92% found this document useful (12 votes)
12K views5 pages

Relay Setting Calculation 30 MVA

This document provides calculations for setting various protective relays for a 30MVA power transformer with a voltage ratio of 33/66kV. It calculates pickup values for overcurrent, earth fault, differential, over/under voltage, overfluxing, and restricted earth fault protection and specifies time delays, tripping characteristics, and curves for each.

Uploaded by

rudra abhi
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
92% found this document useful (12 votes)
12K views5 pages

Relay Setting Calculation 30 MVA

This document provides calculations for setting various protective relays for a 30MVA power transformer with a voltage ratio of 33/66kV. It calculates pickup values for overcurrent, earth fault, differential, over/under voltage, overfluxing, and restricted earth fault protection and specifies time delays, tripping characteristics, and curves for each.

Uploaded by

rudra abhi
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

30 MVA TRANSFORMER RELAY SETTING CALCULATION

RELAY TYPE: 7UT85

Power transformer rating = 30 MVA

Voltage Ratio = 33/66 kV

Rated voltage (in kV) HV side = 66

Rated voltage (in kV) LV side = 33

Vector Group = YNyn0

CT ratio (HV) side = 400/1 A

CT ratio (LV) side = 600/1 A

Minimum Tap = - 10%

Maximum Tap = +10%

% Impedance = 10

Full Load current HV side = MVA/ voltage rating * √3

=30*1000000/ 66000*√3

= 262.743 A

CTR= 400/1 A

Current on CT secondary = 262.74/400

= 0.656 A

Ratio Compensation = 1/0.656 = 1.524

Full Load current LV side = MVA/ voltage rating * √3

=30*1000000/ 33000*√3

= 524.87 A

CTR= 600/1 A

Current on CT secondary = 524.87/600

1
= 0.874 A

Ratio Compensation = 1/0.874 = 1.144

Initial setting = 0.2 x In (full tap changer range -10 % to +10 % )

Slope 1 = 30 % (full tap change range that is 10+10 =20 +10% extra bias)

Irest 1: = 0.67 (Starting point of slope 1 )

half of the rated CT secondary ,for extra stabilization additional margin

Slope 2 = 2 times slope1 + 10 % safety margin

= 70 %

Irest 2 = 2.5 (starting value of slope 2)

Differential High set = 7.5

Transformer short ckt. current = FLA/ % Z

= 262.7/0.1= 2620 A

CTR = 400/1 A
2620/400= 6.55 this setting must be greater than the transformer inrush current

51 RELAY SETTING (IDMT) CALCUALTION

CT ratio: 400/1A

Full load amp of xmer : 262.7 A

110 % of full load amps

1.1 x 262.7 = 288.97 A

PLUG SETTING : 110 % OF FLA / CTR

288.97/400 = 0.72

PLUG SETTING = 0.72

TMS = 0.09

CURVE : Normal Inverse

relay operating time = 0.14/ (psm) 0.02-1 * TMS

2
Relay operating time = 0.09 * 14/ (6.55)0.02-1

Relay operating time =279 ms

50 RELAY SETTING (INSTANTANEOUS O/C)

600 % FLA = 5*262.7

= 1576.2= 1576.2/400 = 3.94

CT sec = 1A

Setting = 3.94

Selected tripping characteristic: DMT

Delay = 0.10 sec

51N RELAY SETTING ( IDMT)

CTR : 400/1A

TMS: 0.08

SETTING: 0.2 X In (20 % of FLA )=52.54 A

relay operating time: 0.14/ (psm) 0.02-1 * TMS

Relay operating time : 137 ms

Curve: NI (Normal Inverse)

50N RELAY SETTING (INSTANTANEOUS E/F )

200 % OF FLA= 525.4= 525.4/400= 1.31

Setting: 1.3 x In

Delay : 0.06 sec

Selected Tripping Characteristics : DMT

UNDERVOLTAGE PROTECTION

PT ratio = 66000 kV/3/110 V /3

Phase to phase Voltage = 110V

3
Phase to neutral voltage = 63.5 V

77% of 110 V = 84.7 V

Delay = 3 sec (to Avoid unwanted tripping)

OVER VOLTAGE PROTECTION

110% OF 110 V= 121 V

Delay = 0 sec

OVERFLUXING PROTECTION

V/F = 110/50 = 2.2 =1 P.U

For 1.10 P.U V/F = 2.2 *1.1*50= 121 Volts Phase to phase

Ph-E= 121/√3 = 69.9 V

V/F pick up > = 1.10

Delay = 10.00 s

V/F pick up >>= 1.20

Delay= 1.00 s

HV REF PROTECTION

Vs= IF X T(Rct +2RL)

FLA = 262.7 Amps

Max fault current = 2620 A

CTR = 400/1 A

Rct= 3 ohm

RL = 0. 3 ohm

Vs = 2620/400(3+2*0.3)

Vs= 23.58 V

RS = VS/IS

4
IS = 0.1 A= 23.58/0.1

RS= 235 .8 OHM

REF SETTING= 0.1 X In

Delay = 0 sec

LV REF PROTECTION

Vs= IF X T(Rct +2RL)

FLA = 524.8 Amps

Max fault current = 5248 A

CTR = 600/1 A

Rct= 3 ohm

RL = 0. 3 ohm

Vs = 5248/600(3+2*0.3)

Vs= 31.48 V

RS = VS/IS

IS = 0.1 A= 31.48/0.1

RS= 314.8 OHM

REF SETTING= 0.1 X In

Delay = 0 sec

HV SEF (SEMSITIVE E/F)

FLA = 262.4 Amps

250% OF CTR = 2.5 *262.4= 656= 656/400= 1.64 A

Secondary = 1.6 x In

Tripping Characteristics = DMT

Pick up Delay = 0.07 sec

You might also like