0% found this document useful (0 votes)
57 views4 pages

V V Ms P P Ms E J P JS: Skema Modul Projek Skor A+: Ting 4

This document provides information about a physics module project scoring A+. It includes 31 problems involving calculations of forces, energy, power, pressure, and other physical quantities. The problems utilize concepts such as Newton's laws of motion, work, kinetic and potential energy, pressure, and buoyancy.

Uploaded by

Belle Rexha
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
57 views4 pages

V V Ms P P Ms E J P JS: Skema Modul Projek Skor A+: Ting 4

This document provides information about a physics module project scoring A+. It includes 31 problems involving calculations of forces, energy, power, pressure, and other physical quantities. The problems utilize concepts such as Newton's laws of motion, work, kinetic and potential energy, pressure, and buoyancy.

Uploaded by

Belle Rexha
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

SKEMA MODUL PROJEK SKOR A+ : TING 4

1 (i) ( 50 )( 0.8 ) + ( 30 )( 0 ) = 50 ( 0 ) + 30v2 8 (i) Student 1:


v2 = 1.33ms −1 E p = ( 55 )(10 )(10 ) = 5500 J
(ii) p = ( 50 )( 0 ) − ( 50 )( 0.8 ) P=
5500
= 458.3 Js −1
12
p = −40ms1
Student 2:
(iii) ( 0.05)( 0 ) − ( 0.05)( 0.8) E p = ( 60 )(10 )(10 ) = 6000 J
F= = −0.8 N
0.05
6000
P= = 428.57 Js −1
2 (i) F = ma 14
Student two has greatest power.
( 250000 )( 4 ) = ( 400000 ) a
a = 2.5ms −2 9 (i) F = kx
(ii) 85 = 0 + 2 ( 2.5 )( s )
2 2
F = k ( l1 − lo )
s = 1445m 20 = k (10 − lo )(1)
30 = k (14 − lo )( 2 )
3 (i) Resultant force =250 − 50 = 200N
lo = 2cm
(ii) F = ma
200 = 5a
(ii) 20 = k (10 − 2 )

a = 40ms −2 k = 2.5 Nm −1
(iii) No air resistance acting on the balloon F = 2.5 ( 8 − 2 ) = 15 N

4 (i) v = 50ms −1 10 (i) 02 = u 2 + 2 ( −10 )( 5 )


50 − 0
a= = 5ms −2 u = 10ms −1
10 (ii) 1
F = 200 × 5 = 1000 N Ek = ( 0.1)(10 ) = 5 J
2
(ii)
2
(iii) 1
5 (i) 800 − 0 EPE = kx 2
a= = 1.33ms −2 2
10 × 60
1
F = 2000 × 1.33 = 2660 N 5 = k ( 0.1)
2
(ii)
2
6 (i) v/ms
-1
k = 1000 Nm −1
4
11 (i) T
cos15° =
150
T = 144.89 N
(ii) T = 250 cos15° = 241.48 N
t/s
1
The rope will not break. The tension less
2
than 300 N
(ii) 0−4
a= = −2ms −2
2 12 (i) m = 0.1kg
(iii) 1
s = ( 4 + 0 )( 2 ) = 4m (ii) t = 0.020 s
0.1( −50 − 40 )
2 (iii)
F= = −450 N
7 (i) 360000 0.02
v= = 10ms −1
3600
13 (i) W = 50 × 10 = 500 N
(ii) 100 − 0
a= = 10ms −2 (ii) EK = EP
10
1 2
(iii) 1 mv = mgh
s = ( 0 + 100 )(10 ) = 500m 2
2
v 2 = 2 gh = 2 (10 )( 0.2 )
v = 2ms −1
(iii) 500 ( 0 − 2 )
F= = −2000 N
0.5
SKEMA MODUL PROJEK SKOR A+ : TING 4

14 (i) W = 3.0 × 8 = 24 J 23 (i) m = 0.169 (1.2 ) = 0.2028kg


(ii)
Fb = 1.2 (1.3 )(10 ) = 15.6 N
24
P= = 4.8W (ii)
5
(iii) 4.8
Efficiency = × 100% = 40% 24 (i) 100000 − 45000 = 55000Pa
12 (ii) F = ( 55000 )( 0.0025 ) = 137.5 N
(iii) 137.5
15 (i) V = 0.16m3 m= = 13.75kg
(ii) Fb = 0.16 × 1000 × 10 = 1600 N 10
(iii) 1600
m= = 160kg 25 (i) p = ( 0.18 )(1015 )(10 ) = 1827 Pa
10
(ii) p = 1.0 × 105 − 1827 = 98173Pa
16 (i) m = 0.18 × 1.2 = 0.216kg
(ii) Fb = (1.2 )(1.3 )(10 ) = 15.6 N
26 (i) patm = ( 0.76 )(13600 )(10 ) = 103360 Pa
(ii) patm = ( 0.1)(13600 )(10 ) = 13600 Pa
17 (i) Fb = ( 250 )(1080 )(10 ) = 2700000 N (iii) 0 Pa
(ii) 2700000 = V (1000 )(10 )
27 (i) W = 100000 N
V = 270m3 (ii) F = 300000 N
(iii) F = 300000 − 100000 = 200000 N
18 (i) W = 20000 N
(ii) Fb = ( 4 )(1000 )(10 ) = 40000 N 28 (i) p = 2000 Pa
Max Weight (ii) F = 2000 ( 2.5 ) = 5000 N
= 40000 − 20000 (iii) • Reduce the mass of wing
= 20000 N • Increase the surface area
m = 2000kg • The airplane move with high
velocity
19 (i) W = 2N 29 (i) F = 500 ( 40 ) = 20000 N
(ii) Fb = V  g
(ii) F = 20000 − 8000 = 12000 N
2 = V (1000 )(10 )
(iii) 12000
V = 200cm3 a= = 15ms −2
800
(iii) 2
m= = 0.2kg = 200 g
10 30 (i) F = ( 400 )( 50 ) = 20000 N
200 W = 9000 N
= = 1gcm −3 = 1000kgm −3 (ii)
200
F = 20000 − 9000 = 11000 N
F = ma
20 (i) Fb = 15000 N
11000 = 900a
(ii) Fb = ( 5 )(1020 )(10 ) = 51000 N
a = 12.2ms −2
W = 51000 − 15000 = 36000 N
31 (i) 15
21 (i) Fb = ( 4 )(1000 )(10 ) = 40000 N P= = 750 Pa
0.02
(ii) W = 2500 N (ii) Load = 750 × 0.28 = 210 N
Load = 40000 − 2500 = 37500 N (iii) A1h1 = A2 h2
22 (i) 3 ( 0.02 )( 0.21) = ( 0.28)( h )
V = = 0.00375m3 h = 1.5cm
800
(ii) Fb = ( 0.00375 )(1000 )(10 ) = 37.5 N
32 (i) 50 FB
m = 3.75kg =
2 15
X = 3.75 − 3 = 0.75kg FB = 375 N
SKEMA MODUL PROJEK SKOR A+ : TING 4

(ii) AA hA = AB hB (ii) ( 0.1k )( 4.8 − 3.6 )( 60 ) = 0.05 ( c )( 218 − 78 )


( 2 )( 21) = 15hB c = 1028.6 Jkg −1 °C −1
hB = 2.8cm
42 (i) 1 1 1
= +
33 (i) F2 4000 5 v 4
=
200 50 v = 5.06cm
F2 = 16000 N (ii) hi v
=
(ii) 4000 + 500 F2 + 5000 ho u
=
50 200 5.06 × 100
hi = = 1.265cm
F2 = 13000 N 400
(iii) Diminished, Inverted, Real
34 (i) 50 FB
= 43 (i) 1 1 1
2 15 = +
10 30 v
FB = 375 N
v = 15cm
(ii) AA hA = AB hB (ii) v 15
M = = = 0.5
( 2 )( 21) = 15hB u 30
hB = 2.8cm
44 (i) 1 1 1
= +
35 (i) W = 600 N f 500 43.5
(ii) 600 f = 40cm
A= = 1.2m 2
500 (ii) 1 1 1
= +
40 800 v
36 (i) Q = ( 2 )( 4200 )( 50 − 30 ) = 168kJ v = 42.1cm
(ii) 168kJ = ( 0.5 )( c )( 90 − 50 )
45 (i) hi v 45 9
c = 8400 Jkg −1 °C = = =
ho u 5 1
37 (i) m1c11 = m2 c2 2 u : v = 9 :1
u = 90cm
( 0.2 )( 405)( − 30 ) = ( 0.3)( 4200 )( 90 −  ) (ii) 1 1 1
 = 86.4°C = +
f 90 10
(ii) -cancel
f = 9cm
38 (i) Q = ( 0.5 )( 450 )(10 ) = 2250 J P=
1
= 11.11D
0.09
(ii) Q = 10 ( 2250 ) = 2250 J
46 (i) 1
39 (i) Pt = mc P= = 10 D
0.10
( 48)( 5 × 60 ) = ( 0.5 )( c )( 40 ) (ii) 1 1 1
= +
c = 720 Jkg −1 °C −1 10 20 v
(ii) ( 0.5)( 720 )(80 −  ) = (1)( 4200 )( − 25) v = 20cm
(iii) v 20
 = 29.34°C M = = =1
u 20
40 (i) ( 0.2k )( 4.6 − 2 )( 60 ) = 0.5L
47 (i) 1
L = 62400 Jkg −1 f = = 0.2m = 20cm
5
(ii) ( 0.2k )( 6.8 − 4.6 )( 60 ) = ( 0.5 )( c )( 222 − 82 ) (ii) 1 1 1
= +
c = 377 Jkg −1 °C −1 20 30 v
v = 60cm
41 (i) ( 0.1k )( 3.6 − 1.0 )( 60 ) = ( 0.05 ) L (iii)
M =
60
=2
L = 312000 Jkg −1 30
SKEMA MODUL PROJEK SKOR A+ : TING 4

48 (i) 1 1 1
= +
10 2 v
v = −4cm
(ii) 4
M = =2
2

49 (i) r = 30°
(ii)  = 30 + 15 = 45°

50 (i) 60
M = =3
20
(ii) 1 1 1
= +
f 60 20
f = 15cm
(iii) 1
P= = 6.67 D
0.15

51 (i) Glass :
1
1.50 =
sin c
c = 41.81°
Diamond :
1
2.42 =
sin c
c = 24.4°
(ii)

You might also like