Wivco Mini-Case Study
Wivco Mini-Case Study
MINI-CASE STUDY
Wivco produces two products: 1 and 2. The relevant data about the selling
price and the resource requirements for each product are shown in Exhibit 1.
Each week, up to 400 units of raw material can be purchased at a cost of
$2.50 per unit. The company employs six workers who work 40 hours per week
(their salaries are considered a fixed cost). They may also work in overtime
when needed and paid $24 per hour to work overtime. Each week 420 hours of
machine time are available. In the absence of advertising, 50 units of
product 1 and 60 units of product 2 will be demanded each week. Advertising
can be used to stimulate demand for each product. Each dollar spent on
advertising product 1, increases its demand by 10 units. Each dollar spent
for product 2 increases its demand by 15 units. At most $100 can be spent on
advertising.
Product 1 Product 2
Selling price $30 $16
Labor required 0.75h 0.5h
Machine time required 1.5 hours 0.80 hour
Raw material required 2 units 1 unit
Let P1= number of units of product 1 produced each week, P2= number of
units of product 2 produced each week, OT = number of hours of overtime
used each week, RM = number of units of raw materials purchased each week,
A1 = dollars spent each week on advertising product 1, A2= dollars spent
each week on advertising product 2. Then, Wivco should solve the following
LP:
The reports shown in Exhibits 2 and 3 have been generated after solving the
corresponding model with Excel Solver.
Exhibit 2: Wivco Solver solution – Answer Report
(a) How many of units of each product are produced each week?
(b) How many hours of overtime are used each week?
(c) How many units of raw materials are purchased each week?
(d) How much to spend every week on the advertisement of each product?
(e) What is the amount of the unused advertising budget?
(f) If overtime cost only $14 per hour (instead of 24$), would Wivco use it?
(g) If each unit of product 1 sold for $15.50, how it affect the company
production, purchasing, and advertising decisions?
(h) What should the selling price of product 1 be for Wivco to consider
producing it?
(i) What is the most Wivco would be willing to pay for another unit of raw
material?
(j) How much Wivco would be willing to pay for another hour of machine hour?
(k) If each worker were required (as part of the regular work week) to work 45
hours per week, what would the company’s profits be?