0% found this document useful (0 votes)
492 views4 pages

Proportion Word Problems

This document contains a word problem worksheet with 18 proportion questions about currency exchange rates, fruit and vegetable purchases, and geometry problems. Students are asked to use unit rates and proportional reasoning to calculate quantities, prices, and dimensions. The questions cover topics like determining how many items can be purchased for a given amount of money, finding exchange rates between currencies, and calculating new dimensions after a size reduction.

Uploaded by

thermopolis3012
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
492 views4 pages

Proportion Word Problems

This document contains a word problem worksheet with 18 proportion questions about currency exchange rates, fruit and vegetable purchases, and geometry problems. Students are asked to use unit rates and proportional reasoning to calculate quantities, prices, and dimensions. The questions cover topics like determining how many items can be purchased for a given amount of money, finding exchange rates between currencies, and calculating new dimensions after a size reduction.

Uploaded by

thermopolis3012
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

Kuta Software - Infinite Pre-Algebra

Name___________________________________

Proportion Word Problems

Date________________ Period____

Answer each question and round your answer to the nearest whole number.
1) If you can buy one can of pineapple chunks
for $2 then how many can you buy with
$10?

2) One jar of crushed ginger costs $2. How


many jars can you buy for $4?

3) One cantaloupe costs $2. How many


cantaloupes can you buy for $6?

4) One package of blueberries costs $3. How


many packages of blueberries can you buy
for $9?

5) Shawna reduced the size of a rectangle to a


height of 2 in. What is the new width if it
was originally 24 in wide and 12 in tall?

6) Ming was planning a trip to Western Samoa.


Before going, she did some research and
learned that the exchange rate is 6 Tala for
$2. How many Tala would she get if she
exchanged $6?

7) Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. How


many kiwi can Lisa buy if she has $4?

8) If you can buy four bulbs of elephant garlic


for $8 then how many can you buy with
$32?

9) One bunch of seedlees black grapes costs


$2. How many bunches can you buy for
$20?

10) The money used in Jordan is called the


Dinar. The exchange rate is $3 to 2 Dinars.
Find how many dollars you would receive if
you exchanged 22 Dinars.

7 m2k0n1Q2E yKeu6t6aM 5SQoJfztkwKaArjeu VLsL5CU.2 h TABltl1 MrziRguhktOsn PrDe0sAesrRvoekdK.q C mMYawdEel PwKiXtFhy OIgnefKi4nUigtbed RPHrDer-MAWlggXewbur6aE.c

-1-

Worksheet by Kuta Software LLC

11) Gabriella bought three cantaloupes for $7.


How many cantaloupes can Shayna buy if
she has $21?

12) Jenny was planning a trip to the United Arab


Emirates. Before going, she did some
research and learned that the exchange rate
is 4 Dirhams for every $1. How many
Dirhams would she get if she exchanged $5?

13) Castel bought four bunches of fennel for $9.


How many bunches of fennel can Mofor buy
if he has $18?

14) If you can buy one fruit basket for $30 then
how many can you buy with $60?

Answer each question. Round your answer to the nearest tenth. Round dollar amounts to the nearest
cent.
15) Asanji took a trip to Mexico. Upon leaving
he decided to convert all of his Pesos back
into dollars. How many dollars did he
receive if he exchanged 42.7 Pesos at a rate
of $5.30 = 11.1 Pesos?

16) The currency in Argentina is the Peso. The


exchange rate is approximately $3 = 1 Peso.
At this rate, how many Pesos would you get
if you exchanged $121.10?

17) Mary reduced the size of a painting to a


width of 3.3 in. What is the new height if it
was originally 32.5 in tall and 42.9 in wide?

18) Molly bought two heads of cabbage for


$1.80. How many heads of cabbage can
Willie buy if he has $28.80?

Z d2H0Z1Z2I 1KGu7teaR NS8oafgtewAavrveb 6LiLmC4.J v JAJlhlz yrfi9gXhJtWs9 1rieBsue8rNv0eQdq.q w CM2aVdxeL qwiiQt5hg yIrnxffirnri1tiei bPqr1eW-cA1lDg9esbqrza7.7

-2-

Worksheet by Kuta Software LLC

Kuta Software - Infinite Pre-Algebra

Name___________________________________

Proportion Word Problems

Date________________ Period____

Answer each question and round your answer to the nearest whole number.
1) If you can buy one can of pineapple chunks
for $2 then how many can you buy with
$10?

2) One jar of crushed ginger costs $2. How


many jars can you buy for $4?
2

3) One cantaloupe costs $2. How many


cantaloupes can you buy for $6?
3

4) One package of blueberries costs $3. How


many packages of blueberries can you buy
for $9?
3

5) Shawna reduced the size of a rectangle to a


height of 2 in. What is the new width if it
was originally 24 in wide and 12 in tall?
4 in

6) Ming was planning a trip to Western Samoa.


Before going, she did some research and
learned that the exchange rate is 6 Tala for
$2. How many Tala would she get if she
exchanged $6?
18 Tala

7) Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. How


many kiwi can Lisa buy if she has $4?
8

8) If you can buy four bulbs of elephant garlic


for $8 then how many can you buy with
$32?
16

9) One bunch of seedlees black grapes costs


$2. How many bunches can you buy for
$20?
10

l u2y0u1K2p 7K2uStbaC LSvoxfGtnwma2rMe5 kLKLnCP.D 8 KAQlNlr YrRiTgDhFtcsw YrJe4s2ewrQv3eNdf.D B 8MVaodIeh Ew0iotRhc BI8nffIiynzivtkeR 9PWrceB-IAHl2gpelbqrVa7.G

10) The money used in Jordan is called the


Dinar. The exchange rate is $3 to 2 Dinars.
Find how many dollars you would receive if
you exchanged 22 Dinars.
$33

-1-

Worksheet by Kuta Software LLC

11) Gabriella bought three cantaloupes for $7.


How many cantaloupes can Shayna buy if
she has $21?
9

12) Jenny was planning a trip to the United Arab


Emirates. Before going, she did some
research and learned that the exchange rate
is 4 Dirhams for every $1. How many
Dirhams would she get if she exchanged $5?
20 Dirhams

13) Castel bought four bunches of fennel for $9.


How many bunches of fennel can Mofor buy
if he has $18?

14) If you can buy one fruit basket for $30 then
how many can you buy with $60?
2

Answer each question. Round your answer to the nearest tenth. Round dollar amounts to the nearest
cent.
15) Asanji took a trip to Mexico. Upon leaving
he decided to convert all of his Pesos back
into dollars. How many dollars did he
receive if he exchanged 42.7 Pesos at a rate
of $5.30 = 11.1 Pesos?

16) The currency in Argentina is the Peso. The


exchange rate is approximately $3 = 1 Peso.
At this rate, how many Pesos would you get
if you exchanged $121.10?
40.4 Pesos

$20.39

17) Mary reduced the size of a painting to a


width of 3.3 in. What is the new height if it
was originally 32.5 in tall and 42.9 in wide?

18) Molly bought two heads of cabbage for


$1.80. How many heads of cabbage can
Willie buy if he has $28.80?

2.5 in

32

Create your own worksheets like this one with Infinite Pre-Algebra. Free trial available at KutaSoftware.com

q R2y0R152V hKduQtUa5 WS0onfwtswBaurVeX KLZLCCk.A b iAmljl0 zr1iqgQh1tZsU CraewsWeVrMvDeGdg.0 I HMFaYdqeA 3wOiEtAhn IIznefIimnAi0tUeK MPQr8e5-zA6lwgxeebJr1ab.1

-2-

Worksheet by Kuta Software LLC

You might also like