0% found this document useful (0 votes)
512 views9 pages

Assignment-10question and Solution

The document contains the details of an assignment for a course on electrical machines. It includes 10 multiple choice questions related to DC motors, starters, and speed control. The questions cover topics like designing starter circuits for DC shunt motors, calculating resistances needed at different stages, determining speed ranges based on field rheostats, and calculating firing angles for speed control of DC motors using rectifiers. Detailed step-by-step solutions are provided for the first two questions involving designing a multi-stage starter for a DC shunt motor.

Uploaded by

Amit
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
512 views9 pages

Assignment-10question and Solution

The document contains the details of an assignment for a course on electrical machines. It includes 10 multiple choice questions related to DC motors, starters, and speed control. The questions cover topics like designing starter circuits for DC shunt motors, calculating resistances needed at different stages, determining speed ranges based on field rheostats, and calculating firing angles for speed control of DC motors using rectifiers. Detailed step-by-step solutions are provided for the first two questions involving designing a multi-stage starter for a DC shunt motor.

Uploaded by

Amit
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 9

14/12/2017 Electrical Machines - I - - Unit 11 - Week 10

[email protected]

Courses » Electrical Machines - I Announcements Course Forum Progress Mentor

Unit 11 - Week 10

Course
outline Week 10: Assignment
.
How to access
the portal

Week1 1) A starter circuit has to be designed for a 24hp, 250V and 80A dc shunt motor, such that the maximum
starting current is limited to 250 percent of its rated armature current and as soon as the current falls to
Week 2 rated value, the sections of starting resistors are to be cut out. The armature resistance of the motor is 0.2Ω
and the shunt field resistance is 85Ω. How many stages of starting resistance are needed?
Week 3

Week 4

Week 5
Accepted Answers:
(Type: Numeric) 3
Week 6
10 points
Week 7
2) In problem-01, among all the sections of the starting resistors, what is the resistance of the 10 points
Week 8 section with maximum resistance?

1.2Ω
Week 9
0.77Ω
Week 10 0.93Ω
0.54Ω
Lecture 31:
Starting of DC
Shunt Motors

Lecture 32: Accepted Answers:


Speed Control of
0.77Ω
DC Shunt
Motors 3) A 440V dc shunt motor draws 40A while supplying the rated load at 1500rpm. The armature 10 points
Lecture 33: resistance is 0.4Ω and the field-winding resistance is 230Ω. Determine the external resistance that must be
Braking of DC inserted in series with the armature circuit so that the armature current does not exceed 150% of its rated
Shunt Motors value when motor is plugged?
Lecture 34:
15Ω
Electronic
Control of DC 12Ω
Shunt Motors 6Ω
Quiz : Week 10: 8Ω
Assignment

Week 10 :
Assignment
Solution Accepted Answers:
15Ω
Week 11
4) For problem-4, find out the breaking torque in Nm?
Week 12 [Enter the numerical value only]

https://onlinecourses.nptel.ac.in/noc17_ec10/unit?unit=67&assessment=89 1/4
14/12/2017 Electrical Machines - I - - Unit 11 - Week 10

Accepted Answers:
(Type: Range) 150, 158

10 points

5) A 27hp, 220V, 1800rpm dc shunt motor has an armature resistance of 0.1Ω and field 10 points
resistance of 176Ω. Assume that Ea = Vt at no load. Data for the magnetization curve at 1800 rpm are

If (A) 0.0 0.125 0.25 0.5 0.625 0.75 0.875 1.0 1.25 1.5
Ea(V) 5 33.25 67 134 160 175 190 200 214 223
The motor is used to drive a load which requires a constant power of 16kW. The motor is connected to a
220V dc supply. Determine the speed range possible with a field rheostat of 180Ω.

1820 to 2800 rpm


1642 to 2400 rpm
1788 to 2415 rpm
1600 to 2900 rpm

Accepted Answers:
1788 to 2415 rpm

6) Theseparately excited dc motor in the figure below has a rated


armature current of 20A and a rated armature voltage of of 150V. An
ideal chopper switching at 5 kHz is used to control the armature voltage.
If La=0.1 mH, Ra=1 Ω, neglecting armature reaction, the duty ratio of
the chopper to obtain 50% of the rated torque at the rated speed and the
rated field current is

Accepted Answers:
(Type: Range) 0.6,0.65

10 points

7) Find
the number of sections of the starter required for a 250V 10 points
shunt motor. The maximum current limit is 67A and minimum current is
50A. Armature resistance is 0.5ohm
5
6
7
8

Accepted Answers:
7

https://onlinecourses.nptel.ac.in/noc17_ec10/unit?unit=67&assessment=89 2/4
14/12/2017 Electrical Machines - I - - Unit 11 - Week 10
8) A
200V, 875 rpm, 150A separately excited dc motor has an armature
resistance of 0.06 Ω. It is fed from a single-phase fully-controlled rectifier
with an AC source voltage of 220V, 50Hz. Assuming continuous
conduction, calculate firing angle (in degree) for rated motor torque and
750 rpm.

Accepted Answers:
(Type: Range) 28-32

10 points

9) A
250V shunt motor with constant main field drives a load , the 10 points
torque of which varies as cube of speed. It takes 40A while running at
500rpm. What will be the speed if a 25ohm resistor is connected in
series with armature?
450rpm
400rpm
300rpm
250rpm

Accepted Answers:
250rpm

10)A4-section starter for a shunt motor limits the current to 45A. What
will be the lower current limit? Take armature resistance as 1ohm. Take
the total resistance at starting as 17ohms.

Accepted Answers:
(Type: Range) 20-24

10 points

Previous Page End

https://onlinecourses.nptel.ac.in/noc17_ec10/unit?unit=67&assessment=89 3/4
- -

https://onlinecourses.nptel.ac.in/noc17_ec10/unit?unit=67&assessment=89
Assignment - 10 : Solution

Q1 & Q2. Solution

The rated line current of this motor is 80A


250
The rated armature current is Ia = IL − IF = 80 − = 77A
85
The maximum allowed starting current Ia_max = 2.5 × 77 = 192.5A
250
The total initial starting resistance, Ra + Rstart1 = = 1.29Ω
192.5
Rstart1 = 1.29 − 0.2 = 1.09Ω
The current will fall to the rated value when Ea rises to
Ea = 250 − (1.29 × 77) = 150.67V
Resistance at which the current get back to 192.5A
250 − 150.67
Ra + Rstart2 = = 0.516Ω
192.5
Rstart2 = 0.516 − 0.2 = 0.316Ω
With this resistance, the current will fall to the rated value, when Ea equals to
Ea = 250 − (77 × 0.516) = 210.268V
The resistance at which the current get back to 192.5A
250 − 210.268
Ra + Rstart3 = = 0.206Ω
192.5
Rstart3 = 0.206 − 0.2 = 0.006Ω
With this resistance in the circuit, the current will fall to rated value when Ea rises to
Ea = 250 − (0.206 × 77) = 234.138V
If the resistance is cut out, when Ea reaches 234.369V,the resulting current
250 − 234.138
Ia = = 79.31A
0.2
79.31 < 192.5
The number of stages of starting resistance : 3
Rstart1 = R1 + R2 + R3
Rstart2 = R2 + R3
Rstart3 = R3
R3 = 0.006Ω
R2 = 0.316 − 0.006 = 0.31Ω
R1 = 1.09 − 0.31 − 0.006 = 0.774Ω

Assignment No : 10 onlinecourses.nptel.ac.in Page 1 / 5


Q3.Solution

440
The field current: If = = 1.91A
230
The armature current: Ia = 40 − 1.91 = 38.09A
The back emf of the motor: Eb = 440 − (38.09 × 0.4) = 424.77V
The voltage in the armature circuit, at the time of plugging = 440 + 424.77 = 864.77V
The maximum allowable armature current = 1.5 × 38.07 = 57.1A
Thus, the external resistance in the armature circuit at the instant of plugging must be
864.77
R= − 0.4 = 14.74Ω
57.1

Q4.Solution

E × Ia 424.772 × 57.1
Breaking torque, Tb = = = 154.4N m
ω 2π × 1500
60

Q5.Solution

PLoad = Ea Ia = (220 − (Ia × 0.1))Ia = 16, 000W


Ia = 2124A or 75.3A
→ Ia = 75.3A
Ea = 220 − (75.3 × 0.1) = 212.47V
220
For field rheostat at zero position, If = = 1.25A
176
From the magnetization data, for If = 1.25A at 1800 rpm, Ea = 214V
214 212.47
Ka φ = = 1.135 → n = × 60 = 1787.6rpm
2π 1.135 × 2π
1800 ×
60
220
Field rheostat at maximum position, If = = 0.618A
180 + 176
From the magnetization data, for If = 0.618A at 1800 rpm = 158V
158 212.47
Ka φ = = 0.84 → n = × 60 = 2415.4rpm
2π 0.84 × 2π
1800 ×
60
Speed range: 1788 to 2415 rpm

Assignment No : 10 onlinecourses.nptel.ac.in Page 2 / 5


Q6.Solution

Torque (T) ∝ φIa


But flux (φ) is constant
∴ T ∝ Ia
Speed (N) ∝ Eb /φ
Again N ∝ Eb
Hence to maintain constant speed, Back emf should remain constant
, Under rated conditions Eb1 = V1 − Ia1 × Ra
= 150 − 20 × 1 = 130V
For half rated torque, current should be half rated current
=⇒ Ia2 = 20/2 = 10A
Required armature voltage V2 is
∴ V2 = 130 + 10 × 0.5 = 140V
For the buck converter output voltage V0 = dVin
∴ Duty ratio (d) = 140/220 = 0.636

Q7.Solution

R1 = Total resistance inserted at the begining = 250/I1 = 250/67 = 3.73ohm


Lower limit of current (I2 ) = (3/4)67 = 50.25A
I2
= 0.75
I1
If ’N’ is the total number of section, then
 N
I2 Ra
=
I1 R1
0.5
0.75N =
3.14
Taking log on both sides and rearranging
log(0.134)
N=
log(0.75)
N = 6.98 = 7

Assignment No : 10 onlinecourses.nptel.ac.in Page 3 / 5


Q8.Solution

At rated conditions, Back EMF (Eb1 )


Eb1 = 200 − Ia1 × Ra
= 200 − 150 × 0.06 = 191V
750
Speed (N) ∝ Eb (Since flux is constant) ∴ Back EMF corresponding to 750 rpm speed = × 191 = 163.714V
875
Since torque is still rated, armature current remains same
Terminal voltage at this condition (Vt ) = 163.714 + 150 × 0.06 = 172.714V
2Vm
Output voltage of fully controlled rectifier is given by V0 = cos(α)
π
, where Vm = Peak of supply voltage, α = Firing angle of converter
V0 π 172.71 × 3.14
∴ cos(α) = = √ = 0.872
2Vm 2 × 220 2
=⇒ α = cos−1 (0.872) = 29.31

Q9.Solution

Torque (T) ∝ Ia (since main field constant)


T ∝ N3
=⇒ Ia ∝ N 3
Ia2 N3
= 23
Ia1 N1
N23 5003
=
Ia2 40
Eb ∝ N (Flux is constant)
Eb2 N2
∴ =
Eb1 N1
N2
Eb2 = × 250 = N2 /2
500
Eb1 = 250V (since armature resistance is unknown this drop can be neglected)
Eb2 = 250 − 25 × Ia2
N2 40N23
= 250 − 25 ×
2 5003
Rearranging, we get
4N23 + 5002 N2 − 5003 = 0
Solving for N3 we get
N3 = 250rpm

Assignment No : 10 onlinecourses.nptel.ac.in Page 4 / 5


Q10.Solution

Number of sections in starter (N ) = 4


Maximum current (I2 ) = 45A
Initial resistance (R1 ) = 17ohm
Armature resistance (Ra ) = 1ohm
Lower limit of current (I2 ) =?
 N
I2 Ra
=
I1 R1
Substituting and solving for I2 , we get
I2 = 22.16A

Assignment No : 10 onlinecourses.nptel.ac.in Page 5 / 5

You might also like