0% found this document useful (0 votes)
202 views4 pages

Math Lesson Word Problem

Joan bought 2.5 kilos of tilapia fish at P110 per kilo for her mother to cook for lunch. She paid P275 for the fish. The classroom is 12.5 meters long and 7.25 meters wide. Its area is 90.625 square meters. Jose earned P49.75 per hour. He worked 30.2 hours so he earned P1,501.95 for the week. Jason earns P380.65 daily. His sister earns 1.5 times as much, which is P571 per day. A farmer harvested 251.75 sacks of corn which he sold for P550 per sack. The total cost of the

Uploaded by

Anse Fraiwin
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
202 views4 pages

Math Lesson Word Problem

Joan bought 2.5 kilos of tilapia fish at P110 per kilo for her mother to cook for lunch. She paid P275 for the fish. The classroom is 12.5 meters long and 7.25 meters wide. Its area is 90.625 square meters. Jose earned P49.75 per hour. He worked 30.2 hours so he earned P1,501.95 for the week. Jason earns P380.65 daily. His sister earns 1.5 times as much, which is P571 per day. A farmer harvested 251.75 sacks of corn which he sold for P550 per sack. The total cost of the

Uploaded by

Anse Fraiwin
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

Joan went to the market to buy fish to be cooked

by her mother for lunch. She bought 2.5 kilos of


tilapia at P 110.00 per kilo. How much did she pay
for it?

The classroom is 12.5 meters long and 7.25


meters wide. What is the area of the classroom?
Solve the following problems. Show your solution.

1. Jose earns P49.75 an hour. How much did he earn during the
week if he worked 30.2 hours?

2. Jason earns P380.65 daily. His sister earns 1.5 times what he
earns daily. How much does his sister earn in a day?

3. A farmer harvested 251.75 sacks of corn. He sold them for


P550.00 per sack. How much was the cost of corn?
Solve the following problems.
1. The length of the table is 1.196 m and the
width is 0.58 m. What is the area of the
table?

2. One box of chalk costs P75.65. If a teacher


consumes 4 boxes every semester. How much
will 4 boxes costs?

3. One kilogram of rice costs P26.25. What is the


cost of a sack of rice containing 50 kilogram?

4. The vacant lot at the back of Mildred’s house is


18.63 meters long and 9.27 meters wide. What
is the area of the vacant lot?

You might also like