EEE 103 LC 3 - Load Flow Analysis
EEE 103 LC 3 - Load Flow Analysis
-• • -
IS = I R = I VS = ZI + VR
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 4
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
Looking at the
v sending-end
v∗ complex power:
S S = (VS ∠α ) ⋅ I
v (VS ∠ − α ) − (VR ∠0 )
S S = (VS ∠α ) ⋅
(Z∠ −θ )
v ⎛ VS2 ⎞ ⎛ VS ⋅VR ⎞
S S = ⎜ ∠θ ⎟ − ⎜ ∠ (α + θ ) ⎟
⎝ Z ⎠ ⎝ Z ⎠
Getting the real and imaginary (reactive) components:
⎛ VS2 ⎞ ⎛ VS ⋅VR ⎞
PS = ⎜ ⋅ cos θ ⎟ − ⎜ ⋅ cos (α + θ ) ⎟
⎝ Z ⎠ ⎝ Z ⎠
⎛ VS2 ⎞ ⎛ VS ⋅VR ⎞
QS = ⎜ ⋅ sin θ ⎟ − ⎜ ⋅ sin (α + θ ) ⎟
⎝ Z ⎠ ⎝ Z ⎠
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 6
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
⎝ Z ⎠ ⎝ Z ⎠
2
⎛ VS ⋅VR ⎞ ⎛ VR ⎞
QR = ⎜ ⋅ sin ( −α + θ ) ⎟ − ⎜ ⋅ sin θ ⎟
⎝ Z ⎠ ⎝ Z ⎠
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 8
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
⎝ X ⎠ ⎝ X ⎠
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 9
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
Observations
1. Since we assumed that the transmission line consists
of pure reactance, real power is not dissipated in the
line and PS = PR.
2. If the transmission line resistance is non-negligible, we
will have to use the “unsimplified” equations.
3. Maximum real power transfer occurs when α = 90°.
4. Real power transfer is more sensitive to the difference
between phase angles of the supply voltage and the
load voltage.
5. Reactive power transfer is more sensitive to the
difference between magnitudes of the supply voltage
and the load voltage.
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 10
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
Load
How do you solve for: 2 MVA, 3Ph
85%PF
1) ISR = ?
2) VD = ?
3) VR = ?
4) SS = ?
the Voltages,
Currents, Power and
Losses?
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 15
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
Network Models
Generator Models
1. Voltage-controlled generating units to supply a
scheduled active power P at a specified voltage
magnitude V. The generators are equipped with
voltage regulators to adjust the field excitation so that
the units will supply or absorb a particular reactive
power Q in order to maintain the voltage.
2. Swing generating units to maintain the frequency at
60Hz in addition to the specified voltage. The
generating unit is equipped with frequency following
controller (quick-responding speed governor) and is
assigned as the Swing Generator.
Bus Types
Bus Types
Swing Bus
Swing Bus or Slack Bus
The difference between the total load demand plus
losses (both P and Q) and the scheduled
generations is supplied by the swing bus. The
voltage magnitude and phase angle are specified
for the Swing Bus, also called the Slack Bus.
P,Q
+ Specify: V, δ
Swing Bus
V∠δ G Unknown: P, Q
-
Generator Bus
Generator Bus (Voltage-Controlled) Bus or
PV Bus
The total real power Pp injected into the system
through the bus is specified together with the
magnitude of the voltage Vp at the bus. The bus
voltage magnitude is maintained through reactive
power injection. P,Q
Specify: P, V
+
Generator Bus
V∠δ G Unknown: Q, δ
-
Load Bus
+
Load Bus Specify: P, Q
V∠δ
Unknown: V, δ
-
Bus Types
G Line 1 G
1 2
Injected Powers:
PBUS = PGEN – PLOAD Line 2 Line 3
QBUS = QGEN – QLOAD
3
Bus Voltage Generation Load Remarks
No. V (p.u.) δ P Q P Q
1 1.0 0.0 * * 0 0 Swing Bus
2 1.0 * 0.20 * 0 0 Gen Bus
3 * * 0 0 0.60 0.25 Load Bus
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 28
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
SOLUTIONS TO SIMULTANEOUS
ALGEBRAIC EQUATIONS
Numerical Methods
q Direct Methods
? Cramer’s Rule
? Matrix Inversion
? Gaussian Elimination Method
? Gauss-Jordan Reduction Method
q Iterative Methods
? Gauss Iterative Method
? Gauss-Seidel Iterative Method
? Newton-Raphson Method
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 30
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
Iterative Methods
An iterative method (root word: iterate) is a repetitive
process for obtaining the solution of an equation or a
system of equations.
The solutions start from arbitrarily chosen initial estimates
of the unknown variables from which a new set of
estimates is determined.
Convergence is achieved when the absolute mismatch
between the current and previous estimates is less
than some acceptable pre-specified precision index (the
convergence index) for all variables.
1 n
xj = ( b j − ∑i =1 a ji xi ) equation “a”
a jj i≠ j
j = 1, 2, … n
1 n
x k +1
j
= ( b j − ∑i =1 a ji x )
k
equation “b”
a jj i≠ j
i
j = 1, 2, … n
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 36
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
Δx = x k k +1
j
−x k
j equation “c”
j = 1, 2, … n
The iteration process is terminated when:
max | Δx | < ε k
j
(convergent)
k = maximum no. of iterations (non-convergent)
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 37
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
a) x1 = x2 = x3 = 0.0
0 0 0
b) x1 = x2 = x3 = 0.5
0 0 0
Iteration 1 (k = 0):
1
x1 1 = ( 4 + 0 - 0 ) = 1.0
4
1
x2 = ( 6 - 0 - 0 ) = 1.5
1
4
1
x3 1 = ( 5 - 0 - 0 ) = 1.6667
3
Δx10 = 1 − 0 = 1
Δx20 = 1.5 − 0 = 1.5
Δx30 = 1.6667 − 0 = 1.6667
max Δx30 = 1.6667
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 40
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
4
1
x2 = ( 6 - 1.0 - 1.6667 ) = 0.833333
2
4
1
x3 2 = ( 5 - 1.0 - 1.5 ) = 0.833333
3
Δx11 = 0.958325 − 1 = 0.041667
Δx21 = 0.833333 − 1.5 = 0.66667
Δx31 = 0.833333 − 1.6667 = −0.83334
max Δx31 = 0.83334
4
1
x2 = ( 6 - 0.9583 - 0.8333 ) = 1.0521
3
4
1
x3 = ( 5 - 0.9583 - 0.8333 ) = 1.0695
3
3
Δx12 = 1 − 0.958325 = 0.041667
Δx22 = 1.0521 − 0.833325 = 0.21877
Δx32 = 1.0695 − 0.8333 = 0.23617
max Δx32 = 0.23617
4
1
x2 = ( 6 - 1.0 - 1.0695 ) = 0.9826
4
4
1
x3 = ( 5 - 1.0 - 1.0521 ) = 0.9826
4
3
Δx13 = 0.9956 − 1 = −0.0044
Δx23 = 0.9826 − 1.0521 = −0.0695
Δx33 = 0.9826 − 1.0695 = −0.0869
max Δx33 = 0.0869
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 43
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
4
1
x2 = ( 6 - 0.9956 - 0.9826 ) = 1.0054
5
4
1
x3 = ( 5 - 0.9956 - 0.9826) = 1.0073
5
3
Δx14 = 1 − 0.9956 = 0.0044
Δx24 = 1.0054 − 0.9826 = −0.0228
Δx34 = 1.0073 − 0.9826 = 0.0247
max Δx34 = 0.0247
4
1
x2 = ( 6 - 1.0 - 1.0071 ) = 0.9982
6
4
1
x3 = ( 5 - 1.0 - 1.0054 ) = 0.9982
6
3
Δx15 = 0.9995 − 1 = −0.0005
Δx25 = 0.9982 − 1.0054 = −0.0072
Δx35 = o.9982 − 1.0073 = −0.0091
max Δx35 = 0.0091
4
1
x2 = ( 6 - 0.9995 - 0.9982 ) = 1.0006
7
4
1
x3 = ( 5 - 0.9995 - 0.9982) = 1.0008
7
3
Δx16 = 1 − 0.9995 = 0.0005
Δx 62 = 1.0006 − 0.9982 = 0.0024
Δx36 = 1.0008 − 0.9982 = 0.0026
max Δx36 = 0.0026
4
1
x2 = ( 6 - 1.0 - 1.0008 ) = 0.9998
8
4
1
x3 = ( 5 - 1.0 - 1.0008 ) = 0.9998
8
3
Δx17 = 0.9995 − 1 = −0.0005
Δx27 = 0.9998 − 1.0006 = −0.0008
Δx37 = 0.9998 − 1.0008 = −0.0010
max Δx37 = 0.0010
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 47
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
x1 = 0.9995
x2 = 0.9998
x3 = 0.9998
GAUSS-SEIDEL
ITERATIVE METHOD
FOR A SYSTEM OF EQUATIONS
1 n
xj = ( b j − ∑i =1 a ji xi ) j = 1, 2, … n
a jj i≠ j
k+1 1 n
x j = (b j − ∑ i =1 a ji x iα )
a jj i≠ j
j = 1, 2, … n
where α = k if i > j
= k + 1 if i < j
After each iteration, a convergence check is conducted. The
convergence criterion applied is the same with Gauss
Iterative Method.
4x1 − x2 + x3 = 4
x1 + 4x 2 + x3 = 6
x1 + x2 + 3x3 = 5
x1 = x2 = x3 = 0.5
0 0 0
4
1
x3k +1 = ( 5 - x1k +1 - x2k +1 )
3
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 54
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
Iteration 1 (k =0): 1
x1 = ( 4 + 0.5 - 0.5 ) = 1.0
1
4
1
x2 = ( 6 - 1.0 - 0.5 ) = 1.125
1
4
1
x3 = ( 5 - 1.0 - 1.125 ) = 0.9583
1
3
Δx10 = 1 − 0.5 = 0.50
Δx20 = 1.125 − 0.50 = 0.625
Δx30 = 0.9583 − 0.50 = 0.4583
max | Δx20 | = 0.625
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 55
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
3
Δx11 = 1.0417 − 1 = 0.0417
Δx21 = 1 − 1.125 = −0.125
Δx31 = 0.9861 − 0.9583 = 0.0323
max | Δx21 | = 0.125
4
1
x3 3 = ( 5 - 1.0035 - 1.0026 ) = 0.9980
3
Δx12 = 1.0035 − 1.0417 = −0.0382
Δx22 = 1.0026 − 1 = 0.0026
Δx32 = 0.9980 − 0.9861 = 0.0119
max | Δx32 | = 0.0119
3
Δx13 = 1.0012 − 1.0035 = 0.0023
Δx23 = 1.0002 − 1.0026 = −0.0024
Δx33 = 0.9995 − 0.9980 = 0.0015
max | Δx23 | = 0.0024
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 58
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
4
1
x2 5 = ( 6 - 1.0002 - 0.9995) = 1.0001
4
1
x3 = ( 5 - 1.0002 - 1.0001) = 0.9999
5
3
Δx14 = 1.0002 − 1.0012 = −0.001
Δx24 = 1.0001 − 1.0002 = −0.0001
Δx34 = 0.9999 − 0.9995 = 0.0004
max | Δx 4 | = 0.001 < ε
x1 = 1.0002
x2 = 1.0001
x3 = 0.9999
Pp + jQp = Vp Ip*
or
Pp - jQp = Vp* Ip (1)
P1 – jQ1
_________ = Y V + Y V + Y V
11 1 12 2 13 3
V1 *
P2 – jQ2
_________ = Y V + Y V + Y V
21 1 22 2 23 3
V2 *
P3 – jQ3
_________ = Y V + Y V + Y V
31 1 32 2 33 3
V3 *
P - jQ n
1
k+1 ___ _______ - Σ YpqVqα
p p
(6)
Vp =
Ypp (Vpk)* q=1
q≠p
where, α = k if p < q
α=k+1 if p > q
G Line 1 G
1 2
Line 2 Line 3
3
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 69
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
Bus Data
Bus Voltage Generation Load Remarks
No. V (p.u.) δ P Q P Q
1 1.0 0.0 * * 0 0 Swing Bus
2 1.0 * 0.20 * 0 0 Gen Bus
3 * * 0 0 0.60 0.25 Load Bus
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 70
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
[YBUS] =
Y11 = 6.25 - j18.75 Y12 = -1.25 + j3.75 Y13 = -5 + j15
Y21 = -1.25 + j3.75 Y22 = 2.9167 - j8.75 Y23 = -1.6667 + j5
Y31 = -5 + j15 Y32 = -1.6667 + j5 Y33 = 6.6667 - j20
(6.6667 − j 20) ⎢ 0 32 2
⎥
o
Y33
⎢⎣ V 3 − ( − 1.6667 + j 5 )(
⋅ 1.0∠ 1.1705 ) ⎥⎦
V31 = 0.9799∠ − 1.0609o
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 77
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
V22 a*
⎡ ( −1.25 + j3.75) ⋅ (1∠0 ) V 2 a ⎤
2
⎢ ⎥
P2 − jQ 22 = (1.0∠ − 0.5648) ⋅ ⎢ + ( 2.9167 − j8.75) ⋅ (1.0∠0.5648o ) V32⎥
⎢ ⎥
o ⎥
discard ⎢
Y22 ⎣ (+ −1.6667 + j 5 )(
⋅ 0.9791∠ − 1.2218 )⎦
P2 − jQ 22 = 0.2253 − j 0.0438 Y23
PRINCIPLES OF
LOAD FLOW CONTROL
jX
The complex power delivered to the
bus (Generator Terminal) is
I
Ei∠δ ~ Vt∠0
* ⎡ Ei ∠δ − Vt ∠0 ⎤
Pt + jQt = [Vt ∠0]I = [Vt ∠0]⎢ ⎥
⎣ jX ⎦
⎡ EiVt ⎤ ⎡ EiVt Vt 2 ⎤
Pt = ⎢ sin δ ⎥ Qt = ⎢ cos δ − ⎥
⎣ X ⎦ ⎣ X X ⎦
⎡ EiVt ⎤ ⎡ EiVt Vt 2 ⎤
Pt = ⎢ sin δ ⎥ Qt = ⎢ cos δ − ⎥
⎣ X ⎦ ⎣ X X ⎦
Observations:
4. Reactive Power flow depends on relative values of EiCosδ and Vt
5. Since the slope of Cosine function is minimum for small values of
angle, Reactive Power is controlled by varying Ei
• Over-excitation (increasing Ei) will deliver Reactive Power into the Bus
• Under-excitation (decreasing Ei) will absorb Reactive Power from the
Bus
Observation:
The voltage drop in the 1− a a −1
transformer is affected by 2
y pq y pq
a a
the transformation ratio “a”
INFORMATION FROM A
LOAD FLOW STUDY
Information from a
Load Flow Study
BASIC INFORMATION
" Voltage Profile
" Injected Power (Pp and Qp)
" Line Currents (Ipq and Ipq)
" Power Flows (Ppq and Qpq)
" Line Losses (I2R and I2X)
Information from a
Load Flow Study
The bus voltages are:
V1 = 1.0∠0°
V2 = 0.9990∠0.4129°
V3 = 0.9788∠-1.2560°
The power injected into the buses are:
P1 - jQ1 = V1* [Y11V1 + Y12V2 + Y13V3 ]
P1 - jQ1 = (1.0∠0) [(19.7642∠-71.5651°)(1.0∠0°)
+ (3.9528∠108.4349°)(0.9990∠0.4129°)
+ (15.8114∠108.4349°) (0.9788∠-1.25560°)
= 0.4033 - j0.2272
Electrical and Electronics Engineering Institute RDDELMUNDO 95
University of the Philippines EEE 103 AY2010-11 S2
EEE 103 – Introduction to Power Systems
Information from a
Load Flow Study
P2 - jQ2 = V2* [Y21V1 + Y22V2 + Y23V3 ]
P2 - jQ2 = (0.999∠-0.4129°)[(3.9528∠108.4349°)(1.0∠0°)
+ (9.2233∠-71.5649°)(0.9990∠0.4129°)
+ (5.2705∠108.4349°)(0.9788∠-1.25560°)
= 0.2025 - j0.04286
Information from a
Load Flow Study
Line Currents
Vp ypq Vq
Ipq Iline Iqp
p q
ypo yqo
Information from a
Load Flow Study
The branch currents are:
I pq = I line = y pq ( V p − Vq ) I qp = − I line = y pq ( Vq − V p )
I12 = y12 [V1 - V2] I21 = y12 [V2 – V1]
Information from a
Load Flow Study
Power Flows
The power flow (Spq) from bus p to q is
S =P + jQ = V I*
pq pq pq p pq
S =P + jQ = V I *
qp qp qp q qp
Information from a
Load Flow Study
The branch power flows are:
P12 – jQ12 = V1* I12 P21 – jQ21 = V2* I21
Information from a
Load Flow Study
Line Losses
The power loss in line pq is the algebraic sum of the power
flows Spq and Sqp
= Vp I *
pq
− Vq I *
pq
= (V p + Vq )I *
pq
Information from a
Load Flow Study
The line losses are:
P12(Loss) – jQ12(Loss) = (P12 – jQ12) + (P21 – jQ21 )
Information from a
Load Flow Study
Other Information:
" Overvoltage and Undervoltage Buses
" Critical and Overloaded Transformers
and Lines
" Total System Losses
From 1.010 pu
Example
Increase in P and
Q at bus 14