67% found this document useful (3 votes)
7K views4 pages

Systems of Linear Equations Word Problems

The document contains 15 word problems involving systems of linear equations. The problems cover topics such as mixtures, rates of change, proportions, and geometry. They range in difficulty from levels 2 to 4. The problems provide information about variables and their relationships in written descriptions and then ask which system of equations represents the situation.

Uploaded by

Hao Lu
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
67% found this document useful (3 votes)
7K views4 pages

Systems of Linear Equations Word Problems

The document contains 15 word problems involving systems of linear equations. The problems cover topics such as mixtures, rates of change, proportions, and geometry. They range in difficulty from levels 2 to 4. The problems provide information about variables and their relationships in written descriptions and then ask which system of equations represents the situation.

Uploaded by

Hao Lu
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

Systems of linear equations word problems

1. The owner of a landscaping company is developing a proposal to maintain the grounds of a


building. It is estimated that 75 gardening hours and 25 foreman hours will be required. The
total budget for these hours is $1600. The hourly wage for a foreman is 30% more than a
gardener plus an additional $1.65 per hour. Which of the following systems of equations can
be used to determine the hourly wages of a gardener, g, and a foreman, f, so the total wages
are $1600?
A. 25g+75f=1600
f=1.3g+1.65
B. 25f+75g=1600
f=1.3g+1.65
C. 25g+75f=1600
g=1.3f+1.65
D. 25f+75g=1600
g=1.3f+1.65
Correct answer: B Difficulty level: 2
2. Devin is a landscaper who needs to prepare different types of grass seed for his customers'
yards. Bluegrass seed costs $2.00 per pound while drought-resistant seed costs $3.00 per
pound. If for a particular day the two types of grass seed totaled $68.00 and together weighed
25 pounds, how many pounds of bluegrass seed did Devin prepare?
A. 4 pounds of bluegrass seed and 21 pounds of drought-resistant seed
B. 7 pounds of bluegrass seed and 18 pounds of drought-resistant seed
C. 18 pounds of bluegrass seed and 7 pounds of drought-resistant seed
D. 21 pounds of bluegrass seed and 4 pounds of drought-resistant seed
Correct answer: B Difficulty level: 2
3. Ricardo had two types of homework assignments for his college math class. The amount of
mmm mini assignments he had was one fewer than twice the amount of l long assignments he
had. If he had a total of 46 mini and long assignments, which of the following systems of
equations can be used to find out how any mini and long assignments he had?
A. m=2l1
m+l=46
B. m=2l1
m=l+46
C. l=2m1
m+l=46
D. l=2m1
m=l+46
Correct answer: A Difficulty level: 2
4. One Saturday, a butcher sells meat at a local farmer's market and makes a total number of
dollars from selling a specific number of pounds of beef at $6.00\$6.00$6.00 per pound as
well as $7.00\$7.00$7.00 from selling pork. On Sunday, she makes the same amount of
money from selling an equivalent bbb pounds of beef at $4.00\$4.00$4.00 per pound as well
as $5.00\$5.00$5.00 from selling pork. Which system of equations can be used to find out
how many bbb pounds of beef she made for a total of ddd dollars?
A. d=4b+7
d=6b+5
B. d=6b+7
d=4b+5
C. b=4d+7
b=6d+5
D. b=6d+7 b=4d+5

Correct answer: B Difficulty level: 2


5. A piece of glass with an initial temperature of 99C is cooled at a rate of 3.5C per minute.
Concurrently, a piece of copper with an initial temperature of 0 C is heated at 2.5C per
minute. Which of the following systems of equations can be used to solve for the temperature,
T, in degrees Celsius, and the time, m, in minutes, when the glass and copper reach the same
temperatures?
A. T=99+3.5m
T=2.5m
B. T=993.5m
T=2.5m
C. T=99+2.5m
T=3.5m
D. T=992.5m
T=3.5m
Correct answer: B Difficulty level: 2
6. A vegetable stand sells p pumpkins for $5.00 each and s squashes for $3.00 each. On Monday,
the stand sold 6 more squashes than pumpkins and made a total of $98.00. Which system of
equations can be used to determine the number of pumpkins and squashes sold?
A. 3p+5s=98
s=p+6
B. 3p+5s=98
p=s+6
C. 5p+3s=98
s=p+6
D. 5p+3s=98
p=s+6
Correct answer: C Difficulty level: 3
7. Mikayla is the communications director for a politician and has recommended that a total of
41 talks are given by the politician before election day. She also recommends a total of 9 more
formal speeches, s, than informal talks, t. Which of the following systems of equations can be
used to find out how many formal speeches versus informal talks she had?
A. t=s+9
s+t=41
B. t=s+9
s=t41
C. s=t+9
s+t=41
D. s=t+9
s=t41
Correct answer: C Difficulty level: 3
8. Tickets for a concert were $5 for each child and $8 for each adult. At one of the concerts, each
adult brought 4 children with them, and 10 children attended without an adult. The total ticket
sales were $1730. Which of the following systems of equations can be solved to determine the
number of children, c, and adults, a, who attended the concert?
A. 5c+8a=1730
4a+10=c
B. 5c+8a=1730
4a10=c
C. 8c+5a=1730

4a+10=c
D. 8c+5a=1730
4a10=c
Correct answer: A Difficulty level: 3
9. Today, the population of Canyon Falls is 22,500 and the population of Swift Creek is 15,200.
The population of Canyon Falls is decreasing at the rate of 740 people each year while the
population of Swift Creek is increasing at the rate of 1,500 each year. Assuming these rates
continue into the future, in how many years from today will the population of Swift Creek
equal twice the population of Canyon Falls?
A. 9 years
B. 10 years
C. 11 years
D. 12 years
Correct answer: B Difficulty level: 3
10. The owner of a health food store is developing a new product that consists of peanuts and
raisins. Raisins cost $2.50 per pound and peanuts cost $3.50 per pound. The owner wants to
create 20 pounds of the product that cost $3.03 per pound. Which of the following systems of
equations can be used to determine the number of pounds of peanuts, p, and the number of
pounds of raisins, r, that should be combined?
A.
B.
C.
D.

2.50 p+3.50 r
=3.03
20
2.50 p+ 3.50 r
p+r=20
=3.03
20
pr =20 2.50 p+ 3.50r =3.03
p+r=20 2.50 p+3.50 r=3.03
pr =20

Correct answer: B Difficulty level: 3


11. Jerry has a large car which holds 22 gallons of fuel and get 20 miles per gallon. Kate has a
smaller car which holds 16.5 gallons of fuel and gets 30 miles per gallon. If both cars have a
full tank of fuel now and drive the same distance, in how many miles will the remaining fuel
in each tank be the same?
A. 320
B. 325
C. 330
D. 335
Correct answer: C Difficulty level: 4
12. Paulo's economics course requires two papersone long and one shortthroughout the
semester. The number of pages, l, in the long paper is one more than two times the number of
pages, s, in the short paper. If the total number of pages for both papers is 40, how many
pages must be in the long paper?
pages
Correct answer: 27 Difficulty level: 4
13. A charity is planning a raffle to raise money. There are 125 regular tickets and 50 premium
tickets. The cost of a premium ticket is 25% more than a regular ticket plus an additional
$1.50. The raffle organizers expect to sell all of the tickets, and they want to collect $1,950
from the ticket sales. Which of the following systems of equations can be used to determine
the price, p, of each premium ticket and the price, r, of each regular ticket?

A. 50p+125r=1950
p1.25r=1.50
B. 50p+125r=1950
p1.50r=1.25
C. 125p+50r=1950
p1.25r=1.50
D. 125p+50r=1950
p1.50r=1.25
Correct answer: A Difficulty level: 4
14. The length of a rectangular swimming pool is twice the width. If the perimeter is 120 feet,
then what is the width in feet?
feet
Correct answer: 20 Difficulty level: 4
15. For a high school dinner function for teachers and students, the math department bought 6
cases of juice and 1 case of bottled water for a total of $135. The science department bought 4
cases of juice and 2 cases of bottled water for a total of $110. How much did a case of juice
cost?
A. $12.50
B. $15.00
C. $20.00
D. $25.00
Correct answer: C Difficulty level: 4

You might also like