55 m = 1552 mm
L0/L1 = 9704/1552
= 6.25
k' = 0.00544
k = (1+k'(Iym-Iy0)/Iy0)
= 1.0094

It meets the requirement of specification of contract

17
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

4.2 Exceptional Loading


Calculation graph of internal-force for main girder is shown in figure 4-5

figure 4-5
Note: q= 135.7 kN/m Lh= 9.234 m L0 = 9.704 m

4.2.1 Calculation of Full Jointly Bearing Width of Skinplate


According to article 19 of TSGP,it is known that full jointly bearing width
of skinplate
bs= 24·t
= 24x9
= 216 mm
Where ts--- The thickness of skinplate, ts= 9 mm

4.2.2 Design Calculation for Middle Span Cross Section of Main Girder
4.2.2.1 Calculation of Internal-Force of Middle Span Cross Section of Main Girder
For the middle span position,i.e. at X= 4.852 m
Here Vy= 0
Mymax=My= q·Lh(L0-Lh/2)/4
= 135.66x9.234x(9.704-9.234/2)/4
= 1593 kN·m
Where Vy--- Shear forces, in kN
Mymax--- maximum bending moment, in kN·m
q --- unit width load acting on main girder
L0--- bearing span, in m L0= 9.704
Lh--- sealing span, in m Lh= 9.234

4.2.2.2 Calculation of Characteristic Parameters of Middle Span Cross Section


Calculation of characteristic parameters of middle span cross section are
as the following height of cross section 1096

18
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Distance
of each
Cross Cross
center 2
sectionald sectional A x Z' Z=Z1-Z' A x Z
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
outside of
mm x mm mm2 skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 542.4 571920445.4
front flange 310 15 4650 16.5 76725 530.4 1308157344
web 1048 9 9432 548 5168736 -1.1 11412.72
back flange 1 280 15 4200 1079.5 4533900 -532.6 1191383592
back flange 2 260 9 2340 1091.5 2554110 -544.6 694018634.4
total 22566 12342219 3765491429
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 12342219/22566
= 546.9 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 4-6
Note: b1= 216 mm
t1= 9 mm
b2= 310 mm
t2= 15 mm
hw= 1048 mm
tw= 9 mm
b3= 280 mm
t3= 15 mm
b4= 260 mm
t4= 9 mm
Distance of outside of back flange from y-axis figure 4-6
Z2= h-Z1 =1096-546.9
= 549.1 mm
Where h --- height of main girder cross section h= 1096 mm
Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iy= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x1048^3/12+3765491428.56
= 4628758372 mm4

19
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm


hw --- height of web of main girder cross section, in mm
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 280x15x(549.1-15/2)+9x(549.1-15)^2/2
= 3558403 mm3
4.2.2.3 Stress Proof of Middle Span Cross Section
Bending stress at outside of skinplate
σ1= Mymax·Z1/Iy
= 1593.1x1000000x546.9/4628758372
= 188.2 MPa < 0.8Fy= 276 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at outside of back flange
σ2= Mymax·Z2/Iy
= 1593.1x1000000x549.1/4628758372
= 189 MPa < 0.8Fy= 268 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 335 MPa
It meets the requirement of specification of contract
4.2.2.4 Web Stability of Midspan Cross Section

a= 1590 mm
b= 1048 mm
Bending moment at x=L0/2-a/2= 4.052 m
My= qd·Lh·x/2-qd/2(x-(L0-Lh)/2)2

20
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 135.66x9.234x4.052/2-135.66/2x(4.052-(9.704-9.234)/2)^2
= 1550 kN·m
Shear at x= 4.052 m
Q= qd·a/2
= 135.66x1590/2000
= 107.85 kN
Average shear stress
τ= Q/tw/hw
= 107.85x1000/9/1048
= 11.4 MPa
Bending stress of web
σ1= My·(Z1-t1-t2)/Iz
= -1549.69x1000000x(546.9-9-15)/4628758372
= -175 MPa (compression)
σ2= Mymax·(Z2-t3-t4)/Iz
= 1549.69x1000000x(549.1-15-9)/4628758372
= 175.8 MPa
Coefficient
ψ= σ2/σ1
= 175.8/(-175.1)
= -1.004
α= a/b
= 1590/1048
= 1.517
Buckling coefficient
For ψ= 0
k'= 8.4/(ψ+1.1)= 7.636
For ψ= -1.0
k"= 23.9
k1= (1+ψ)k'-ψk"+10ψ(1+ψ)
= (1+(-1.004))x7.636-(-1.004)x23.9+10x(-1.004)x(1+(-1.004))
= 24.005
k2= 5.34+4.00/α/α
= 5.34+4.00/1.517/1.517
= 7.078

21
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Euler reference stress


σE= 1.862x105(tw/b)2
= 13.73 MPa
The ideal buckling stresses
σli= k1·σE
= -24.005x13.73
= -330 MPa (compression)
τli= k2·σE
= 7.078x13.73
= 97.2 MPa

Critical comparison stress


 12  3 2
 lic    2 2
1
4
  1   3 
4
  1     
li  li   li 
= 323.9 MPa < fy= 345 MPa
σrc= 298.4 MPa
The plate buckling safety
 rc
f 
 12  3 2

= 1.69 > 1.35 OK

4.2.3 Design Calculation of Cross Section at x0.1 m from bearing position


4.2.3.1 Calculation of Internal-Force of Cross Section at x 0.1 m from bearing position
X= 0.1 m
Here Vy= qd·Lh/2
= 135.66x9.234/2
= 626.34 kN
My= qd·Lh·X/2
= 135.66x9.234x0.1/2
= 62.63 kN·m
Where Vy--- Shear forces, in kN
My--- bending moment, in kN·m
qd--- unit width design load acting on main girder
Lh--- sealing span, in m Lh= 9.234

22
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

4.2.3.2 Calculation for Characteristic Parameters of Cross Section at x 0.1 m


Calculation for characteristic parameters of cross section at x= 0.1 m are
as the following height of cross section 757 mm
Distance
Cross of each
Cross
center 2
sectionald sectional A · Z' Z=Z1-Z' A · Z
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
2 outside of
mm x mm mm
skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 326.3 206980965.4
front flange 310 15 4650 16.5 76725 314.3 459347878.5
web 718 9 6462 383 2474946 -52.2 17607916.08
back flange 1 280 15 4200 749.5 3147900 -418.7 736300698
back flange 2 0 0 0 0 0 0 0
total 17256 5708319 1420237458
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 5708319/17256
= 330.8 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 4-7

Note: b1= 216 mm


t1= 9 mm
b2= 310 mm
t2= 15 mm
hw= 718 mm
tw= 9 mm
b3= 280 mm
t3= 15 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm figure 4-7

Distance of outside of back flange from y-axis


Z2= h-Z1 =757-330.8
= 426.2 mm

23
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Where h --- height of main girder cross section h= 757 mm


Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iz= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x718^3/12+1420237457.94
= 1697847131 mm4
Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm
hw --- height of web of main girder cross section, in mm
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 280x15x(426.2-15/2)+9x(426.2-15)^2/2
= 2519424 mm3

4.2.3.3 Stress Proof of Cross Section at 0.1 m


maximum shear stress of main girder
τmax= Vy·Smax/(Iy·tw)
= 626.342x1000x2519424.48/9/1697847131
= 103.3 MPa < 0.5Fy= 172 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract

4.2.3.4 Web Stability

a= 1512 mm
hw= 942 mm

Bending moment at x=a/2= 0.762 m


My= qd·Lh·X/2-qd/2(x-(L0-Lh)/2)2
= 135.66x9.234x0.7615/2-135.66/2x(0.7615-(9.704-9.234)/2)^2
= 458.2 kN·m

24
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Shear at x=a/2= 0.762 m


Q= qd·Lh/2-qd·(x-(L0-Lh)/2)
= 135.66x9.234/2-135.66x(0.7615-(9.704-9.234)/2)
= 554.9 kN
Distance
Cross of each
Cross
center
sectionald sectional A · Z' Z=Z1-Z' A · Z2
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
2 outside of
mm x mm mm
skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 429.8 359111309.8
front flange 310 15 4650 16.5 76725 417.8 811689306
web 942.0 9 8478 495 4196610 -60.7 31237106.22
back flange 1 280 15 4200 973.5 4088700 -539.2 1221093888
back flange 2 0 0 0 0 0 0 0
total 19272 8370783 2423131610
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 8370783/19272
= 434.3 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 4-8
Note: b1= 216 mm
t1= 9 mm
b2= 310 mm
t2= 15 mm
hw= 942 mm
tw= 9 mm
b3= 280 mm
t3= 15 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm

figure 4-8
Distance of outside of back flange from y-axis
Z2= h-Z1 =981-434.3

25
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 546.7 mm
Where h --- height of main girder cross section h= 981 mm
Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iz= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x942^3/12+2423131609.98
= 3050054275 mm4
Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm
hw --- height of web of main girder cross section, in mm

Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis


Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 280x15x(546.7-15/2)+9x(546.7-15)^2/2
= 3536812 mm3
Average shear stress
τ= Q/tw/hw
= 554.917x1000/9/942
= 65.5 MPa
Bending stress of web
σ1= My·(Z1-t1-t2)/Iz
= -458.157x1000000x(434.3-9-15)/3050054275
= -61.6 MPa (compression)
σ2= My·(Z2-t3)/Iz
= 458.157x1000000x(546.7-15)/3050054275
= 79.9 MPa
Coefficient
ψ= σ2/σ1
= 79.9/(-61.6)
= -1.297
α= a/b
= 1512/942
= 1.605
Buckling coefficient
For ψ= 0
k'= 8.4/(ψ+1.1)= 7.636
For ψ= -1

26
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

k"= 23.9
k1= (1+ψ)k'-ψk"+10ψ(1+ψ)
= (1+(-1.297))x7.636-(-1.297)x23.9+10x(-1.297)x(1+(-1.297))
= 32.582
k2= 5.34+4.00/α/α
= 5.34+4.00/1.605/1.605
= 6.893
Euler reference stress
σE= 1.862x105(tw/b)2
= 17 MPa
The ideal buckling stresses
σli= k1·σE
= -32.582x17
= -554 MPa (compression)
τli= k2·σE
= 6.893x17
= 117 MPa
Critical comparison stress
 12  3 2
 lic    2 2
1
  1   3 
  1     
4 li  4 li   li 
= 229.2 MPa < fy= 345 MPa
σrc= 224 MPa
The plate buckling safety
 rc
f 
 12  3 2

= 1.73 > 1.35 OK

27
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

5 Design Calculation of Second Main Girder


5.1 Normal Loading
Calculation graph of internal-force for main girder is shown in figure 5-1

figure 5-1
Note: q= 75.96 kN/m Lh= 9.234 m L0 = 9.704 m

5.1.1 Calculation of Full Jointly Bearing Width of Skinplate


According to article 19 of TSGP,it is known that full jointly bearing width
of skinplate
bs= 24·t
= 24x9
= 216 mm
Where ts--- The thickness of skinplate, ts= 9 mm

5.1.2 Design Calculation for Middle Span Cross Section of Main Girder
5.1.2.1 Calculation of Internal-Force of Middle Span Cross Section of Main Girder
For the middle span position,i.e. at X= 4.852 m
Here Vy= 0
Mymax=My= q·Lh(L0-Lh/2)/4
= 75.96x9.234x(9.704-9.234/2)/4
= 892 kN·m
Where Vy--- Shear forces, in kN
Mymax--- maximum bending moment, in kN·m
q --- unit width load acting on main girder
L0--- bearing span, in m L0= 9.704
Lh--- sealing span, in m Lh= 9.234

5.1.2.2 Calculation of Characteristic Parameters of Middle Span Cross Section


Calculation of characteristic parameters of middle span cross section are

28
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

as the following height of cross section 1096


Distance
of each
Cross Cross
center 2
sectionald sectional A x Z' Z=Z1-Z' A x Z
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
outside of
mm x mm mm2 skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 543.2 573608770.6
front flange 190 9 1710 13.5 23085 534.2 487982084.4
web 1054 9 9486 545 5169870 2.7 69152.94
back flange 1 250 15 3750 1079.5 4048125 -531.8 1060542150
back flange 2 0 0 0 1087 0 -539.3 0
total 16890 9249828 2122202158
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 9249828/16890
= 547.7 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 5-2
Note: b1= 216 mm
t1= 9 mm
b2= 190 mm
t2= 9 mm
hw= 1054 mm
tw= 9 mm
b3= 250 mm
t3= 15 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm
Distance of outside of back flange from y-axis figure 5-2
Z2= h-Z1 =1096-547.7
= 548.3 mm
Where h --- height of main girder cross section h= 1096 mm
Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iy= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x1054^3/12+2122202157.9

29
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 3000381255 mm4
Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm
hw --- height of web of main girder cross section, in mm
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 250x15x(548.3-15/2)+9x(548.3-15)^2/2
= 3307840 mm3
5.1.2.3 Stress Proof of Middle Span Cross Section
Bending stress at outside of skinplate
σ1= Mymax·Z1/Iy
= 892x1000000x547.7/3000381255
= 162.8 MPa < 0.6Fy= 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at outside of back flange
σ2= Mymax·Z2/Iy
= 892x1000000x548.3/3000381255
= 163 MPa < 0.6Fy= 201 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 335 MPa
It meets the requirement of specification of contract
5.1.2.4 Web Stability of Midspan Cross Section

a= 1590 mm
b= 1054 mm
Bending moment at x=L0/2-a/2= 4.052 m

30
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

My= qd·Lh·x/2-qd/2(x-(L0-Lh)/2)2
= 75.96x9.234x4.052/2-75.96/2x(4.052-(9.704-9.234)/2)^2
= 867.7 kN·m
Shear at x= 4.052 m
Q= qd·a/2
= 75.96x1590/2000
= 60.388 kN
Average shear stress
τ= Q/tw/hw
= 60.388x1000/9/1054
= 6.4 MPa
Bending stress of web
σ1= My·(Z1-t1-t2)/Iz
= -867.717x1000000x(547.7-9-9)/3000381255
= -153 MPa (compression)
σ2= Mymax·(Z2-t3-t4)/Iz
= 867.717x1000000x(548.3-15-0)/3000381255
= 154.2 MPa
Coefficient
ψ= σ2/σ1
= 154.2/(-153.2)
= -1.007
α= a/b
= 1590/1054
= 1.509
Buckling coefficient
For ψ= 0
k'= 8.4/(ψ+1.1)= 7.636
For ψ= -1.0
k"= 23.9
k1= (1+ψ)k'-ψk"+10ψ(1+ψ)
= (1+(-1.007))x7.636-(-1.007)x23.9+10x(-1.007)x(1+(-1.007))
= 24.084
k2= 5.34+4.00/α/α
= 5.34+4.00/1.509/1.509

31
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 7.097
Euler reference stress
σE= 1.862x105(tw/b)2
= 13.58 MPa
The ideal buckling stresses
σli= k1·σE
= -24.084x13.58
= -327 MPa (compression)
τli= k2·σE
= 7.097x13.58
= 96.4 MPa
Critical comparison stress
 12  3 2
 lic    2 2
1
4
  1   3 
4
  1     
li  li   li 
= 324.7 MPa < fy= 345 MPa
σrc= 298.7 MPa
The plate buckling safety
 rc
f 
 12  3 2

= 1.94 > 1.35 OK

5.1.3 Design Calculation of Cross Section at x0.1 m from bearing position


5.1.3.1 Calculation of Internal-Force of Cross Section at x 0.1 m from bearing position
X= 0.1 m
Here Vy= qd·Lh/2
= 75.96x9.234/2
= 350.71 kN
My= qd·Lh·X/2
= 75.96x9.234x0.1/2
= 35.07 kN·m
Where Vy--- Shear forces, in kN
My--- bending moment, in kN·m
qd--- unit width design load acting on main girder
Lh--- sealing span, in m Lh= 9.234

32
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

5.1.3.2 Calculation for Characteristic Parameters of Cross Section at x 0.1 m


Calculation for characteristic parameters of cross section at x= 0.1 m are
as the following height of cross section 757 mm
Distance
Cross of each
Cross
center 2
sectionald sectional A · Z' Z=Z1-Z' A · Z
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
2 outside of
mm x mm mm
skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 377.6 277178941.4
front flange 190 9 1710 13.5 23085 368.6 232330791.6
web 724 9 6516 380 2476080 2.1 28735.56
back flange 1 250 15 3750 749.5 2810625 -367.4 506185350
back flange 2 0 0 0 0 0 0 0
total 13920 5318538 1015723819
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 5318538/13920
= 382.1 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 5-3

Note: b1= 216 mm


t1= 9 mm
b2= 190 mm
t2= 9 mm
hw= 724 mm
tw= 9 mm
b3= 250 mm
t3= 15 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm figure 5-3

Distance of outside of back flange from y-axis


Z2= h-Z1 =757-382.1
= 374.9 mm

33
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Where h --- height of main girder cross section h= 757 mm


Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iz= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x724^3/12+1015723818.6
= 1300351386 mm4
Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm
hw --- height of web of main girder cross section, in mm
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 250x15x(374.9-15/2)+9x(374.9-15)^2/2
= 1960626 mm3

5.1.3.3 Stress Proof of Cross Section at 0.1 m


maximum shear stress of main girder
τmax= Vy·Smax/(Iy·tw)
= 350.707x1000x1960626.045/9/1300351386
= 58.8 MPa < 0.4Fy= 138 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract

5.1.3.4 Web Stability

a= 1512 mm
hw= 942 mm

Bending moment at x=a/2= 0.762 m


My= qd·Lh·X/2-qd/2(x-(L0-Lh)/2)2
= 75.96x9.234x0.7615/2-75.96/2x(0.7615-(9.704-9.234)/2)^2
= 256.5 kN·m
Shear at x=a/2= 0.762 m
Q= qd·Lh/2-qd·(x-(L0-Lh)/2)

34
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 75.96x9.234/2-75.96x(0.7615-(9.704-9.234)/2)
= 310.7 kN
Distance
Cross of each
Cross
center
sectionald sectional A · Z' Z=Z1-Z' A · Z2
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
outside of
mm x mm mm2
skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 487 461056536
front flange 190 9 1710 13.5 23085 478 390707640
web 942 9 8478 489 4145742 2.5 52987.5
back flange 1 250 15 3750 967.5 3628125 -476 849660000
back flange 2 0 0 0 0 0 0 0
total 15882 7805700 1701477164
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 7805700/15882
= 491.5 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 5-4
Note: b1= 216 mm
t1= 9 mm
b2= 190 mm
t2= 9 mm
hw= 942 mm
tw= 9 mm
b3= 250 mm
t3= 15 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm figure 5-4
Distance of outside of back flange from y-axis
Z2= h-Z1 =975-491.5
= 483.5 mm
Where h --- height of main girder cross section h= 975 mm
Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iz= tw·hw3/12+∑(A·Z2)

35
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 9x942^3/12+1701477163.5
= 2328399829 mm4
Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm
hw --- height of web of main girder cross section, in mm

Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis


Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 250x15x(483.5-15/2)+9x(483.5-15)^2/2
= 2772715 mm3
Average shear stress
τ= Q/tw/hw
= 310.714x1000/9/942
= 36.6 MPa
Bending stress of web
σ1= My·(Z1-t1-t2)/Iz
= -256.535x1000000x(491.5-9-9)/2328399829
= -52.2 MPa (compression)
σ2= My·(Z2-t3)/Iz
= 256.535x1000000x(483.5-15)/2328399829
= 51.6 MPa
Coefficient
ψ= σ2/σ1
= 51.6/(-52.2)
= -0.989
α= a/b
= 1512/942
= 1.605
Buckling coefficient
For ψ= 0
k'= 8.4/(ψ+1.1)= 7.636
For ψ= -1
k"= 23.9
k1= (1+ψ)k'-ψk"+10ψ(1+ψ)
= (1+(-0.989))x7.636-(-0.989)x23.9+10x(-0.989)x(1+(-0.989))
= 23.612

36
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

k2= 5.34+4.00/α/α
= 5.34+4.00/1.605/1.605
= 6.893
Euler reference stress
σE= 1.862x105(tw/b)2
= 17 MPa
The ideal buckling stresses
σli= k1·σE
= -23.612x17
= -401 MPa (compression)
τli= k2·σE
= 6.893x17
= 117 MPa
Critical comparison stress
 12  3 2
 lic    2 2
1
  1   3 
  1     
4 li  4 li   li 
= 242.6 MPa < fy= 345 MPa
σrc= 237 MPa
The plate buckling safety
 rc
f 
 12  3 2

= 2.89 > 1.35 OK

5.1.4 Calculation of Deflection for Main Girder


Deflection for main girder
fmax= k·5qL04/(384EIy)
= 1.00711x5x69.1x9704^4/(384x210000x3000381255)
= 12.753 mm = L0/ 760 <L0/750
Where q --- unit width load acting on main girder q= 69.1 kN/m = 69.1 N/mm
L0 --- bearing span of main girder L0= 9.7 m = 9704 mm
E --- modulus of elasticity, E= 210000 N/mm2
k --- coefficient
Iym -- second order moment of area at middle span cross section
Iym= 3000381255 mm4

37
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Iy0 -- second order moment of area at bearing cross section


Iy0= 1300351386 mm4
L1--- the span of variable main girder height L1= 1.55 m = 1552 mm
L0/L1 = 9704/1552
= 6.25
k' = 0.00544
k = (1+k'(Iym-Iy0)/Iy0)
= 1.0071

It meets the requirement of specification of contract

38
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

5.2 Exceptional Loading


Calculation graph of internal-force for main girder is shown in figure 5-5

figure 5-5
Note: q= 92.31 kN/m Lh= 9.234 m L0 = 9.704 m

5.2.1 Calculation of Full Jointly Bearing Width of Skinplate


According to article 19 of TSGP,it is known that full jointly bearing width
of skinplate
bs= 24·t
= 24x9
= 216 mm
Where ts--- The thickness of skinplate, ts= 9 mm

5.2.2 Design Calculation for Middle Span Cross Section of Main Girder
5.2.2.1 Calculation of Internal-Force of Middle Span Cross Section of Main Girder
For the middle span position,i.e. at X= 4.852 m
Here Vy= 0
Mymax=My= q·Lh(L0-Lh/2)/4
= 92.31x9.234x(9.704-9.234/2)/4
= 1084 kN·m
Where Vy--- Shear forces, in kN
Mymax--- maximum bending moment, in kN·m
q --- unit width load acting on main girder
L0--- bearing span, in m L0= 9.704
Lh--- sealing span, in m Lh= 9.234

5.2.2.2 Calculation of Characteristic Parameters of Middle Span Cross Section


Calculation of characteristic parameters of middle span cross section are
as the following height of cross section 1096

39
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Distance
of each
Cross Cross
center 2
sectionald sectional A x Z' Z=Z1-Z' A x Z
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
outside of
mm x mm mm2 skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 543.2 573608770.6
front flange 190 9 1710 13.5 23085 534.2 487982084.4
web 1054 9 9486 545 5169870 2.7 69152.94
back flange 1 250 15 3750 1079.5 4048125 -531.8 1060542150
back flange 2 0 0 0 1087 0 -539.3 0
total 16890 9249828 2122202158
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 9249828/16890
= 547.7 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 5-6
Note: b1= 216 mm
t1= 9 mm
b2= 190 mm
t2= 9 mm
hw= 1054 mm
tw= 9 mm
b3= 250 mm
t3= 15 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm
Distance of outside of back flange from y-axis figure 5-6
Z2= h-Z1 =1096-547.7
= 548.3 mm
Where h --- height of main girder cross section h= 1096 mm
Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iy= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x1054^3/12+2122202157.9
= 3000381255 mm4

40
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm


hw --- height of web of main girder cross section, in mm
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 250x15x(548.3-15/2)+9x(548.3-15)^2/2
= 3307840 mm3
5.2.2.3 Stress Proof of Middle Span Cross Section
Bending stress at outside of skinplate
σ1= Mymax·Z1/Iy
= 1084x1000000x547.7/3000381255
= 197.9 MPa < 0.8Fy= 276 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at outside of back flange
σ2= Mymax·Z2/Iy
= 1084x1000000x548.3/3000381255
= 198.1 MPa < 0.8Fy= 268 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 335 MPa
It meets the requirement of specification of contract
5.2.2.4 Web Stability of Midspan Cross Section

a= 1590 mm
b= 1054 mm
Bending moment at x=L0/2-a/2= 4.052 m
My= qd·Lh·x/2-qd/2(x-(L0-Lh)/2)2

41
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 92.31x9.234x4.052/2-92.31/2x(4.052-(9.704-9.234)/2)^2
= 1054 kN·m
Shear at x= 4.052 m
Q= qd·a/2
= 92.31x1590/2000
= 73.386 kN
Average shear stress
τ= Q/tw/hw
= 73.386x1000/9/1054
= 7.7 MPa
Bending stress of web
σ1= My·(Z1-t1-t2)/Iz
= -1054.488x1000000x(547.7-9-9)/3000381255
= -186 MPa (compression)
σ2= Mymax·(Z2-t3-t4)/Iz
= 1054.488x1000000x(548.3-15-0)/3000381255
= 187.4 MPa
Coefficient
ψ= σ2/σ1
= 187.4/(-186.2)
= -1.006
α= a/b
= 1590/1054
= 1.509
Buckling coefficient
For ψ= 0
k'= 8.4/(ψ+1.1)= 7.636
For ψ= -1.0
k"= 23.9
k1= (1+ψ)k'-ψk"+10ψ(1+ψ)
= (1+(-1.006))x7.636-(-1.006)x23.9+10x(-1.006)x(1+(-1.006))
= 24.058
k2= 5.34+4.00/α/α
= 5.34+4.00/1.509/1.509
= 7.097

42
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Euler reference stress


σE= 1.862x105(tw/b)2
= 13.58 MPa
The ideal buckling stresses
σli= k1·σE
= -24.058x13.58
= -327 MPa (compression)
τli= k2·σE
= 7.097x13.58
= 96.4 MPa

Critical comparison stress


 12  3 2
 lic    2 2
1
4
  1   3 
4
  1     
li  li   li 
= 324.4 MPa < fy= 345 MPa
σrc= 298.6 MPa
The plate buckling safety
 rc
f 
 12  3 2

= 1.6 > 1.35 OK

5.2.3 Design Calculation of Cross Section at x0.1 m from bearing position


5.2.3.1 Calculation of Internal-Force of Cross Section at x 0.1 m from bearing position
X= 0.1 m
Here Vy= qd·Lh/2
= 92.31x9.234/2
= 426.2 kN
My= qd·Lh·X/2
= 92.31x9.234x0.1/2
= 42.62 kN·m
Where Vy--- Shear forces, in kN
My--- bending moment, in kN·m
qd--- unit width design load acting on main girder
Lh--- sealing span, in m Lh= 9.234

43
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

5.2.3.2 Calculation for Characteristic Parameters of Cross Section at x 0.1 m


Calculation for characteristic parameters of cross section at x= 0.1 m are
as the following height of cross section 757 mm
Distance
Cross of each
Cross
center 2
sectionald sectional A · Z' Z=Z1-Z' A · Z
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
2 outside of
mm x mm mm
skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 377.6 277178941.4
front flange 190 9 1710 13.5 23085 368.6 232330791.6
web 724 9 6516 380 2476080 2.1 28735.56
back flange 1 250 15 3750 749.5 2810625 -367.4 506185350
back flange 2 0 0 0 0 0 0 0
total 13920 5318538 1015723819
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 5318538/13920
= 382.1 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 5-7

Note: b1= 216 mm


t1= 9 mm
b2= 190 mm
t2= 9 mm
hw= 724 mm
tw= 9 mm
b3= 250 mm
t3= 15 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm figure 5-7

Distance of outside of back flange from y-axis


Z2= h-Z1 =757-382.1
= 374.9 mm

44
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Where h --- height of main girder cross section h= 757 mm


Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iz= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x724^3/12+1015723818.6
= 1300351386 mm4
Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm
hw --- height of web of main girder cross section, in mm
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 250x15x(374.9-15/2)+9x(374.9-15)^2/2
= 1960626 mm3

5.2.3.3 Stress Proof of Cross Section at 0.1 m


maximum shear stress of main girder
τmax= Vy·Smax/(Iy·tw)
= 426.195x1000x1960626.045/9/1300351386
= 71.4 MPa < 0.5Fy= 172 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract

5.2.3.4 Web Stability

a= 1512 mm
hw= 942 mm

Bending moment at x=a/2= 0.762 m


My= qd·Lh·X/2-qd/2(x-(L0-Lh)/2)2
= 92.31x9.234x0.7615/2-92.31/2x(0.7615-(9.704-9.234)/2)^2
= 311.8 kN·m

45
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Shear at x=a/2= 0.762 m


Q= qd·Lh/2-qd·(x-(L0-Lh)/2)
= 92.31x9.234/2-92.31x(0.7615-(9.704-9.234)/2)
= 377.6 kN
Distance
Cross of each
Cross
center
sectionald sectional A · Z' Z=Z1-Z' A · Z2
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
outside of
mm x mm mm2
skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 487 461056536
front flange 190 9 1710 13.5 23085 478 390707640
web 942 9 8478 489 4145742 2.5 52987.5
back flange 1 250 15 3750 967.5 3628125 -476 849660000
back flange 2 0 0 0 0 0 0 0
total 15882 7805700 1701477164
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 7805700/15882
= 491.5 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 5-8
Note: b1= 216 mm
t1= 9 mm
b2= 190 mm
t2= 9 mm
hw= 942 mm
tw= 9 mm
b3= 250 mm
t3= 15 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm figure 5-8
Distance of outside of back flange from y-axis
Z2= h-Z1 =975-491.5
= 483.5 mm
Where h --- height of main girder cross section h= 975 mm

46
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iz= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x942^3/12+1701477163.5
= 2328399829 mm4
Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm
hw --- height of web of main girder cross section, in mm

Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis


Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 250x15x(483.5-15/2)+9x(483.5-15)^2/2
= 2772715 mm3
Average shear stress
τ= Q/tw/hw
= 377.594x1000/9/942
= 44.5 MPa
Bending stress of web
σ1= My·(Z1-t1-t2)/Iz
= -311.753x1000000x(491.5-9-9)/2328399829
= -63.4 MPa (compression)
σ2= My·(Z2-t3)/Iz
= 311.753x1000000x(483.5-15)/2328399829
= 62.7 MPa
Coefficient
ψ= σ2/σ1
= 62.7/(-63.4)
= -0.989
α= a/b
= 1512/942
= 1.605
Buckling coefficient
For ψ= 0
k'= 8.4/(ψ+1.1)= 7.636
For ψ= -1
k"= 23.9
k1= (1+ψ)k'-ψk"+10ψ(1+ψ)

47
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= (1+(-0.989))x7.636-(-0.989)x23.9+10x(-0.989)x(1+(-0.989))
= 23.612
k2= 5.34+4.00/α/α
= 5.34+4.00/1.605/1.605
= 6.893
Euler reference stress
σE= 1.862x105(tw/b)2
= 17 MPa
The ideal buckling stresses
σli= k1·σE
= -23.612x17
= -401 MPa (compression)
τli= k2·σE
= 6.893x17
= 117 MPa
Critical comparison stress
 12  3 2
 lic    2 2
1
 1   3 
 1    
  
4 li  4 li   li 
= 242.5 MPa < fy= 345 MPa
σrc= 237 MPa
The plate buckling safety
 rc
f 
 12  3 2

= 2.37 > 1.35 OK

48
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

6 Design Calculation of Thirdly Main Girder and Fourth Main Girder


6.1 Normal Loading
Calculation graph of internal-force for main girder is shown in figure 6-1

figure 6-1
Note: q= 36.85 kN/m Lh= 9.234 m L0 = 9.704 m

6.1.1 Calculation of Full Jointly Bearing Width of Skinplate


According to article 19 of TSGP,it is known that full jointly bearing width
of skinplate
bs= 24·t
= 24x9
= 216 mm
Where ts--- The thickness of skinplate, ts= 9 mm

6.1.2 Design Calculation for Middle Span Cross Section of Main Girder
6.1.2.1 Calculation of Internal-Force of Middle Span Cross Section of Main Girder
For the middle span position,i.e. at X= 4.852 m
Here Vy= 0
Mymax=My= q·Lh(L0-Lh/2)/4
= 36.85x9.234x(9.704-9.234/2)/4
= 432.7 kN·m
Where Vy--- Shear forces, in kN
Mymax--- maximum bending moment, in kN·m
q --- unit width load acting on main girder
L0--- bearing span, in m L0= 9.704
Lh--- sealing span, in m Lh= 9.234

6.1.2.2 Calculation of Characteristic Parameters of Middle Span Cross Section


Calculation of characteristic parameters of middle span cross section are

49
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

as the following height of cross section 981


Distance
of each
Cross Cross
center 2
sectionald sectional A x Z' Z=Z1-Z' A x Z
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
outside of
mm x mm mm2 skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 427 354447576
front flange 120 9 1080 13.5 14580 418 188701920
web 954 9 8586 495 4250070 -63.5 34620898.5
back flange 1 150 9 1350 976.5 1318275 -545 400983750
back flange 2 0 0 0 981 0 -549.5 0
total 12960 5591673 978754144.5
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 5591673/12960
= 431.5 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 6-2
Note: b1= 216 mm
t1= 9 mm
b2= 120 mm
t2= 9 mm
hw= 954 mm
tw= 9 mm
b3= 150 mm
t3= 9 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm
Distance of outside of back flange from y-axis figure 6-2
Z2= h-Z1 =981-431.5
= 549.5 mm
Where h --- height of main girder cross section h= 981 mm
Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iy= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x954^3/12+978754144.5

50
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 1629942142 mm4
Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm
hw --- height of web of main girder cross section, in mm
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 150x9x(549.5-9/2)+9x(549.5-9)^2/2
= 2050381 mm3
6.1.2.3 Stress Proof of Middle Span Cross Section
Bending stress at outside of skinplate
σ1= Mymax·Z1/Iy
= 432.7x1000000x431.5/1629942142
= 114.6 MPa < 0.6Fy= 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at outside of back flange
σ2= Mymax·Z2/Iy
= 432.7x1000000x549.5/1629942142
= 145.9 MPa < 0.6Fy= 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
6.1.2.4 Web Stability of Midspan Cross Section

a= 1590 mm
b= 954 mm
Bending moment at x=L0/2-a/2= 4.052 m

51
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

My= qd·Lh·x/2-qd/2(x-(L0-Lh)/2)2
= 36.85x9.234x4.052/2-36.85/2x(4.052-(9.704-9.234)/2)^2
= 421 kN·m
Shear at x= 4.052 m
Q= qd·a/2
= 36.85x1590/2000
= 29.296 kN
Average shear stress
τ= Q/tw/hw
= 29.296x1000/9/954
= 3.4 MPa
Bending stress of web
σ1= My·(Z1-t1-t2)/Iz
= -420.95x1000000x(431.5-9-9)/1629942142
= -107 MPa (compression)
σ2= Mymax·(Z2-t3-t4)/Iz
= 420.95x1000000x(549.5-9-0)/1629942142
= 139.6 MPa
Coefficient
ψ= σ2/σ1
= 139.6/(-106.8)
= -1.307
α= a/b
= 1590/954
= 1.667
Buckling coefficient
For ψ= 0
k'= 8.4/(ψ+1.1)= 7.636
For ψ= -1.0
k"= 23.9
k1= (1+ψ)k'-ψk"+10ψ(1+ψ)
= (1+(-1.307))x7.636-(-1.307)x23.9+10x(-1.307)x(1+(-1.307))
= 32.906
k2= 5.34+4.00/α/α
= 5.34+4.00/1.667/1.667

52
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 6.779
Euler reference stress
σE= 1.862x105(tw/b)2
= 16.57 MPa
The ideal buckling stresses
σli= k1·σE
= -32.906x16.57
= -545 MPa (compression)
τli= k2·σE
= 6.779x16.57
= 112 MPa
Critical comparison stress
 12  3 2
 lic    2 2
1
4
  1   3 
4
  1     
li  li   li 
= 540.2 MPa > fy= 345 MPa
σrc= 328.3 MPa
The plate buckling safety
 rc
f 
 12  3 2

= 3.07 > 1.35 OK

6.1.3 Design Calculation of Cross Section at x0.1 m from bearing position


6.1.3.1 Calculation of Internal-Force of Cross Section at x 0.1 m from bearing position
X= 0.1 m
Here Vy= qd·Lh/2
= 36.85x9.234/2
= 170.14 kN
My= qd·Lh·X/2
= 36.85x9.234x0.1/2
= 17.01 kN·m
Where Vy--- Shear forces, in kN
My--- bending moment, in kN·m
qd--- unit width design load acting on main girder
Lh--- sealing span, in m Lh= 9.234

53
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

6.1.3.2 Calculation for Characteristic Parameters of Cross Section at x 0.1 m


Calculation for characteristic parameters of cross section at x= 0.1 m are
as the following height of cross section 751 mm
Distance
Cross of each
Cross
center 2
sectionald sectional A · Z' Z=Z1-Z' A · Z
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
2 outside of
mm x mm mm
skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 317.6 196090813.4
front flange 120 9 1080 13.5 14580 308.6 102852676.8
web 724 9 6516 380 2476080 -57.9 21844303.56
back flange 1 150 9 1350 746.5 1007775 -424.4 243155736
back flange 2 0 0 0 0 0 0 0
total 10890 3507183 563943529.8
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 3507183/10890
= 322.1 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 6-3

Note: b1= 216 mm


t1= 9 mm
b2= 120 mm
t2= 9 mm
hw= 724 mm
tw= 9 mm
b3= 150 mm
t3= 9 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm figure 6-3

Distance of outside of back flange from y-axis


Z2= h-Z1 =751-322.1
= 428.9 mm

54
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Where h --- height of main girder cross section h= 751 mm


Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iz= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x724^3/12+563943529.8
= 848571097 mm4
Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm
hw --- height of web of main girder cross section, in mm
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 150x9x(428.9-9/2)+9x(428.9-9)^2/2
= 1366362 mm3

6.1.3.3 Stress Proof of Cross Section at 0.1 m


maximum shear stress of main girder
τmax= Vy·Smax/(Iy·tw)
= 170.136x1000x1366362.045/9/848571097
= 30.4 MPa < 0.4Fy= 138 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract

6.1.3.4 Web Stability

a= 1512 mm
hw= 942 mm

Bending moment at x=a/2= 0.762 m


My= qd·Lh·X/2-qd/2(x-(L0-Lh)/2)2
= 36.85x9.234x0.7615/2-36.85/2x(0.7615-(9.704-9.234)/2)^2
= 124.5 kN·m
Shear at x=a/2= 0.762 m
Q= qd·Lh/2-qd·(x-(L0-Lh)/2)
= 36.85x9.234/2-36.85x(0.7615-(9.704-9.234)/2)
= 150.7 kN

55
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Distance
Cross of each
Cross
center
sectionald sectional A · Z' Z=Z1-Z' A · Z2
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
2 outside of
mm x mm mm
skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 421.2 344883951.4
front flange 120 9 1080 13.5 14580 412.2 183501547.2
web 942 9 8478 489 4145742 -63.3 33970413.42
back flange 1 150 9 1350 964.5 1302075 -538.8 391912344
back flange 2 0 0 0 0 0 0 0
total 12852 5471145 954268256
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 5471145/12852
= 425.7 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 6-4
Note: b1= 216 mm
t1= 9 mm
b2= 120 mm
t2= 9 mm
hw= 942 mm
tw= 9 mm
b3= 150 mm
t3= 9 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm figure 6-4
Distance of outside of back flange from y-axis
Z2= h-Z1 =969-425.7
= 543.3 mm
Where h --- height of main girder cross section h= 969 mm
Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iz= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x942^3/12+954268255.98
= 1581190921 mm4

56
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm


hw --- height of web of main girder cross section, in mm

Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis


Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 150x9x(543.3-9/2)+9x(543.3-9)^2/2
= 2012024 mm3
Average shear stress
τ= Q/tw/hw
= 150.735x1000/9/942
= 17.8 MPa
Bending stress of web
σ1= My·(Z1-t1-t2)/Iz
= -124.451x1000000x(425.7-9-9)/1581190921
= -32.1 MPa (compression)
σ2= My·(Z2-t3)/Iz
= 124.451x1000000x(543.3-9)/1581190921
= 42.1 MPa
Coefficient
ψ= σ2/σ1
= 42.1/(-32.1)
= -1.312
α= a/b
= 1512/942
= 1.605
Buckling coefficient
For ψ= 0
k'= 8.4/(ψ+1.1)= 7.636
For ψ= -1
k"= 23.9
k1= (1+ψ)k'-ψk"+10ψ(1+ψ)
= (1+(-1.312))x7.636-(-1.312)x23.9+10x(-1.312)x(1+(-1.312))
= 33.068
k2= 5.34+4.00/α/α
= 5.34+4.00/1.605/1.605

57
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 6.893
Euler reference stress
σE= 1.862x105(tw/b)2
= 17 MPa
The ideal buckling stresses
σli= k1·σE
= -33.068x17
= -562 MPa (compression)
τli= k2·σE
= 6.893x17
= 117 MPa
Critical comparison stress
 12  3 2
 lic    2 2
1
  1   3 
  1     
4 li  4 li   li 
= 279.2 MPa < fy= 345 MPa
σrc= 273 MPa
The plate buckling safety
 rc
f 
 12  3 2

= 6.13 > 1.35 OK

6.1.4 Calculation of Deflection for Main Girder


Deflection for main girder
fmax= k·5qL04/(384EIy)
= 1.00501x5x33.5x9704^4/(384x210000x1629942142)
= 11.357 mm = L0/ 854 <L0/750
Where q --- unit width load acting on main girder q= 33.5 kN/m = 33.5 N/mm
L0 --- bearing span of main girder L0= 9.7 m = 9704 mm
E --- modulus of elasticity, E= 210000 N/mm2
k --- coefficient
Iym -- second order moment of area at middle span cross section
Iym= 1629942142 mm4
Iy0 -- second order moment of area at bearing cross section
Iy0= 848571097 mm4

58
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

L1--- the span of variable main girder height L1= 1.55 m = 1552 mm
L0/L1 = 9704/1552
= 6.25
k' = 0.00544
k = (1+k'(Iym-Iy0)/Iy0)
= 1.005

It meets the requirement of specification of contract

59
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

6.2 Exceptional Loading


Calculation graph of internal-force for main girder is shown in figure 6-5

figure 6-5
Note: q= 50.71 kN/m Lh= 9.234 m L0 = 9.704 m

6.2.1 Calculation of Full Jointly Bearing Width of Skinplate


According to article 19 of TSGP,it is known that full jointly bearing width
of skinplate
bs= 24·t
= 24x9
= 216 mm
Where ts--- The thickness of skinplate, ts= 9 mm

6.2.2 Design Calculation for Middle Span Cross Section of Main Girder
6.2.2.1 Calculation of Internal-Force of Middle Span Cross Section of Main Girder
For the middle span position,i.e. at X= 4.852 m
Here Vy= 0
Mymax=My= q·Lh(L0-Lh/2)/4
= 50.71x9.234x(9.704-9.234/2)/4
= 595.5 kN·m
Where Vy--- Shear forces, in kN
Mymax--- maximum bending moment, in kN·m
q --- unit width load acting on main girder
L0--- bearing span, in m L0= 9.704
Lh--- sealing span, in m Lh= 9.234

6.2.2.2 Calculation of Characteristic Parameters of Middle Span Cross Section


Calculation of characteristic parameters of middle span cross section are
as the following height of cross section 1075

60
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Distance
of each
Cross Cross
center 2
sectionald sectional A x Z' Z=Z1-Z' A x Z
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
outside of
mm x mm mm2 skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 472.2 433459201
front flange 120 9 1080 13.5 14580 463.2 231718579.2
web 1048 9 9432 542 5112144 -65.3 40218896.88
back flange 1 150 9 1350 1070.5 1445175 -593.8 476007894
back flange 2 0 0 0 1075 0 -598.3 0
total 13806 6580647 1181404571
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 6580647/13806
= 476.7 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 6-6
Note: b1= 216 mm
t1= 9 mm
b2= 120 mm
t2= 9 mm
hw= 1048 mm
tw= 9 mm
b3= 150 mm
t3= 9 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm
Distance of outside of back flange from y-axis figure 6-6
Z2= h-Z1 =1075-476.7
= 598.3 mm
Where h --- height of main girder cross section h= 1075 mm
Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iy= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x1048^3/12+1181404571.04
= 2044671515 mm4

61
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm


hw --- height of web of main girder cross section, in mm
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 150x9x(598.3-9/2)+9x(598.3-9)^2/2
= 2364365 mm3
6.2.2.3 Stress Proof of Middle Span Cross Section
Bending stress at outside of skinplate
σ1= Mymax·Z1/Iy
= 595.5x1000000x476.7/2044671515
= 138.8 MPa < 0.8Fy= 276 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at outside of back flange
σ2= Mymax·Z2/Iy
= 595.5x1000000x598.3/2044671515
= 174.3 MPa < 0.8Fy= 276 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
6.2.2.4 Web Stability of Midspan Cross Section

a= 1590 mm
b= 1048 mm
Bending moment at x=L0/2-a/2= 4.052 m
My= qd·Lh·x/2-qd/2(x-(L0-Lh)/2)2

62
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 50.71x9.234x4.052/2-50.71/2x(4.052-(9.704-9.234)/2)^2
= 579.3 kN·m
Shear at x= 4.052 m
Q= qd·a/2
= 50.71x1590/2000
= 40.314 kN
Average shear stress
τ= Q/tw/hw
= 40.314x1000/9/1048
= 4.3 MPa
Bending stress of web
σ1= My·(Z1-t1-t2)/Iz
= -579.278x1000000x(476.7-9-9)/2044671515
= -130 MPa (compression)
σ2= Mymax·(Z2-t3-t4)/Iz
= 579.278x1000000x(598.3-9-0)/2044671515
= 167 MPa
Coefficient
ψ= σ2/σ1
= 167/(-130)
= -1.285
α= a/b
= 1590/1048
= 1.517
Buckling coefficient
For ψ= 0
k'= 8.4/(ψ+1.1)= 7.636
For ψ= -1.0
k"= 23.9
k1= (1+ψ)k'-ψk"+10ψ(1+ψ)
= (1+(-1.285))x7.636-(-1.285)x23.9+10x(-1.285)x(1+(-1.285))
= 32.197
k2= 5.34+4.00/α/α
= 5.34+4.00/1.517/1.517
= 7.078

63
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Euler reference stress


σE= 1.862x105(tw/b)2
= 13.73 MPa
The ideal buckling stresses
σli= k1·σE
= -32.197x13.73
= -442 MPa (compression)
τli= k2·σE
= 7.078x13.73
= 97.2 MPa

Critical comparison stress


 12  3 2
 lic    2 2
1
4
  1   3 
4
  1     
li  li   li 
= 438.2 MPa > fy= 345 MPa
σrc= 320.6 MPa
The plate buckling safety
 rc
f 
 12  3 2

= 2.46 > 1.35 OK

6.2.3 Design Calculation of Cross Section at x0.1 m from bearing position


6.2.3.1 Calculation of Internal-Force of Cross Section at x 0.1 m from bearing position
X= 0.1 m
Here Vy= qd·Lh/2
= 50.71x9.234/2
= 234.13 kN
My= qd·Lh·X/2
= 50.71x9.234x0.1/2
= 23.41 kN·m
Where Vy--- Shear forces, in kN
My--- bending moment, in kN·m
qd--- unit width design load acting on main girder
Lh--- sealing span, in m Lh= 9.234

64
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

6.2.3.2 Calculation for Characteristic Parameters of Cross Section at x 0.1 m


Calculation for characteristic parameters of cross section at x= 0.1 m are
as the following height of cross section 751 mm
Distance
Cross of each
Cross
center 2
sectionald sectional A · Z' Z=Z1-Z' A · Z
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
2 outside of
mm x mm mm
skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 317.6 196090813.4
front flange 120 9 1080 13.5 14580 308.6 102852676.8
web 724 9 6516 380 2476080 -57.9 21844303.56
back flange 1 150 9 1350 746.5 1007775 -424.4 243155736
back flange 2 0 0 0 0 0 0 0
total 10890 3507183 563943529.8
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 3507183/10890
= 322.1 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 6-7

Note: b1= 216 mm


t1= 9 mm
b2= 120 mm
t2= 9 mm
hw= 724 mm
tw= 9 mm
b3= 150 mm
t3= 9 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm figure 6-7

Distance of outside of back flange from y-axis


Z2= h-Z1 =751-322.1
= 428.9 mm

65
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Where h --- height of main girder cross section h= 751 mm


Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iz= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x724^3/12+563943529.8
= 848571097 mm4
Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm
hw --- height of web of main girder cross section, in mm
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 150x9x(428.9-9/2)+9x(428.9-9)^2/2
= 1366362 mm3

6.2.3.3 Stress Proof of Cross Section at 0.1 m


maximum shear stress of main girder
τmax= Vy·Smax/(Iy·tw)
= 234.128x1000x1366362.045/9/848571097
= 41.9 MPa < 0.5Fy= 172 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract

6.2.3.4 Web Stability

a= 1512 mm
hw= 942 mm

Bending moment at x=a/2= 0.762 m


My= qd·Lh·X/2-qd/2(x-(L0-Lh)/2)2
= 50.71x9.234x0.7615/2-50.71/2x(0.7615-(9.704-9.234)/2)^2
= 171.3 kN·m
Shear at x=a/2= 0.762 m
Q= qd·Lh/2-qd·(x-(L0-Lh)/2)
= 50.71x9.234/2-50.71x(0.7615-(9.704-9.234)/2)

66
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 207.4 kN
Distance
Cross of each
Cross
center
sectionald sectional A · Z' Z=Z1-Z' A · Z2
Position from
imensions area A mm3 mm mm4
outside of
mm x mm mm2
skinplate
Z' mm
skinplate 216 9 1944 4.5 8748 421.2 344883951.4
front flange 120 9 1080 13.5 14580 412.2 183501547.2
web 942 9 8478 489 4145742 -63.3 33970413.42
back flange 1 150 9 1350 964.5 1302075 -538.8 391912344
back flange 2 0 0 0 0 0 0 0
total 12852 5471145 954268256
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
Distance of outside of skinplate from y-axis
Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 5471145/12852
= 425.7 mm
Cross-section of main girder is shown in figure 6-8
Note: b1= 216 mm
t1= 9 mm
b2= 120 mm
t2= 9 mm
hw= 942 mm
tw= 9 mm
b3= 150 mm
t3= 9 mm
b4= 0 mm
t4= 0 mm figure 6-8
Distance of outside of back flange from y-axis
Z2= h-Z1 =969-425.7
= 543.3 mm
Where h --- height of main girder cross section h= 969 mm
Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iz= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 9x942^3/12+954268255.98

67
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 1581190921 mm4
Where tw --- thickness of web of main girder cross section, in mm
hw --- height of web of main girder cross section, in mm

Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis


Smax= b3·t3·(Z2-t3/2)+tw·(Z2-t3)2/2
= 150x9x(543.3-9/2)+9x(543.3-9)^2/2
= 2012024 mm3
Average shear stress
τ= Q/tw/hw
= 207.429x1000/9/942
= 24.5 MPa
Bending stress of web
σ1= My·(Z1-t1-t2)/Iz
= -171.26x1000000x(425.7-9-9)/1581190921
= -44.2 MPa (compression)
σ2= My·(Z2-t3)/Iz
= 171.26x1000000x(543.3-9)/1581190921
= 57.9 MPa
Coefficient
ψ= σ2/σ1
= 57.9/(-44.2)
= -1.31
α= a/b
= 1512/942
= 1.605
Buckling coefficient
For ψ= 0
k'= 8.4/(ψ+1.1)= 7.636
For ψ= -1
k"= 23.9
k1= (1+ψ)k'-ψk"+10ψ(1+ψ)
= (1+(-1.31))x7.636-(-1.31)x23.9+10x(-1.31)x(1+(-1.31))
= 33.003
k2= 5.34+4.00/α/α

68
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 5.34+4.00/1.605/1.605
= 6.893
Euler reference stress
σE= 1.862x105(tw/b)2
= 17 MPa
The ideal buckling stresses
σli= k1·σE
= -33.003x17
= -561 MPa (compression)
τli= k2·σE
= 6.893x17
= 117 MPa
Critical comparison stress
 12  3 2
 lic    2 2
1
  1   3 
  1     
4 li  4 li   li 
= 279.1 MPa < fy= 345 MPa
σrc= 273 MPa
The plate buckling safety
 rc
f 
 12  3 2

= 4.45 > 1.35 OK

69
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

7 Calculation for Combined Stress of Skinplate


According to the calculation formula of clause 7.4 of DIN 19704

 zh1  3x 30x 2 32y  3x 30x  3y  3 2 1

zh2  4y 40y 2 42x  4 y 40y  4x  3 2 2

where σ3x,σ3y,σ4x,σ4y---bending stress caused by water pressure in skinplate


σ3x=0.3σ3y σ4y=0.3σ4x
σ30x,σ40y--- bending stress of the main girder flange outside
τ--- shear stress of the main girder flange, As a large part of shear
force borne by web of the girder, then τ≈ 0

7.1 Calculation for Bending Stress Caused by Water Pressure in the Skinplate
According to clause 6.5.2.2 of DIN 19704 september 1976 editions,the bending
stress caused by water pressure in skinplate
σ3x=k3x·p·a2/(100t2)
σ4y=k4y·p·a2/(100t2)
where p ---design water pressure (relative to the skinplate center)
a,b---support length,in mm,according to fig.2.19-1 of TSGP
t --- skinplate thickness, in mm, here, t= 9 mm
k3x,k4y--- non-dimensional factor
The k3x,k4y values for the points and mounting conditions given in Fig.2.19-1 are
obtainable from table 2.19-1 of TSGP

70
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

main girder or distance between water flange flange


secondary main girder or pressure at width below width above
horizontal secondary horizontal beam beam beam
beam NO. beam centerline centerline centerline centerline
(from down to up) mm m mm mm
1 100 6.453 0 10
2 450 6.003 10 0
3 500 5.503 155 155
4 450 5.053 10 0
5 400 4.653 10 0
6 500 4.153 95 95
7 600 3.553 10 0
8 500 3.053 30 0
9 420 2.633 10 0
10 530 2.103 60 60
11 550 1.553 10 0
12 500 1.053 60 60
13 500 0.553 10 0
14 553 0 10 0
15 0 0 0
6553

Bending stress caused by water pressure in the skinplate


Area NO. q b a t σ3y σ4x
b/a k3y k4x
from down to up MPa mm mm mm MPa MPa
1 0.06379 9704 100 97 75 47.2 9 5.9 3.7
2 0.0611 1600 430 3.72 50 34.2 9 69.7 47.7
3 0.0572 1600 345 4.64 50 34.2 9 42 28.7
4 0.05107 1600 285 5.61 50 34.2 9 25.6 17.5
5 0.04766 1600 390 4.1 50 34.2 9 44.7 30.6
6 0.04366 1600 405 3.95 50 34.2 9 44.2 30.2
7 0.03738 1600 495 3.23 50 34.2 9 56.5 38.7
8 0.03255 1600 470 3.4 50 34.2 9 44.4 30.4
9 0.02794 1600 410 3.9 50 34.2 9 29 19.8
10 0.02352 1600 470 3.4 50 34.2 9 32.1 21.9
11 0.01769 1600 480 3.33 50 34.2 9 25.2 17.2

71
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

12 0.01308 1600 440 3.64 50 34.2 9 15.6 10.7


13 0.00763 1600 430 3.72 50 34.2 9 8.7 6
14 0.00276 1600 543 2.95 50 34.3 9 5 3.4
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of the skinplate
According to the above calculations,the bending stress caused by water pressure
in the skinplate area NO. 2 is the biggest. And the bending stress of the main
girder flange related to proof of skinplate area NO. 2 is bigger ,so combined
stress of skinplate is only calculated for this skinplate area.
7.2 Calculation for Combined Stress of Skinplate for the Area NO. 2
According to calculation formula (1) and (2) of clause 6 of this calculation
information,we know the combined stress is the biggest when σ3x,σ3y,σ4x,σ4y,
or σ30x,σ40y is the biggest.
When x1= 4.052 m,σ3x,σ3y is the biggest,σ30x is the bigger
When x2= 4.852 m,σ4x,σ4y is the bigger,σ40y is the biggest
7.2.1 Calculation for Combined Stress of Skinplate at x= 4.052 m
According to of clause 4.1 of this calculation information
q= 116.5 kN/m Lh= 9.234 m L0= 9.704 m
Here My= qd·Lh·X/2-qd·[X-(L0-Lh)/2]2/2
= 116.5x9.234x4.052/2-116.5x[4.052-(9.704-9.234)/2]^2/2)
= 1330.8 kN·m
Where My--- bending moment, in kN·m
According to of clause 4.1.2.2 of this calculation information
Z1= 546.9 mm Z2= 549.1 mm Iy= 4628758372 mm4
● Combined stress for the outside surface of the skinplate
Bending stress at outside surface of the skinplate
σ30x= My·Z1/Iy
= -1330.8x1000000x546.9/4628758372
= -157 MPa
According to above tableσ3y= 69.7 MPa
σ3x= 0.3σ3y= 0.3x69.7
= 20.9 MPa

 zh1  3x 30x 2 32y  3x 30x  3y  3 2


= 181.5 MPa < 0.75Fy = 258 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for main girder

72
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

fy= 345 MPa

It meets the requirement of specification of contract

● Combined stress for the inside surface of the skinplate


Bending stress at inside surface of the skinplate
σ30x= My·(Z1-t1)/Iy
= -1330.8x1000000x(546.9-9)/4628758372
= -155 MPa
According to above tableσ3y= -69.7 MPa
σ3x= 0.3σ3y= 0.3x(-69.7)
= -21 MPa

 zh1  3x 30x 2 32y  3x 30x  3y  3 2

= 153.1 MPa < 0.75Fy = 258 MPa

It meets the requirement of specification of contract


7.2.2 Calculation for Combined Stress of Skinplate at x= 4.852 m
According to of claus 8.2 of this calculation information

Note: value of load q1= 102.85 kN/m q2= 86.37 kN/m


support length of the span L1= 1.05 m
● Combined stress for the outside surface of the skinplate
According to of claus 8.2 of this calculation information
Bending stress at outside surface of the skinplate
σ40y= 14.5 MPa
According to table 6.2, σ4x= 47.7 MPa
σ4y= 0.3σ4x= 0.3x47.7
= 14.3 MPa

zh2  4 y 40y 2 42x  4y 40y  4x  3 2


= 41.6 MPa < 0.75Fy = 258 MPa

73
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

It meets the requirement of specification of contract

● Combined stress for the inside surface of the skinplate


Bending stress at inside surface of the skinplate
σ40y= My·(Z1-t1)/Iy
= 53.668x1000000x(534.7-9)/1976056456
= 14.3 MPa
According to table 6.2, σ4x= -47.7 MPa
σ4y= 0.3σ4x= 0.3x(-47.7)
= -14 MPa

zh2  4 y 40y 2 42x  4 y 40y  4x  3 2


= 47.7 MPa < 0.75Fy = 258 MPa

It meets the requirement of specification of contract

7.3 Calculation of Deflection of Skinplate


Area NO. q b a l f
b/a k l/f
from down to up MPa mm mm mm mm
1 0.0638 9704 100 97.04 0.0284 100 0.0012
2 0.0611 1600 430 3.7209 0.0284 430 0.3875 1109.7
3 0.0572 1600 345 4.6377 0.0284 345 0.1503 2295.4
4 0.0511 1600 285 5.614 0.0284 285 0.0625 4560
5 0.0477 1600 390 4.1026 0.0284 390 0.2045 1907.1
6 0.0437 1600 405 3.9506 0.0284 405 0.2179 1858.7
7 0.0374 1600 495 3.2323 0.0284 495 0.4163 1189
8 0.0326 1600 470 3.4043 0.0284 470 0.2947 1594.8
9 0.0279 1600 410 3.9024 0.0284 410 0.1465 2798.6
10 0.0235 1600 470 3.4043 0.0284 470 0.2129 2207.6
11 0.0177 1600 480 3.3333 0.0284 480 0.1742 2755.5
12 0.0131 1600 440 3.6364 0.0284 440 0.0909 4840.5
13 0.0076 1600 430 3.7209 0.0284 430 0.0484 8884.3
14 0.0028 1600 543 2.9466 0.0284 543 0.0445 12202
f=k·q·l4/E·t3
where q ---design water pressure (relative to the skinplate center)

74
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

a,b---support length,in mm
t --- skinplate thickness, in mm, here, t= 9 mm
k --- non-dimensional factor
where E --- Elastic modulus of steel E= 210000 N/mm2

75
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

8 Design for Vertical Girders


8.1 Calculation for Loads Acting on Vertical Girders
Calculation equations of water pressure acting on vertical girders are
as follows
q1=b·pb/2
q2=b·pt/2
where q1、q2---design loads acting on vertical girders in kN/m
b---distance between calculated vertical girders,in m
pt,pb--- water pressure at top and bottom of vertical girders

table 8-1 Calculation for loads acting on vertical girders


beam NO. L b H pt or pb q
from down to up mm mm m kN/m2 kN/m
1 1050 1600 6.553 64.28 102.85
2 1350 1600 5.503 53.98 86.37
3 1100 1600 4.153 40.74 65.18
4 950 1600 3.053 29.95 47.92
5 1050 1600 2.103 20.63 33.01
6 1053 1600 1.053 10.33 16.53
6553 1600 0 0 0
8.2 Calculation for Bottom Vertical Girders 1

Note: value of load q1= 102.85 kN/m q2= 86.37 kN/m


support length of the span L1= 1.05 m
Maximum shear force at support position
Qmax= (q1+q2)·L1/2
= (102.85+86.37)x1.05/2
= 99.341 kN
Maximum bending moment within span
Mwmax= (2·q1+q2)·L12/6

76
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= (2x102.85+86.37)x1.05x1.05/6
= 53.67 kN·m
Stress proof
● Calculation for full jointly bearing width of the skinplate
According to article 19 of TSGP,it is known that full jointly bearing width
of skinplate
bs= 24·ts
= 24x9
= 216 mm
Where ts--- The thickness of skinplate, ts= 9 mm

● Calculation for characteristic parameters of cross section


thickness of the web tr= 9 mm
height of the web hr= 1063 mm
thickness of the back flange tb= 9 mm
width of the back flange bb= 200 mm

Graph of cross section is shown in figure


Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
cross sectional area
A= bs·ts+hr·tr+bb·tb
= 216x9+9x1063+9x200
= 13311 mm2
Distance from the outside of skinplate to y-axis
Z1= [bs·ts2/2+hr·tr·(ts+hr/2)+bb·tb·(ts+hr+tb/2)]/A
= [216x9x9/2+1063x9x(9+1063/2)+9x200x(9+1063+9/2)]/13311
= 534.7 mm
Distance from bottom of the cross section to y-axis
Z2= ts+hr+tb-Z1
= 9+1063+9-534.7
= 546.3 mm
second order moment of area of the cross section about y-axis

77
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Iy= bs·ts·(Z1-ts/2)2+tr·hr3/12+hr·tr·(Z2-tb-hr/2)2+bb·tb·(Z2-tb/2)2
= 216x9x(534.7-9/2)^2+9x1063^3/12+9x1063x(546.3-9-1063/2)^2
+9x200x(546.3-9/2)^2
= 1976056456 mm4
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= bs·ts·(Z1-ts/2)+tr·(Z1-ts)2/2
= 216x9x(534.7-9/2)+9x(534.7-9)^2/2
= 2274331 mm3
Statical moment of top cross section above point A about y-axis
S3= bs·ts·(Z1-ts/2)
= 216x9x(534.7-9/2)
= 1030708 mm3
● Stress proof of cross section
Bending stress at outside surface of the skinplate
σ1= Msmax·Z1/Iy
= 53.668x1000000x534.7/1976056456
= 14.5 MPa < 0.6Fy = 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at bottom of the cross section
σ2= Msmax·Z2/Iy
= 53.668x1000000x546.3/1976056456
= 14.8 MPa < 0.6Fy = 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at point A
σA= Msmax·(Z1-ts)/Iy
= 53.668x1000000x(534.7-9)/1976056456
= 14.3 MPa < 0.6Fy = 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa

It meets the requirement of specification of contract

78
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Maximum shear stress of the cross section


τmax= Qmax·Smax/(Iy·tr)
= 99.341x1000x2274331/1976056456/9
= 12.7 MPa < 0.4Fy = 138 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa

It meets the requirement of specification of contract


Shear stress at point A
τA= Qmax·S3/(Iy·tr)
= 99.341x1000x1030708/1976056456/9
= 5.8 MPa < 0.4Fy = 138 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa

It meets the requirement of specification of contract

8.3 Calculation for Middle Vertical Girders 2

Note: value of load q2= 86.37 kN/m q3= 65.18 kN/m


support length of the span L2= 1.35 m
Maximum shear force at support position
Qmax= (2·q2+q3)·L2/6
= (2x86.37+65.18)x1.35/6
= 53.532 kN
Maximum bending moment within span
μ= q3/q2 = 65.18/86.37
= 0.755

 2   1
  3
= 0.88

79
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Mwmax= q2·L22/6·(2·ν3-μ·(1+μ))/(1-μ)2
= 86.37x1.35x1.35/6x(2x0.88^3-0.755x(1+0.755))/(1-0.755)^2
= 16.57 kN·m
Stress proof
● Calculation for full jointly bearing width of the skinplate
According to article 19 of TSGP,it is known that full jointly bearing width
of skinplate
bs= 24·t
= 24x9
= 216 mm
Where ts--- The thickness of skinplate, ts= 9 mm
● Calculation for characteristic parameters of cross section
thickness of the web tr= 9 mm
height of the web hr= 1063 mm
thickness of the back flange tb= 9 mm
width of the back flange bb= 200 mm

Graph of cross section is shown in figure

Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate


cross sectional area
A= bs·ts+hr·tr+bb·tb
= 216x9+1063x9+9x200
= 13311 mm2
Distance from the outside of skinplate to y-axis
Z1= [bs·ts2/2+hr·tr·(ts+hr/2)+bb·tb·(ts+hr+tb/2)]/A
= [216x9x9/2+1063x9x(9+1063/2)+200x9x(9+1063+9/2)]/13311
= 535 mm
Distance from bottom of the cross section to y-axis
Z2= ts+hr+tb-Z1
= 9+1063+9-534.7
= 546.3 mm
second order moment of area of the cross section about y-axis
Iy= bs·ts·(Z1-ts/2)2+tr·hr3/12+hr·tr·(Z2-tb-hr/2)2+bb·tb·(Z2-tb/2)2

80
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 216x9x(534.7-9/2)^2+9x1063^3/12+9x1063x(546.3-9-1063/2)^2
+200x9x(546.3-9/2)^2
= 1976056456 mm4
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= bs·ts·(Z1-ts/2)+tr·(Z1-ts)2/2
= 216x9x(534.7-9/2)+9*(534.7-9)^2/2
= 2274331 mm3
Statical moment of top cross section above point A about y-axis
S3= bs·ts·(Z1-ts/2)
= 216x9x(534.7-9/2)
= 1030708 mm3
● Stress proof of cross section
Bending stress at outside surface of the skinplate
σ1= Msmax·Z1/Iy
= 16.573x1000000x534.7/1976056456
= 4.5 MPa < 0.6Fy = 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at bottom of the cross section
σ2= Msmax·Z2/Iy
= 16.573x1000000x546.3/1976056456
= 4.6 MPa < 0.6Fy = 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at point A
σA= Msmax·(Z1-ts)/Iy
= 16.573x1000000x(534.7-9)/1976056456
= 4.4 MPa < 0.6Fy = 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract

81
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Maximum shear stress of the cross section


τmax= Qmax·Smax/(Iy·tr)
= 53.532x1000x2274331/1976056456/9
= 6.8 MPa < 0.4Fy = 138 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Shear stress at point A
τA= Qmax·S3/(Iy·tr)
= 53.532x1000x1030708/1976056456/9
= 3.1 MPa < 0.4Fy = 138 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract

8.4 Calculation for Middle Vertical Girders 3

Note: value of load q3= 65.18 kN/m q4= 47.92 kN/m


support length of the span L3= 1.10 m

Maximum shear force at support position


Qmax= (q3+q4)·L3/2
= (65.18+47.92)x1.1/2
= 62.205 kN
Maximum bending moment within span
Mwmax= (2·q4+q3)·L32/6
= (2x47.92+65.18)x1.1x1.1/6
= 32.47 kN·m

82
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Stress proof
● Calculation for full jointly bearing width of the skinplate
According to article 19 of TSGP,it is known that full jointly bearing width
of skinplate
bs= 24·t
= 24x9
= 216 mm
Where ts--- The thickness of skinplate, ts= 9 mm

● Calculation for characteristic parameters of cross section


thickness of the web tr= 9 mm
height of the web hr= 1063 mm
Graph of cross section is shown in figure

Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate


cross sectional area
A= bs·ts+hr·tr
= 216x9+1063x9
= 11511 mm2
Distance from the outside of skinplate to y-axis
Z1= [bs·ts2/2+hr·tr·(ts+hr/2)]/A
= [216x9x9/2+1063x9x(9+1063/2)]/11511
= 450 mm
Distance from bottom of the cross section to y-axis
Z2= ts+hr-Z1
= 9+1063-450
= 622.0 mm

83
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

second order moment of area of the cross section about y-axis


Iy= bs·ts·(Z1-ts/2)2+tr·hr3/12+hr·tr·(Z2-hr/2)2
= 216x9x(450-9/2)^2+9x1063^3/12+1063x9x(622-1063/2)^2
= 1365050073 mm4
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= bs·ts·(Z1-ts/2)+tr·(Z1-ts)2/2
= 216x9x(450-9/2)+9x(450-9)^2/2
= 1741216 mm3

Statical moment of top cross section above point A about y-axis


S3= bs·ts·(Z1-ts/2)
= 216x9x(450-9/2)
= 866052 mm3
● Stress proof of cross section
Bending stress at outside surface of the skinplate
σ1= Msmax·Z1/Iy
= 32.472x1000000x450/1365050073
= 10.7 MPa < 0.6Fy = 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract

Bending stress at bottom of the cross section


σ2= Msmax·Z2/Iy
= 32.472x1000000x622/1365050073
= 14.8 MPa < 0.6Fy = 207 MPa

Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder


fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at point A
σA= Msmax·(Z1-ts)/Iy
= 32.472x1000000x(450-9)/1365050073
= 10.5 MPa < 0.6Fy = 207 MPa

84
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder


fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Maximum shear stress of the cross section
τmax= Qmax·Smax/(Iy·tr)
= 62.205x1000x1741216/1365050073/9
= 8.8 MPa < 0.4Fy = 138 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract

Shear stress at point A


τA= Qmax·S3/(Iy·tr)
= 62.205x1000x866052/1365050073/9
= 4.4 MPa < 0.4Fy = 138 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract

8.5 Calculation for Middle Vertical Girders 4

Note: value of load q4= 47.92 kN/m q5= 33.01 kN/m


support length of the span L4= 0.95 m
Maximum shear force at support position
Qmax= (q4+q5)·L4/2
= (47.92+33.01)x0.95/2
= 38.442 kN
Maximum bending moment within span
Mwmax= (2·q4+q5)·L42/6

85
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= (2x33.01+47.92)x0.95x0.95/6
= 17.14 kN·m
Stress proof
● Calculation for full jointly bearing width of the skinplate
According to article 19 of TSGP,it is known that full jointly bearing width
of skinplate
bs= 24·t
= 24x9
= 216 mm
Where ts--- The thickness of skinplate, ts= 9 mm

● Calculation for characteristic parameters of cross section


thickness of the web tr= 9 mm
height of the web hr= 963 mm
Graph of cross section is shown in figure

Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate


cross sectional area
A= bs·ts+hr·tr
= 216x9+963x9
= 10611 mm2
Distance from the outside of skinplate to y-axis
Z1= [bs·ts2/2+hr·tr·(ts+hr/2)]/A
= [216x9x9/2+963x9x(9+963/2)]/10611
= 402 mm
Distance from bottom of the cross section to y-axis
Z2= ts+hr-Z1
= 9+963-401.5
= 570.5 mm

86
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

second order moment of area of the cross section about y-axis


Iy= bs·ts·(Z1-ts/2)2+tr·hr3/12+hr·tr·(Z2-hr/2)2
= 216x9x(401.5-9/2)^2+9x963^3/12+963x9x(570.5-963/2)^2
= 1044835463 mm4
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= bs·ts·(Z1-ts/2)+tr·(Z1-ts)2/2
= 216x9x(401.5-9/2)+9x(401.5-9)^2/2
= 1465021 mm3

Statical moment of top cross section above point A about y-axis


S3= bs·ts·(Z1-ts/2)
= 216x9x(401.5-9/2)
= 771768 mm3
● Stress proof of cross section
Bending stress at outside surface of the skinplate
σ1= Msmax·Z1/Iy
= 17.138x1000000x401.5/1044835463
= 6.6 MPa < 0.6Fy = 0 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 0 MPa
It meets the requirement of specification of contract

Bending stress at bottom of the cross section


σ2= Msmax·Z2/Iy
= 17.138x1000000x570.5/1044835463
= 9.4 MPa < 0.6Fy = 0 MPa

Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder


fy= 0 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at point A
σA= Msmax·(Z1-ts)/Iy
= 17.138x1000000x(401.5-9)/1044835463
= 6.4 MPa < 0.6Fy = 0 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder

87
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

fy= 0 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Maximum shear stress of the cross section
τmax= Qmax·Smax/(Iy·tr)
= 38.442x1000x1465021/1044835463/9
= 6 MPa < 0.4Fy = 0 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 0 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Shear stress at point A
τA= Qmax·S3/(Iy·tr)
= 38.442x1000x771768/1044835463/9
= 3.2 MPa < 0.4Fy = 0 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 0 MPa
It meets the requirement of specification of contract

8.6 Calculation for Middle Vertical Girders 5

Note: value of load q5= 33.01 kN/m q6= 16.53 kN/m


support length of the span L5= 1.60 m
Maximum shear force at support position
Qmax= (2·q5+q6)·L4/6
= (2x33.01+16.53)x1.6/6
= 22.013 kN
Maximum bending moment within span
μ= q6/q5 = 16.53/33.01
= 0.501
 2   1
  3

= 0.764

88
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Mwmax= q5·L52/6·(2·ν3-μ·(1+μ))/(1-μ)2
= 33.01x1.6x1.6/6x(2x0.764^3-0.501x(1+0.501))/(1-0.501)^2
= 7.912 kN·m

Stress proof
● Calculation for full jointly bearing width of the skinplate
According to article 19 of TSGP,it is known that full jointly bearing width
of skinplate
bs= 24·t
= 24x9
= 216 mm
Where ts--- The thickness of skinplate, ts= 9 mm

● Calculation for characteristic parameters of cross section


thickness of the web tr= 9 mm
height of the web hr= 1063 mm
thickness of the back flange tb= 9 mm
width of the back flange bb= 200 mm

Graph of cross section is shown in figure


Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
cross sectional area
A= bs·ts+hr·tr+bb·tb
= 216x9+9x1063+9x200
= 13311 mm2
Distance from the outside of skinplate to y-axis
Z1= [bs·ts2/2+hr·tr·(ts+hr/2)+bb·tb·(ts+hr+tb/2)]/A
= [216x9x9/2+9x1063x(9+1063/2)+9x200x(9+1063+9/2)]/13311
= 534.7 mm
Distance from bottom of the cross section to y-axis
Z2= ts+hr+tb-Z1
= 9+1063+9-534.7
= 546.3 mm

89
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

second order moment of area of the cross section about y-axis


Iy= bs·ts·(Z1-ts/2)2+tr·hr3/12+hr·tr·(Z2-tb-hr/2)2+bb·tb·(Z2-tb/2)2
= 216x9x(534.7-9/2)^2+9x1063^3/12+1063x9x(546.3-9-1063/2)^2
+9x200x(546.3-9/2)^2
= 1976056456 mm4
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= bs·ts·(Z1-ts/2)+tr·(Z1-ts)2/2
= 216x9x(534.7-9/2)+9x(534.7-9)^2/2
= 2274331 mm3
Statical moment of top cross section above point A about y-axis
S3= bs·ts·(Z1-ts/2)
= 216x9x(534.7-9/2)
= 1030708 mm3
● Stress proof of cross section
Bending stress at outside surface of the skinplate
σ1= Msmax·Z1/Iy
= 7.912x1000000x534.7/1976056456
= 2.14 MPa < 0.6Fy = 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at bottom of the cross section
σ2= Msmax·Z2/Iy
= 7.912x1000000x546.3/1976056456
= 2.19 MPa < 0.6Fy = 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at point A
σA= Msmax·(Z1-ts)/Iy
= 7.912x1000000x(534.7-9)/1976056456
= 2.1 MPa < 0.6Fy = 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract

90
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Maximum shear stress of the cross section


τmax= Qmax·Smax/(Iy·tr)
= 22.013x1000x2274331/1976056456/9
= 2.8 MPa < 0.4Fy = 138 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Shear stress at point A
τA= Qmax·S3/(Iy·tr)
= 22.013x1000x1030708/1976056456/9
= 1.3 MPa < 0.4Fy = 138 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract

8.7 Calculation for Middle Vertical Girders 6

Note: value of load q6= 16.53 kN/m q7= 0.00 kN/m


support length of the span L5= 1.60 m
Maximum shear force at support position
Qmax= (2·q5+q6)·L4/6
= (2x16.53+0)x1.6/6
= 8.816 kN
Maximum bending moment within span
μ= q6/q5 = 0/16.53
= 0
 2   1
  3

= 0.577
Mwmax= q5·L52/6·(2·ν3-μ·(1+μ))/(1-μ)2
= 16.53x1.6x1.6/6x(2x0.577^3-0x(1+0))/(1-0)^2
= 2.71 kN·m

91
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Stress proof
● Calculation for full jointly bearing width of the skinplate
According to article 19 of TSGP,it is known that full jointly bearing width
of skinplate
bs= 24·t
= 24x9
= 216 mm
Where ts--- The thickness of skinplate, ts= 9 mm

● Calculation for characteristic parameters of cross section


thickness of the web tr= 9 mm
height of the web hr= 1063 mm
thickness of the back flange tb= 9 mm
width of the back flange bb= 200 mm

Graph of cross section is shown in figure


Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of plate
cross sectional area
A= bs·ts+hr·tr+bb·tb
= 216x9+9x1063+9x200
= 13311 mm2
Distance from the outside of skinplate to y-axis
Z1= [bs·ts2/2+hr·tr·(ts+hr/2)+bb·tb·(ts+hr+tb/2)]/A
= [216x9x9/2+9x1063x(9+1063/2)+9x200x(9+1063+9/2)]/13311
= 534.7 mm
Distance from bottom of the cross section to y-axis
Z2= ts+hr+tb-Z1
= 9+1063+9-534.7
= 546.3 mm
second order moment of area of the cross section about y-axis
Iy= bs·ts·(Z1-ts/2)2+tr·hr3/12+hr·tr·(Z2-tb-hr/2)2+bb·tb·(Z2-tb/2)2
= 216x9x(534.7-9/2)^2+9x1063^3/12+1063x9x(546.3-9-1063/2)^2
+9x200x(546.3-9/2)^2
= 1976056456 mm4

92
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis


Smax= bs·ts·(Z1-ts/2)+tr·(Z1-ts)2/2
= 216x9x(534.7-9/2)+9x(534.7-9)^2/2
= 2274331 mm3
Statical moment of top cross section above point A about y-axis
S3= bs·ts·(Z1-ts/2)
= 216x9x(534.7-9/2)
= 1030708 mm3
● Stress proof of cross section
Bending stress at outside surface of the skinplate
σ1= Msmax·Z1/Iy
= 2.71x1000000x534.7/1976056456
= 0.73 MPa < 0.6Fy = 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at bottom of the cross section
σ2= Msmax·Z2/Iy
= 2.71x1000000x546.3/1976056456
= 0.75 MPa < 0.6Fy = 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at point A
σA= Msmax·(Z1-ts)/Iy
= 2.71x1000000x(534.7-9)/1976056456
= 0.7 MPa < 0.6Fy = 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Maximum shear stress of the cross section
τmax= Qmax·Smax/(Iy·tr)
= 8.816x1000x2274331/1976056456/9
= 1.1 MPa < 0.4Fy = 138 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa

93
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

It meets the requirement of specification of contract


Shear stress at point A
τA= Qmax·S3/(Iy·tr)
= 8.816x1000x1030708/1976056456/9
= 0.5 MPa < 0.4Fy = 138 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for vertical girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract

94
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

9 Design for Secondary Horizontal Beam


9.1 Calculation for Loads Acting on Secondary Horizontal Beam
Calculation equations of water pressure acting on secondary horizontal beam are
as follows
q=b·(pt+pb)/2
b=(bt+bb)/2 (for the middle secondary horizontal beam)
b=bt/2+bb (for the bottom secondary horizontal beam)
b=bt+bb/2 (for the top secondary horizontal beam)
where qd---design loads acting on secondary horizontal beam in kN/m
bt,bb---distance between calculated secondary horizontal beam and
neighbouring above or below main girder or secondary
horizontal beam ,in m
pt,pb--- water pressure at center point of bt,bb
H --- water head at beam centerline, in m
Calculation for loads acting on secondary horizontal beam
beam NO. bt or bb b H pt or pb qd
from down to up mm mm m kN/m2 kN/m
1 100 325 6.453 64.285 20.38
2 450 475 6.003 61.1 27.92
3 500 475 5.503 56.44 25.7
4 450 425 5.053 51.78 20.18
5 400 450 4.653 47.61 19.22
6 500 550 4.153 43.19 22.27
7 600 550 3.553 37.8 19.31
8 500 250 3.053 32.4 7.79
29.95
9 420 210 2.633 27.89 6.07
10 530 475 2.103 23.23 12.14
11 550 540 2.083 23.13 12.52
12 500 525 1.603 18.18 10.84
13 500 500 1.583 17.98 9.04
14 553 526.5 1.05 13.01 8.16
15 0 276.5 1.583 15.53 3.95
0 15.53 0
6553 6553 225.49

95
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

According to the above table and the cross section of secondary horizontal beam,
we shall calculate secondary horizontal beam No. 2 and 2

9.2 Calculation for Secondary Horizontal Beam NO. 2

Note: span numbers n= 8


value of rectanglar load qd= 27.92 kN/m
support length of per span L1=L2=L3= …… =L 8 = 1.6 m
Maximum bending moment at support position
Msmax= 0.107qd·L·L
= 0.107x27.92x1.6x1.6
= 7.65 kN·m
Maximum shear force at support position
Qmax= 0.607qd·L
= 0.607x27.92x1.6
= 27.12 kN·m
Maximum bending moment within span
Mwmax= 0.077qd·L·L
= 0.077x27.92x1.6x1.6
= 5.5 kN·m

Stress Proof for Cross Section at Support Position


● Calculation for full jointly bearing width of the skinplate
According to article 19 of TSGP,it is known that full jointly bearing width
of skinplate
bs= 24·t
= 24x9
= 216 mm
Where t--- The thickness of skinplate, t= 9 mm
Note: Corrosion of 0.5mm is considered for each surface of the skinplate

96
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

● Calculation for characteristic parameters of cross section


The parameters of the rolled shape ∠ 90X10
Corrosion is not considered for surface of the rolled shape
flange width br= 90 mm
thickness t= 10 mm
height hr= 90 mm
Z0= 25.9 mm
cross sectional area Ar= 1716.7 mm2
second order moment of area about y-axis Iry= 1285800 mm4
Graph of cross section is shown in figure

Distance from the outside of skinplate to y-axis


Z1= [bs·ts2/2+Ar·(ts+hr-Z0)]/(bs·ts+Ar)
= [216x9x9/2+1716.7x(9+90-25.9)]/(216x9+1716.7)
= 36.7 mm
Distance from bottom of the cross section to y-axis
Z2= ts+hr-Z1
= 9+90-36.7
= 62.3 mm
second order moment of area of the cross section about y-axis
Iy= bs·ts·(Z1-ts/2)2+Iry+Ar·(Z2-Z0)2
= 216*9*(36.7-9/2)^2+1285800+1716.7*(62.3-25.9)^2
= 5575975 mm4
Statical moment of bottom cross section below y-axis about y-axis
Smax= br·t·(Z2-t/2)+t·(Z2-t)2/2
= 90*10*(62.3-10/2)+10*(62.3-10)^2/2
= 65246 mm3
Statical moment of top cross section above 3-axis about y-axis
S3= bs·ts·(Z1-ts/2)

97
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 216x9x(36.7-9/2)
= 62596 mm3
Statical moment of bottom cross section below 4-axis about y-axis
S4= br·t·(Z2-t/2)
= 90x10x(62.3-10/2)
= 51570 mm3
● Stress proof of cross section
Bending stress at outside surface of the skinplate
σ1= Msmax·Z1/Iy
= 7.65x1000000x36.7/5575975
= 50.4 MPa < 0.6Fy = 207 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for verticle girder
fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at bottom of the cross section
σ2= Msmax·Z2/Iy
= 7.65x1000000x62.3/5575975
= 85.5 MPa < 0.6Fy = 141 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for verticle girder
fy= 235 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at point A
σA= Msmax·(Z1-ts-t)/Iy
= 7.65x1000000x(36.7-9-10)/5575975
= 24.3 MPa < 0.6Fy = 141 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for verticle girder
fy= 235 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Bending stress at point B
σB= Msmax·(Z2-t)/Iy
= 7.65x1000000x(62.3-10)/5575975
= 71.8 MPa < 0.6Fy = 141 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for verticle girder
fy= 235 MPa

98
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

It meets the requirement of specification of contract


Maximum shear stress of the cross section
τmax= Qmax·Smax/(Iy·tw)
= 27.12x1000x65246/5575975/10
= 31.7 MPa < 0.4Fy = 94 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for verticle girder
fy= 235 MPa
It meets the requirement of specification of contract1
Shear stress at point A
τA= Qmax·S3/(Iy·tw)
= 27.12x1000x62596/5575975/10
= 30.4 MPa < 0.4Fy = 94 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for verticle girder
fy= 235 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Shear stress at point B
τB= Qmax·S4/(Iy·tw)
= 27.12x1000x51570/5575975/10
= 25.1 MPa < 0.4Fy = 94 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for verticle girder
fy= 235 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Combined stress at point A

 A, zh   2A  3   2A
= 58 MPa < 0.75Fy = 176 MPa
Combined stress at point B
2  3  2
 B, zh   B B
= 83.9 MPa < 0.75Fy = 176 MPa
Where fy --- yield stress of steel plate for verticle girder
fy= 235 MPa

It meets the requirement of specification of contract

99
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

10 Design Calculation of Fixed Wheel


Graph of loads acting on fixed wheels is shown as Figure 10-1

Figure 10-1
10.1 Calculation of Loads Acting on Fixed Wheels
10.1.1 Calculation for Hdrostatic Force Action on Fixed Wheel
Calculation of hydrostatic force acting on fixed wheels are as follows
Ps=b·(pt+pb)/2·Lh/2
b=(bt+bb)/2 (for the middle fixed wheel)
b=bt/2+bb (for the bottom fixed wheel)
b=bt+bb/2 (for the top fixed wheel)
where Ps---loads acting on fixed wheel, in kN
bt,bb---distance between calculated fixed wheel and neighbouring above or
below fixed wheel, in m
Lh---- sealing width of gate, Lh= 9.234 m
pt,pb---water pressure at center point of bt,bb
H ---water head at beam centerline, in m
γ ---- density of water, γ= 9.81 kN/m3

100
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Calculation of hydrostatic force acting on fixed wheels


beam NO. bt or bb b H pt or pb Ps
2
from down to up mm mm m kN/m kN
1 630 1305 6.553 57.884 348.8
2 1350 1700 5.248 43.144 338.6
3 2050 2075 3.548 24.628 235.9
4 2100 1261.5 1.473 8.262 48.1
423 0.2115
total 6553 6341.5 971.4

10.1.2 Calculation for Sediment Pressure Action on Fixed Wheel


According to clause 3.3, total sediment pressure acting on the gate:
pm= Ce·γ1·Hm
= 0.4x11.6x2.337
= 10.84 kN/m2
Where Ce--- sediment pressure factor,Ce= 0.4
γ1--- unit weight of sedimentary silt in water,
γn--- apparent unit weight of sedimentary silt inwater, γn= 17 kN/m3
γ--- density of water, γ= 9.81 kN/m3
ν--- void ratio of sedimentary silt, ν= 0.45
Hm---- depth of sediment, Hm= 2.337 m
γ1= γn-(1-ν)γ
= 17-(1-0.45)x9.81
= 11.6 kN/m3
Sediment pressure acting on the gate
Pm = pm·Hm·Lh/2
= 10.84x2.337x9.234/2
= 117 kN

Calculation of Sediment Pressure acting on fixed wheels


beam NO. bt or bb b H pt or pb Ps
from down to up mm mm m kN/m2 kN
1 630 1305 2.337 10.84 47.09
2 1350 1700 1.032 4.79 11.41
3 2050 2075 0 0 0
4 2100 1473 0 0 0
423 0
total 6553 6553 58.5

101
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

10.1.3 Calculation for Hydrodynamic Force Acting on Fixed Wheels


10% the Hydrostatic pressure as a Hydrodynamic pressure.
So, Calculation of Hydrodynamic force acting on fixed wheels are as table

Calculation of force acting on fixed wheels


beam NO. Ps Pd=10%Ps Pm P=Ps+Pd+Pm
from down to up kN kN kN kN
1 348.8 34.88 47.09 430.8
2 338.6 33.86 11.41 383.9
3 235.9 23.59 0 259.5
4 48.1 4.81 0 52.9

10.1.4 Calculation of Load acting on fixed Wheels


The maximum load acting on fixed wheels:
Pmax= K•max(P1,P2…….)
= 473.9 kN

Where K--- Nonuniform coefficient, K= 1.1

10.2 Hertz Stress Proof for Fixed Wheel


The material for fixed wheel and wheel track are listed in Table 10-1
Table 10-1
Yeild Stress Tensile Strength
Elastic modulus
Material fy fs
(MPa) (MPa) (MPa)

35Mn2 (ASTM 5
Fixed Wheel 2.1x10 550 725
A668K)

06Cr17Ni7AlTi
Wheel Track 2.1x105 515 825
(ASTM A564 635)
Calculation graph of fixed wheel is shown in Figure 10-2

The fixed wheel should be calculated by the Hertz formula


PE
  0.418
B0 R

= 743 MPa<1.85x1.12σs= 1502 MPa


Where

102
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

  hertz contact stress , in MPa


P  design wheel load , P= Pmax= 473.88 kN
E  modulus of elasticity , E= 210000 MPa
B0  clear seating width of wheel , here B0= 90 mm
R  radius of wheel, here , R= 350 mm(see figure 8-2)
σs---tensile stress,in MPa σs= 725 MPa
It meets the requirement of specification of contract

b  3 . 041 PR
B0 E
Figure 10-2
= 9 mm
Maximum shear stress occurs at a depth of h=0.4b,where
h= 0.4b=0.4x9

103
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 3.6 mm
Minimum thickness of wheel track:
δ=5h= 18 mm
10.3 Calculation for the Pin of Fixed Wheel
10.3.1 Material and Allowable Stress

The material and its design resistance for pin of fixed wheel are listed in
Table 10-2
Bending Stress
Tensile
yield
Strengt Shear Stress
stress (tension
Material h
&compression)
fb fy fb/5 0.33fy 0.2fb/ √3 0.33fy/ √3
(MPa) (MPa) (MPa) (MPa) (MPa) (MPa)
14Cr17Ni2(A
STM A473 700 450 140 148.5 80.8 85.7
431)

10.3.2 Calculation of Internal-Force of Pin

The calculation graph, bending moment graph and shear graph are shown in figure 10-3

figure 10-3
Vmax= P/2
= 473.88/2
= 236.9 kN

Maximum shear:
Vmax= P/2= 473.88/2

104
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 236.9 kN= 236940 N

Maximum Moment:
Mmax= 1/2xP·(a+L/2)-1/2x(P/L)x(L/2)2
= 1/2x473.88x(79+100/2)-1/2x(473.88/100)x(100/2)^2
= 24642 kN.mm
= 24642000 N.mm
Where
a  ref. figure 10-3 a= 79 mm
L  ref. figure 10-3 L= 100 mm
P─ ref. figure 10-3 P= 473.88 kN

10.3.3 Calculation of Characteristic Parameters of the Pin

Second order moment of area of middle span cross section about y-axis:
I1y= πxd14/64
= πx140^4/64
= 18857409.9 mm4

Where d1  middle span diameter of pin, d1= 140 mm

Second order moment of area of bearing position cross section about y-axis:
I2y= πxd24/64
= πx120^4/64
4
= 10178760.2
mm
d 
Where 2 bearing position diameter of pin, d2= 120 mm
Statical moment of bearing position cross-section of axle relative to y-axis:
S2= d23/12
= 120^3/12
= 1E+05 mm4

10.3.4 Stress Proof for Cross Section of the Pin

Maximum bending stress acting on the middle span cross section of the Pin:
σmax= Mmax·d1/(2xI1y)
= 24642000x140/(2x18857409.9)
= 91.5 MPa < 140 MPa

Maximum shear stress acting on bearing position of the Pin:

105
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

τmax= VmaxxS2/(I2yxd2)
= 236940x144000/(10178760.2x120)
= 27.9 MPa < 80.8 MPa
10.4 Design Calculation of self-lubricating bearings
Bearing stress of self-lubricating bearings
σcg= P/(dB)
= 473.88x1000/(185x95)
= 27 MPa<Pzul= 72 MPa
Where:
σcg--- Bearing stress of self-lubricating bearings, in MPa
P---- Working load acting on bearing, P=Pmax= 473.88 kN
B---- Clear seating width of bearing, B= 95 mm
d --- diameter of spherical, d= 185 mm
For the self-lubricating spherical bearing of DEVA
Inner ball:stainless steel,1.4057-X17CrNi16-2,surface roughness≥300HB
Outer ring:deva.glide dg03 alloy(2.0975),with solid lubricant plug dg12
According to bearing manufacturer DEVA,Max. permissible dynamic load
pdyn= 180 MPa
Safety factor k= 2.5
The adopted allowable stresses pzul=pdyn/k= 72 MPa

It meets the requirement of additional specification of TRIMMU


BARRAGE NEW GATES

106
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

11 Design for the Structure of Embedded Parts


11.1 Design for the Structure of Fixed Wheel Tracks
11.1.1 Calculation for Loading on Fixed Wheel Tracks
According to clause 10.2,the maximum loading on fixed wheels
Pmax= 474 kN = 473880 N

11.1.2 Stress Proof for Fixed Wheel Tracks


The fixed wheel track's section is shown in figure

L1= 280 mm
t1= 25 mm
L2= 250 mm
t2= 35 mm
hw= 249 mm
tw= 16 mm
L3= 100 mm
t3= 16 mm
Calculation of characteristic parameters of cross section of the track are as
the following
Table 9-1 height of cross section 325 mm
Distance
Cross of each
Cross
center
sectional sectional A x Z' Z=Z'-Z1 A x Z2
Position from
dimensions area A mm3 mm mm4
outside of
mm x mm mm2
skinplate
Z' mm
bearing plate 280 25 7000 12.5 87500 67.3 31705030.0

front flange 250 35 8750 42.5 371875 37.3 12173787.5

web 249 16 3984 184.5 735048 -104.7 43672966.6

back flange 100 16 1600 317 507200 -237.2 90022144.0

total 21334 1701623 177573928.1

Distance of outside of bearing plate from y-axis


Z1= ∑(A·Z')/∑A
= 1701623/21334
= 79.8 mm

107
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Distance of outside of back flange from y-axis


Z2= h-Z1 = 325-79.8
= 245.2 mm
Where h --- height of track cross section h= 325 mm
Second order moment of area of the gross cross section about y-axis
Iy= tw·hw3/12+∑(A·Z2)
= 16x249^3/12+177573928.1
= 198158260 mm4
Where tw --- thickness of web of track cross section, in mm
hw --- height of web of track cross section, in mm
Elastic section modulus
W1= Iy/Z1
= 198158260/79.8
= 2483186.2 mm3
W2= Iy/Z2
= 198158260/245.2
= 808149.5 mm3
According to the general theory of the beam on elastic foundation
Modulus of elasticity of concrete

E c  4760 f ck
= 23800 MPa

Where: fck---- Characteristic compression strength of second stage concrete,


strength class of concrete is C25/30, according to table 9 of
DIN 1045-1:2001, fck= 25 MPa

Modulus of the foundation

3 Ec b 4
k 0.4 Ec
Ea I

= 3667.9 MPa
Where: Ea---- Modulus of elasticity of the tracks,according to table 1
of DIN 18800 part 1:1990 Ea= 210000 MPa
b ---- Support width, b= 100 mm

108
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Coefficient of the foundation

 4 k
4 Ea  I

= 0.002167
Maximum bending mement
The contact point of the first wheel will be taken as the origin of the coordinates
So, X1= 0 mm
X2= 1350 mm (distance between the first wheel and second wheel)
X3= 3400 mm (distance between the first wheel and third wheel)
X4= 5500 mm (distance between the first wheel and fourth wheel)
Pd
Mc  (C x1  C x 2  C x 3  C x 4  C x 5 )
4
βX1= 0.002167x0
= 0 rad
CβX1= e-βX1(cos(βX1)-sin(βX1))
= 1
-βX1
AβX1= e (cos(βX1)+sin(βX1))
= 1
βX2= 0.002167x1350
= 2.925 rad
CβX2= e-βX2(cos(βX2)-sin(βX2))
= -0.06
AβX2= e-βX2(cos(βX2)+sin(βX2))
= -0.04
βX3= 0.002167x3400

= 7.368 rad
CβX3= e-βX3(cos(βX3)-sin(βX3))
= -0
AβX3= e-βX3(cos(βX3)+sin(βX3))
= 9E-04
βX4= 0.002167x5500

= 11.92 rad
CβX4= e-βX4(cos(βX4)-sin(βX4))

109
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 0
AβX4= e-βX4(cos(βX4)+sin(βX4))
= 0
Pd
Mc  (C x1  C x 2  C x 3  C x 4  C x 5 )
4
= 473880/4/0.002167x(1+-0.0639+-0.0003+0)
= 51160233 N·mm
Bending stress
σ1= Mc/W1
= 51160233/2483186.2
= 20.6 MPa <fy/1.5= 343 MPa
Where fy --- yield stress of the fixed wheel tracks, material of bearing
plate is 06Cr17Ni7AlTi, fy= 515 MPa
σ2= Mc/W2
= 51160233/808149.5
= 63.3 MPa <fy/1.5= 230 MPa
Where fy --- yield stress of the roller wheel tracks,material of back flange
is Q345B, fy= 345 MPa
It meets the requirement of specification of contract
Concrete bearing pressure
σh= Pβ/(2b)·(AβX1+AβX2+AβX3+AβX4+AβX5)
= 473880x0.002167/2/100x(1+-0.0409+0.0009+0)
= 4.9 MPa < fc= 7.19 MPa
Where: fc --- The comparative stress of the concrete
fc=0.195fck+2.31
= 7.19 MPa
It meets the requirement of specification of contract

11.2 Design for the Structure of Sill Beam


11.2.1 Calculation for Loading on Sill Beam
The maximum linear loading on sill beam
q=G/L
= 230/9.704
= 23.7 kN/m

110
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

where: G---- Total weight of the gate G= 22948.4 kg= 230 kN


L---- Width of siknplate of the gate L= 9.704 m

11.2.2 Stress Proof for Sill Beam


The sill beam's section is shown in below figure

L= 140 mm
t= 12 mm

According to the general theory of the beam on elastic foundation


Suppose load on the middle of the sill beam
Modulus of elasticity of concrete

E c  4760 f ck
= 23800 MPa

Where: fck---- Characteristic compression strength of second stage concrete,


strength class of concrete is C25/30, according to table 9 of
DIN 1045-1:2001, fck= 25 MPa

Modulus of the foundation

3 Ec b 4
k 0.4 Ec
Ea I

= 879 MPa
Where: Ea---- Modulus of elasticity of the sill beam,according to table 1
of DIN 18800 part 1:1990 Ea= 210000 MPa
b= 1 mm (unit length)
I= bt3/12
= 1x12^3/12
= 144 mm4
W= bt2/6

111
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 1x12^2/6
= 24 mm3
Coefficient of the foundation

 4 k
4 Ea  I

= 0.0519
Effective length
lef= π/β
= 60 mm < L= 140 mm
So lef= 60 mm
Maximum bending mement
βL= 0.0519x140
= 7.266 rad
Cosh(β·L)= Cosh(7.266)
= 715.41
Sinh(β·L)= Sinh(7.266)
= 715.41
Cos(β·L)= Cos(7.266)
= 0.555
Sin(β·L)= Sin(7.266)
= 0.832

Cosh (   L )  Cos (   L )
q
Mc  d 
4 Sinh (   L )  Sin (   L )
= 23.7/4/0.0519x(715.408-(0.555))/(715.408+(0.832))
= 113.9 N·mm

Bending stress
σ= Mc/W
= 113.9/24
= 4.7 MPa <fy/1.5= 136 MPa
Where fy --- yield stress of the sill beam,material is 022Cr17Ni12Mo2
fy= 205 MPa

112
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

It meets the requirement of specification of contract

Concrete bearing pressure


σh= q/lef
= 23.7/60
= 0.4 MPa < fc= 7.19 MPa
Where: fc --- The comparative stress of the concrete
fc=0.195fck+2.31
= 7.19 MPa
It meets the requirement of specification of contract

11.2.3 Stress Proof for Web of I-section of Sill Beam


The I-section is shown in figure 11-3

The web of I-section bearing pressure


σ= qd/tf
= 23.7/8
= 3 MPa <fy/1.5= 156 MPa
where: qk-- Design load acting on sill beam
qk= 23.7 N/mm
tf-- Thickness of web of I-section tf= 8 mm figure 11-3
fy --- yield stress of the sill beam,material is Q235B
fy= 235 MPa
It meets the specific requirements.

113
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

12 Calculation for Weight and Center of Gravity

Distance
Weight of
component Weight
Spec centroid
No. Description Quan from
moment
(mm x mm x mm) U.WT W.WT
outside of (kg.mm)
(kg) (kg)
skinplate
(mm)

1 Skinplate 10 x 9946 x 6553 1 5116.3 5116.3 5.0 25581.5

Front flange of
2 16 x 310 x 9268 1 360.9 360.9 18.0 6496.2
main girders 1

Front flange of
3 10 x 190 x 9268 1 138.2 138.2 15.0 2073.0
main girders 2

Front flange of
4 10 x 120 x 9268 1 87.3 87.3 15.0 1309.5
main girders 3

Front flange of
5 10 x 120 x 9268 1 87.3 87.3 15.0 1309.5
main girders 4

Web of main
6 10 x 1048 x 9434 1 718.0 718.0 520.0 373360.0
girders 1

Web of main
7 10x1054x9434 1 718.0 718.0 520.0 373360.0
girders 2

Web of main
8 10x954x9434 1 725.0 725.0 515.0 373375.0
girders 3

Web of main
9 10x954x9434 1 725.0 725.0 515.0 373375.0
girders 4

10 Strength plate 10x520x820 16 15.1 241.6 500.0 120800.0

11 Strength plate φ450/φ220,δ=10 4 9.5 38.0 450.0 17100.0

12 Strength plate φ470/φ270,δ=10 4 9.1 36.4 450.0 16380.0

Back flange of
13 16 x 280 x 9302 1 327.1 327.1 1015.0 332006.5
main girders 1

Back flange of
14 10 x 260 x 6300 1 128.6 128.6 1095.0 140817.0
main girders 1

Back flange of
15 16 x 250 x 9302 1 292.1 292.1 1015.0 296481.5
main girders 2

Back flange of
16 10 x 150 x 9302 1 109.5 109.5 1010.0 110595.0
main girders 3

Back flange of
17 10 x 150 x 9302 1 109.5 109.5 1010.0 110595.0
main girders 4

114
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

18 Vertical beam web 10x(130+935)/2x1064 5 38.6 193.0 407.3 78604.6

19 Vertical beam web 10 x 1340 x 1064 5 96.5 482.5 542.0 261515.0

20 Vertical beam web 10x(880+1075)/2x1064 5 80.3 401.5 531.9 213551.4

Vertical beam
21 10 x 200 x 1203 5 18.9 94.5 592.0 55944.0
flange

Vertical beam
22 10 x 200 x 1085 5 17.0 85.0 1079.0 91715.0
flange

23 Vertical beam web 10x(880+925)/2x964 5 68.2 341.0 503.9 171833.2

24 Vertical beam web 10 x 1050 x 1040 5 85.7 428.5 303.5 130049.8

25 Vertical beam web 10x(95+1475)/2x1050 5 64.7 323.5 363.0 117430.5

Vertical beam
26 10 x 200 x 900 5 14.1 70.5 1065.0 75082.5
flange

Vertical beam
27 10 x 200 x 1231.8 5 19.3 96.5 537.0 51820.5
flange

Web of end
28 10 x 726 x 6553 4 373.5 1494.0 385.0 575190.0
girders
Flange of end
29 12 x 370 x 6553 2 228.4 456.8 16.0 7308.8
girder
Flange of end
30 20 x 400 x 6473 2 406.5 813.0 758.0 616254.0
girder
Orifice of
31 30 x 50 x 9454 1 111.3 111.3 -15 -1669.5
bottom seal
Connecting
32 20 x 100 x 570 4 8.9 35.6 380.0 13528.0
Plate I
Connecting
33 20 x 100 x 580 4 9.1 36.4 380.0 13832.0
Plate II
Connecting
34 20 x 412 x 750 4 48.5 194.0 397.0 77018.0
Plate III
Connecting
35 20 x 200 x 800 5 25.1 125.5 370.0 46435.0
Plate IV
Connecting
36 20 x 200 x 670 5 21.0 105.0 400.0 42000.0
Plate V
Strength Plate
37 10 x 135 x 150 20 1.6 32.0 310.0 9920.0
I
Strength Plate
38 10 x 120 x 150 4 1.4 5.6 340.0 1904.0
II
Strength Plate
39 10 x 246 x 718 8 13.9 111.2 381.0 42367.2
III

115
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

40 Reverse Plate 20 x 70 x 200 4 2.2 8.8 -35 -308.0

41 Stiffner plate 12 x 16 x 90 8 0.1 0.8 -26 -20.8

42 Seal seat I 10 x 80 x 3420 2 21.5 43.0 -5 -215.0

43 Seal seat II 10 x 80 x 3550 2 22.3 44.6 -5 -223.0

44 Strength Plate φ400x14 32 9.1 291.2 474.0 138028.8

Vertical Stiffer
45 10 x 80 x 1602 10 10.1 101.0 550.0 55550.0
Plate
Lateral Guide
46 16 x 270 x 395 4 13.4 53.6 972.0 52099.2
Seat

47 Rib Plate 10 x 300 x 395 8 9.3 74.4 980.0 72912.0

48 Sealing Device Assembly 1 489.2 489.2 -60.0 -29352.0

Horizontal
49 ∠ 90X10 L=9434 10 127.1 1271.0 84.1 106891.1
girder
Horizontal
50 ∠ 90X10 L=9184 2 123.8 247.6 80.1 19832.8
girder

51 Guiding Device Assembly 4 34.4 137.6 1044.0 143654.4

52 Side guide Assembly 4 10.8 43.2 184.0 7948.8

53 Lifting plate 16 x 460 x 852 2 49.2 98.4 350.0 34440.0

54 Strength plate 30 x 250 x 300 4 17.7 70.8 350.0 24780.0

fixed wheel
55 Assembly 8 476.6 3812.8 474.0 1807267.2
Assembly

56 Other 1 164.7 164.7

Total 22948.4 8033932.2

Center of Gravity z= 352.6 mm So z= 350 mm

Note: Half weight of roller train is transfered to gate leaf, 

the other half is transfered to the superstructure of hoist

116
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

13 Calculation of Operating Force


The handling of gates is effected under unbalanced head conditions
13.1 Calculation for Safety of Closure
13.1.1 Rolling Friction Force of wheel
Total Hydrostatic force
Pw=γ(2Hs-hh)hh·Lh/2

= 9.81x(2x6.553-6.553)x6.553x9.234/2
= 1945 kN
Where Pw---- total hydrostatic force
γ--- density of water,
Hs---- design head for gate, Hs= 6.553 m
hh---- sealing height of gate, hh= 6.553 m
Lh---- sealing width of gate, Lh= 9.234 m

γ ---- density of water, γ= 9.81 kN/m3

The rolling friction forces by water pressure:

Fw  PwR (   d2  f )
= 1945/350x(0.13x185/2+1)
= 72.4 kN
According to clause 3.3, total sediment pressure acting on the gate:
Pm = 102.19 kN
The rolling friction forces by sediment pressure:

Fm  PmR (  d2  f )
= 102.19/350x(0.13x185/2+1)
= 3.8 kN
Where
FW rolling friction forces by water pressure, in kN
Fm rolling friction forces by sediment pressure, in kN

117
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Pw-- total water pressure of the gate,


Pw= 1945 kN

Pm-- total sediment pressure of the gate,


Pm= 102.2 kN

R radius of wheel, R= 350 mm


 coefficient of sliding friction of the self-lubricating bearings,

according to clause 1.13.2 of contract No. TPBIP/ICB-01 Volume 2,part B


mechanical works - Section 1 = 0.13
d diameter of the spherical, d= 185 mm
f-- coefficient of rolling friction between the second plane and the roller

f= 1

13.1.2 Friction Force of seal


The maximum friction force of seal:
Fsd1= μsꞏγ ꞏ b ꞏ ( 2 ꞏ Hr1ꞏhh )

= 0.15x9.81x0.06x(2x3.2765x6.553)
= 3.8 kN

Where
b-- width of side seals b = 60 mm= 0.06 m
 s— coefficients of friction for rubber on corrosion-resisting steel,

according to clause 1.13.2 of contract No. TPBIP/ICB-01 Volume 2,part B


mechanical works - Section 1  s= 0.15

Hr1-- head on the middle length of side seal Hr1= 3.277 m


hh---- sealing height of gate, hh= 6.553 m

γ ---- density of water, γ= 9.81 kN/m3


13.1.3 Friction Force of L-type Seal after Pre-Compressed 4 mm
We considered side seal are pre-compressed by 4mm, unit length pre-compression
force of L-type seal compressed 4 mm q is 5.8 kg/cm,
qf= 5.8 kg/cm
= 5.8 kN/m

118
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

Pre-compression force of side seals :


Pz = qf x ( 2 x hh )

= 5.8x(2x6.553)
= 76.0 kN
The maximum friction forces of L-type seal compressed 4 mm:
Fsd2=  s x Pz

= 0.15x76
= 11.4 kN
Where
Fsd2-- seal friction forces, in kN

13.1.4 Sedimentary Friction


Consider d= 2.184 m depth of silt against the gate when closed
Pe = Ce·W1·d
= 0.4x11.605x2.184
= 10.14 kN/m2
Where
Pe-- horizontal force of sediment pressure at a given point on the contact face
Ce— sediment pressure factor Ce= 0.4
W1-- Unit weight of sedimentary silt in water

d--- depth from deposit level of sediment to given point on contact face
W1= W-(1-ν)·W0

= 17-(1-0.45)x9.81
= 11.61 kN/m3
Where
W-- Apparent unit weight of sedimentary silt W= 17 kN/m3
ν— void ratio of sedimentary silt ν= 0.45
W0-- Unit weight of water W0= 9.8 kN/m3

The frictional force by sedimentary silt


Fe= μe·Pe·Lh·d/2

119
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

= 0.5x10.138x9.234x2.184/2
= 51.11 kN
Where
μe-- coefficient of sliding friction between metal and silt μe= 0.5
13.1.5 Calculation for Safety of Closure
Total resistance force:
Fw + Fsd1 + Fsd2 = 72.4+3.8+11.4
= 87.6 kN
Buoyance of gate:
GF = γ/γg x G

= 9.81/78.5x230
= 28.7 kN

Difference valve between counter weight and capaicty of hoist:


GZ = Gc - FQ = 212 - 200 = 12 kN
So, take GZ = 0

The safety for closure:


G - GF- Gz = 230-28.7-0

= 201.3 kN
(G - GF - Gz)/(Fw + Fsd1 + Fsd2)= 201.3 / 87.6 = 2.3 >1.25 OK
Where
G— weight of gate, take G= 230 kN
W— counter weight of gate, W= 212 kN
γg ---- density of steel, γg= 78.5 kN/m3
Note: make the actual weight of counter weight convert into the weight at gate
operating side of drum by the following formular:
Gc= 212x1067.525/1067.525= 212 kN
The gate is capable of closing safely by gravity.

120
DESIGN CALCULATION SHEET FOR DAM SECTION FOR 30' GATE BETWEEN TWO PIERS OF ADDITIONAL BAYS

13.2 Calculation for Required uplift Force


The required uplift force:

FQ = Fw+ Fm + Fsd1 + Fsd2 +Fe + G - Gc


= 72.4+3.8+3.8+11.4+51.11+230-212
= 160.5 kN

The capacity of hoist will be 200 kN


13.3 Calculation of Required Downward Load at Raising
The required downward load at raising:

Fs = Fw + Fm+ Fsd1 + Fsd2 +Fe + G


= 72.4+3.8+3.8+11.4+51.11+230
= 372.5 kN

121

You might also like