Zarządzanie Zasobami Ludzkimi W Procesie Pracyn PDF
Zarządzanie Zasobami Ludzkimi W Procesie Pracyn PDF
Zarządzanie Zasobami Ludzkimi W Procesie Pracyn PDF
NARODOWEJ
Magorzata Michalczyk
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Pastwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Opracowanie redakcyjne:
mgr in. Magorzata Michalczyk
Konsultacja:
dr in. Anna Kordowicz-Sot
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Pastwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
315[01].Z3
Czowiek w procesie pracy
315[01].Z3.01
Posugiwanie si przepisami prawa pracy
315[01].Z3.02
Prowadzenie dziaalnoci gospodarczej
315[01].Z3.03 315[01].Z3.04
Zarzdzanie zasobami ludzkimi Prowadzenie szkole z zakresu
w procesie pracy bezpieczestwa i higieny pracy
Scenariusz zaj 1
Osoba prowadzca ..
Moduowy program nauczania: Technik bezpieczestwa i higieny pracy 315[01]
Modu: Czowiek w procesie pracy 315[01].Z3
Jednostka moduowa: Zarzdzanie zasobami ludzkimi w procesie pracy
315[01].Z3.03
Temat: Obowizki pracodawcy dotyczce prowadzenia dokumentacji pracowniczej.
Cel oglny: Uksztatowanie umiejtnoci stosowania przepisw prawnych w zakresie
bezpieczestwa, higieny i prawa pracy.
rodki dydaktyczne:
materiay plastyczne (papier na plakat, mazaki),
teczka z dokumentacj pracownicz,
komputer z dostpem do Internetu.
Przebieg zaj:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Uwiadomienie uczniom celw zaj i przedstawienie przebiegu zaj.
3. Realizacja tematu:
pogadanka: cele gromadzenia dokumentacji pracowniczej poczona pokazem teczki
pracowniczej,
pytania sprawdzajce,
wykonanie wiczenia.
Zakoczenie zaj:
Ocena poziomu osigni uczniw i ocena ich aktywnoci.
rodki dydaktyczne:
stanowisko komputerowe wyposaone w edytor tekstu oraz z dostpem do Internetu,
drukarka,
ogoszenie o prac dla technika bhp w rnych zakadach pracy dla kadego ucznia,
materiay biurowe,
literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zaj:
1. Wprowadzenie.
2. Wskazanie celw szczegowych.
3. Plan zaj:
Faza I. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej:
wsplnie ogldaj film dydaktyczny, na ktrym przedstawiony jest przebieg rozmowy
kwalifikacyjnej,
Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego
10
nauczyciel, wsplnie z uczniami, wyjania pojcie rozmowy kwalifikacyjnej
i przypomina, jakie dokumenty s do niej niezbdne,
uczniowie omawiaj kolejne etapy przygotowania do rozmowy: jak si ubra, jak
zachowa, przewidzie ewentualne pytania, poda moliwe odpowiedzi, o czym naley
pamita, czego si spodziewa, jak radzi sobie ze stresem.
Faza II. Inscenizacja rozmowy:
nauczyciel, korzystajc z ofert zamieszczanych w Internecie, przedstawia uczniom kilka
propozycji pracy, podaje wymagania stawiane kandydatom do pracy,
uczniowie dobieraj si w grupy,
uczniowie przygotowuj w poszczeglnych grupach poradnik dla kandydata
przygotowujcego si do rozmowy kwalifikacyjnej, uwzgldniajc m.in.: kwalifikacje,
odpowiedni postaw, waciwe dobranie stroju, itp.
Faza III. Rozmowa kwalifikacyjna:
kada z grup prezentuje przygotowan rozmow kwalifikacyjn wybierajc spord
siebie pracownika i pracodawc,
uczniowie wsplnie z nauczycielem omawiaj dokonane prezentacje,
wybieraj najlepszego kandydata i zapraszaj go na podpisanie umowy o prac.
4. Podsumowanie zaj:
Uczniowie, wsplnie z nauczycielem, analizuj kolejne etapy przygotowania do
rozmowy kwalifikacyjnej, omawiaj najczciej popeniane podczas rozmowy przez
kandydatw bdy, zwracaj szczegln uwag na umiejtno autoprezentacji.
Zakoczenie zaj
Ocena poziomu osigni i aktywnoci uczniw.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia uczniowie powinni przeczyta fragment
rozdziau Materia nauczania. Naley zwrci uwag na przedmiot bada poszczeglnych
nauk i ich znaczenie dla prawidowego kierowania ludmi.
Ucze powinien:
1) wyszuka w literaturze informacje na temat nauk zwizanych z zarzdzaniem zasobami
ludzkimi,
2) zanotowa pozyskane informacje,
3) zaprezentowa swoje zdanie na forum grupy.
rodki dydaktyczne:
papier formatu A4, flamastry,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
wiczenie 2
Przyporzdkuj odpowiednim definicjom pojcia, poprzez wpisanie litery odpowiadajcej
pojciu przy liczbie porzdkowej definicji.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia uczniowie powinni przeczyta fragment
rozdziau Materia nauczania. Naley zwrci uwag na sowniczek poj zwizanych
z zarzdzaniem, socjologi i psychologi.
Ucze powinien:
1) wyszuka w literaturze wyjanienia okrelonych poj,
2) zanotowa pozyskane informacje,
3) przyporzdkowa definicjom okrelone pojcia zgodnie z poleceniem.
rodki dydaktyczne:
papier formatu A4,
przybory do pisania,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika, dotyczca podstawowych poj.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia uczniowie powinni zapozna si
z materiaem nauczania zamieszczonym w rozdziale. Nauczyciel powinien zwrci uwag na
te zagadnienia, ktre s kluczowe dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wyszuka w literaturze informacje na temat hierarchii potrzeb wg Maslowa,
2) zanotowa pozyskane informacje,
3) wypeni odpowiednie pola na schemacie z piramid potrzeb Maslowa.
rodki dydaktyczne:
karta z piramid Maslowa (zacznik do wiczenia), przybory do pisania,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika, dotyczca potrzeb czowieka.
potrzeba jedzenia
potrzeba odpoczynku
potrzeba przyjemnych dozna zmysowych
potrzeby seksualne
potrzeba zalenoci
potrzeba opieki i oparcia
potrzeba braku lku
potrzeba adu
potrzeba przynalenoci
potrzeba mioci
potrzeba akceptacji
potrzeba potgi
potrzeba wyczynu
potrzeba wolnoci
potrzeba respektu i uznania innych
potrzeba dobrego statusu spoecznego
potrzeba sawy
potrzeba dominacji
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia uczniowie powinni zapozna si
z materiaem nauczania zamieszczonym w rozdziale. Nauczyciel powinien zwrci uwag na
te zagadnienia, ktre s kluczowe dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wyszuka w literaturze informacje na temat potrzeb i ich klasyfikacji,
2) zanotowa pozyskane informacje,
3) przyporzdkowa poszczeglnym grupom potrzeb nazwy zgodnie z poleceniem.
wiczenie 3
Pocz w pary nazwy rnych modeli motywacji ze sformuowaniami dla nich
charakterystycznymi.
1) model tradycyjny
2) model stosunkw wspdziaania
3) model zasobw ludzkich
a) ,,czowiek ekonomiczny
b) ,,czowiek samo realizujcy si
c) ,,czowiek uspoeczniony
Tabela odpowiedzi:
1 2 3
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia uczniowie powinni zapozna si
z materiaem nauczania zamieszczonym w rozdziale. Nauczyciel powinien zwrci uwag na
te zagadnienia, ktre s kluczowe dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wyszuka w literaturze informacje na temat modeli motywacji,
2) zanotowa pozyskane informacje,
3) przyporzdkowa poszczeglnym rodzajom modeli charakterystyczne nich
sformuowania zgodnie z poleceniem.
rodki dydaktyczne:
papier formatu A4,
przybory do pisania,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika, dotyczca motywacji dziaania.
wiczenie 4
Odpowiedz na pytanie: Ktra z teorii motywacji jest Ci najblisza i dlaczego?
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia uczniowie powinni zapozna si
z materiaem nauczania zamieszczonym w rozdziale. Nauczyciel powinien zwrci uwag na
te zagadnienia, ktre s kluczowe dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wyszuka w literaturze informacje na temat teorii motywacji,
2) zanotowa pozyskane informacje,
3) sformuowa wypowied pisemn zgodnie z poleceniem,
4) wzi udzia w dyskusji, prezentujc swoje stanowisko.
rodki dydaktyczne:
papier formatu A4,
przybory do pisania,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika, dotyczca motywacji dziaania.
wiczenie 1
Wykorzystujc niewerbalne sposoby komunikacji, zaprezentuj jeden z wymienionych
niej stanw emocjonalnych:
a) zo,
b) niepewno,
c) zainteresowanie,
d) rado,
e) pewno siebie,
f) zakopotanie,
g) zagniewanie,
h) agresj,
i) al,
j) zawstydzenie.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.
Ucze powinien:
1) wylosowa zapisany na kartce stan emocjonalny,
2) przygotowa prezentacj wylosowanego stanu emocjonalnego, korzystajc z dowolnych
komunikatw niewerbalnych, z moliwoci skorzystania z lustra,
3) zaprezentowa przed grup wylosowany stan emocjonalny,
4) opowiedzie o swoich odczuciach zwizanych z prezentacj,
5) jako obserwator odczyta prezentowany przez koleanki/kolegw przekaz i wskaza,
ktrego stanu emocjonalnego on dotyczy,
6) wzi udzia w dyskusji nad doborem gestw, mimiki i innych rodkw wyrazu na
podstawie wykonanego wiczenia.
rodki dydaktyczne:
lustro,
akcesoria potrzebne w prezentacjach.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia, nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.
Uczniowie powinni wykona wiczenie w parach z wykorzystaniem metody gry rl. Wybrani
uczniowie prezentuj wyniki pracy swojej pary na forum grupy. Wszyscy uczniowie bior
udzia w podsumowaniu w formie dyskusji. Prezentacje mog zosta nagrane kamer wideo
i nastpnie poddane dyskusji.
Ucze powinien:
1) przyj odpowiedni rol opowiadajcego lub suchajcego,
2) dobra partnera do wiczenia,
3) przyjmujc rol opowiadajcego, postpi zgodnie z poleceniem otrzymanym od
nauczyciela na kartce,
4) przyjmujc rol suchajcego, postpi zgodnie z poleceniem otrzymanym od
nauczyciela na kartce,
5) po wysuchaniu opowiadania koleanki/kolegi opowiedzie wysuchan histori,
6) wsplnie z koleank/koleg wskaza rnice w przekazanej i odebranej informacji,
7) wsplnie (w parach) sformuowa i zapisa w punktach bariery utrudniajce prawidowy
przekaz i prawidowy odbir informacji,
8) zaprezentowa wyniki wiczenia na forum grupy i podzieli si swoimi odczuciami
podczas przebiegu komunikacji,
9) okreli przyczyny wystpujcych w procesie komunikacji zakce i przyporzdkowa
je do okrelonych rodzajw barier komunikacyjnych,
10) zaproponowa sposoby unikania zakce w procesie komunikacji,
11) wzi udzia w podsumowaniu wiczenia.
rodki dydaktyczne:
tablica,
duy arkusz papieru,
mazaki,
ksiki, gazety,
kamera wideo, telewizor, odtwarzacz.
wiczenie 3
Dokonaj analizy znaczenia umiejtnoci suchania w kontaktach midzyludzkich.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia, nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.
Uczniowie powinni wykona wiczenie w parach z wykorzystaniem metody gry rl. Wybrani
uczniowie prezentuj wyniki pracy swojej pary na forum grupy. Wszyscy uczniowie bior
Ucze powinien:
1) dobra sobie partnera do wicze i przybra rol opowiadajcego lub suchajcego,
2) przyjmujc rol opowiadajcego, opowiedzie koleance/koledze o jakim trudnym
przeyciu, wydarzeniu, ktre zakoczyo si pozytywnie,
3) przyjmujc rol suchajcego, wysucha opowiadania koleanki/kolegi, nastpnie
powtrzy wasnymi sowami kluczowe sformuowania przekazu, sprawdzajc, czy
dobrze zrozumiae intencje i tre wypowiedzi,
4) zamieni si rolami z koleank/koleg i powtrzy wiczenie,
5) odpowiedzie na pytanie: jak technik aktywnego suchania zastosowae do
potwierdzenia, e dobrze zrozumiae sowa i intencje rozmwcy?
6) wzi udzia w podsumowaniu wiczenia, dzielc si z koleankami/kolegami swoimi
refleksjami i przeyciami zwizanymi z wykonanym wiczeniem. Zwrci uwag
na adekwatno komunikatw werbalnych i niewerbalnych.
rodki dydaktyczne:
kamera wideo,
telewizor,
odtwarzacz.
wiczenie 4
Przeprowad wywiad z poszkodowanym i wiadkami wypadku przy pracy.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia, nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.
Uczniowie powinni wykona wiczenie w parach z wykorzystaniem metody gry rl. Wybrani
uczniowie prezentuj wyniki pracy swojej pary na forum grupy. Wszyscy uczniowie bior
udzia w podsumowaniu w formie dyskusji. Prezentacje mog zosta nagrane kamer wideo
i nastpnie poddane dyskusji.
Ucze powinien:
1) przyj rol czonka zespou powypadkowego,
2) dobra partnerw do wiczenia,
3) zapozna swoich kolegw z rolami, ktre maj odegra zgodnie z opisem wypadku
otrzymanym od nauczyciela na kartce,
4) przyjmujc rol przeprowadzajcego wywiad zanotowa wszystkie niezbdne informacje
potrzebne do sporzdzenia protokou powypadkowego,
5) po wysuchaniu zezna odczyta notatki,
6) wsplnie z koleankami /kolegami z grupy omwi przebieg wywiadu,
rodki dydaktyczne:
przybory biurowe,
duy arkusz papieru,
mazaki,
kamera wideo, telewizor, odtwarzacz.
wiczenie 5
Zaproponuj wypowiedzi pro-asertywne i anty-asertywne do poniszych sytuacji.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia, nauczyciel powinien omwi zakres
i sposb wykonania wiczenia. Uczniowie wykonuj wiczenie indywidualnie. Ocena
poprawnoci sformuowa oraz podsumowanie zaj powinno mie form dyskusji frontalnej.
Ucze powinien:
1) wyszuka w literaturze informacje na temat zachowa asertywnych,
2) zanotowa pozyskane informacje,
3) zaproponowa odpowiedzi do poszczeglnych sytuacji, wpisujc je do tabeli zgodnie
z poleceniem.
rodki dydaktyczne:
papier formatu A4,
przybory do pisania,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika, dotyczca asertywnoci.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia uczniowie powinni zapozna si
z materiaem nauczania zamieszczonym w rozdziale. Nauczyciel powinien zwrci uwag na
te zagadnienia, ktre s kluczowe dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wykorzysta wiedz nabyt podczas zapoznawania si z materiaem nauczania,
2) wyszuka w materiaach dydaktycznych informacje o przedmiocie bada rnych
rodzajw etyki,
3) wstawi znak x we waciwej kolumnie tabeli,
4) zaprezentowa rezultaty pracy na forum grupy.
rodki dydaktyczne:
kserokopie z wiczeniem,
materiay biurowe,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, dotyczca etyki.
wiczenie 2
Dokonaj oceny zachowa z poprzedniego wiczenia, ktre uwaasz za pozytywne, a ktre
za negatywne z punktu widzenia etyki. A moe s takie, ktre trudno jednoznacznie oceni?
Przeprowad dyskusj ze swoimi kolegami z grupy na ten temat.
Ucze powinien:
1) wykorzysta wiedz nabyt podczas poznawania materiau nauczania,
2) wyszuka w materiaach dydaktycznych informacje o zachowaniach etycznych
i nieetycznych,
3) dokona oceny opisanych zachowa,
4) zaprezentowa swoje stanowisko na forum grupy i zainicjowa dyskusj na ten temat.
rodki dydaktyczne:
literatura zgodna z punktem 7, dotyczca etyki,
materiay biurowe.
wiczenie 1
Dokonaj klasyfikacji zwizkw formalnych i nieformalnych w podanej poniej tabeli,
poprzez wstawienie znaku x we waciwej kolumnie tabeli.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia uczniowie powinni zapozna si
z materiaem nauczania zamieszczonym w rozdziale. Nauczyciel powinien zwrci uwag na
te zagadnienia, ktre s kluczowe dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wykorzysta wiedz nabyt podczas poznawania materiau nauczania,
2) wyszuka w materiaach dydaktycznych informacje o stosunkach midzyludzkich,
3) wstawi znak x we waciwej kolumnie tabeli,
4) zaprezentowa rezultaty pracy na forum grupy.
rodki dydaktyczne:
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, dotyczca procesw
spoecznych,
materiay biurowe.
wiczenie 2
We udzia w dyskusji z wykorzystaniem metody ,,kuli niegowej na temat: Czynniki
stresogenne oraz ich wpyw na zmczenie i podatno wypadkow.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia uczniowie powinni zapozna si
z materiaem nauczania zamieszczonym w rozdziale. Nauczyciel powinien zwrci uwag na
te zagadnienia, ktre s kluczowe dla prawidowego wykonania wiczenia. Powinien
zasygnalizowa konieczno wykorzystania wiedzy uczniw, zdobytej podczas realizacji
innych jednostek moduowych.
Ucze powinien:
1) wypisa na kartce 10 stresorw,
2) w parze z koleg / koleank na drodze negocjacji z 20 czynnikw stresogennych wybra
10 wsplnych waszym zdaniem najwaniejszych,
3) poczy pary w grupy 4-osobowe, sprawdzi, ktre czynniki s wsplne i wybra z 40
czynnikw 10 najwaniejszych,
4) porwna wyniki grup 4-osobowych z caej grupy wybiera 10 wsplnych stresorw,
5) sporzdzi notatk, wypisujc 10 najwaniejszych czynnikw stresogennych,
wpywajcych na zmczenie i podatno wypadkow.
rodki dydaktyczne:
materiay biurowe,
arkusze papieru, mazaki, tama,
literatura zgodna z punktem 7.
wiczenie 3
Wykorzystujc ponisz checz list przeprowad badanie z wybranymi pracownikami
z dwch rnych wydziaw w wybranym zakadzie pracy i dokonaj analizy wynikw pod
ktem wikszego zagroenia stresem na poszczeglnych wydziaach z podaniem czynnikw
stresogennych.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia, nauczyciel powinien omwi zakres
i sposb wykonania wiczenia. Uczniowie wykonuj wiczenie w parach. Podsumowanie
zaj powinno mie form prezentacji wynikw.
Ucze powinien:
1) wyszuka w literaturze informacje na temat stresu w miejscu pracy oraz jego przyczyn,
2) przeprowadzi wywiad zgodnie z poleceniem,
3) opracowa wyniki,
4) dokona analizy i zapisa wnioski.
rodki dydaktyczne:
checz listy,
materiay pimienne,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, dotyczca procesw
spoecznych.
Checz lista zawiera 19 stwierdze, na ktre moe odpowiada kady wydzia przedsibiorstwa. Po
niewielkich przeformuowaniach pytania mog by rwnie stosowane wobec poszczeglnych stanowisk.
zaznacz tak jeli zgadzasz si z danym stwierdzeniem. Nastpnie dodajc odpowiedzi tak mona obliczy
ogln liczb punktw. Powinna by ona jak najnisza. Im wicej odpowiedzi tak tym wicej problemw
tkwi w pracy i jej organizacji. Kada odpowied tak wymaga oddzielnej uwagi.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia, nauczyciel powinien omwi zakres
i sposb wykonania wiczenia. Uczniowie wykonuj wiczenie w parach. Podsumowanie
zaj powinno mie form prezentacji a nastpnie dyskusji.
Ucze powinien:
1) wyszuka w literaturze informacje na temat sposobw eliminowania stresu w miejscu
pracy,
2) przygotowa plany dziaa zgodnie z poleceniem,
3) zaprezentowa wyniki swojej pracy w na forum grupy.
rodki dydaktyczne:
opracowane wyniki monitoringu z poprzedniego wiczenia,
materiay pimienne,
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, dotyczca procesw
spoecznych.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.
Ucze powinien:
1) zaj miejsce w krgu,
2) przypomnie sobie sytuacje, ktre uznaby za konfliktowe,
3) zapisa na dwch otrzymanych od nauczyciela karteczkach pojcia, ktre kojarz Ci si
ze sowem konflikt, z sytuacj konfliktow,
4) pooy zapisane przez siebie karteczki w rodku krgu, na arkuszu papieru, na ktrym
napisane zostao sowo konflikt,
5) wzi udzia we wsplnym analizowaniu sw uoonych wok pojcia konflikt wg
nastpujcych zakresw:
przyczyny konfliktw,
emocje,
doznania fizyczne,
sposoby zachowa,
6) wzi udzia w dyskusji w grupie na temat jednego z ww. zakresw pojcia konflikt,
jako lider grupy omwi sformuowania, ktre znalazy si w wybranym obszarze
tematycznym i przedstawi wnioski z przeprowadzonej dyskusji.
rodki dydaktyczne:
arkusze papieru,
kolorowe karteczki,
mazaki,
tama klejca (klej, magnesy).
wiczenie 2
Okrel negatywne i pozytywne strony konfliktu.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.
Ucze powinien:
1) dobra partnera do wicze,
2) opowiedzie koleance/koledze o takiej sytuacji (szkoln, rodzinn, towarzysk itp.),
w ktrej konflikt okaza si poyteczny i o takiej, w ktrej przewaay jego negatywne
skutki,
3) ustali, jakie w tych sytuacjach wystpiy pozytywne i negatywne skutki,
4) wpisa na tablicy w odpowiednich miejscach pozytywne negatywne strony konfliktu,
5) wzi udzia w podsumowaniu wiczenia.
rodki dydaktyczne:
arkusze papieru,
kolorowe karteczki,
mazaki,
tama klejca (klej, magnesy).
wiczenie 3
Przeprowad analiz na temat: ,,Rozwizywanie konfliktw ze wsppracownikami.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia, a take zwrci uwag na te zagadnienia, ktre s kluczowe
dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
pomyle o osobie, z ktr jeste (bye) w konflikcie w miejscu pracy i wypenij
nastpujcy arkusz:
1) Rozpoznanie problemu
Czy sytuacja jest na tyle powana, by j uzna za problem?
Wypisz list czynnikw przemawiajcych za konfrontacj i przeciw niej.
(Ktra lista jest dusza? Czy prociej byo znale argumenty przeciwko
konfrontacji? Czy nie jeste zbyt pesymistyczny w ocenie przeciwnoci? Jeli na
ktre z powyszych pyta jest twierdzca, by moe nie jeste wiadomy swojej
wewntrznej siy).
2) Postaraj si zrozumie
Zapisz wasne myli i uczucia na temat konfliktu.
Postaraj si postawi w sytuacji drugiej osoby i opisz, co twoim zdaniem moe ona
czu i myle o caej sytuacji oraz jakie myli i odczucia przypisuje tobie.
(Pamitaj, e ludzie rnie odbieraj t sam sytuacj, sprbuj wic pozna
wszystkie opcje, nawet jeli na pocztku nie wydaj ci si oczywiste).
3) Przedyskutujcie problem
(Wprowad koleg w rol osoby, z ktr jeste w konflikcie).
rodki dydaktyczne:
przybory pimiennicze,
literatura zgodna punktem 7 poradnika dla nauczyciela, dotyczca konfliktw
spoecznych.
wiczenie 4
We udzia w negocjacjach i dokonaj analizy procesu negocjacji.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia, a take zwrci uwag na te zagadnienia, ktre s kluczowe
dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) znale swoje miejsce w zespole negocjatorw, oponentw, obserwatorw (nie wicej
ni 34 osoby),
2) przeanalizowa opis sytuacji podlegajcej negocjacji,
3) przeprowadzi negocjacje z kierownictwem zakadu na temat unowoczenienia parku
maszynowego na wydziale montau,
4) wynegocjowa warunki zakupu nowoczesnych przenonikw tamowych
i podwieszonych, co zdecydowanie poprawioby warunki pracy i zwikszyo wydajno
pracy,
5) przygotowa si w zespole do negocjacji (wybranej/przydzielonej sytuacji), zgodnie
z rol, ktr przyje (negocjatora, oponenta) uwzgldniajc kolejno etapw
negocjacji,
rodki dydaktyczne:
kartki A4,
mazaki,
kamera wideo,
telewizor,
odtwarzacz.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia a take zwrci uwag na te zagadnienia, ktre s kluczowe
dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wykorzysta wiedz nabyt podczas poznawania materiau nauczania,
2) wyszuka w materiaach dydaktycznych informacje o rdach rekrutacji,
3) wybra rda rekrutacji i uzasadni wybr,
4) zaprezentowa rezultaty swojej pracy.
rodki dydaktyczne:
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, dotyczca poszukiwania pracy,
materiay biurowe.
wiczenie 2
Zaproponuj przykady pyta, ktre uatwi sprawdzenie podczas rozmowy
kwalifikacyjnej, czy dany kandydat posiada podan poniej cech. Propozycje pyta wpisz do
tabeli.
Cecha Propozycje pyta sprawdzajcych
Umiejtno pracy w grupie
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia, a take zwrci uwag na te zagadnienia, ktre s kluczowe
dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wykorzysta wiedz nabyt podczas poznawania materiau nauczania,
2) wyszuka w materiaach dydaktycznych informacje o sposobie przeprowadzania
rozmowy kwalifikacyjnej,
3) zaproponowa pytania odpowiadajce danej cesze kandydata i wpisa je do tabeli,
4) zaprezentowa rezultaty pracy na forum grupy.
rodki dydaktyczne:
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, dotyczca poszukiwania pracy,
materiay biurowe.
wiczenie 3
Napisz krtk scenk przedstawiajc rozmow kwalifikacyjn, uwzgldniajc ponisze
zaoenia:
a) poszukiwany pracownik sprzedawca w sklepie RTV,
b) rozmwcy: waciciel sklepu i kandydat do pracy,
c) wymagania pracodawcy w stosunku do kandydata na to stanowisko:
znajomo technik sprzeday,
wiedza o produktach oferowanych klientom,
znajomo w zakresie dokumentowania sprzeday,
umiejtno obsugi kasy fiskalnej i przyjmowania zapaty kart patnicz,
atwo nawizywania kontaktw,
kultura osobista.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia, a take zwrci uwag na te zagadnienia, ktre s kluczowe
dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wykorzysta wiedz nabyt podczas poznawania materiau nauczania,
2) wyszuka w materiaach dydaktycznych informacje o sposobie przeprowadzania
rozmowy kwalifikacyjnej,
3) opracowa scenariusz rozmowy, wystpujc w roli waciciela,
4) zaprezentowa rezultaty pracy na forum grupy,
5) uwzgldni uwagi grupy.
wiczenie 4
Na podstawie przedstawionego poniej opisu stanowiska pracy i profilu idealnego
kandydata, przygotuj tre ogoszenia prasowego dotyczcego oferty pracy dla tego
stanowiska.
a) Opis stanowiska Specjalista ds. transportu.
b) Miejsce w strukturze organizacyjnej Dzia Transportu w pionie Dyrektora Handlowego.
c) Cel stanowiska Administrowanie systemem planowania i kontroli rodkw transportu
dla penego wykonania zleconych zada transportowych; optymalne wykorzystanie
taboru.
d) Podstawowe zadania:
wystawianie dziennych zlece wyjazdw dla kierowcw w oparciu o program
komputerowy nadzorujcy stany magazynowe oraz pozwalajcy na koordynacj
przewozw,
rozliczanie kart drogowych, w tym paliwa i godzin pracy kierowcw,
zgaszanie rezerw w wykorzystaniu taboru, w tym pustych przelotw,
planowanie napraw okresowych i doranych taboru.
e) Zakres odpowiedzialnoci/uprawnienia:
koordynacja pracy kierowcw i samochodw,
utrzymywanie wspczynnika gotowoci taboru na poziomie powyej 0,9,
dotrzymywanie terminw przegldw okresowych i napraw biecych,
dysponowanie premi w wysokoci 10% pacy zasadniczej w odniesieniu do
kierowcw za nie przekroczenie limitw zuycia paliwa.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia, a take zwrci uwag na te zagadnienia, ktre s kluczowe
dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wykorzysta wiedz nabyt podczas poznawania materiau nauczania,
2) wyszuka w literaturze przedmiotu informacje o sposobie przygotowania ogoszenia
prasowego dotyczcego oferty pracy,
3) zredagowa tre ogoszenia,
4) zaprezentowa rezultaty pracy na forum grupy.
rodki dydaktyczne:
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, dotyczca poszukiwania pracy,
materiay biurowe.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia, a take zwrci uwag na te zagadnienia, ktre s kluczowe
dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wykorzysta wiedz nabyt podczas zapoznawania si z materiaem nauczania,
2) wyszuka w materiaach dydaktycznych informacje o sposobie sporzdzania
dokumentacji kadrowej,
3) wypeni kwestionariusz osobowy zgodnie z podanymi danymi do wykonania wiczenia.
rodki dydaktyczne:
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, dotyczca zatrudnienia,
materiay biurowe,
zestaw przepisw prawnych,
formularze wzorw dokumentw.
wiczenie 2
Wykorzystujc powysze dane kandydata do pracy z wiczenia 1, wypenij formularz
Wniosek w sprawie zatrudnienia pracownika, ktry udostpni Ci nauczyciel.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia, a take zwrci uwag na te zagadnienia, ktre s kluczowe
dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wykorzysta wiedz nabyt podczas poznawania materiau nauczania,
2) wyszuka w materiaach dydaktycznych informacje o sposobie sporzdzania
dokumentacji kadrowej,
3) wypeni Wniosek w sprawie zatrudnienia pracownika.
rodki dydaktyczne:
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, dotyczca zatrudnienia,
materiay biurowe,
zestaw przepisw prawnych,
formularze wzorw dokumentw.
wiczenie 3
Sporzd umow o prac: wykonywan w siedzibie pracodawcy, na okres prbny od
1 marca 2006 do 31 maja 2006 w wymiarze caego etatu, miedzy zakadem Wszystko dla
domu Gdask ul. Bazarowa 3/5 (ktry Ty reprezentujesz), a Twoim koleg, ktry bdzie
otrzymywa wynagrodzenie 1000 z za prac na stanowisku pomocnika magazyniera
w magazynie mebli.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do wiczenia nauczyciel powinien omwi znaczenie
prawidowego sporzdzenia umowy o prac.
Ucze powinien:
1) przeanalizowa tekst artykuw 25 do 37 Kodeksu pracy,
2) pobra ze strony www.wzory-dokumentw.net.pl formularz umowy o prac,
3) korzystajc z komputera wypeni elektroniczn form dokumentw dla okrelonej
w wiczeniu osoby i warunkw jej zatrudnienia,
4) wydrukowa dokument i przedstawi nauczycielowi do oceny.
rodki dydaktyczne:
Kodeks pracy,
komputer z dostpem do Internetu,
drukarka.
wiczenie 4
Sporzd dokument wypowiedzenia umowy o prac z pracownikiem, ktry by
zatrudniony na okres prbny od 1 czerwca 2006 do 31 maja 2008 w wymiarze caego etatu,
w zakadzie Wszystko dla domu Gdask ul. Bazarowa 3/5 (ktry Ty reprezentujesz). Dane
uzyskasz od kandydata z wiczenia nr 1.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia, a take zwrci uwag na te zagadnienia, ktre s kluczowe
dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) przeanalizowa tekst artykuw 25 do 37 Kodeksu pracy,
2) pobra ze strony www.wzory-dokumentw.net.pl formularz,
3) korzystajc z komputera wypeni elektroniczn form dokumentw dla okrelonej
w wiczeniu osoby i warunkw jej zatrudnienia,
4) wydrukowa dokument i przedstawi nauczycielowi do oceny.
rodki dydaktyczne:
Kodeks pracy,
komputer z dostpem do Internetu,
drukarka.
wiczenie 5
Wykorzystujc dane kandydata do pracy z wiczenia 1, wypenij formularz wiadectwo
pracy, ktry udostpni Ci nauczyciel.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia, a take zwrci uwag na te zagadnienia, ktre s kluczowe
dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wykorzysta wiedz nabyt podczas poznawania materiau nauczania,
2) wyszuka w materiaach dydaktycznych informacji o sposobie sporzdzania
dokumentacji kadrowej,
3) wypeni wiadectwo pracy.
rodki dydaktyczne:
materiay biurowe,
zestaw przepisw prawnych, dotyczcych wiadectwa pracy,
formularze wzorw dokumentw.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia, a take zwrci uwag na te zagadnienia, ktre s kluczowe
dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wykorzysta wiedz nabyt podczas poznawania materiau nauczania,
2) wyszuka w materiaach dydaktycznych informacje o sposobie sporzdzania
dokumentacji kadrowej,
3) wypeni Zawiadczenie.
rodki dydaktyczne:
materiay biurowe,
zestaw przepisw prawnych, dotyczcych wydawania zawiadcze,
formularze wzorw dokumentw.
wiczenie 7
Wykorzystujc rezultaty wicze: 1, 2, 3, 4, 5, 6, za teczk z aktami osobowymi
pracownika i pogrupuj dokumenty w poszczeglnych czciach akt osobowych, zgodnie
z zasadami.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
i technik wykonania wiczenia, a take zwrci uwag na te zagadnienia, ktre s kluczowe
dla prawidowego wykonania wiczenia.
Ucze powinien:
1) wykorzysta wiedz nabyt podczas poznawania materiau nauczania,
2) wyszuka w materiaach dydaktycznych informacje o sposobie prowadzenia
dokumentacji kadrowej,
3) zaoy teczk z aktami osobowymi pracownika,
4) pogrupowa dokumenty w odpowiednich czciach akt osobowych.
rodki dydaktyczne:
teczka akt osobowych,
materiay biurowe,
zestaw przepisw prawnych, dotyczcych akt osobowych,
formularze wzorw dokumentw.
Plan testu
10. Proba o dokadne sprecyzowanie intencji nadawcy poprzez zadanie pytania ,,Czy to
oznacza, e .. jest form
a) odzwierciedlania.
b) parafrazowania.
c) klaryfikacji.
d) potwierdzania.
13. Jeli pracownicy za uchybienia w pracy s karani, to przeoeni kieruj si zasad etyki
zawodowej
a) umiaru.
b) susznoci.
c) praworzdnoci.
d) sprawiedliwoci.
16. Jeli podczas rozwizywania konfliktu powstaj nowe pomysy rozwizania zaistniaego
problemu, to jest efekt
a) motywacyjny.
b) innowacyjny.
c) identyfikacyjny.
d) dezintegracyjny.
23. Pracownik stale wykonuje zadania poniej jego moliwoci, czsto jest niedociony
prac. Sytuacja taka dziaa na niego
a) mobilizujco.
b) stresogennie.
c) obojtnie.
d) motywujaco do lepszej pracy.
28. Akta osobowe, prowadzone karty imienne oraz inne dodatkowe ewidencje z tym
zwizane przechowuje si przez okres
a) 50 lat.
b) 20 lat.
c) 5 lat.
d) 15 lat.
Nr
Odpowied Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
21 a b c d
22 a b c d
23 a b c d
24 a b c d
25 a b c d
26 a b c d
27 a b c d
28 a b c d
29 a b c d
30 a b c d
Razem:
Plan testu
Przebieg testowania
6. Twoja koleanka z pracy ma zwyczaj podnosi gos przy wypowiadaniu wasnych sdw,
nawet pozytywnych. Czsto jest niewaciwie rozumiana. Przyczyn takiego stanu rzeczy
moe by jedna z barier komunikacji, jak
a) przeszkoda fizyczna.
b) przecienie informacyjne.
c) sprzeczno komunikatw.
d) rnica pci.
8. Pracownik, ktry jest zatrudniony w zakadzie od 2 lat, jest faworyzowany w pracy przez
swojego bezporedniego przeoonego. Czsto inni musz wykonywa za niego prac.
Na tym tle istnieje konflikt pomidzy przeoonym, jego protegowanym a innymi
pracownikami. W tym przypadku przyczyn konfliktu jest
a) naruszenie podstawowych zasad wspycia.
b) ograniczenie samodzielnoci i samostanowienia.
c) zaspakajanie wasnych potrzeb kosztem innych ludzi.
d) niewaciwa realizacja zada i wspdziaania.
12. Grupa pracownikw, wsplnie spdza wolny czas, s w przyjani. Taki ukad jest dla
interesw firmy
a) pozytywny.
b) negatywny.
c) obojtny.
d) niewaciwy.
18. Akta osobowe, prowadzone karty imienne oraz inne dodatkowe ewidencje z tym zwizane
przechowuje si przez okres
a) 50 lat.
b) 20 lat.
c) 5 lat.
d) 15 lat.
20. W ofercie pracy zamieszczono przede wszystkim informacje dotyczce cech charakteru
oraz rodzaju zajcia jakiego oczekuje poszukujcy pracy. Pracodawca moe si
spodziewa, e kandydat
a) ma due dowiadczenie zawodowe.
b) nie ma dowiadczenia zawodowego.
c) nie zaley mu na pracy.
d) ma co do ukrycia.
Nr
Odpowied Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Akty prawne:
Kodeks Pracy - ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. z pn. zmianami
Rozporzdzenie Ministra Pracy i Polityki Spoecznej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie
zakresu prowadzenia przez pracodawcw dokumentacji w sprawach zwizanych ze
stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62,
poz.286)
Czasopisma:
Biuletyn Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, Zarzdzanie Zasobami Ludzkimi nr 5/2007
Monitor Prawa Pracy nr 2/2007
Strony internetowe:
www.socjologia.pl
www.socjologia.cjb.net
www.liderad.republika.pl
www.opoka.org.pl