0% found this document useful (0 votes)
879 views3 pages

Ambiguous Case Worksheet

Solving for missing triangle values with sine law and dealing with the case where there is more than one answer.

Uploaded by

mszlazak4179
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
879 views3 pages

Ambiguous Case Worksheet

Solving for missing triangle values with sine law and dealing with the case where there is more than one answer.

Uploaded by

mszlazak4179
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

LAW OF SINES AMBIGUOUS CASE

a b c
= =
sinA sinB sinC

B B B

h h

A C A C A C1 C2
NO Triangle 1 Triangle 2 Triangle

Steps for Solving Law of Sines Ambiguous Case (SSA congruency):


1. Draw a triangle and label with the given data

2. Find your FRUIT angle using the Law of Sines


Fruit Angle = AOGS = Angle Opposite Given Side
Apples Oranges Grapes Strawberries
( i ) If you get “error”, then you are done - no triangle
( ii ) If you get an answer, then continue to solve for all missing parts of the triangle

3. Find you Supplemental Fruit = 180o - Fruit ∆


( i ) If Supplemental Fruit + Given Ange ≥ 180o, then done and you have one triangle solved
( ii ) If Supplemental Fruit + Given Angle < 180o, then two triangles and now solve for all
missing parts of this triangle

Examples: Solve ∆ ABC

1. A = 42o, a=5, b=10

1 B 2 Fruit = B

sinB sin 42o 10 (sin42o)


c 5 = sinB = sinB = -1.833
10 5 5

42o B = sin-1 ( -1.833 ) = Error


A 10 C NO Triangle

SSA
2. a = 15, C = 13, A = 41o

1 B 2 Fruit = C 3 Supplemental Fruit ( SF)


180o - Fruit
sinC sin41o 180o - C
=
13 15 13 15 SF = 180o - 35o = 145o
13(sin41o) Now check: SF + Given
41o sinC =
15 145o + 41o = 186o
A 5 C
186o ≥ 180o
sinC = 0.5686 Only 1 Triangle
SSA
C = 35o

13 15

41o 35o
A b C

A + B + C = 180o
41o + B + 35o = 180o
B = 104o

b 15
=
sin104o sin41o

15 (sin104o)
b =
sin41o
b = 22

13 104
o
15

41o 35o
A 22 C
1. A = 30o, a = 15, b = 20

1 B 2 Fruit = B 3 Supplemental Fruit ( SF)


180 - Fruit
o

sinB sin30o 180o - B


=
C 15 20 15 SF = 180o - 42o = 138o
20(sin30o) Now check: SF + Given
30o sinB =
15 138o + 30o = 168o
A 20 C
168o < 180o
sinB = 0.667 Two Triangles so now
SSA
B = sin-1 ( 0.667 ) solve for 2nd Triangle
with SF = B1
B = 42o
B1
B
138o
42 o C1 15
C 15
30o
30 o
A 20 C1
A 20 C

A + B + C = 180o A + B1 + C1 = 180o
30o + 42o + C = 180o 30o + 138o + C1 = 180o
C = 108o C = 12o

C 15 C1 15
= =
sin108o sin30o sin12o sin30o

15 (sin108o) 15 (sin12o)
C = C1 =
sin30o sin30o
C = 28.5 C1 = 6.24

B B1
42o 138o
28.5 15 6.24 15

30o 108o 30o 12o


A 20 C A 20 C1

You might also like