0% found this document useful (0 votes)
41 views

Projektni Zadatak: Univerzitet U Zenici Mašinski Fakultet U Zenici

The document is a project assignment from the University of Zenica Faculty of Mechanical Engineering. It contains calculations of reliability, failure frequency, and failure intensity for a system of 1000 pipes over 26 intervals of 150 hours each. The reliability decreases over time from 98% to 1.5% as more pipes fail. Failure frequency and intensity values are calculated for each interval.

Uploaded by

Elmedin Sabic
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
41 views

Projektni Zadatak: Univerzitet U Zenici Mašinski Fakultet U Zenici

The document is a project assignment from the University of Zenica Faculty of Mechanical Engineering. It contains calculations of reliability, failure frequency, and failure intensity for a system of 1000 pipes over 26 intervals of 150 hours each. The reliability decreases over time from 98% to 1.5% as more pipes fail. Failure frequency and intensity values are calculated for each interval.

Uploaded by

Elmedin Sabic
Copyright
© © All Rights Reserved
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 11

UNIVERZITET U ZENICI

MAŠINSKI FAKULTET U ZENICI

KATEDRA ZA ODRŽAVANJE
ODSJEK: ODRŽAVANJE
PREDMET: ODRŽAVANJE TEHNIČKIH SISTEMA
AKADEMSKA GODINA: 2017. / 2018.

PROJEKTNI ZADATAK

Predmetni asistent: Emir Đulić, dipl. inž. maš.


Student: Elmedin Šabić

Zenica, januar 2018.


1. Zadatak

n=1000 cijevi
∆t=150 h otkazi u intervalima

interval 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Broj 20 25 35 50 30 50 40 50 30 40 40 50 40
otkaza
interval 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Broj 50 40 50 35 35 50 35 50 35 25 30 30 30
otkaza

 Pouzdanost:

𝑁1
𝑃(𝑡1 ) = 1 − = 1 − 0,02 = 0,98
𝑛

𝑁1 + 𝑁2
𝑃(𝑡2 ) = 1 − = 1 − 0,045 = 0,955
𝑛

𝑁1 + 𝑁2 + 𝑁3
𝑃(𝑡3 ) = 1 − = 1 − 0,08 = 0,92
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁4
𝑃(𝑡4 ) = 1 − = 1 − 0,13 = 0,87
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁5
𝑃(𝑡5 ) = 1 − = 1 − 0,16 = 0,84
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁6
𝑃(𝑡6 ) = 1 − = 1 − 0,21 = 0,79
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁7
𝑃(𝑡7 ) = 1 − = 1 − 0,25 = 0,75
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁8
𝑃(𝑡8 ) = 1 − = 1 − 0,29 = 0,71
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁9
𝑃(𝑡9 ) = 1 − = 1 − 0,32 = 0,68
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁10
𝑃(𝑡10 ) = 1 − = 1 − 0,36 = 0,64
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁11
𝑃(𝑡11 ) = 1 − = 1 − 0,4 = 0,6
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁12
𝑃(𝑡12 ) = 1 − = 1 − 0,45 = 0,55
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁13
𝑃(𝑡13 ) = 1 − = 1 − 0,49 = 0,51
𝑛
𝑁1 + ⋯ + 𝑁14
𝑃(𝑡14 ) = 1 − = 1 − 0,54 = 0,46
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁15
𝑃(𝑡15 ) = 1 − = 1 − 0,58 = 0,42
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁16
𝑃(𝑡16 ) = 1 − = 1 − 0,63 = 0,37
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁17
𝑃(𝑡17 ) = 1 − = 1 − 0,665 = 0,335
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁18
𝑃(𝑡18 ) = 1 − = 1 − 0,7 = 0,3
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁19
𝑃(𝑡19 ) = 1 − = 1 − 0,75 = 0,25
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁20
𝑃(𝑡20 ) = 1 − = 1 − 0,785 = 0,215
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁21
𝑃(𝑡21 ) = 1 − = 1 − 0,835 = 0,165
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁22
𝑃(𝑡22 ) = 1 − = 1 − 0,87 = 0,13
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁23
𝑃(𝑡23 ) = 1 − = 1 − 0,895 = 0,105
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁24
𝑃(𝑡24 ) = 1 − = 1 − 0,925 = 0,075
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁25
𝑃(𝑡25 ) = 1 − = 1 − 0,995 = 0,045
𝑛

𝑁1 + ⋯ + 𝑁26
𝑃(𝑡26 ) = 1 − = 1 − 0,985 = 0,015
𝑛

 Učestalost otkaza f(t):

𝑁1 20
𝑓(𝑡1 ) = = = 0,133 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁2 25
𝑓(𝑡2 ) = = = 0,16 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁3 35
𝑓(𝑡3 ) = = = 0,23 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁4 50
𝑓(𝑡4 ) = = = 0,33 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150
𝑁5 30
𝑓(𝑡5 ) = = = 0,2 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁6 50
𝑓(𝑡6 ) = = = 0,33 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁7 40
𝑓(𝑡7 ) = = = 0,266 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁8 50
𝑓(𝑡8 ) = = = 0,33 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁9 30
𝑓(𝑡9 ) = = = 0,2 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁10 40
𝑓(𝑡10 ) = = = 0,266 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁11 40
𝑓(𝑡11 ) = = = 0,266 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁12 50
𝑓(𝑡12 ) = = = 0,33 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁13 40
𝑓(𝑡13 ) = = = 0,266 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁14 50
𝑓(𝑡14 ) = = = 0,33 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁15 40
𝑓(𝑡15 ) = = = 0,266 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁16 50
𝑓(𝑡16 ) = = = 0,33 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150
𝑁17 35
𝑓(𝑡17 ) = = = 0,233 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁18 35
𝑓(𝑡18 ) = = = 0,233 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁19 50
𝑓(𝑡19 ) = = = 0,33 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁20 35
𝑓(𝑡20 ) = = = 0,233 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁21 50
𝑓(𝑡21 ) = = = 0,33 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁22 35
𝑓(𝑡22 ) = = = 0,233 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150
𝑁23 25
𝑓(𝑡23 ) = = = 0,166 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁24 30
𝑓(𝑡24 ) = = = 0,2 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁25 30
𝑓(𝑡25 ) = = = 0,2 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

𝑁26 30
𝑓(𝑡26 ) = = = 0,2 ∗ 10−3
𝑛 ∆𝑡 1000 ∗ 150

 Intenzitet otkaza λ(t):

𝑁1 20
𝜆(𝑡1 ) = = = 1,3468 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)1 ∗ ∆𝑡 990 ∗ 150

1000 + (1000 − 20) 1000 + 980


(𝑛 − 𝑁)1 = = = 990
2 2

𝑁2 25
𝜆(𝑡2 ) = = = 1,7271 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)2 ∗ ∆𝑡 967,5 ∗ 150

980 + (980 − 25) 1000 + 965


(𝑛 − 𝑁)2 = = = 967,5
2 2

𝑁3 35
𝜆(𝑡3 ) = = = 2,488 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)3 ∗ ∆𝑡 937.5 ∗ 150

955 + (955 − 35) 955 + 920


(𝑛 − 𝑁)3 = = = 937,5
2 2

𝑁4 50
𝜆(𝑡4 ) = = = 3,724 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)4 ∗ ∆𝑡 895 ∗ 150

920 + (920 − 50) 920 + 870


(𝑛 − 𝑁)4 = = = 895
2 2

𝑁5 30
𝜆(𝑡5 ) = = = 2,339 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)5 ∗ ∆𝑡 855 ∗ 150
870 + (870 − 30) 870 + 840
(𝑛 − 𝑁)5 = = = 855
2 2

𝑁6 50
𝜆(𝑡6 ) = = = 1,227 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)6 ∗ ∆𝑡 815 ∗ 150
840 + (840 − 50) 840 + 790
(𝑛 − 𝑁)6 = = = 815
2 2

𝑁7 40
𝜆(𝑡7 ) = = = 3,463 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)7 ∗ ∆𝑡 770 ∗ 150
790 + (790 − 40) 790 + 750
(𝑛 − 𝑁)7 = = = 770
2 2

𝑁8 50
𝜆(𝑡8 ) = = = 4,5977 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)8 ∗ ∆𝑡 725 ∗ 150
750 + (750 − 50) 750 + 700
(𝑛 − 𝑁)8 = = = 725
2 2

𝑁9 30
𝜆(𝑡9 ) = = = 2,9197 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)9 ∗ ∆𝑡 685 ∗ 150
700 + (700 − 30) 700 + 670
(𝑛 − 𝑁)9 = = = 685
2 2

𝑁10 40
𝜆(𝑡10 ) = = = 4,1025 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)10 ∗ ∆𝑡 650 ∗ 150
670 + (670 − 40) 670 + 630
(𝑛 − 𝑁)10 = = = 650
2 2

𝑁11 40
𝜆(𝑡11 ) = = = 4,3715 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)11 ∗ ∆𝑡 610 ∗ 150
630 + (630 − 40) 630 + 590
(𝑛 − 𝑁)11 = = = 610
2 2

𝑁12 50
𝜆(𝑡12 ) = = = 5,8997 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)12 ∗ ∆𝑡 565 ∗ 150
590 + (590 − 50) 590 + 540
(𝑛 − 𝑁)12 = = = 565
2 2

𝑁13 40
𝜆(𝑡13 ) = = = 5,1282 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)13 ∗ ∆𝑡 520 ∗ 150
540 + (540 − 40) 540 + 500
(𝑛 − 𝑁)13 = = = 520
2 2

𝑁14 50
𝜆(𝑡14 ) = = = 7,0175 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)14 ∗ ∆𝑡 475 ∗ 150
500 + (500 − 50) 500 + 450
(𝑛 − 𝑁)14 = = = 475
2 2

𝑁15 40
𝜆(𝑡15 ) = = = 6,2015 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)15 ∗ ∆𝑡 430 ∗ 150
450 + (450 − 40) 450 + 410
(𝑛 − 𝑁)15 = = = 430
2 2

𝑁16 50
𝜆(𝑡16 ) = = = 8,658 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)16 ∗ ∆𝑡 385 ∗ 150
410 + (410 − 50) 410 + 360
(𝑛 − 𝑁)16 = = = 385
2 2

𝑁17 35
𝜆(𝑡17 ) = = = 6,8125 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)17 ∗ ∆𝑡 342,5 ∗ 150
360 + (360 − 35) 360 + 325
(𝑛 − 𝑁)17 = = = 342,5
2 2
𝑁18 35
𝜆(𝑡18 ) = = = 7,58807 ∗ 10−4
(𝑛 − 𝑁)18 ∗ ∆𝑡 307,5 ∗ 150
325 + (325 − 35) 325 + 290
(𝑛 − 𝑁)18 = = = 307,5
2 2

𝑁19 50
𝜆(𝑡19 ) = = = 1,2578 ∗ 10−3
(𝑛 − 𝑁)19 ∗ ∆𝑡 265 ∗ 150
290 + (290 − 50) 290 + 240
(𝑛 − 𝑁)19 = = = 265
2 2

𝑁20 35
𝜆(𝑡20 ) = = = 1,0489 ∗ 10−3
(𝑛 − 𝑁)20 ∗ ∆𝑡 222,5 ∗ 150
240 + (240 − 35) 240 + 205
(𝑛 − 𝑁)20 = = = 222,5
2 2

𝑁21 50
𝜆(𝑡21 ) = = = 1,8518 ∗ 10−3
(𝑛 − 𝑁)21 ∗ ∆𝑡 180 ∗ 150
205 + (205 − 50) 205 + 155
(𝑛 − 𝑁)21 = = = 180
2 2

𝑁22 35
𝜆(𝑡22 ) = = = 1,6969 ∗ 10−3
(𝑛 − 𝑁)22 ∗ ∆𝑡 137,5 ∗ 150
155 + (155 − 35) 155 + 120
(𝑛 − 𝑁)22 = = = 137,5
2 2

𝑁23 25
𝜆(𝑡23 ) = = = 1,5503 ∗ 10−3
(𝑛 − 𝑁)23 ∗ ∆𝑡 107,5 ∗ 150
120 + (120 − 25) 120 + 95
(𝑛 − 𝑁)23 = = = 107,5
2 2

𝑁24 30
𝜆(𝑡24 ) = = = 2,5 ∗ 10−3
(𝑛 − 𝑁)24 ∗ ∆𝑡 80 ∗ 150
95 + (95 − 30) 95 + 65
(𝑛 − 𝑁)24 = = = 80
2 2

𝑁25 30
𝜆(𝑡25 ) = = = 4 ∗ 10−3
(𝑛 − 𝑁)25 ∗ ∆𝑡 50 ∗ 150
65 + (65 − 30) 65 + 35
(𝑛 − 𝑁)25 = = = 50
2 2

𝑁26 30
𝜆(𝑡26 ) = = = 0,01
(𝑛 − 𝑁)26 ∗ ∆𝑡 20 ∗ 150
35 + (35 − 30) 35 + 5
(𝑛 − 𝑁)26 = = = 20
2 2
Interval i 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Broj otkaza 20 25 35 50 30 50 40 50 30 40
N
Pouzdanost 0,98 0,955 0,92 0,87 0,84 0,79 0,75 0,71 0,68 0,64
P(t)
Učestalost 0,133 0,16 0,23 0,33 0,2 0,33 0,266 0,33 0,2 0,266
f(t)*10−3
Intenzitet 1,3468 1,727 2,488 3,724 2,339 1,227 3,463 4,59 2,91 4,1205
otkaza
λ(t)*10−4

Interval i 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Broj otkaza 40 50 40 50 40 50 35 35 50 35
N
Pouzdanost 0,6 0,55 0,51 0,46 0,42 0,37 0,33 0,3 0,25 0,215
P(t)
Učestalost 0,23 0,33 0,26 0,33 0,266 0,33 0,233 0,233 0,33 0,23
f(t)*10−3
Intenzitet 4,371 5,899 5,128 7,017 6,201 8,658 6,821 7,588 12,57 10,49
otkaza
λ(t)* 10−4

Interval i 21 22 23 24 25 26
Broj otkaza 50 35 25 30 30 30
N
Pouzdanost 0,165 0,13 0,105 0,075 0,045 0,015
P(t)
Učestalost 0,33 0,233 0,166 0,2 0,2 0,2
f(t)*10−3
Intenzitet 18,518 16,969 15,503 25 40 100
otkaza
λ(t)* 10−4
2. Zadatak

𝑇𝑔𝑟 = 10000 ℎ period između dva generalna remonta/12000


𝑇 = 3400 ℎ vrijeme teoretskog trajanja rada u dvije smjene/3400
𝑇𝑠𝑟 = 2660 ℎ vrijeme između dva srednja remonta/3200
𝑇𝑟𝑚 = 266 ℎ vrijeme između dva mala remonta/320
𝑇𝑝𝑝 = 133 ℎ vrijeme između periodičnih pregleda/160

𝑇𝑔𝑟 = 12000 ℎ 𝑛𝑔𝑟 = 1

𝑇𝑠𝑟 = 3400 ℎ 𝑛𝑠𝑟 = 3

𝑇𝑚𝑟 = 320 ℎ 𝑛𝑚𝑟 = 34

𝑇𝑝𝑝 = 160 ℎ 𝑛𝑝𝑝 = 37

𝑡𝑔𝑟 = 64 ℎ 𝑛𝑔𝑟 = 1
𝑡𝑠𝑟 = 32 ℎ 𝑛𝑠𝑟 = 3
𝑡𝑚𝑟 = 12 ℎ 𝑛𝑚𝑟 = 34
𝑡𝑝𝑝 = 2,5 ℎ 𝑛𝑔𝑟 = 37

𝑘∗𝑛 = 2∗4+6∗4+8∗8+1∗8+6∗2+4∗1+4∗4+3∗4+3∗4+3∗2+3∗2+5∗1
𝑘 ∗ 𝑛 = 177

𝑇𝐶 = (64 ∗ 1 + 32 ∗ 3 + 12 ∗ 34 + 2,5 ∗ 37)= 660,5 h


𝑇𝐶 ∗ (𝑘 ∗ 𝑛) = 177 ∗ 660,5 = 112 285
𝑐𝑖𝑘𝑙

𝐹𝑠𝑔 = 3400 ℎ zadano zadatkom

12 000
= 3,53
3400

𝑇𝐶 96 907 ℎ
𝑇1 = = = 31 814
3,53 3,53 𝑔𝑜𝑑
Odnos bravarsko-mašinskih radova 2,5: 1


𝑇𝑀 = 9090
𝑔


𝑇𝐵 = 22724
𝑔

𝑇𝐵 22724
= = 13,36 ~13 𝑟𝑎𝑑𝑛𝑖𝑘𝑎
𝑇𝑠𝑔 3400
2 2

𝑇𝑀 9090
= = 5,34 ~5 𝑟𝑎𝑑𝑛𝑖𝑘𝑎
𝑇𝑠𝑔 3400
2 2

You might also like