100% found this document useful (1 vote)
535 views11 pages

Larsen & Toubro Limited: ECC Division - EDRC

This document provides design calculations for a compound wall. It includes: 1) Calculation of wind pressure on the wall based on wind speed data. 2) Dimensions and details of a typical wall panel section including precast concrete wall panel, column, and footing dimensions. 3) Calculations of loads on the wall from self-weight of components. 4) Calculation of overturning moment from wind forces and check that resisting moment exceeds this. 5) Calculation of sliding forces and check that resisting friction forces exceed this. 6) Calculation of maximum soil bearing pressure and check that this is less than the allowable bearing capacity of soil.

Uploaded by

Nitesh Singh
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLS, PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (1 vote)
535 views11 pages

Larsen & Toubro Limited: ECC Division - EDRC

This document provides design calculations for a compound wall. It includes: 1) Calculation of wind pressure on the wall based on wind speed data. 2) Dimensions and details of a typical wall panel section including precast concrete wall panel, column, and footing dimensions. 3) Calculations of loads on the wall from self-weight of components. 4) Calculation of overturning moment from wind forces and check that resisting moment exceeds this. 5) Calculation of sliding forces and check that resisting friction forces exceed this. 6) Calculation of maximum soil bearing pressure and check that this is less than the allowable bearing capacity of soil.

Uploaded by

Nitesh Singh
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLS, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 11

LARSEN & TOUBRO LIMITED

ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
DATA

Height of wall above FGL H= 2.5 m

Height of barbed wire fence above wall = 0.5 m

Maximum spacing of columns S= 4.0 m

Basic wind speed V= 45.0 m/Sec.

Allowable safe bearing capacity of soil = 150.0 KN/m2 (for all sites (mini.))

Grade of Concrete = C40

Grade of steel = Fe460

Charecteristic strength of concrete Fcu= 40.0 N/mm2

Fy= 460 N/mm2

Unit weight of soil g= 18 KN/m3

Unit weight of concrete Wc= 24 KN/m3

Angle of internal friction of soil f= 30 Deg.

1.0 Calculation of Wind Pressure:

Design Wind Speed Vs= V. S1. S2. S3

As per CP3 chapter (V) - Part-2

a) Considering no local effects such as rising hills/ valleys

S1= 1.0

b) Considering open country with no obstructions

(from Table-3 of CP3 chapter-V, part-2) S2= 0.83

c) Considered S3= 1.0

Design wind speed Vs= 45x1x0.83x1

Vs= 37.35 m/Sec.

Dynamic wind pressure q= k. (Vs)2

k= 0.613

q= 0.613x37.35x37.35

q= 855.15 N/m2
LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
Design Dynamic wind pressure q= 0.855 KN/m2

2.0 Typical Wall Panel: Barbed Wire Fence

500

A A
2500

FGL

100
150 thick. Precast wall panel 700

300

L = 1000

S = 4000 (Max.)

TYPICAL WALL PANEL ELEVATION

400

142 400

450 16 450

150 B= 1500

142

80 240 80
SECTION - A -A
400

450

LARSEN & TOUBRO LIMITED


ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
Note: All dimensions are in "mm" L = 1000

FIG. 1. FOOTING - F1

3.0 Load Calculations:

(Ref. fig. 1 - Typical wall panel and details of footing &column)

a) Self weight of column

= (3.2 x 0.4 x 0.45 - (0.166+0.15) x 0.08 x 2.6) x 24

= 12.246 KN

Deduction for 25mm dia PVC pipe for electric conduit and 100 x 100 x 200mm deep pocket

for barbed wire fence support fixing

= (0.7854 x 0.025 x 0.025 x 2.0 + 0.1 x 0.1 x 0.2) x 24

= 0.0716 KN

Actual Load coming from the column = 12.246 - 0.0716

= 12.174 KN

b) Self weight of footing = 1.0 x 1.5 x 0.3 x 24

= 10.8 KN

c) Self weight of precast panel of 150mm thick.

= 0.15 x 2.6 x [4 - (0.24+0.005 x 2)] x 24

= 35.1 KN

Total vertical load P= 12.174 + 10.8 + 35.1

P= 58.07 KN

4.0 Check for Overturning Moment:

Considered 50% of permeability (or) 0.25m of fully covered height for barbed wire fence

Height of wind exposed area = 2.5 + (0.5/2)

= 2.75 m

Total wind force Fw= 0.855 x 2.75 x 4

Fw= 9.405 KN

Lever arm = 1.0 + (2.75/2)


LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
= 2.375 m

Overturning Moment Mo= 9.405 x 2.375

Mo= 22.34 KN.m

Resisting Moment due to self weight of wall panel, column and footing

Mr= 58.07 x (1.5/2)

Mr= 43.55 KN.m

Factor of safety against overturning FS= Mr/Mo

= 43.55 / 22.34

FS= 1.95 > 1.5 hence o.k

5.0 Check for Sliding:

Total Sliding force (wind force) Fw= 9.405 KN

Total resisting force Fr= P x Tan(2/3*f)

Fr= 58.07 x Tan(20)

Fr= 21.13 KN

Factor of safety against sliding FS= Fr/Fw

= 21.13/9.405

FS= 2.24 > 1.4 hence o.k

6.0 Check for SBC of soil:

Total vertical load P= 58.07 KN

Overturning moment Mo= 22.34 KN.m

Maximum soil pressure pmax = [58.07/(1.5x1.0)]+[(22.34x6)/(1.5x1.5x1.0)]

pmax = 98.28 KN/m2

Check for maximu bearing pressure considering pmini = 0


LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR

B=1.50m

e P

pmini b

pmaxi = 98.28

predist.

Eccentricity e= Mo/P

= 22.34/58.07

e= 0.3847 m

For no tension e= (0.5*B - b/3)

b= 3 x (1.5*0.5 - 0.3847)

b= 1.096 m

P= 0.5 x b x L x predist.

predist. = 105.96 KN/m2

Allowable safe bearing capacity of soil = 1.25 x 150

(As per BS:8004 - 1986 cl. 2.3.2.4.3 - 25% can be incresed for wind and dead load case)

= 187.5 KN/m2

Hence maximum pressure on soil (105.96 KN/m2) is less than allowable safe bearing
capacity of soil. Hence o.k
LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
7.0 Check for Thickness of footing:

7.1 Check for one-way shear

Critical section at a distance of 1.5d from face of the column.

450
400
L= 1000
1.5d

B= 1500

0.196

300

55.2 105.96 KN/m2

87

Maximum shear developed = (105.96 + 87) x 0.5 x 1.0 x 0.196

= 18.91 KN

Assume reinforcement bar dia for footing = 12mm

Clear cover to main reinforcement = 75mm

Effective depth of footing d= 300 - 75 - 0.5*12

d= 219.0 mm

Shear stress developed t= (1.4 x 18.91 x 1000) / (1000 x 219)


LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR

t= 0.12 N/mm2

Permissible shear stress (0.15% steel) = 0.39 N/mm2

(BS:8110, Part-1 - 1985, Table 3.9) Hence o.k

7.2 Check for two-way shear

Punching shear - critical section at column face

Load coming on the footing = 58.07 - 10.8

= 47.27 KN

t= [(1.4x47.27x1000)] / [(400+450)x2x219]
t= 0.178 N/mm2

Maximum permissible shear stress = 0.8 Fcu or 5 N/mm2 whichever is lower

= 0.8 x 40

= 5.06 N/mm2

Hence o.k

8.0 Reinforcement:

Bending Moment at face of the column M= (105.96+55.2)x0.5x1x0.525xLever arm

Lever arm = [(2x105.96+ 55.2)/(105.96+55.2)]x(0.525/3)

= 0.29 m

M= 12.27 KN.m

k= (1.4x12.27x106) / (1000x219x219x40)

k= 0.0090 N/mm2

Zmax = [ 0.5 + 0.25 - k/0.9 ] x d

Zmax = 0.989 d > 0.95 d

Hence Zmax = 0.95 x 219 = 208.05mm

Area of steel required, As= Mu/(0.87*Fy*Zmax.)


LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
As= (1.4x12.27x106)/(0.87x460x208.05)

As= 206.31 mm2

Spacing of 12mm dia tor steel = 540 mm c/c

Hence provide 12mm dia tor steel at 250mm c/c at bottom lower layer

Provide 10mm dia tor steel at 250mm c/c at top upper and lower also at bottom upper layers

9.0 Design of Column:

Total Vertical load on column = 47.3 KN

Bending Moment at base level = 22.34 KN.m

Size of the column b= 400.0 mm

h= 450.0 mm

Clear cover to main reinforcement = 40.0 mm

Assuming 20mm dia tor steel as main reinforcement bars

Effective cover = 40+20x0.5 = 50mm

Unsupported length of column Lo= 3.20 m

Multiplying factor for effective length b= 2.2

(From table 3.22 of BS:8110 part-1 - 1985)

Effective length of column Le= 2.2 x 3.2

Le= 7.04 m

Slenderness ratio, SR = Le / h

= 7040 / 450

= 15.6

Hence defflection of column a= ba* k * h

From table 3.23 of BS:8110, Part-1 - 1985

Le/b'= 7040 / (400 - 50)

Le/b'= 20.1
LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
ba= 0.2022

k= 1.0

Defflection of column a= 0.2022 x 1 x 0.45

a= 0.091 m

Moment due to slenderness = 47.27 x 0.091

= 4.3 KN.m

Total moment M= 22.34 + 4.3

M= 26.64 KN.m

Ultimate design loads,

Pu= 1.4x47.27 = 66.18 KN

Mu= 1.4x26.64 = 37.3 KN.m

h'= 450 - 50 = 400 mm

h'/h= 400/450 = 0.88

From chart 39 of BS:8110, Part-3 - 1985

Pu/bh= (66.18 x 1000) / (400 x 450)

Pu/bh= 0.367 N/mm2

Mu/bh2= (37.3 x 106)/(400 x 450 x 450)

Mu/bh2= 0.46 N/mm2

Percentage of reinforcement required as per Chart 39 of BS:8110, part-3 - 1985

pt= < 0.4%

Hence provide minimum percentage of steel I.e 0.8%

Ast mini.= (0.8/100) x 400 x 450

Ast mini.= 1440.0 mm2

Provide 8 - 16mm tor steel as main reinforcement

Also provide 8mm tor steel as links at 190mm c/c. (12 x 16 = 192mm c/c)

10.0 Design of Precast Wall panel:

Wall panel shall be designed as simply supported slab spanning between two columns,
LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR
subjected to uniform wind load acting over the entire area of panel

Length of wall panel Lp= 4.0 m

Considered 1m width of panel Bp= 1.0 m

Overal thickness of panel D= 150.0 mm

Clear cover to main reinforcement = 30.0 mm

Assuming 10mm dia bars as reinforcement

Effecive depth of wall d= 150 - 30 - 10x0.5

d= 115.0 mm

Wind pressure = 0.855 KN/m2

Maximu Bending Moment at centre M= (0.855x4x4) / 8

= 1.71 KN.m

Design moment Mu= 1.4 x 1.71

Mu= 2.394 KN.m

k= (1.4x2.394x106) / (1000x115x115x40)

k= 0.0045 N/mm2

Zmax = [ 0.5 + 0.25 - k/0.9 ] x d

Zmax = 0.99 d > 0.95 d

Hence Zmax = 0.95 x 115 = 109.25mm

Area of steel required, As= Mu/(0.87*Fy*Zmax.)

As= (1.4x2.394x106)/(0.87x460x109.25)

As= 54.75 mm2

Spacing of 10mm dia tor steel = 500 mm c/c

Minimum Reinforcement required As(mini)= 0.0013 x Bp x d

As(mini)= 149.5 mm2

However provide a mesh of 10mm dia bars at 200 c/c on both sides
LARSEN & TOUBRO LIMITED
ECC Division - EDRC

PROJECT: DOCUMENT NO. DATE


31.03.03
TITLE: DESIGNED CHECKED SHEET
DESIGN OF COMPOUND WALL
KBR

You might also like