0% found this document useful (0 votes)
149 views

Daily Lesson Plan Math

This daily lesson plan outlines a mathematics lesson on functions for first semester general mathematics students. The objectives are for students to represent real-life situations using functions, evaluate functions, and solve problems involving functions. Learning activities include a video demonstration of how machines work with inputs and outputs to motivate the definition of a function. Examples of functions as tables, mappings, and graphs are presented. Students then practice evaluating example functions and solving word problems about expenses that can be represented as functions.

Uploaded by

Dívína Ibáy
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
149 views

Daily Lesson Plan Math

This daily lesson plan outlines a mathematics lesson on functions for first semester general mathematics students. The objectives are for students to represent real-life situations using functions, evaluate functions, and solve problems involving functions. Learning activities include a video demonstration of how machines work with inputs and outputs to motivate the definition of a function. Examples of functions as tables, mappings, and graphs are presented. Students then practice evaluating example functions and solving word problems about expenses that can be represented as functions.

Uploaded by

Dívína Ibáy
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

DAILY LESSON PLAN

GENERAL MATHEMATICS
First Semester- S.Y. 2019- 2020

DATE: : July 12, 2019

CONTENT : The learners demonstrate the understanding of the key concepts


STANDARD of functions.

PERFORMANCE : The learners are able to construct mathematical models to


STANDARD represent real-life situations using functions.

I. OBJECTIVES:

At the end of the lesson, the learner should be able to:


1. Represents real-life situations using functions (M11GM-1a-1 )
2. Evaluates a function (M11GM-1a-2)
3. Solves problems involving functions (M11GM-1a- 4)

II. LEARNING ACTIVITIES

a. Subject Matter : FUNCTIONS AND RELATIONS

b. References : General Mathematics


Teacher’s Guide, pp. 01 – 14

c. Materials : Video Clip, board, chalk and PowerPoint presentation

III. PROCEDURE

a. Preparation
1. Prayer
2. Checking of Attendance

b. Motivation
1. Show a video presentation on how a machine work and a final product that it
produces. Ask the students to give their own example of machine with an input
and a corresponding output.

c. Lesson Proper
1. Present the definition of function.
2. Differentiate function from relations. Provide some real life examples/situations.
3. Present the following illustrations of relations to represent functions as :
a. Table of values
b. Mapping diagrams
c. Graph in the Cartesian plane
4. Present mathematical relation as machines with an input and an output, and that
the output is related to the input by some rule.
5. Discuss the rule in evaluating functions.
Rule in Evaluation Function
- replace every x in the function rule f(x) with the given replacement value, then
simplify the resulting numerical expression.
6. Provide example
Let f(x) = x2 + 4x + 4, find the following value of the function
a. f(2)
b. f(-1)
c. f(0)
d. f(-1/2)
e. f(-4)

ACTIVITY

1. If f(x) = x2 + 3x – 2, find
a) f(0) c) f(-3)
b) f(2) d) f(3)

d. Application
Present and discuss example of problems involving functions.
- Mark started selling snacks in ACNTS. In one day he spends P 200 for rent and
P 25 for each snack item he prepares. His expenses in single day can be
expressed as the function C (x) = 25x + 200, where x is the number of items
and C (x) is his daily expenses in pesos. How much are his expenses if he
prepares 100 snack items? 150 snack items?

e. Generalization
Ask: In what real-life situations can you make use of function?

f. Evaluation
A computer shop charges P20.00 per hour (or a fraction of an hour) for the first two
hours and an additional P10.00 per hour for each succeeding hour. Find how much you
would pay if you used one of their computers for:

(a) 40 minutes
(b) 3 hours
(c) 150 minutes

Prepared by:

DIVINA L. IBAY
Applicant

You might also like