0% found this document useful (0 votes)
57 views6 pages

Impo

1. This document summarizes the design of a water distribution system including pipe sizing calculations. It provides key parameters such as flow rates, pipe lengths and diameters, head losses, and pressure at nodes. 2. Pipe diameters were calculated to satisfy minimum flow velocities of 0.3 m/s using the Hazen-Williams equation. Head losses were used to calculate pressures at nodes. 3. The minimum pressure of 10 mca was satisfied at all nodes except Node B which had a pressure of 14.08 mca. A pressure reducing valve was included to reduce the pressure to Node E.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
57 views6 pages

Impo

1. This document summarizes the design of a water distribution system including pipe sizing calculations. It provides key parameters such as flow rates, pipe lengths and diameters, head losses, and pressure at nodes. 2. Pipe diameters were calculated to satisfy minimum flow velocities of 0.3 m/s using the Hazen-Williams equation. Head losses were used to calculate pressures at nodes. 3. The minimum pressure of 10 mca was satisfied at all nodes except Node B which had a pressure of 14.08 mca. A pressure reducing valve was included to reduce the pressure to Node E.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 6

Datos

Pr. Mi. = 10 mca B-C L = 420 2


Po. Ini. = 4500 hab. C-D L = 320 2
i = 1.6 % B-E L = 450 1
T = 20 años A-B L = 120
Dot. = 150 L/hab/d
K1 = 1.3 Cota A = 2620 Cota B = 2616
K2 = 1.8 Cota D = 2620 Cota C = 2619
PVC = C = 150 Cota E = 2460

Solucion

1.- �_𝑓= 〖�� . 𝑖𝑛. = 6181.4 = 6182


(1+𝑖/100) 〗 ^20

�_𝑚𝑒𝑑=(𝐶∗�_
2.- 𝑓)/86400 = 10.73

3.- �_(𝑚𝑎𝑥−𝐷)=𝑘_1∗�_ = 13.95


𝑚𝑒𝑑

4.- �_(𝑚𝑎𝑥−𝐻)=𝑘_2∗�_(𝑚 = 25.11


𝑎𝑥−𝐷)

�_𝑢=�_(𝑚𝑎𝑥
5.- −𝐻)/𝐿_𝑇 = 0.013013 = 0.013010

6.- Caulda de diseño �=�_𝑢∗𝐿

Tramo
Qcd = 0.013010 x 2 320 = 8.326 >>> 0.008326 m3/s

Qbc = 0.013010 x 2 420 + 8.326 = 19.2548 >>> 0.01925 m3/s

Qab = 25.11 >>> 0.02511 m3/s

Qbe = 0.02511 - 0.01925 = 0.00586 m3/s

Tramo AB
hf = 10 = 0.0116279
S=ℎ_𝑓/𝐿
= 2 = 0.0167 120 + 420 + 320
120
hf = 0.01162791 x 120 = 1.40 = 2
𝐷=√(2,63&�𝑎𝑏/(0,2785∗150∗ 〖 (𝑆) 〗 ^0,54 ))
= 0.1382 m >>> 13.816 cm >>> 5.44 " >>> 6 >>> 0.1524

𝑆=√(0,54&�𝑎𝑏/(0,2785∗150∗ 〖 (𝐷) 〗 ^2,63 ))


= 0.010336

ℎ_𝐹𝑟𝑒𝑎𝑙=𝑆∗𝐿 = 0.010336 x 120 = 1.24 m

�=�𝑎𝑏/(Π∗𝐷^2/4)
= 1.38 m/s > 0.3 m/s

Tramo BC
hf = 0.0116279 x 420 = 4.9
S=ℎ_𝑓/𝐿
= 5 = 0.0116
420

𝐷=√(2,63&�𝑏𝑐/(0,2785∗150∗ 〖 (𝑆) 〗 ^0,54 ))


= 0.1345 m >>> 13.4466 cm >>> 5.29 " >>> 6 >>> 0.1524

𝑆=√(0,54&�𝑏𝑐/(0,2785∗150∗ 〖 (𝐷) 〗 ^2,63 ))


= 0.006320

ℎ_𝐹𝑟𝑒𝑎𝑙=𝑆∗𝐿 = 0.006320 x 420 = 2.65 m

�=�𝑎𝑏/(Π∗𝐷^2/4)
= 1.06 m/s > 0.3 m/s

Tramo CD
hf = 0.0116279 x 320 = 3.7
S=ℎ_𝑓/𝐿
= 4 = 0.0116
320

𝐷=√(2,63&�𝑏𝑐/(0,2785∗150∗ 〖 (𝑆) 〗 ^0,54 ))


= 0.0978 m >>> 9.77639 cm >>> 3.85 " >>> 4 >>> 0.1016

𝑆=√(0,54&�𝑏𝑐/(0,2785∗150∗ 〖 (𝐷) 〗 ^2,63 ))


= 0.009640

ℎ_𝐹𝑟𝑒𝑎𝑙=𝑆∗𝐿 = 0.009640 x 320 = 3.08 m

�=�𝑎𝑏/(Π∗𝐷^2/4)
= 1.03 m/s > 0.3 m/s
Altura Tanke
𝐻_𝑇=�𝑟.𝑚𝑖𝑛.+(Σℎ𝑓𝑖𝑛𝑎𝑙)+(𝐷𝑖𝑓𝑐�𝑡𝑎)

Ht = 10 + 1.24 + 2.65 + 3.08 + 2620 - 2620


Ht = 16.98 m

Presion en Nodos

�𝑟=∆𝐻−ℎ_𝑓

Pr(A-B) = 2620 - 2616 - 1.24 + 16.98 = 19.74 mca > 10

Pr(B-C) = 2616 + 19.74 - 2619 - 2.65 = 14.08 mca > 10

Pr(C-D) = 2619 + 14.08 - 2620 - 3.08 = 10.00 mca ≥ 10

Tramo BE y Corrección

QBE = 0.00586 m3/s


LBE = 450

ℎ_𝑓=( 〖∆𝐻〗 _𝐵𝐸+ 〖�𝑟〗 _𝐵)

hf = 2616 - 2460 + 19.74 = 175.74

S=ℎ_𝑓/𝐿 = 175.74 = 0.391


450

𝐷=√(2,63&�𝑏𝑐/(0,2785∗150∗ 〖 (𝑆) 〗 ^0,54 ))


= 0.0416 m >>> 4.15723 cm >>> 1.64 " >>> 2 >>> 0.051

𝑆=√(0,54&�𝑏𝑐/(0,2785∗150∗ 〖 (𝐷) 〗 ^2,63 ))


= 0.147111

ℎ_𝐹𝑟𝑒𝑎𝑙=𝑆∗𝐿 = 0.147111 x 450 = 66.20 m

�=�𝑎𝑏/(Π∗𝐷^2/4)
= 2.89 m/s > 0.3 m/s

Pr(B-E) = 19.74 + 2616 - 2460 - 66.20 = 109.54 mca > 70

2616 54.7696
78 Valvula reductora

2538 54.7696
78
2460

Tramo L (m) hf (m) Pr (mca) V (m/s)


A-B 120 6 1.24 19.74 1.38
B-C 420 6 2.65 14.08 1.06
C-D 320 4 3.08 10.00 1.03
D-E 450 2 66.20 54.77 2.89
0.1524 m

= 5

0.1524 m

= 4

0.1016 m
0.051 m

You might also like