0% found this document useful (0 votes)
177 views2 pages

Decimal Word Problems 1

The document contains 13 decimal word problems involving calculating distances, costs, rates, and other quantities. The problems cover topics like running distances, money amounts after spending, employee earnings, rental costs, account balances, property taxes, food costs, driving distances and miles per gallon. After each problem is the worked out solution.
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
177 views2 pages

Decimal Word Problems 1

The document contains 13 decimal word problems involving calculating distances, costs, rates, and other quantities. The problems cover topics like running distances, money amounts after spending, employee earnings, rental costs, account balances, property taxes, food costs, driving distances and miles per gallon. After each problem is the worked out solution.
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Decimal Word Problems - 1

Show all work to the right in the space provided. 1) Billie runs daily as part of an exercise plan. On Sunday she ran 8.3 miles, on Monday 5.1 miles, on Tuesday 5.75 miles, on Wednesday 5.6 miles, on Thursday 4.25 miles, and 6 miles on Saturday. How many miles did she run this week? 2) Tom had $84.50 and then spent $12.25 for a music CD, $17.85 for a gift, and $15.45 for gasoline. How much did he have left?

3)

The employees in a firm earn $8.50 an hour for the first 40 hours per week, and 1.5 times the hourly rate for any hours worked over 40. How much does an employee who works 52 hours in one week earn?

4)

The monthly rental for an apartment is $412.50. How much would the rent be for one year?

5)

If you have $325.58 in your checking account and then write a check for $166.73, what is your new balance?

6)

John and Rosie own a home assessed at $98,000. If for every $1000 of assessed value they must pay $65.50 in taxes, how much is their tax bill?

1) 35 miles

2) $38.95

3) $493.00

4) $4950.00

5) $158.85

6) $6419.00

W 04

7)

Jan bought 4 pounds of candy for $12.25. What was the average cost per pound to the nearest cent?

8)

Mr. Adams drives a school bus twice a day for 5 days a week. Each trip averages 35.8 miles. In one week Mr. Adams drives how many miles?

9)

A gallon of water weighs about 8.3 pounds. How many gallons of water are there in 614.2 pounds?

10) If you are charged $22.92 for 16.5 gallons of gasoline. What is the price of gasoline per gallon? Round your answer to the nearest tenth of a cent.

11) In a 220-yard dash, Fred finished in 36.4 seconds and Dick finished in 33.9 seconds. How much longer did it take Fred?

12) Find the total cost of this food: 4 lb. steak @ $3.89 per pound, 4 doz. eggs @ $1.05 per dozen, 2 gallons of milk @ $1.99, and 3 loaves bread @ $1.79.

13) You start a trip when your odometer reads 23,672 miles, and you have a full tank of gas. After driving a few hours, you fill up your tank. If you buy 16.5 gallons and your odometer reads 23,927, how many miles to the gallon are you getting, rounded to the nearest tenth of a gallon.

7) $3.06

8) 358 miles

9) 74 gallons

10) $1.389

11) 2.5 seconds

12) $29.11

13) 15.5 mpg

You might also like