0% found this document useful (0 votes)
52 views3 pages

Cycle Menu With Commodities - Cycle Menu

The document outlines the weekly cycle menu and costs for breakfast and snack items for two weeks. It includes items offered daily like fruit, milk, and condiments. The menu provides a variety of breakfast entrees like pancake and sausage sticks, egg wraps, smoothie bowls, and yogurt parfaits. Lunch items include chicken and waffle bites and cinnamon rolls. The document lists each item, its components, and total daily costs which range from $9.55 to $15.55 for week 1 and $13.90 to $24.10 for week 2.

Uploaded by

api-457873289
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
52 views3 pages

Cycle Menu With Commodities - Cycle Menu

The document outlines the weekly cycle menu and costs for breakfast and snack items for two weeks. It includes items offered daily like fruit, milk, and condiments. The menu provides a variety of breakfast entrees like pancake and sausage sticks, egg wraps, smoothie bowls, and yogurt parfaits. Lunch items include chicken and waffle bites and cinnamon rolls. The document lists each item, its components, and total daily costs which range from $9.55 to $15.55 for week 1 and $13.90 to $24.10 for week 2.

Uploaded by

api-457873289
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

Cycle Menu (with commodities)

Week 1
Monday Cost/Item Tuesday Cost/Item Wednesday Cost/Item Thursday Cost/Item Friday Cost/Item
Pancake & Sausage on a Stick (1 MA, 1 Egg & Hashbrown Wrap (1 MA, 1 Pancake & Sausage on a Stick (1 MA, 1 Egg & Hashbrown Wrap (1 MA, 1 Pancake & Sausage on a Stick (1 MA, 1
grain) $0.32 vegetable, 1 grain) Total: $0.11 grain) $0.32 vegetable, 1 grain) Total: $0.11 grain) 0.32
Tortilla $0.00 Tortilla $0.06
3 oz.Hashbrown/Tater Tots $0.00 3 oz. Hashbrown/Tater Tots $0.12.
1oz. Shredded Cheddar Cheese $0.00 1 oz. Shredded Cheddar Cheese $0.10
Egg Patty $0.11 Egg Patty $0.11

Total Cost of 20: $6.40 Total Cost of 20: $2.20 Total Cost of 20: $6.40 Total Cost of 20: $2.20 Total Cost of 20: $6.40

Smoothie Bowl (1 fruit, 1 MA, 1 grain) $0.61 Yogurt Parfait (15) (1 fruit, 1 MA, 1 grain) $0.49 Smoothie Bowl ( 1 fruit, 1 MA, 1 grain) $0.61 Yogurt Parfait (15) (1 fruit, 1 MA, 1 grain) $0.49 Smoothie Bowl (1 fruit, 1 MA, 1 grain) $0.61
4 oz. Frozen Peaches $0.00 4 oz. Frozen Strawberries $0.00 4 oz. Frozen Peaches $0.00 4 oz. Frozen Strawberries $0.00 4 oz. Frozen Peaches $0.00
4 oz. Tropical SmoothiePro (Yoplait Bulk) $0.38 4 oz Vanilla Yogurt (Yoplait Bulk) $0.26 4 oz. Tropical SmoothiePro (Yoplait Bulk) $0.38 4 oz Vanilla Yogurt (Yoplait Bulk) $0.26 4 oz. Tropical SmoothiePro (Yoplait Bulk) $0.38
1 oz Pack Granola $0.23 1 oz Pack Granola $0.23 1 oz Pack Granola $0.23 1 oz Pack Granola $0.23 1 oz Pack Granola $0.23

Total Cost of 15: $9.15 Total Cost of 15: $7.35 Total Cost of 15: $9.15 Total Cost of 15: $7.35 Total Cost of 15: $9.15

Total Cost of Each Day: $15.55 Total Cost of Each Day: $9.55 Total Cost of Each Day: $15.55 Total Cost of Each Day: $9.55 Total Cost of Each Day: $15.55

Week 2
Monday Cost/Item Tuesday Cost/Item Wednesday Cost/Item Thursday Cost/Item Friday Cost/Item
Yogo Cooler (1 MA, 1 milk) $0.86 Breakfast Sandwich (1 grain, 1 MA) $0.29 Yogo Cooler (1 MA, 1 milk) $0.86 Breakfast Sandwich (1 grain, 1 MA) $0.29 Yogo Cooler (1 MA, 1 milk) $0.86
4 oz Yogurt (Yoplait Bulk) $0.26 Whole Grain Roll $0.18 4 oz Yogurt (Yoplait Bulk) $0.26 Whole Grain Roll $0.18 4 oz Yogurt (Yoplait Bulk) $0.26
8 oz. Skim Milk $0.10 Egg Patty $0.11 8 oz. Skim Milk $0.10 Egg Patty $0.11 8 oz. Skim Milk $0.10
1 oz. Cookie Dough Syrup $0.44 1 oz. American Cheese Slice $0.00 1 oz. Cookie Dough Syrup $0.44 1 oz. American Cheese Slice $0.00 1 oz. Cookie Dough Syrup $0.44
Chocolate Chips $0.06 Chocolate Chips $0.06 Chocolate Chips $0.06

Total Cost of 15: $12.90 Total Cost of 20: $5.80 Total Cost of 15: $12.90 Total Cost of 20: $5.80 Total Cost of 15: $12.90

Cinn Blueberry Swirl (1 grain, 1 MA, 1 Cinn Blueberry Swirl (1 grain, 1 MA, 1
Chicken and Waffle Bites (1 grain, 1 MA) $0.56 fruit) $0.54 Chicken and Waffle Bites (1 grain, 1 MA) $0.56 fruit) $0.54 Chicken and Waffle Bites (1 grain, 1 MA) $0.56
Cinnamon Roll $0.28 Cinnamon Roll $0.28
4 oz. Vanilla Yogurt (Yoplait Bulk) $0.26 4 oz. Vanilla Yogurt (Yoplait Bulk) $0.26
4 oz. Frozen Blueberries $0.00 4 oz. Frozen Blueberries $0.00

Total Cost of 20: $11.20 Total Cost of 15: $8.10 Total Cost of 20: $11.20 Total Cost of 15: $8.10 Total Cost of 20: $11.20

Total Cost of Each Day: $24.10 Total Cost of Each Day: $13.90 Total Cost of Each Day: $24.10 Total Cost of Each Day: $13.90 Total Cost of Each Day: $24.10

Served Daily
Heat and Serve Cost/Item Shelf-Stable Cost/Item Fruit (70) Cost/Item Milk (70) Cost/Item Condiment Cost/Item
Mini Cinni $0.40 4 oz. Muffin (Chocolate Chip & Blueberry) $0.63 Whole: Oranges $0.25 Hershey's FF Shelf-Stable White $0.39 Ketchup (1) #10 can $3.46
Mini Pancakes (Confetti, Maple) $0.36 PBJ Uncrustable $0.51 Whole: Bananas $0.16 Hershey's FF Shelf-Stable Chocolate $0.42
Cheese Super Pretzel $0.70 Mini Donuts $0.42 Whole: Apples $0.33 Fat Free Vanilla $0.23
Churros (Cinnamon, Apple, Raspberry) $0.72 Poptarts (Cinnamon, Strawberry) $0.44 Sliced Apple bags $0.14 Fat Free Strawberry $0.23
Stuffed Mini Bagels $0.40 Craisins - Flavored $0.23
Raisins - Flavored $0.34
Juice Boxes Cost/Item
Orange $0.15
Apple $0.15 Key
Grape $0.15 Morning Prep
Afternoon Prep (Day Before)
Average Cost of All 2-Grain Items: $0.51 X 35 items daily = $17.85 high cost: Avg Cost of All Fruit: $0.23 X 70 = $16.10 high cost: $0.42 X 70 = $29.40 Heat and Serve
low cost: avg cost of all fruit: $0.23 x 55 = $12.65 low cost: $0.42 X 35 = $14.70

You might also like