0% found this document useful (0 votes)
410 views2 pages

PUMP Calculation

The document summarizes the pump capacity analysis for an Anchor Winch drilling water transfer pump. It calculates the total dynamic head (H) as the difference between the total discharge head (hd) and total suction head (hs). The total suction head (hs) is calculated to be -14.29 feet, accounting for static suction head and friction losses. The total discharge head (hd) is calculated to be 82.82 feet, accounting for static discharge head and friction losses. Therefore, the total dynamic head (H) is calculated to be 97.11 feet.

Uploaded by

zexonsmart
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOC, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
410 views2 pages

PUMP Calculation

The document summarizes the pump capacity analysis for an Anchor Winch drilling water transfer pump. It calculates the total dynamic head (H) as the difference between the total discharge head (hd) and total suction head (hs). The total suction head (hs) is calculated to be -14.29 feet, accounting for static suction head and friction losses. The total discharge head (hd) is calculated to be 82.82 feet, accounting for static discharge head and friction losses. Therefore, the total dynamic head (H) is calculated to be 97.11 feet.

Uploaded by

zexonsmart
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOC, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

ANCHOR WINCH COOLING PUMP MISSION 2500, SUPREME 6x5x14, 13.7 IMP.

, 75 HP, 1750 RPM - SUCTION LINE VELOCITY 205 m3/hr - DISCHARGE CAPACITY/FLOWRATE 400 GPM or 100 m3/hr @ 213 ft. Pump Capacity Analysis: Given: Height of RIG Floor = 115 ft. Discharge Flow rate = 400 GPM Discharge/Pressure Head = 213 ft. For RIG Floor Drill Water Transfer Pump Head Calculation = H = hd hs 1. Solving for hs = hss + hps - hfs Where; hs=total suction head, hss=suction static head, hps=suction surface head, hfs=suction friction head Minimum Static Head; suction tank is below the pump centerline hss = -10.83ft hps = 0 ft, since theres no pressure For the friction loss, 6 pipe at 900 gpm, from table pipe friction manual, is 1.09 ft per hundred ft of pipe Therefore; (10.83/100)(5.05) = 0.55 ft Solving for friction coefficient (K), From the table, Fittings K 6 900 elbow 0.29x4 = 1.16 6 sq. edge 0.5 6 gate valve 0.11x2 = 0.22 Total coefficient, K=1.88 From Table, V2/2g=1.55 Friction loss on fittings= K(V2/2g) = 1.88x1.55 = 2.91ft Total friction loss on suction= 0.55+2.91 = 3.46ft hs=-10.83+0-3.46 = -14.29 2. Solving for hd = hsd + hpd + hfd Where; hd=total discharge head, hsd=static discharge head, hdp = discharge pressure head, hfd=discharge friction head Static discharge head, total elevation from pump centerline hsd=122ft hpd=0 ft For friction loss, 4 at 400gpm, from table pipe friction manual, is 8.47ft per hundred ft of pipe. Friction loss = (length of pipe/100)x8.47 = (52.33/100)x8.47 = 4.43 ft Friction loss on fittings Fittings K 4 900 elbow 0.22x7 =1.54 4 gate valve 0.16 4 tee 0.14 Total coefficient, K=1.84 From Table, V2/2g=1.58 Friction loss on fittings=K(V2/2g) = 1.84x1.58 = 2.91 ft Total friction loss on discharge = 4.43+2.91 = 7.34 hd=122+0+7.34 = 129.34 ft H = hd hs = 129.34 (-14.29) = 143.63 ft

Suction pipe dia. = 6 Discharge pipe dia= 5

ANCHOR WINCH COOLING PUMP MISSION 2500, SUPREME 6x5x14, 13.7 IMP., 75 HP, 1750 RPM - SUCTION LINE VELOCITY 205 m3/hr - DISCHARGE CAPACITY/FLOWRATE 400 GPM or 100 m3/hr @ 213 ft. Pump Capacity Analysis: Given: Height of RIG Floor = 115 ft. Discharge Flow rate = 400 GPM Discharge/Pressure Head = 213 ft.

Suction pipe dia. = 6 Discharge pipe dia= 5

For Anchor Winch Drill Water Transfer Pump Head Calculation = H = hd hs 1. Solving for hs = hss + hps - hfs Where; hs=total suction head, hss=suction static head, hps=suction surface head, hfs=suction friction head Minimum Static Head; suction tank is below the pump centerline hss = -10.83ft hps = 0 ft, since theres no pressure For the friction loss, 6 pipe at 900 gpm, from table pipe friction manual, is 1.09 ft per hundred ft of pipe Therefore; (10.83/100)(5.05) = 0.55 ft Solving for friction coefficient (K), From the table, Fittings K 6 900 elbow 0.29x4 = 1.16 6 sq. edge 0.5 6 gate valve 0.11x2 = 0.22 Total coefficient, K=1.88 From Table, V2/2g=1.55 Friction loss on fittings= K(V2/2g) = 1.88x1.55 = 2.91ft Total friction loss on suction= 0.55+2.91 = 3.46ft hs=-10.83+0-3.46 = -14.29 2. Solving for hd = hsd + hpd + hfd Where; hd=total discharge head, hsd=static discharge head, hdp = discharge pressure head, hfd=discharge friction head Static discharge head, total elevation from pump centerline hsd=35ft hpd=0 ft For friction loss, 4 at 400gpm, from table pipe friction manual, is 8.47ft per hundred ft of pipe. Friction loss = (length of pipe/100)x8.47 = (515/100)x8.47 = 43.62 ft Friction loss on fittings Fittings K 4 900 elbow 0.22x9 =1.98 4 gate valve 0.16x2 =0.32 4 tee 0.14x3 =0.42 Total coefficient, K=2.66 From Table, V2/2g=1.58 Friction loss on fittings=K(V2/2g) = 2.66x1.58 = 4.2 ft Total friction loss on discharge = 43.62+4.2 = 47.82 ft hd=35+0+47.82 = 82.82 ft H = hd hs = 82.82 (-14.29) = 97.11 ft

You might also like