Data Interpretation
The DI's generally asked are Tabular DI's, Bar Graphs, Line Graphs, Cumulative Bar Graph, Pie Chart,
Radar Graph, and Missing DI. The new pattern DI's that are now being asked in the exams can be
based on any miscellaneous topics like Time and Work, Pipes and Cisterns, etc.
To solve a DI efficiently, you need to brush up your calculation skills, you need to perform
calculations faster and accurately. The difficult DI's should be solved within 10-12 minutes. The DI
of moderate level should not consume more than 7-9 minutes of the time and easy DI's should be
finished within 3.5-4 minutes. If the time that you take while solving different DI's is more than the
time affirmed above, then you really need to work on it.
The only way out to solve DI's efficiently is a constant practice. The more you practice, the better you
get. And to let you practice and make the grades in the Quantitative Aptitude Section.
Directions: (1–5): Read the graph and answer questions.
Income and Expenditure of a company over the year (in lakhs of rupees).
1. The ratio of the average income of all the years to the average profit is :
(a) 24 : 13 (b) 48 : 17
(c) 12 : 7 (d) 6 : 5
2. Percentage increase in profit in 1986 over 1982 is:
(a) 150 % (b) 120 %
(c) 100% (d) 80%
3. The total income exceeds the total expenditure over the year 1982 to 1986 by:
(a) 85 lakhs (b) 105 lakhs
(c) 115 lakhs (d) 120 lakhs
4. What is the difference in profit between 1983 and 1984 (in lakhs of rupees) :
(a) No profit (b) 5
(c) 10 (d) 15
5. The number of years in which the income is more than the average income of the given year
is:
(a) One (b) Two
(c) Three (d) Four
1. (b) :
Average income = (30 + 50 + 40 + 60 + 60)/ 5= 48 lakhs
Total average Profit = [(30 -20) + (50 – 30) + (40 – 30) + ( 60 – 40) + (60 – 35)]/ 5
➔ 17 lakhs
Ratio = 48 : 17
2. (a) :
The profit in year 1982 = 30 – 20 = 10 lakhs
The profit in year 1986 = 60 – 35 = 25 lakhs
Increase in profit = 25 – 10 = 15 lakhs
Percentage increase in profit = (15 x 100) / 10 = 150%
3. (a) :
Total income = 30 + 50 + 40 + 60 + 60 = 240 lakhs
Total expenditure = 20 + 30 + 30 + 40 + 35 = 155 lakhs
Total income total expenditure = 240 – 155 = 85 lakhs
4. (c) :
The profit in year 1983 = 50 – 30 = 20 lakhs
Profit in the year 1984 = 40 – 30 = 10 lakhs
Difference = 20 – 10 = 10 lakhs
5. (c) :
The average income of the given years
➔ (30 + 50 + 40 + 60 + 60)/ 5 = 240 /5 = 48 lakhs
There are 3 years ( 1983, 1985, 1986) in which the income is more than the average of
the given years.
Direction (6-10) : the pie chart given here shows expenditure incurred by a family on the
various items and their savings , which amount to Rs 8000 in a month .study the chart and
answer the question number 95 to 100 based on the pie chart .
6. How much more amount is spent on food than housing?
(a) 1000 (b) 3000 (c) 2000 (d) 2500
7. How much expenditure incurred on the education?
(a) 3000 (b) 5000 (c) 4000 (d) 7000
8. The ratio of the expenditure on food to the saving is?
(a) 3 :2 (b) 2 :1 (c) 4:3 (d) 3 :4
9. What is the expenditure of the family in education & housing for the month?
(a) 10000 (b) 18000 (c) 15000 (d) 16000
10. What are the ratio of expenditure on education and housing?
(a) 2:7 (b) 7:2 (c) 2:5 (d) 3:8
6. (c) :
∴ Amount of saving , 600 = Rs 8000
∴Amount on food , 1200 = 8000*120/60 =16000
∴ Amount on housing, 1050 = 8000*105/60=14000
Difference between food and housing = 16000-14000 =2000
7. (c) :
∴ Amount of saving, 600 = Rs 8000
Amount on education300= 8000*30/60 = 4000
8. (b) :
The ratio on expenditure on food to the saving = 1200 : 600 = 2:1
9. (b) :
Amount on education300= 8000*30/60 = 4000
Amount on housing, 1050 = 8000*105/60=14000
Total amount of education & housing = 4000 + 14000 = 18000
10. (a) :
4000 : 14000,= 2:7
Directions: Following line graph shows sugar produced by India and Sri Lanka
during the period of 2007–2012.
11. What is the percentage decrease in production from 2007–2008 for India?
1) 6%
2) 8 4/7%
3) 1 4/7%
4) 9%
5) None of the
12. What is the average production of Sri Lanka from 2007 to 2010?
1) 67
2) 64
3) 63
4) 59
5) 57
13. What is the ratio of the maximum production to average production for India?
1) 73 : 57
2) 73 : 59
3) 73 : 62
4) 73 : 64
5) None of these
14. What is the difference of total production of these two countries during 2007–2012?
1) 18
2) 20
3) 22
4) 24
5) 26
15. For Sri Lanka during which period its production increases maximum from the
previous year?
1) 2007–2008
2) 2008–2009
3) 2009–2010
4) 2010–2011
5) 2011–2012
11. 2
(70 - 64)/70 * 100 = 60/7 = 8 4/7%
12. 5
Average = (55 + 48 + 75 + 50)/4 = 228/4 = 57
13. 3
= (70 + 64 + 45 + 60 + 6 0 + 73)/6 = 372/6 = 62
Maximum = 73
Ratio = 73:62
14. 3
Production of India = 372
Production of Sri Lanka = 350
Diference = 372 - 350 = 22
15. 2