0% found this document useful (0 votes)
333 views1 page

Exercise STD Costing

This document contains 3 problems related to standard costing and variance analysis: 1) A company produced 2,000 units using 7,800 lbs of material costing $40,950. The material quantity variance must be calculated based on the standard of 4 lbs per unit at $5.10 per lb. 2) A company had standard direct labor hours of 10,000 at $3.75 per hour. With an unfavorable variance of $4,200, the actual hours worked must be calculated. 3) Armando Corporation produces a product with standard costs of $93 per unit. Given production and actual costs for July, variances must be calculated for material purchase price, material quantity,
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
333 views1 page

Exercise STD Costing

This document contains 3 problems related to standard costing and variance analysis: 1) A company produced 2,000 units using 7,800 lbs of material costing $40,950. The material quantity variance must be calculated based on the standard of 4 lbs per unit at $5.10 per lb. 2) A company had standard direct labor hours of 10,000 at $3.75 per hour. With an unfavorable variance of $4,200, the actual hours worked must be calculated. 3) Armando Corporation produces a product with standard costs of $93 per unit. Given production and actual costs for July, variances must be calculated for material purchase price, material quantity,
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 1

ASSIGNMENT – STANDARD COSTING (VARIANCE ANALYSIS)

PROBLEM 1

A company uses a standard cost system to account for its only product. The materials standard per unit
was 4 lbs. at $5.10 per lb. Operating data for April were as follows:
Material used ..................................................................... 7,800 lbs.
Cost of material used ......................................................... $ 40,950
Number of finished units produced .................................... 2,000
Required:
What was the material quantity variance for April (favorable or unfavorable)?

PROBLEM 2

Using this following data:


Standard direct labor rate .................................................................. $ 3.75
Actual direct labor rate................................................................ $ 3.50
Standard direct labor hours ............................................................... 10,000 DLH
Direct labor usage (efficiency) variance—unfavorable ...................... $ 4,200
Required:
What were the actual hours worked rounded to the nearest hour?

PROBLEM 3

Armando Corporation manufactures a product with the following standard costs:


Direct Materials-20 yards at $ 1.35 per yard $ 27
Direct Labor-4 hours at $9 per hour 36
Factory Overhead-4 direct labor hours at $7.50 per hour 30
(ratio of variable to fixed overhead is 2:1)
Total Standard cost per unit of output $ 93
Standards are based on normal monthly capacity of 2,400 direct labor hours. The following information
pertains to July:
Unit produced in July 500
Direct Materials purchased-18,000 yards at $1.38 per yard $ 24,840
Direct Materials used-9500 yards
Direct Labor-2,100 hours at $9.15 per hour 19,215
Actual factory Overhad 16,650
Required:
Compute the following variances and indicate whether they are favorable or unfavorable:
a. Material Purchase Price Variance
b. Material Quantity Variance
c. Labor Rate Variance
d. Efficiency Variance
e. Factory Overhead Variance

You might also like